O fi cancer ovarian?

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
55 comentarii 12 3 INAINTE ›
1 mitica
1 mitica [0c]
04-02-2014, 23:16

Membru din 04-02-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

soara mea si-a facut azi analiza CA125. Rezultatul este unul peste limitele admise. 71,29. Din cate stiu max este 35. Ea are un chist pe ovarul stang de 54mm si o opereaza marti la spitalul universitar. Ce vreau eu sa stiu....are cancer? De ce este valoarea analizei asa de mare?
va rog mult sa-mi raspunda si mie cineva. Are 23 de ani.
2 Dr. Ana-Maria Slanina

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

O simpla crestere a CA125 nu indica neaparat cancer ovarian. Rezultatul examenului anatomo-patologic este cel mai concludent, iar varsta tanara si aspectul chistic al formatiunii pledeaza impotriva cancerului ovarian. Femeile cu risc (cazuri in familie de cancer ovarian) pot face si o analiza pentru identificarea genei BRCA1 care indica daca riscul exista sau nu. De asemenea, dupa operatie, de urmarit ecografic si de repetat in serii CA125.
3 vogue
3 vogue [2c]
14-02-2009, 17:48

Membru din 14-02-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua, as dori si eu un raspuns sau un sfat .... mama mea a fost diagnosticata cu cancer ovarian stadiul II, a urmat o interventie chirurgicala, rezultatul cu privire la ascita a iesit negativ iar valoarea markerului tumoral ca125 fff mare, aproximativ 800....as dori sa stiu care unt sansele de vindecare si cam ce ar trebui eu sa fac sa o ajut.De ce e in stadiul II si nu e intr-o faza incipienta avand in vedere faptul ca nu s-a extins? va rog din suflet un raspuns....multumesc anticipat
4 Dr. Ana-Maria Slanina
02-03-2009, 22:03

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

In general majoritatea cancerelor de ovar sunt identificate in stadiul II pentru ca depasesc capsula ovarului.mama trebuie safaca tratament chimioterapic cu siguranta, chiar daca tumora a fost extirpata. Prognpsticul depinde si de tipul de tesut care a iesit la analiza anatomo-patologica.
5 vogue
5 vogue [2c]
05-03-2009, 11:18

Membru din 14-02-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

multumesc de raspuns....inca asteptam rezultatul analizei, dar cum o sa-l aflu o sa-l comunic, poate ma mai puteti ajuta

o zi cat mai placuta!
6 pastilovici
6 pastilovici [2c]
23-03-2009, 23:57

Membru din 23-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

mama are o tumoare care s a lipit de un ovar..ovarul stang. a fost operata pentru fibron dar au descoperit ca este tumoare ovariana. analizele au aratat ca fiind cancer..dar totusi ceva a iesit ...a fost pus sub semnul intrebarii..iar aceea tumoare a fost trimisa la spitalul victor babes..pentru a o cerceta mai multi medici pentru stabilirea rezulatului parerea medicilor este ca are maxim gradul ll . care sunt sansele de vindecare de supravietuire..in caz ca are cancer gradul ll ??cati ani supravietuiesc femeile depistate cu cancer ovarian gradul ll? 5, 15, 20? exista statistici? am vazut ca in jur de 5 ani este adevarat :(
7 Dr. Ana-Maria Slanina
22-04-2009, 09:26

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Pentru tumorile ovariene, exista unele cu gard redus de malignitate, care odata operate merg bine si unele de grad crescut. Pentru a afla un prognostic trebuie sa stiti exact tipul de tumora(buletinul anatomo-patologic|).
8 ghidusik2007
8 ghidusik2007 [1c]
15-05-2009, 00:09

Membru din 15-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua,Este prima data cand intru pe acest forum.Cumnata mea aku 3 zile a fost diagnosticata cu Cancer ovarian la varsta de 30 de ani!Maine ii va face o biopsie!ii va introduce o camera am inteles ceva si cu laparoscopic !!dupa care va trebui sa urmeze tratamentul cu citostatice cel putin 6 luni!!dupa care o va opera.as dori sa stiu si eu ce sanse sunt si sa-mi recomandati un medic ff bun din Bucuresti si un spital bun care se ocupa cu asemnea citostatice!!!astept raspuns va multumesc mult de tot
9 pastilovici
9 pastilovici [2c]
15-05-2009, 10:11

Membru din 23-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Pai ce sa iti spun..noi am avut de ales inainte de a stii ca este cancer ovarian..intre tratament si operatie sau direct operatie.. ne am operat..facem citostatice..la victor babes . la analize(dupa ce i a fost extirpata tumoarea)..a iesit o chestie o boala a sangelui..facem citostatice..si de l;a 8 cure ..ne a spus ca o sa facem doar 3 pentru ca sunt rezultate f f f bune ! ne-am operat la spitalul sf pantelimon.. o sa revin cu un comm sa iti spun exact cum o cheama pe doctor.. conditiile au fost f bune.. iar la coltea ..unde facem tratamentul..ce sa spun..mizerabila institutie..dar sunt doctori foarte buni..asta e cel mai important ! important e sa duci in mai multe parti analizele..sa le citeasca..de obicei..la victor babes..se strang..comisii ..mai multi medici de elita din tara..si se pronunta ! multa sanatate si credinta in Dumnezeu ! ideea este urmatoarea..daca doamne fereste iese tumoare maligna.. analizele iti spun ..pe ce cale cum s a format tumoarea..din cauza sangelui..din cauza.. hormonilor..si multe altele..sunt foarte multe forme mai usoare decat cancerul ovarian.. chiar daca s a localizat la ovare..poate fi limfom malign hodkinian nonhodkinian..daca vrei..pasty_low este id meu iti pot povesti mai pe larg din experienta noastra. sanatate
10 elyss
10 elyss [2c]
10-01-2010, 19:50

Membru din 10-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

buna seara!mama mea a fost diagnosticata cu cancer ovarian gradul || C :((( .face chimioterapie acum ,este la a 3 sedinta din 6.se simte destul de bine,sistemul imunitar este f bun. a fost operata si i s-a scos tot(ovare,uter....) doctorul a spus ca tesutul este foarte bun.ash vrea si eu sa stiu cat de grav este gradul ||C si care sunt sansele de vindecare. astept raspuns! va multumesc!!!!! :(
11 Dr. Ana-Maria Slanina
21-01-2010, 23:53

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Prognosticul depinde foarte mult de tipul de tesut si de cum raspunde la chimioterapie.
12 jonnya
12 jonnya [1c]
26-01-2010, 23:05

Membru din 26-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara...as avea si eu o intrebare pentru d-na doctor....anul trecut mi s-au descoperit doua chisturi ff mari, unul de 9,60 cm si altul de 3,34 cm....mi-am facut analiza CA125 si mi-a iesit valoarea 41.40 iar acum cateva zile am repetat din nou analiza si de aceasta data rezultatul a fost mult mai mic, 13.91...este posibil sa oscileze? In urma primelor analize am fost diagnosticata cu Endometrioza si am repetat analizele pentru k vreau sa raman insarcinata si de obicei femeile cu acest diagnostic sunt infertile...va rog mult sa-mi spuneti parerea d-voastra asupra analizelor...ginecologul meu mi-a zis k daca nu raman insarcinata pe cale naturala trebuie sa apelez la inseminare si nu vreau :(((...va multumesc!
13 elyss
13 elyss [2c]
27-01-2010, 15:19

Membru din 10-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Tipul de tesut este ,,adenocarcinom seros
14 Dr. Ana-Maria Slanina
27-01-2010, 17:38

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Daca raspunsul e bun la chimioterapie, chiar si in stadiile avansate supravietuirea e de 50%.
15 Dr. Ana-Maria Slanina
27-01-2010, 17:41

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

In endometrioza ca si in cazul fibroamelor uterine, creste nivelul antigenului CA125. Endometrioza evolueaza in pusee. daca exista o inflamatie pelvina creste nivelul CA125, daca este in remisie, nivelul scade. Daca endometrioza ingusteaza trompele uterine, e posibil sa fie nevoie de in vitro, dar nu obligatoriu, ci in functie de gradul ingustarii trompelor.
16 ale2206
16 ale2206 [1c]
10-02-2010, 09:56

Membru din 10-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua, as avea si eu o intrebare pentru d-na doctor.Anul trecut am fost diagnosticata cu adenocarcinom endometrioid ovarian stadiul 1A cu arii de metaplazie scumaosa G2 al ovarului stang fara a depasi capsula ovarului. Gena p53 a iesit nrconcludenta, iar Ki67=45%.Am facut 6 runde de chimioterapie cu carboplatin.Inainte de operatie CA125 =54, iar acum 11,3.Care ar fi sansele de vindecare.
Multumesc!!!!!!!!
17 Dr. Ana-Maria Slanina
12-02-2010, 10:13

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

In stadiul IA sproape indiferent de tipul histologic vindecarea apare la 80% din cazuri mai ales ca zonele malignizate sunt bine diferentiate, G2, iar CA 125 a scazut dupa chimioterapie. Insa oncologiul dvs. are mai multe informatii mult mai exacte. Puteti intra si pe medscape. com pentru informatii statistice mai exacte.
18 dan_boduly
18 dan_boduly [14c]
05-05-2012, 13:05

Membru din 05-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

sotia a fost operata de chist ovarian.rezultatele biopsiei au aratat ca e carcinom seros.am facut rmn care iesit ok.in schimb ca 125 a iesit 51, 22.i s-au facut 6 sedinte de chimioterapie si ca 125 a iesit 54.ecograful abdominal e ok rx la plamani e ok. ce este de facut in continuare si ce sanse are ?asteptam un raspuns daca se poate.multumim
19 dan_boduly
19 dan_boduly [14c]
05-05-2012, 13:39

Membru din 05-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

ex rmn
uter, anexe absente chirurgical fara modificari irm sugestivepentru rest tumoral vu in repletie, continut omogen, perete cu grosime uniforma adenopatii iliace externe si inghinale, infracentrimetrice mica cantitate de lichid liber situatsupravezical, printre ansele de intestin subtire aspect normal al rectului si foselor ischio-rectale fara modificari la nivelul oaselor bazinului sugestive pentru determinari secundare fara determinari secundare abdomino-pelviene ascita in cantitate mica. dupa chimioterapie bolnava recent diagnosticata la ginecologie cu tumora avariana dreapta pe ovar restant (histerectommie subtotala cu anexectomie stinga in 1991)-col restant sa practicat anexectomie dreapta si omnetectomie totala.hp-chist adenocarciom papilar seros cu grad moderat g2 stadializare figo-iib, st t2b g2 ex rmn efectuat post operator deceleaza ascita in cantitate mica, fara determinari secundare abdomino pelvine coroborat cu ca 125-51.22v ml. a efectuat 6 secvente cht taxol 200mg+carboplatin 450 mg.dupe 6 secvente de chimioterapie ca 125 este 54, 12v ml. am dori sa stim ce avem de facut in continuare si care sint sansele de viata? multumim. asteptam un raspuns
20 Vio sau Vasi
20 Vio sau Vasi [141c]
06-05-2012, 22:28

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Eu as zice sa fiti linistiti...CA este usor crescut, trebuie urmarit.
Sanse de viata??? numai Dumnezeu stie acest lucru.
Este un cancer ovarian, stadiu 2b, tratamentul a fost ok.
Care este starea generala si ce varsta are bolnava??
In 1991 care a fost diagnosticul??
Tineti legatura cu medicul oncolog si sa mearga la control conform indicatiilor.
Din ce localitate sunteti??

Sanatate si pe curand.
Răspunde la topic
55 comentarii 12 3 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp