prima sedinta de citostatice-urmari ?

Secțiunea: Chimioterapie
38 comentarii 12 INAINTE ›
1 adeiana
1 adeiana [17c]
08-05-2011, 00:14

Membru din 25-07-2011

Subiecte: 6

Comentarii: 17

astazi l-am internat pt 3 zile pe tatal meu si a inceput tratamentul , in I si a III -a zi i se administreaza vepesid iar in a II-a zi vepesid +carboplatid (al II-lea nu stiu daca l-am retinut corect)
ne-a spus ca o sa faca 3 sedinte la interval de 21 zile apoi o sa-i faca din nou toate analizele
nu ni s-a spus in ce stadiu e, se trateaza sau doar se amelioreza ?intre sedinte o sa ia si alte pastile ?(acasa)
2 enemgabriel
2 enemgabriel [42c]
02-05-2011, 20:26

Membru din 25-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Pentru a duce la bun sfarsit sedintele de citostatice e recomandat o cura cu aloe vera gel, are efect de detoxifiere si mentine organismul mai bine decat daca nu s-ar recurge la acest adjuvant natural.
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
03-05-2011, 00:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

trebuie sa ne spui si noua CE DIAGNOSTIC ARE si despre ce persoana e vorba... tatal, mama, ce varsta, ce diagnostic, ce extensie, ce a mai facut, are cancer bronhopulmonar ? cu celule mici ? despre ce e vorba ? ce alte tratamente a urmat ? ce v-a mai zis doctorul, ce scrie in biletele de externare ? etc etc etc.
aloe vera e fix apa de ploaie, sper sa-l ajute psihologic, in rest el nu are nici un beneficiu demonstrat de nici o culare.
succes totusi!
4 enemgabriel
4 enemgabriel [42c]
03-05-2011, 12:14

Membru din 25-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Era o intrebare legata de citostatice(care sunt folosite in bolile oncologice), pacientul este tatal autoarei.Vad intrebari puse de 2 ori, sa fie o eroare sau...?Esti cumva medic nutritionist, nu, si nici doctor, asa ca pana aduci argumentele, ramane valabila indicatia?Nu se scrie" nici o" ci "nicio", culoare si nu culare.
5 Vio sau Vasi
5 Vio sau Vasi [141c]
03-05-2011, 16:13

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

un consilier furios.nu puteti propune ca produsele firmei.sa aibe preturi pentru bolnavii romani???eu personal as avea nevoie, dar de unde atatea milioane de lei vechi/??va multumesc.
6 enemgabriel
6 enemgabriel [42c]
03-05-2011, 16:41

Membru din 25-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Furios?nicidecum, poate prea direct.Dar de ce sa fie preturi pentru bolnavi, sunteti bolnav din cauza firmei?Daca constientizati ca aveti nevoie de ele va pot ajuta sa obtineti banii necesari.Eu va multumesc!
7 Vio sau Vasi
7 Vio sau Vasi [141c]
03-05-2011, 17:03

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

pai, ati inteles gresit, nu-s bolnava din cauza firmei, am nevoie de astfel de produse, dar n-am acces financiar.ca mine sunt multi.
8 enemgabriel
8 enemgabriel [42c]
03-05-2011, 20:51

Membru din 25-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 42

sunt dispus sa va ajut sa castigati banii care va pot ajta sa le cumparati, dumneavoastra doriti acest lucru?
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
03-05-2011, 22:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

enemgabriel, lipseste litera "a" in numele tau, chiar inainte de g, ca sa fie complet si sugestiv pentru produsele pe care le propui tu in tratamentul cancerului!
io zic sa mai verifici odata cu academia romana inainte sa-mi faci tu mie corecturi gramaticale pe internet, ca te asigur ca ma descurc foarte bine cu limba romana! trebuie sa stii ca pana in 2005 singura varianta era "nici o", de atunci indreptarul publicat de academie admite ambele variante. probabil daca ai absolvit gradinita dupa aceasta data nu ai de unde sa stii... ai aflat acuma.
de unde stii tu ca as fi sau nu as fi io nutritionist sau medic sau nu stiu ce ? iti place sa pui de la tine ? asa faci si in viata reala, si, dupa toate probabilitatile, si despre salata verde pe care o propui ca "ajutatoare" in tratamentul oncologic ? cred ca da!
vezi ca de saptamana trecuta a intrat o lege care nu mai da voie comercializarea si expunerea medicamentelor prin aceste minciuni nenorocite "ajuta la" "detoxifiaza nu stiu cum" "este utila in" "se foloseste in tratamentul" bla bla bla, asa ca NU io sunt cel care trebuie sa aduca argumentele, voi sunteti cei care trebuie sa ziceti CUM ACTIONEAZA chestiile respective si ce rezultate au avut ele in trialuri randomizate, ca orice medicament de pe lumea asta, inainte sa poti sa-l recomanzi macar gratis, mai ales ca sa mai si ceri bani pe el.
io zic ca pana se DOVEDESTE STIINTIFIC SI CLINIC ca e mai bun ca apa chioara, sa-l faci cadou si sa vezi ce se intampla!
multa bafta cu asta ! o sa-ti moara afacerea repede!
10 meryiob
10 meryiob [8c]
04-05-2011, 20:15

Membru din 04-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna ziua.


Am facut chimioterapie (citostatice ) acum aproape 2 ani, mi-a fost foarte rau de la acest tratament si acum mai am mici probleme in urma tratamentului. Eu am scapat de cancer, dar am respectat tot ce a spus medicul oncolog. Intradevar de la aceste citostatice scade imunitatea si afecteaza si alte organe. Este foarte bine sa nu-i scada imunitatea.

In legatura cu tot felul de aloe vera, bla, bla, bla,..etc. Nu aplecati urechea la toate vrajelile care se vand cu ideea ca scapati de cancer, bla, bla, bla,. ca nu-i adevarat nimic.


Si atunci de ce mai moare lumea de cancer d-le enemgabriel daca aceste vrajeli fac minuni ?



Adeiana, faci ce spune oncologul, nu luati nimic fara stirea medicului pe parcursul trat. deoarece este posibil sa scada efectele citostaticelor. Cand eram in spital era o pers. care vindea leacuri miraculoase (vrajeli ) pe la pacientii care erau disperati sa traiasca. Medicul meu si nu numai el ci si radioterapeutul mi-au interzis ca pe parcursul tratamentului citostatic sa nu iau absolut nimic, nimic din tot ce se vinde prin spital si nu numai.

Sanatate multa !!!!!!!!!
11 Vio sau Vasi
11 Vio sau Vasi [141c]
04-05-2011, 20:55

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

@enemgabriel, a fost un test ca sa va dovedesc faptul ca faceti reclama mascata firmei unde lucrati.lasati oamenii in suferinta lor nu-i amagiti, cei slabi cad repede in plasa. @Adeiana ia aminte de cele spuse de Meryiob, personal am primit multe sfaturi si informatii de la fetele de pe forum, toate reale.oricat de greu ar fi tratamentul medicamentos, trebuie urmat. @RaulDuke, lasa te rog contrele cu enemgabriel si linisteste in continuare utilizatorii care au nevoie de ajutorul tau, eu iti multumesc pentru tot ce postezi, chiar caut posturile tale.
12 Vio sau Vasi
12 Vio sau Vasi [141c]
04-05-2011, 20:57

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

@Raul Duke, am uitat, scuze, poti sa-mi dai detalii despre ADENOCARCINOM MUCINOS OVAR STG., FIGO 1A.multumesc anticipat.
13 enemgabriel
13 enemgabriel [42c]
04-05-2011, 22:10

Membru din 25-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 42

vasi61, nu fac reclama la nicio firma, in plus ai scos in evidenta lipsa ta de respect si faptul ca astepti mila.Cine sunt cei slabi si cine sunt cei tari, oameni bolnavi ca tine care se amagesc cu vorbele unui individ ca raulduke?nu ma indoiesc ca esti bolnava si de...rautate.Cat despre raul duke acest castigator al premiului nobel in medicina, imi pare rau s-o spun dar este un ins care nici macar identitate nu are, daramite rezultate in tratarea vreunei...carii.Eu oricum nu ma contrez cu nimeni, numai ca voi cei care sunteti frustrati si haini cautati subiecte care va hranesc sufletul cu rautati.Deocamdata nu exista nicio persoana in lume vindecata de cancer de catre un medic sau un medicament, in schimb sunt multi cei care nu mai sunt din cauza acestor medicamente sau din cauza unor insi care testeaza medicamente pe cobai ca tine sau ca multi altii.Multa sanatate...
14 enemgabriel
14 enemgabriel [42c]
04-05-2011, 22:13

Membru din 25-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 42

A, sa nu uit, nu ai acces la produsele la care faci referire, dar la un medicament care chipurile trateaza cancerul si care costa zeci de mii de lei, ai?
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
04-05-2011, 22:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

oamenii ca enemagabriel nu inceteaza niciodata sa ma distreze, nu vad de ce mi-as nega o mica placere, fie ea si sadica, din cand in cand.
despre adenocarcinom mucinos ovar stg. FIGO 1A nu pot sa-ti zic multe decat ca, daca asta e stadiul, lucrurile sunt cum nu se poate mai fericite caci este prin definitie operabil si vindecabil. se iau in discutie factorii de risc si apoi se pune in discutie daca sa se faca si citostatice sau nu. mai mult ca sigur ca un chirurg va zice ca nu e nevoie si, e drept, la stadiile mici exista controverse cu privire daca chimioterapia postoperatorie aduce beneficii sau nu.
totusi recomandarile ESMO sunt sa se recurga la 6 serii de carboplatin monoterapie, ceea ce a aratat o imbunatatire a supravietuirii si a timpului pana la progresie a bolii.
cam asta e.
16 enemgabriel
16 enemgabriel [42c]
04-05-2011, 22:15

Membru din 25-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Ca sa incei alimentarea cu energie a acestor insi, am sa va transmit ca mesajul nu era pentru voi vracii, ci pentru adeiana, macar invatati sa cititi si sa respectati un "dialog".
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
04-05-2011, 22:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

stiu destul de bine sa scriu.
nu e un dialog, e un forum. daca vrei dialog, scrie-i PM, daca stii sa apesi pe butoanele care trebuie!
ce se intampla, vrei sa te ignoram si sa te lasam sa contaminezi oamenii de buna credinta cu ineptii numai ca sa ai o speranta fada ca n-o sa-ti moara afacerea ? :D nu ma alimentezi tu cu energie, am destula energie impotriva shamanilor de colt de strada cat sa ma tina 1000 de vieti indelungate!
succes cu buticul tau, dar io zic ca n-o sa mai tina mult! s-ar putea sa fii nevoit sa-ti cauti chiar o slujba... la un moment dat. cinestie...
18 meryiob
18 meryiob [8c]
05-05-2011, 12:02

Membru din 04-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna ziua draga mea -vasi61- , iti multumesc ca ma sustii in cele scrise. Si acum am acele amintiri amare din spital in care vedeam zi de zi oameni disperati si cu chipurile impietrite de disperare si durere. Eu cred ca vindecarea vine si de la psihic. Omul trebuie sa creada ca se va vindeca, sa spere, sa fie sustinut moral si sa se tina tare in fata acestei boli.
De multe ori autosugestia are rezultate bune sau chiar dezastruase (depinde de situatie ). Eu mi-am obligat creierul si corpul sa creada ca este sanatos si ca nimic nu ma va distruge si uite ca traiesc si azi si mult timp de acum incolo.

Sanatate si numai bine iti doresc !!!!
19 Vio sau Vasi
19 Vio sau Vasi [141c]
05-05-2011, 12:21

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Draga mea, te sustin ca aceasta este realitatea, tu te-ai vindecat cu medicamente, lupta ta cu tine si cu ajutorul Celui de sus, pe care nu-l platim.Stiu cat de greu a fost inceputul meu, dar am luptat si cu ajutorul vostru am trecut peste tot.Nu pot concepe ca fara medicatie te poti vindeca de o boala, din pacate se sustine acest lucru.In plus se ajunge si la insulte pe forum.Aici impartaseste fiecare din experienta lui de boala dar, apare cat- un personaj care n-are a face nimic cu rolul site-ului.In ceea ce priveste psihicul, ai mare dreptate, am simtit-o pe pielea mea.In momentul in care credeam ca nu sunt bolnava atunci eram pozitiva in tot ce faceam, acum ma simt excelent.Am fost si la oncolog, se pare ca nu va trebui sa fac chimio, dar vreau sa mai am si o alta parere.Ma bucur ca esti ok., iti doresc multa sanatate.Daca poti sa mi dai o ad. de mess, as fi f.bucuroasa..pupici
20 enemgabriel
20 enemgabriel [42c]
06-05-2011, 14:16

Membru din 25-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Sustineti ca numai c medicamente te poti vindeca de o boala anume, nimic de zis, mai greu sa dovediti, inca nu exista dovezi clinice in acest sens.La insulte ati ajuns dumneavoastra care nu acceptati realitatea.Dece intrati intr-un dialog, daca nu cunoasteti despre ce se vorbeste si daca totusi va considerati o persoana rationala abtineti-va de la a intra intr-o polemica.
Va multumesc si va doresc un pic de rationament!
Răspunde la topic
38 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp