Adenom hipofizar

Secțiunea: Adenom hipofizar
91 comentarii 12 3 4 5 INAINTE ›
1 mihaela.bostan
25-06-2014, 15:34

Membru din 25-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Domnule Doctor,

Am efectuat:
1. Examen RMN, Bucuresti - 2001; diagnostic: empty shella
2. Examen TC, Bacau - 2005; diagnostic: Adenom hipofizar
3. Examen RMN, Iasi - 2006; diagnostic: posibil microadenom hipofizar. D-na doctor mi-a spus ca "n-am nimic si ca imi caut boala".

Am dureri de cap zilnic (mai puternice la trezire). Ma ustura si ma doare pielea in cap. Mi-a cazut o parte din parul de la timple si de la sprincene. Am facut analiza firului de par (Rezultat: fir de par cu aspect normal)

Ce trebuie sa fac pentru a ma simti mai bine? As vrea sa-mi cunosc mai bine boala.

Folosesc: Hair tonic - pentru masajul pielii capului; memoplus/gingoprim; uneori tador.

Cu stima si respect,
Mihaela Bostan
2 catimatei
2 catimatei [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

nu am inteles daca sunteti diagnasticata cu adenom. Eu am, am fost operta in mai, iar in septambrie cand am fost la controlul de rutina s-a descoperit ca a reaparut. Continui cu tratament cu Dostinex, si mai fac si o cura cu ceaiuri de la care ma simt mai bine. Am si diabet zaharat. Operatia nu este o optiune.
3 lumidrula
3 lumidrula [7c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Bunaziua
Si eu am un adenom hipofizar descoperit acum 4 ani. Este un adenom hipofizar nesecretatnt , si de aceea nu reactioneaza medicamentos. Am fost nevoita sa fac radioterapie la spitalul de oncologie fundeni in anii 2002-2003. In urma radioterapiei , in mod normal ar fi trebuit sa scada in dimensiuni. La mine nu sa intimplat asta , la fiecare tomograf pe care il fac la 1 an are o alta forma. Dar important este ca nici nu a mai crescut.Asa cum spunea catimatei operatia nu este o optiune. Trebuie aleasa doar ca o ultima masura.
Cel mai bine ar fi (daca poti) sa mergi la spitalul Parhon , din bucuresti , singurul institut endocrinologic din tara , pentru-ca acolo te vei lamurii deplin asupra dilemelor tale.
4 catimatei
4 catimatei [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

vreau sa va intreb, pt trebuie sa merg la radioterapie, ar fi urmatorul pas care trebuie sa-l fac, credeti ca ajuta la ceva, daca nici la dv n-a schimbat nimic? in urma tratamentului cu dostinex nu a mai crescut. nu stiu ce sa fac. in urma radioterapiei ati avut vreo reactie adversa, sincer mi-e cam teama. multumesc
5 lumidrula
5 lumidrula [7c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

nu trebuie sa va fie teama. sunt si neplaceri in timpul radioterapiei dar daca puneti in balanta si partile bune ...
depinde cum o sa suportati si sedintele in sine. euam suportat foarte greu. pe perioada radioterapiei (6 saptamani) ami era foarte rau. slabeam foarte mult , nu puteam manca, nu suportam pe nimeni in preajma mea. dar nu trebuie sa va speriati ,marea majoritate a celor care erau acolo suportu foarte bine. chiar daca adenomul nu a scazut in dimensiuni cum ar fi fost normal , macar este sub control. mai stai de vorba si cu alti medici si vedeti ce va recomanda
sper ca mesajul meu sa va fie de folos.
multa sanatate
6 savin catalin
6 savin catalin [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

dar care este media de viata la aceasta boala ?
7 savin catalin
7 savin catalin [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

si eu am fost diagnosticata acum 2 ani dar nu am facut nici un tratament de frica sa nu fie mai rau in cazul in care nu fac nimic ce se poate intimpla ?
8 lumidrula
8 lumidrula [7c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Nu stiu ce se poate intimpla in cazul in care nu faci nimic
medicii nu ti-au recomandat nimic?
tratament sau radioterapie?
probabil este foarte mic si nu da probleme deosebite
ar fi bine totusi sa mai faci un tomograf sa vezi cum stai dupa 2 ani de la disgnosticare
9 grigore ioana
9 grigore ioana [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna!ma numesc Ioana,am 19 ani si acum o luna de zile am fost diagnosticata cu microadenom hipofizar.urmez tratamentul cu Diane 35,Spironolactona si Nizoral.dar ma simt f.rau.Am sanii umflati de o saptamana,dureri foarte mari de ovare si alte simtome premenstruale......va multumesc!
10 lumidrula
10 lumidrula [7c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

LA MULTI ANI IOANA
astazi este ziua noastra
ami pare rau de ceea ce ri se antampla
daca nu suporti tratamentul ar trebui sa mergi la medicul care ti la prescris pentru a-l schmiba
asa cred ca ar fi bine
11 edmonda
11 edmonda [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna! Si eu un adenom pe hipofiza care a inceput sa secrete. Am fost in Fundeni la endocrinolog si am inceput un tratament cu bromcriptin.Dar sincer nu le mai suport si as vrea sa renunt la ele.Oare daca intrerup tratamentul o sa creasca din nou prolactina?
As vrea totusi un tratament naturist. Poate cineva sa ma ajute?Multumesc!
12 sxnel
12 sxnel [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Salutare tuturor si sarbatori fericite ! Problema mea :
- adenom hipofizar secretant , operat tansfrontal in 2001, la spitalul Bagdasar-Arseni . In 2006 nivelul de prolactina era de 160000 !!! recidiva clara ... din septembrie 2006 si pana acum a scazut la 20000 in urma administratii de bromcriptin ( 12 comprimate / zi) fac analize in fiecare luna , de o luna am inceput sa iau dostinex( 8 comprimate pe luna) . In afara de radioterapie si evident o noua interventie chirurugicala , imi poate recomanda cineva un medicament care sa opreasca secretia prolactinei ? Mentionez ca tot tratamentul facut pana acum si amintit aici , este strict la indicatia medicului endocrinolog !
13 reflection
13 reflection [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

buna ziua!
am 25 de ani si acum 5 ani mi s-a pus diagnostic "adenom hipofizar nesecretant", la Institutul Parhon.
m-au tinut cu tratament Marvelon timp de 5 ani, fara intrerupere si fara un ficato-protector... organismul a cedat, saracu`.
m-am gandit sa incerc si altceva pentru ca nici dupa cei 5 ani nu se vedea nicio imbunatatire, din contra, adenomul crescuse. :((
am citit foarte mult pe net despre acest lucru si m-am decis. am inceput terapia cu acupunctura, la un cabinet particular. acupunctura este asociata cu niste tincturi luate de la cabinet. pot sa spun ca ma simt mult mai bine. ajunsesem sa am tulburari de memorie si concentrare.
medicul mi-a garantat ca intr-un an voi fi vindecata... sa dea Dumnezeu!!!
deocamdata, este singura sansa pe care o am..sa cred si sa sper!!!
sanatate multa...
14 FELICIANA
14 FELICIANA [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna reflection,
as vrea sa stiu cum te mai simti acum dupa terapia cu acupunctura si tincturi , daca esti multumita, daca a dat rezultatele dorite, pt. ca am si eu microadenom hipofizar si pana acum nu am incercat altfel de tratament decat cel medicamentos.
15 maria_sb
15 maria_sb [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna reflection,ma numesc maria,sunt din sibiu si am aceeasi boala cu tine,cum putem lua legatura?astept raspunsul tau
16 reflection
16 reflection [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

buna!
dupa 7 luni de acupunctura si tincturi... am facut iar analiza imagistica sa vad ce se intampla. adenomul a stationat, nu mai creste... si tind sa cred ca se reduce..nu pot confirma acest lucru acum, insa fac si terapie cu bioenergie... unde medicina a dat gres, isi face loc terapia alternativa...
nu pot decat sa cred ca voi fi bine! va voi tine la curent! ---
sanatate!
17 ain
17 ain [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

buna ziua tuturor .Sunt in cautare de un tratament naturist de mentinere a prolactinei sau de distrugere a prolactinomului .Am fost in Bucuresti la Dr.Codrut Tutu pentru acupunctura si tincturi ..lucru care costa pe luna 10 mil. E ffff. mult.Sa-mi raspunda si mie va rog cineva la intrebarea :dupa 1 an de dostinex daca intervine o sarcina ce se intampla cu fatul ,cu alaptatul ..se poate merge in continuare cu Dostinex sau nu ?ASTEPT UN RASPUNS .Sanatate tuturor
18 Alesea306
18 Alesea306 [4c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Salutare fetelor! Ma numest Olesea, 24 ani.
si eu am aflat ca am adenom hipofizar pe 10 iulie, mi-au zis ca e macro.
Si unica solutie e operatia.Asa ca pe 4 Spetembrie am mers sub cutit.
acum citesc toate forumurile si nu mai stiu ce se va mai intampla :(
Eu de exemplu din cauza acestui adenom mie mi-a crescut piciorul, palmele,mainile, nasul,fata, m-am deformat totul si orice n-as face nu pot slabi :( transpir mai ceva ca un barcat, dureri de cap nebune aveam, si inca si mi-a afectat si vederea,incepusem sa nu mai vad in fata mea...
acum dupa operatie de aproape vad din nou perfect. Medicii ziceau ca adenomul imi apasa nervii ochiului. Acum doar miopia mi-a ramas.
Totusi unicul lucru ce ne poate salva asta e pozitivul din noi!!!!!
Totul va fi bine....doar trebuie sa credem in asta...
Sanatate la toate!!!!!
va rog scrie-ti daca cineva a mai efectuat operatia...
bafta la toate!!!!!!!!
PA PA
19 Criss25
19 Criss25 [4c]
11-11-2008, 21:47

Membru din 11-11-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna Olesea,
Numele meu este Cristina , am 25 de ani si am fost diagnosticata cu adenom hipofizar dupa investigatii tip RMN , SA TURCA si alte radiografii la Spitalul Universitar. imptomele mele au aparut mai demult, in sensul unor dereglari hormonale, tip amenoree. Acum m-am si ingrasat , transpir foarte mult dar nu in ultimul rand, mi-am cam pierdut vederea la ochiul stang , mi s-a spus ca acest adenom apasa nervii ochiului si ca de aceea nu mai vad.
Ma voi duce la Bagdasar sa ma operez pentru ca vreau sa ma fac bine.
Gandesc pozitiv pentru ca asa trebuie!
Multumesc!
20 Alesea306
20 Alesea306 [4c]
11-11-2008, 22:29

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

SALUT CRISTINA!!!!!! Iti doresc multa bafta si mult succes...si nu in ultimul rand tarie de caracter si mult curaj!!!!!!!!
eu deja sunt dupa 2 luni si 7 zile dupa operatie...pana cand sunt bine...si stiu sigura ca va fi si mai bine ;-)
asa ca iti zic mult face sa fii pozitiva...si va trece boala si mai bine ;-)
eu deja vad din nou bine ;-)
asta ma bucura cel mai bine....
saptamana trecuta am finisat cursul de radio terapie...mi-a sugerat medicul si am facut...mi-a cam cazut parul putin ...dar o sa-si revina...
ITI DORESC MULT MULT SUCCES!!!!!!!!
NE vom face noi bine pt ca asa trebuie ;-) ca suntem inca tinere si viata e inca frumoasa ;-) va fi si mai frumoasa ;-)
PUPICI!!!!!
Răspunde la topic
91 comentarii 12 3 4 5 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp