cancer ovarian

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
61 comentarii 12 3 4 INAINTE ›
1 martie 8
1 martie 8 [1c]
17-06-2014, 11:50

Membru din 17-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua, am 45 de ani si am fost diacnosticata cu cancer ovarian, sunt operata sa facut extirpare totala chirurgul a pus gradu ||| c, la biopsie a iesit || c, fac 6 sedinte de citostatice sunt la a 5 ce pronostic sau ce sanse am
2 Vio sau Vasi
2 Vio sau Vasi [141c]
26-03-2012, 15:49

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Buna ziua,
Draga mea nimeni nu ne poate spune ce sanse avem, fiecare organism are modul propriu de aparare.
Deci este un cancer de ovar in stadiul 2c si oncologul ti-a indicat 6 sedinte de chimioterapie.Este ok.
Spune mai multe:
cand te-ai operat si unde?
ce valoare a avut CA125 inainte de operatie??
cum suporti chimio??
ce scrie pe biletul de externare de la chirurgie??
ai avut lichid de ascita, ce ti-au spus despre ganglioni
Iti doresc multa sanatate...si curaj, nu esti singura, suntem f. multe, unele chiar f. tinere...20, 35 de ani.
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
26-03-2012, 23:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

la un stadiu 2, chiar si c, ai o sansa veritabila de VINDECARE, in urma operatiei si unui tratament corect + urmarire, presupunand ca diagnosticul a fost corect si complet. este, din pacate, o boala care are de multe ori tendinta sa recidiveze, chiar dupa tratamente incheiate aparent cu succes.
4 Vio sau Vasi
4 Vio sau Vasi [141c]
27-03-2012, 15:40

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

@Raul te-as ruga sa ma lamuresti..de ce in caz de cancer ovarian se vb. despre recidiva si nu despre metastaza??
Sper ca nu te superi pe mine, incerc sa aflu cat mai multe, iti multumesc din suflet, ai fost, esti si sper sa ramai de mare ajutor aici pe forum..
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
27-03-2012, 20:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, vreau sa-ti raspund, dar ma tem ca nu inteleg prea bine intrebarea. cancerul ovarian, ca orice cancer, poate fi, initial, fie LOCALIZAT si inalt vindecabil, fie avansat local sau locoregional (de exemplu cu lichid cu celule canceroase in peritoneu/cavitatea abdominala sau cu metastaze in peritoneu), sau poate fi si el metastatic, cu metastaze in ficat, plamani, etc.

din cauza evolutiei lui simptomatice, cancerul ovarian este foarte des surprins intr-un stadiu in care inca NU exista metastaze in ficat sau plamani sau organe nete la distanta, ci mai degraba cand e local sau loco-regional avansat. in aceasta faza s-a constatat ca, spre deosebire de alte cancere (cum ar fi plaman sau pancreas), totusi ARE rost sa operezi si sa scoti cat mai mult din tumorile din abdomen/pelvis, apoi sa faci chimioterapie. aceasta practica, s-a demonstrat statistic, prelungeste supravietuirea foarte mult. din pacate, datorita restului de celule care pot ramane in faza dormanta, sau care evident nu au putut fi scoase in toatalitate, boala tinde sa recidiveze aproape mereu, fiind doar o chestiune de timp. iarasi, aici, standardul poate include REOPERATII si noi scheme de chimioterapie, cu sperante mai modeste, dar totusi existente. toate acestea pot continua o perioada nedeterminata, iar prognosticul oricum este ceva mai bun decat cu metastaze prin alte organe, ca ficatul sau plamanii, dar din pacate tot o boala definitiva ramane, care evolueaza pana cand pacienta moare, fie de aceasta boala fie, coincidental, de altceva.

sper ca la asta te refereai si ca ai inteles ceva.
6 Vio sau Vasi
6 Vio sau Vasi [141c]
28-03-2012, 00:06

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Am inteles tot, iti multumesc f. mult.
In speta este vorba de un cancer ovar dr., initial, fara ganglioni, fara lichid de ascita, stadiu1A, cu CTnormal, cu markeri tumorali in limite normale si inainte si dupa interventie.
S-a practicat histerectomie totala, anexectomie bilaterala, omentectomie.
Descoperirea tumorii s-a facut in urma unui glob vezical (cu care s-a ajuns la spital)..S-a efectuat o biopsie de col si o ecografie transvaginala...dg. Tumora ovariana.
S-a intervenit in cateva zile.
Nu s-a practicat nici radio nici chimio, dg. intraoperator si biopsia au stabilit dg. de Adenocarcinom FIGO 1 A.
Aceasta este istoria.
.Sa consider un caz fericit pentru ceva ani ???sau ce-ar putea interveni.
ITI MULTUMESC DE MII DE ORI, MAI LUMINAT.
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
29-03-2012, 23:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce-ar putea interveni... e o zona mult prea larga de speculatii care nu isi are rostul de strabatut. faptul ca o boala este surprinsa in stadiu forate incipient, 1 A aici fiind cel mai mic stadiu clinic de boala, este intotdeauna un lucru fericit, datorita sanselor maxime de vindecare cu aplicarea tratamentului corect.
8 Vio sau Vasi
8 Vio sau Vasi [141c]
30-03-2012, 00:43

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Iti multumesc si inca ceva...
Care tratament.?.s-a practicat doar interventie chirurgicala, fara nici-un fel de chimioterapie, doar cu urmarire la 6 luni pentru inceput..
Noapte buna si fati timp si pentru noi, te rog...esti a doua opinie si vreau sa-ti spun ca de fapt este prima de care tin cont la luarea deciziei.
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
31-03-2012, 01:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pentru un stadiu IA exista foarte mari controverse daca sa oferi sau nu chimioterapie DUPA operatie. in romania chiar pana nu de mult nici nu se punea problema de asa ceva, si chiar si europenii si americanii nu s-au pus de acord despre asta, deci nu e o surpiza ca in cazul tau nu s-a recurs la asta. pe net in ghidurile ESMO oamenii zic "ofera chimioterapie cateva cicluri" dar... este cel putin spus "controversat" daca merita recurs la asta si trebuie tinut cont si de riscuri si neajunsurile chimioterapiei. tie daca ti-ar fi zis oncologul "exista prea putine dovezi ca sa stim daca te-ar ajuta sau nu, mai mult decat urmarirea; riscurile chimioterapiei sunt mari, se poate si muri si exista o posibilitate mare ca boala sa fi fost rezolvata COMPLET doar cu operatia; totusi unii medici recomanda cateva cicluri de chimioterapie. vrei sa incercam si in cazul tau?"... atunci ce ai fi raspuns ?
10 Vio sau Vasi
10 Vio sau Vasi [141c]
31-03-2012, 16:31

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Buna ziua D-le Doctor...cred ca as scrie un post numai cu cuvantul, , multumesc".
Va multumesc inca o data.
Referitor la raspuns...as raspunde si acum asa cum am raspuns in urma cu un an...NU fac chimioterapie...dar:
Am pus in balanta:
varsta
stadiul
biopsia(inclusiv de la Babes)
discutiile avute cu 3 medici oncologi si un anatomopatolog de renume din Bucuresti

Parca nu eram linistita daca nu aflam si punctul de vedare al doctorului RAUL DUKE.
Numai bine va doresc si un sfarsit de saptamana frumos.
11 martie 8
11 martie 8 [1c]
01-04-2012, 16:08

Membru din 17-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua in cea de a doua expunere am detaliat. sunt operata la spit.Militar de dr. StefanMarian, si am avut ca 125 =475 inaite de operatie, dupa 2sedinte de citostatice ca 125 a fost 9 oricum va multumesc, nu am avut lichid si nici ganglioni nu au fost cuprinsi.Acum sunt la a 5 sedinta de cito.pe 5 aprilie si ultima pe 6 aprilie pe urma fac C. T. si merg la Pof. Banculescu. In cazul meu nu stiu daca a fost scos si peritoneul astepta C.T. sane lamurim.VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETU .Eu urmez si u ratament e aturiste, iau reshy, oncolin si beau foarte multe sucuri de sfeccla rosie, morcov, telina varza si toate fructele, tin si regim alimentar nu maninc carne, prajeli, zahrul la_m scos defintiv si folosesc sare de mare
12 RaulDuke
12 RaulDuke [7763c]
01-04-2012, 17:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, orice te ajuta, si sper sa te ajute ! ne tii la curent oricum. numai bine !
13 Vio sau Vasi
13 Vio sau Vasi [141c]
01-04-2012, 19:34

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

@RAUL DUKE...putin mai sus este o postare de a mea, in care ti-am raspuns la o intrebare.
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
01-04-2012, 20:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, am vazut si am inteles deplin!
15 ama17
15 ama17 [10c]
18-04-2012, 21:11

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna seara,
Anul trecut am fost diagnosticata cu neoplasm ovarian T3cNxMx-std. III c. Initial CA 125 a fost de 507, 5 U/ml. Am avut in jur de 3-4 l lichid ascita in peritoneu.Tumori am avut pe ambele ovare :st. 12/10 cm si dr.5/2 cm.Am facut 6 sedinte de chimioterapie. Tumorile au scazut in diametru si au ajuns de 32 mm si respectiv 9mm, iar CA 125 la 17, 71.Am fost operata. S-a practicat histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, tumorectomie pararectala stanga, decolare caloepiploica cu omentectomie.Rezultatul la biopsie este scris de mana si nu inteleg ce scrie, insa medicul meu mi-a explicat ca nu mai am nici o celula canceroasa in sange.Nu am mai facut nico o sedinta de chimioterapie si nici alceva.
...remisie este?
In perioda cand am facut chimioterapie am ramas si fara servici.
Nu stiu cum sa ma comport in situatia actuala. Mentionez ca stau la casa, undeva la tara cu o curte destul de mare.
Pe 20 aprilie voi face 6 luni de la operatie.
Cei din familie ma considera un om sanatos. Sa nu credeti ca nu fac nimic, alti sanatosi si nu misca nimic, dar mi se pare ca nu sunt in totalitate refacuta. si nici nu stiu daca mai pot depune acelas efortul fizic ca inainte.
Ponderat sau nu? Nu cred ca mai pot fi omul care eream inainte.Si fizic si pshihic.
Ce sfaturi imi puteti da?
Va multumesc.
16 RaulDuke
16 RaulDuke [7763c]
18-04-2012, 21:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cel mai important lucru este sa urmezi la oncolog un plan de urmarire periodica, la distanta. din pacate stadiul bolii tale a fost unul foarte avansat, cu sanse foarte foarte mari de recidiva, iar afirmarea ca "nu mai ai nici o celula canceroasa in corp" suna cel putin hazardata, daca nu chiar stupida, daca nu cumva e o neintelegere la mijloc. medicul anatomopatolog (care a scris rezultatul la biopsie) nu are cum sa stie decat ce a vazut pe blocurile/lamele respective, despre restul organismului nu poate sa stie nimic.

pastreaza legatura cu oncologul tau, fa (sub indrumarea lui, cel mai bine) o dozare de CA 125 la fiecare cateva luni (3 luni sa zicem), la fel si ecografie de pelvis si abdomen si, cel putin odata la 6 luni, cate un examen CT de abdomen si pelvis si cel putin o radiografie de plamani. cum am spus, aceasta boala, mai ales in stadiul acesta avansat, desi are proprietatea de a raspunde foarte bine la prima linie de tratament, are prostul obicei de a recidiva. acest lucru se poate intampla si la mai multi ani de la operatie, dar nu se poate nimeni culca pe o ureche si trebuie pastrata vigilenta.

iti urez o remisie completa (asa se numeste ce ai tu acum) cat mai durabila si, daca se poate, sa nu mai ai niciodata astfel de probleme ! numai bine !
17 ama17
17 ama17 [10c]
18-04-2012, 22:37

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Multumesc.
18 Violeta70
18 Violeta70 [3c]
19-04-2012, 22:32

Membru din 19-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna seara.Imi permit sa adaug si eu o relatare legata de acest subiect-CANCERUL OVARIAN-.In urma cu 7 ani sora mea a fost operata pentru un chistadenom seros borderline.Parerile intre medicii oncologi au fost impartite deoarece unul a recomandat chimioterapie iar altcineva ne-a trimis lamele in capitala pentru o alta analiza histopatologica unde rezultatul a venit chistadenom seros papilifer.Deci nu s-a facut nici un tratament.Dupa cativa ani a aparut un alt chist pe celalat ovar cu un marker CA125 =54.S-a operat iar cu soaterea intregului aparat genital iar rezultatul a fost de cancer ovarian seros stadiul 2A.Dupa efectuarea tratamentului citostatic cu carboplatin si paclitaxel(sindaxel) a trecut cam un an si jumatate si a recidivat cu metastaze in zona pelvina(aorta iliaca.ureter.intestin).S-a reoperat si Dr chirurg ne-a spus ca a curatat cat s-a putut.A facut iar chimioterapie cu gemcitabina(gemzar) si sindaxel.Au trecut 5 luni de la terminarea tratamentului iar in februarie markerul CA 125 a fost 7 iar concluzia CT(torace, abdomen si pelvis) a fost foarte buna pentru ca nu se evidentiaza recidive.Cu toate acestea starea ei de sanatate nu este buna.A ramas dupa tratament cu dureri osoase (bazin, coaste, zona sacrala si cervicala)asa ca luna viitoare are programare la scintigrafie.Face migrene, are ameteli iar in aceste satri ne spune ca nu mai aude bine.Sunt ingrijorata pentru ca eu consider ca la 47 de ani organismul ei trebuie sa depaseasca acest moment greu.Ma rog ca boala sa nu mai recidiveze pentru ca tratamentul este foarte agresiv.Am inteles ca si cancerul ovarian este de mai multe tipuri.M-ar interesa cat este de agresiv cancerul ovarian seros cu un stadiu 2A si G2.Multa sanatate tuturor.
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
19-04-2012, 23:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, cancerul ovarian de principiu este un tip de cancer cu potential mare de metastazare si recidiva, odata tratat cu succes chiar. totusi nu exista metode de a putea prevedea acest lucru pe termen lung si nu se poate face nimic altceva decat urmarire pe termen lung, cu diverse investigatii imagistice, markeri, consulturi, etc.

stadiul 2A a fost unul mic, cu mare potential curabil. G2 semnifica un grad "intermediar", daca vrei, de agresivitate.
20 Violeta70
20 Violeta70 [3c]
20-04-2012, 12:19

Membru din 19-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Va multumesc mult pentru raspuns.Le doresc tuturor care sufera de aceasta boala multa sanatate, multa vointa si putere de a lupta pentru viata lor.
Răspunde la topic
61 comentarii 12 3 4 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp