Buna ziua! Doresc un raspuns pentru soacra mea de 60 ani la analize daca se poate

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
5 comentarii 1
1 Diana irina
1 Diana irina [0c]
24-05-2019, 01:40

Membru din 24-05-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Specimen analizat:
fragmente tumorale
Diagnostic clinic:
Carcinom mamar drept cT4bN1Mx
Descriere microscopica:
Materialul primit si examinat este reprezentat de fragmente biopunctate de parenchim mamar cu dimensiuni cumulate de 50/1 mm ce contin o proliferare tumorala de tipul unui Carcinom invaziv mamar, no special type (NST) alcatuit din celule poligonale de talie medie, fara limite celulare vizibile, citoplasma eozinofila in cantitate moderata si nuclei eucromi sau hipercromi, rari cu nucleol mic. Pleomorfismul celular si nuclear este moderat. Sunt prezente rare mitoze (1/mm2). Celulele tumorale realizeaza structuri tubulare (50%), cuiburi si trabecule de diferite dimensiuni dispuse intr-o stroma conjunctiva redusa.
Nu sunt prezente aspecte de carcinom ductal in situ in sectiunile examinate.
Proliferarea tumorala ocupa intreaga suprafata a fragmentelor examinate, celularitatea in patul tumoral fiind de 60%. Nu se observa emboli tumorali limfatici (L0) sau venosi (V0) si nici aspecte de infiltrare perineurala in sectiunile examinate.
Reactia desmoplazica este redusa, infiltratul inflamator limfocitar intra- si peritumoral minim, iar necroza tumorala absenta. Sunt prezente mici focare de elastoza la nivelul stromei tumorale, dar nu se observa microcalcificari intratumorale.
Diagnostic histopatologic:
Aspectul histopatologic corespunde un carcinom invaziv mamar, no special type (NST), grad Nottingham I (formare de tubi=2, pleomorfism nuclear=2, numar mitoze=1), in sectiunile examinate.
Clasificare anatomo-patologica: B5
C50.9 M-8500/3
BIU
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
03-06-2019, 09:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Diana irina, 24-05-2019, 01:40:28):


care este intrebarea?
3 Ily
3 Ily [2c]
25-10-2019, 13:14

Membru din 24-10-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, 03-06-2019, 09:33:13):

Domnule doctor , va rog frumos sa îmi spuneti daca in urma ecografiei ar fi ceva grav ? Sani cu structura glandulara heterogena prin prezenta de modificari fibrochistice dispersate in parenchimul glandular mamar bilateral . La nivelul sanului stang in cadranul supero extern la ora 1 se pune in evedenta o leziune ovalara bine delimitata hipoecogena omogena de aproximativ 9/5 mm , avasculara cu scor elastografic non-rigid (Emax=33 KPa )cu aspect mai probabile de fibroadenom. Alaturat se pune in evidenta alte doua leziuni ovalare bine delimitate hipoecogena ,avasculara , si cu scor elastigrafic non rigid cu aspect mai probabil de leziuni chistice cea mai mare masurand aprox. 12mm. La nivelul sanului drept la ora 12 se pune in evidenta un conglomerant chistic cu dimensiuni maxime de aproximativ 12/11 mm avascular cu scor elastigrafic non-rigid (Emax=26KPa ) la nivelul cadranului supero-extern la ora 11 se pune in evidenta o alta leziune chistica su dimensiuni de aprox. 12/7 mm ovalara omogena avasculara si cu scor elastografic non-rigid (Emax=32KPa) La nivelul ambilor sani dispersati in parenchimul glandular se pune in evidenta si alte leziuni de natura chistica cu dimensiuni infracentimetrice . Fara leziuni parenchimatoase sau canale galactofore suspecte . Fara limfonoduli suspecti axilari bilateral ,BI-RADS 3 . Ecografia am facut la clinica de senologie din cluj , Medimages , domnul doctor mia spus ca sa revin la ecograf peste 6 luni , vreau sa ba zic ca am o durere in sanu drept , care imi mai trece dupa ce iau diclofenac pe gura si ma masez cu unguent , nici macar scoaterea lichidului nu a vrut sa mi faca , zicand ca e ceva normal multe femei au asa ceva , nici un RMN , nimic doar sa revin peste 5 ,6 luni sa tinem sub observatie . Oare sa merg in alta parte , sa cer o biopsie ? Ma sperie conglomerantul de pe sanul drept care ma si jeneaza , ca sa zic asa .
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
29-10-2019, 14:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Ily, 25-10-2019, 13:14:33):


rezultatul mi se pare favorabil si deloc ingrijorator. recomand sa urmati indicaitile medicului!
5 Ily
5 Ily [2c]
30-10-2019, 06:31

Membru din 24-10-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, 29-10-2019, 14:42:35):

Va multumesc din suflet , m-am mai linistit !
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp