cancer la oase grad 4

Secțiunea: Metastaze osoase
37 comentarii 12 INAINTE ›
1 iuliana1224
1 iuliana1224 [14c]
27-03-2012, 20:19

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Buna ziua, am o mare problema cu mama mea, in urama cu 3 luni a fost diagnosticata cu cancer de colon gradul 1a facut operatie totul a decurs cu bine, nu i s-a dat de facut citostatice pentru ca era intr-o stare incipienta asa au zis doctori. Acum are dureri de bazin si picioare foarte mari, a facut radiografii, rezultatul a fost dezastros cancer de grad 4 la oase. Deja nu se mai vede la radiografie un os de rezistenta al bazinului g4. A inceput saptamana aceasta chimioterapia.si va incepe si radioterapia. Ce sansa de viata mai are? Cum as putea sa o ajut? Va multumesc mult.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
14-10-2011, 17:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu se poate spune nimic despre prognostice, sanse si mai stiu eu ce, pentru ca trebuie sa ne furnizezi un diagnostic mai clar intai. nu se intelege si nu reiese ce problema are din ce zici tu. trebuie sa intri in posesia unui diagnostic clar, cu histopatologie si stadiu TNM si eventual sa ai si niste explicatii de la medici. unde are cancer la oase ? care e punctul de plecare ? e putin probabil ca un cancer DE COLON, ca sa nu mai vorbim de stadiul I sa dea metastaze osoase asa, din senin.
vino cu mai multe informatii, te rugam!
3 iuliana1224
3 iuliana1224 [14c]
15-10-2011, 10:40

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Luni am sa va furnizez diagnosticul clar, pentru ca trebue sa faca un tomograf si un RMN toracic. Oricum doctorul oncolog mi-a zis ca acesta e cancerul primar si ca tumoarea la colon a fost metastaza. Ce pot sa zic este ca cei de la bucuresti i-au gresit total diagnosticul si nu numai nici macar nu i-au dat tratament dupa operatie. Am sa va tin la curent.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
16-10-2011, 18:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

citez: "Oricum doctorul oncolog mi-a zis ca acesta e cancerul primar si ca tumoarea la colon a fost metastaza". CARE E CANCERUL PRIMAR DECI ?
5 iuliana1224
5 iuliana1224 [14c]
16-10-2011, 23:04

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Ok m-am exprimat gresit, se mai intampla. Cancerul la oase este primarul ok.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
17-10-2011, 17:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in acest caz trebuie niste biopsii din tumora primara, eventual examen imunohistochimic din ce biopsii exista pana in momentul de fata. asteptam inca sa ne spui diagnosticul, dar pana una alta, nu pare a fi vorba de nici o greseala din partea nimanui. nu te grabi cu acuzatiile !
7 iuliana1224
7 iuliana1224 [14c]
17-10-2011, 18:44

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Ce pot sa spun este ca nu a rezistat astazi sa ii faca RMN abdominal si pelvin cu substanta contrast pentru trebuia sa stea nemiscata in jur de 2 ore, maine va face un tomograf ca sa-i dea diagnosticul clar. Va trebui sa mearga la Iasi sa faca radioterapie. Apropo nu acuz pe nimeni ci pe mine insumi ca am facut o greseala de exprimare.
8 iuliana1224
8 iuliana1224 [14c]
17-10-2011, 18:57

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Tratamentul pe care il urmeaza acum mama mea este DHC Continus dimineata si seara, la ora 10 i-a Bonefos 800 2 pastile si in caz ca durerea este foarte mare ii face o injectie care are la baza morfina. Credeti ca este bun acest tratament? Multumesc.
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
17-10-2011, 21:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

DHC si ce mai zici de morfina sunt pentru durere. nu pot eu sa ma exprim daca sunt bune, asta numai pacienta poate spune. daca urmand acest tratament durerile sunt sub control atunci da, e bun. daca nu, trebuie umblat la el. bonefos este pentru leziunile osoase, le incetineste progresia.
totusi nimic din lucrurile astea nu e menit sa creasca sansele de prelungire a vietii si ma tem ca o astfel de solutie nu este si nici nu se poate stii daca este, macar pana nu se transeaza un diagnostic pe baza unei BIOPSII si a unei IMUNOHISTOCHIMII. sigur nu are nimic la san ?
10 iuliana1224
10 iuliana1224 [14c]
18-10-2011, 21:04

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

A facut tomograf astazi si am sa va zic rezultatul si concluziile trase de doctori:
In ambii plamani se obs numeroase formatiuni dense, de max 50-60 mm;
Adenopatii mediastinale anterioare, inferioare, in fereastra aortopulmonara, hilul pulmonar drept, latero-traheal dreapta inferior si latero-traheal superior bilateral, de max 35-40 mm;
In aria de proiectie a glandei suprarenale stangi se obs o masa tumorala densa de 89-65 mm;
La nivelul glandei suprarenale drepte se obs o formatiune densa de 17/14 mm;
La nivelul publisului si a ischionului stang se obs o formatiune tumorala osteolitica de 119/81/88 mm;
Leziunea sparge corticala osoasa infiltrand tesuturile moi din regiunea inghinala stanga. In bazin formatiunea invadeaza parametrul stang determinand comprimarea rectului si a vezicii urinare.
Concluzii:1. Tumori pulmonare(in obs formatiune primitiva in lobul inferior drept)
2. Adenopatii mediastinale
3. Determinari secundare osoase si in glandele suprarenale.
Doctorul oncolog si-a pus mainile in cap cand a vazut toate problemele pe care le are si nu va putea face radioterapie pentu ca va ceda inima. Nu stiu ce sa mai zis sunt fara cuvinte.
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
18-10-2011, 23:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu siguranta ca nu e inima o problema in calea radioterapiei. doar ca nu vad ce poate fi iradiat, in problema pe care o descrii mai sus. de iradiat nu se va iradia nimic pana in momentul in care devine o urgenta care nu poate fi rezolvata altfel, de genul o compresie mediastinala care sa dea probleme la respiratie sau niste dureri osoase necontrolabile.
dupa cum arata si cum e descrisa tomografia, intr-adevar, e posibil ca tumora principala sa fi fost una PULMONARA, desi e greu de spus asta. diagnosticul deci este probabil ceva de genul: metastaze pulmonare, limfatice, suprarenale, osoase si de colon, cu punct de plecare neprecizat, posibil pulmonar. singurul lucru care sa spere la a mai castiga ceva timp de viata este o schema cu citostatice, dar neavand o biopsie mai clara, asta scade sansele capacitatii adaptarii unei asemenea scheme la problema corespunzatoare. totusi probabil ca oncologul va alege o schema cu citostatice si in paralel va recomanda si tratamentul cu bifosfonati si suportiv, antialgic si etc. e foarte important!
sa ne spuneti ce decizie de tratament va lua!
12 iuliana1224
12 iuliana1224 [14c]
27-11-2011, 18:34

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Ma scuzati ca nu am mai scris ce s-a intamplat cu mama mea. A facut 2 sedinte de chimioterapie pana acum cu Calciu Folinat, 5 Fu, Zometa, Bonefos si oxid de platina. Probleme cele mai mari au aparut inainte de a face a doua sedinta de citostatice pe 15 noiembrie, urcand scarile de la bloc a avut fractura de femur cu deplasare. Doctorii nu au vrut sa o opereze deoarece este afectat tot bazinul si femurul drept pana la genunchi, i-au pus doar o gheata de ghips pentu a nu-l misca deloc. Acum asteptam sa vedem cum va decurde cea dea 3 sedinta de citostatice pe 6 decembrie. Acum e acasa la pat si in ultimul stadiu de calmante. Sansele de viata s-au diminuat mai mult.
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
27-11-2011, 18:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

spune-mi, te rog, si mie unde anume se trateaza ea. pentru ca din tot acest topic nu reiese decat o varza calita din tot acest caz si eu personal nu inteleg nimic. are si ea o biopsie din ceva ? un buletin histopatologic? o biopsie dupa rezectia de colon ? o bronhoscopie pentru tumora pulmonara ?
tratamentul cu OXALIPLATIN si FOLINAT DE CALCIU nu are nici o legatura cu ce pare a fi boala ei de baza, si anume CANCER PULMONAR. este un tratament indicat in cancerul de colon. lucrurile nu se leaga.
14 iuliana1224
14 iuliana1224 [14c]
28-11-2011, 16:54

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Rezultatul histopatologic de la operatia de colon este adenocarcinom tulbo papilar bine diferentiat G2 invaziv pe intregul perete pT3. Marginile de rezectie si limfoganglioni regionali recoltati ( nr 12 diam = 0.3 0, 8 cm) prezinta arhitectura conservata. Ea se trateaza la Bacau deoarece doctorii din Spitalul Clinic Fundeni au zis ca e mai bine sa se trateze acolo. Sincera sa fiu nu stiu ce sa mai fac pentu ea in acest moment.
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
29-11-2011, 00:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce se intampla este faptul ca metastazele osoase sunt EXTREM de rare in cazul cancerului de colon, insa foarte frecvente in cazul cancerului bronhopulmonar.
deci in conditiile unui CANCER DE COLON cunoscut, operat, totusi restrans ca extindere (T3 N0), cu un CT care arata cum arata, probabilitatea este FOARTE MARE ca ea are CANCER BRONHOPULMONAR METASTATIC. greu de spus daca acest cancer de plamani a dat metastaze in COLON (nu e nici chiar asa rar) sau pur si simplu a avut 2 cancere distincte simultane, cel de plamani si cel de colon, dar opinia mea este ca aceste lucruri trebuiesc investigate si abordate astfel.
ca atare, ce as face eu, as recomanda o bronhoscopie + biopsie, pentru tumora pulmonara, si asta cat mai repede, pentru ca un eventual cancer pulmonar NU raspunde la chimioterapie cu fluorouracil si oxaliplatin. aceste lucruri nu conteaza prea mult unde sunt facute, atata timp cat sunt facute, fundeni, bacau, san antonio, nu conteaza!
asta e parerea mea dpdv oncologic, nu e obligatoriu sa fie unica sau nici macar cea mai buna, dar astfel gandesc eu.
oncologul vostru ce spune vis-a-vis de asta ?
16 iuliana1224
16 iuliana1224 [14c]
09-01-2012, 16:06

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Scuze ca nu am mai scris demult pe forum, dar situatia mamei s-a agravat are acum si metastaza cerebrala, nu mai vede, si de cateva zile nu mai poate manca. Are fractura de bazin si de femur pe os patologic, plus 1/3 din plamanul drept este afectat de tumoare. Nu mai are ce sa-i mai faca nici un doctor decat tratament paleativ. Numai bine si sanatate multa tuturor!
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
09-01-2012, 20:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de ce nu mai poate manca ? iradiere cerebrala a facut ?
tratamentul suportiv este absolut esential in momentul de fata. din pacate notiunea de "tratament paleativ" este ce era indicat sa urmeze inca din momentul diagnosticarii cu metastaze multiple. tratamentul "paleativ" este alternativa tratamentului "curativ", adica "in scop de vindecare", iar de foarte multe ori, mai ales la pacientii cu cancer, acest lucru nu e posibil. totusi nu inseamna ca nu exista tratament, care sa imbunatateasca starea unei persoane si chiar sa-i prelungeasca supravietuirea.
referitor la starea ei, care intelegem ca e foarte grava, cum este administrata ? aveti un dosar pentru ingrijire la domiciliu ? vine personal medical sa o vada si eventual sa-i administreze tratament ? cum decurg aceste lucruri, in conditiile in care starea ei nu permite deplasarea ?
18 AntoanetaNeacsu
18 AntoanetaNeacsu [50c]
11-01-2012, 09:20

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

toate astea sunt vrajeli pe varza calita !!!doar calmantele o ajuta dar restul e de prisos, ne mintim singuri.cancerul nu poate fi invins iar daca e la oase deja e finalul.nici nu ti prelungeste viata nici nimic de genu.sunt fantezii!doar privim cum oameni dragi noua se sting sub ochii nostri.eu asa gandesc dupa ce mi a murit mama acum 2 luni si jumatate dar asa e speranta moare ultima si nu vrem sa acceptam realitatea.e dureros stiu pt ca si eu am trecut prin ce treci tu cu mama mea.sincer iti vine sa urli dar doar d zeu te poate ajuta sa faci fata situatiei.iti doresc multa putere la ce va urma.
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
11-01-2012, 18:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

faptul ca oamenii mor este absolut normal si inevitabil. nu cred ca ii onoram pe ei sau amintirea lor avand o atitudine atat de disperata, pentru ca si noi la randul nostru vom muri si vom lasa in urma, daca suntem norocosi, copii, nepoti, etc.
din moment ce omul nu poate controla "daca" moare sau nu, trebuie sa se multumeasca totusi cu a controla, fie si putin, "cum" sau chiar "cand"... la altceva nici nu cred ca avem dreptul sa speram.
20 AntoanetaNeacsu
20 AntoanetaNeacsu [50c]
16-01-2012, 13:56

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

de cateva zile simt niste dureri in brate si picioare, dureri scurte, dar dese.ce poate fi oare?oare daca mama a avut cancer pot sa am si eu aceiasi soarta?
Răspunde la topic
37 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp