operata de urgenta de o tumoare la intestinul gros. acum 2 zile au ajuns rezultatele

Secțiunea: Cancerul de colon
26 comentarii 12 INAINTE ›
1 clau
1 clau [7c]
19-10-2014, 11:23

Membru din 19-10-2014

Subiecte: 3

Comentarii: 7

acum o luna mama (69 ani) s-a prezentat la urgenta ca este balonata, nu are scaun. a fost operata de urgenta de o tumoare la intestinul gros. acum 2 zile au ajuns rezultatele. imi traduceti, va rog, ceea ce scrie pe foaie?
- piesa trimisa: tumoara sigma;
- descriere macroscopica: sigma de 125*30 mm, rect de 65*35 mm. ce insemana asta?
- distanta fata de marginea de rezectie - chirurgicala: proximala: 145 mm si 9mm - nu stiu ce scrie ca este sters cuvantul;
- aspect tumoral: ultero - infiltrativa! ce inseamna?
- marimea: cuprinde circular lumenul pe o distanta de 45 mm. ce inseamna?
- polip preexistent: absenta;
TIPUL HISTOLOGIC: adenocarcinom;
- grad histologic: redus. ce inseamna?
- tesutul perirectal nu se extinde la suprafata seroasei;
invazii: vasculara sanguina: prezenta; limfatica: prezenta; ce inseamna?
- extensie extramurala discontinua: prezenta. ce inseamna?
- infiltrat inflamator peritumoral/intratumoral: moderat; ce inseamna?
- necroza: prezenta; ce inseamna?
- stadiul tumorii: pT3. ce inseamna?
-0/7 limfonoduri perisigmoidieni, 4/7 limfonoduri perirectali pN2a. ce inseamna?
- extensie perilimfondulara: prezenta; ce inseamna?
- standializarea DUKES MAC C2. ce inseamna?
Adenocarcinom moderat diferentiat, care infiltreaza peretele rectului pana la tesutul adipos, cu prezenta unui depozit tumoral care produce metastaze in 4/7 limfonoduri perirectali. nu produce metastaze la cei 7 limfonoduri perisigmoidieni prelevati.
pT3N2a
Va rog foarte mult sa imi descrieti in cuvinte simple fiecare rand. Va multumesc. Multa sanatate.
clau
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
19-10-2014, 13:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (clau, Azi, ora 11:23:44):


toate notiunile elementare de care intrebi tu sunt disponibile pe internet, poti sa citesti despre cum se face stadializarea cancerului, ce inseamna STADIU, ce inseamna GRAD, ce inseamna T sau N sau M, etc. trebuie doar sa faci putina cercetare si sa ai putina rabdare.

altfel, referitor la cazul descris de tine, este un cancer de colon care a fost destul de avansat. pe ce s-a scos la operatie, nu se poate spune daca exista sau nu metastaze, adica insamantari ale bolii in alte organe (cum ar fi plamani sau ficat); pentru asta trebuie alte investigatii, cum ar fi de exemplu o radiografie de plamani si o ecografie de ficat, dar si mai bine un exament CT (computer tomograf) de torace, abdomen si pelvis; pe langa asta ar fi necesara o dozare de markeri tumorali, ca de exemplu CEA sau CA 19-9. dupa ce se fac aceste lucruri, chiar daca NU exista metastaze, riscul de aparitie in cateva luni ale acestor este foarte mare, pentru ca tumora a fost deja avansata si au existat ganglioni. pentru asta se indica deci tratament chimioterapic, daca este in stare sa-l suporte. aveti programare, deci, la oncolog ? ar trebui una cat mai repede!
3 clau
3 clau [7c]
19-10-2014, 14:12

Membru din 19-10-2014

Subiecte: 3

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 13:23:01):

am tot cautat pe internet pana am dat de forumul asta si am optat si pentru varianta asta, pentru a intelege mai bine sau, poate, sa aud ceva incurajator.
da, avem trimiterea pentru luni, la Targu - Mures. nu au existat in familia mea probleme de sanatate, desi este cam marisoara, de aceea, inafara de racfeala si implicit, aspirina, nu cunosc nimic. aproapre ca nu stiu cum arata un doctor, ca sa ma exprim asa... tot ce stiu, este din auzite. si din auzite stiu ca doctorii, din comoditate nu vorbesc, nu ofera informatiile necesare, ba mai mult, nu fac toate investigatiile sau tratamente. am refuzat sa cred, dar acum imi este teama. m-ati ajutat extrem de mult prin imformatia data. Va multumesc din suflet.
clau
4 MARTON
4 MARTON [617c]
19-10-2014, 14:17

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

CLAU daca dai clik pe numele meu imi poti trimite o adresa de mail unde iti pot da mai multe informatii utile care iti pot oferi o idee despre aceasta problema numita cancer.
EU sunt pacient.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
20-10-2014, 09:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (clau, 19-10-2014, 14:12:36):


nu exista nicio situatie clinica in care trebuiesc facute "toate investigatiile", iar in oncologie nu prea cred sa se intalneasca "sa nu se faca tratamentul complet din comoditate", cel putin daca e vorba de tratamentul chimioterapic.
6 clau
6 clau [7c]
26-10-2014, 14:19

Membru din 19-10-2014

Subiecte: 3

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, 20-10-2014, 09:54:40):

Buna ziua.
Revin cu raugamintea de a-mi lamuri anumite lucruri. Sa incep cu inceputul: dupa o saptamana dupa ce mama a inceput radioterapia si chimioterapia, am vrut sa vorbesc cu doamna doctor ( mentionez ca fratele meu s-a ocupat de mama in prima saptamana si doamna doctor, inafara de a-i spune ce anume trebuie sa faca, adica, redioterapia si chimioterapia, nu i-a spus nimic!). Dupa ce i-am spus de trei ori ca mama face terapie la clinica asta, iar dansa insista sa ii arat fisa ca fara fisa nu poate sa-mi zica nimic, mi-a raspus ca doar nu pretind eu sa caute fisa ei printre fisa celor 600 de pacienti!! S-a incumetat, mi-a acordat 5 minute, mi-a vorbit foarte rapid, cu termeni medicali, incat de-abea am inteles.
Face chimioterapie cu capecitabina pastile. Am intrebat-o care este diferenta intre pastile si perfuzie, iar dansa a tinut sa ma anunte ca sunt mai scumpe pastilele si ca sunt mai bune. Eu, in schimb, am auzit ca sunt mai ieftine si mai putin eficiente. Ce vreau sa stiu este daca sunt sau nu eficiente si pe baza carui criteriu se aleg pastilele sau perfuzia? Vreau sa mai precizez ca nu pun in discutie profesionalitatea medicilor, nici nu aplec urechia la tot ce se spune, dar se creaza in mintea si in sufletul meu o lupta incat nu mai stiu ce sa cred, si in timp ce pentu ei, mama este una din cei 600, pentru mine mama este UNA! Sunt doar speriata si as vrea sa fac orice ca sa aman cu cat pot mai mult deznodamantul.
In legatura cu radioterapia, tot de la altii am auzit ca exista aparate noi, care nu se gasesc in toate spitatele din Romania, si care nu ataca celulele sanatoase. Este adevarat? Doamna a evitat sa imi vorbeasca despre aparat.
Si am mai auzit de Biobran; doamna doctor a spus ca este o prostie, iar alti oameni spun ca este intr-adevar bun. Ba chiar mai mult, doamna doctor a spus ca daca vrei sa-i dam sa ii spunem, dar nu ajuta, si ca pana face terapia sa nu ii dam, eventual dupa. Va multumesc. Multa sanatate.
clau
7 MARTON
7 MARTON [617c]
26-10-2014, 20:41

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Eu mam interesat la sanador pto astfel de interventie imi scapa denumirea, se intervenea printr-un cateter pe vena pana in tumora unde se introducea tratamentul care actiona fara sa atace si alte zone , numai ca pt mine aceasta interventie trebuia sa se repete de trei ori iar costul era de circa 360 milioane foarte mult pt bugetul meu , si pe mine ma interesa sa gasesc o solutie prin care sa se actioneze si pe viitor nu numai pt ce aveam la ora respectiva.Consultatia la medic costa 150 ron, asigurarea acoperea circa 4000 ron.

CLAU sa stii ca multi medici nu recomanda naturiste in primul rand pt ca nu sunt studii care sa le demonstreze eficacitatea, in al doilea rand in cancer nu ai timp la dispozitie sa astepti sasi faca efectul , tratamentul trebuie sa fie agresiv si cu efect rapid, DAR poti ajuta tratamentul clasic si cu naturiste, cu o alimentatie cat mai variata cu fructe, legume, cruditati, dar trebuie sa tii cont de ce alimente sunt interzise pe timpul tratamentului, si daca medicul curant este deschis sa il consulti si sai ceri sfatul sau parerea, daca nu DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE AL PACIENTULUI: ESTE VIATA MEA SI DECIZIA MEA DE A FACE CEVA CA SA TRAIESC, nu sa ma bazez pe cineva pt care nu insemn nimic si sa-mi zica dupa ceva timp ca nu mai este nimic de facut, si trece la alt pacient, ESTE DATORIA NOASTRA sa incercam variante care sa ne ajute sa traim cat mai mult, ca atunci cand alegem intre a fuma sau nu, intre a bea sau nu etc.... analizam riscurile sau avantajele EU ASA AM FACUT SI ASA FAC SI IN CONTINUARE numai ca anunt si medicul si stam de vorba despre asta.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
8 clau
8 clau [7c]
29-11-2014, 20:54

Membru din 19-10-2014

Subiecte: 3

Comentarii: 7

Buna seara,
Am vrut sa nu mai apelez la acest forum pentru ca nu vreau zece mii de pareri, ci doar parerea medicului, dar ma simt din nou obligata sa apelez la bunavointa altora de a-mi raspunde. Daca se poate sa imi raspunda un expert,ar fi mai bine. Nu sunt aici ca sa ii fac pe altii sa piarada timpul, ci pentru ca ma gasesc intr-o situatie in care nu stiu cum sa reactionez, cum sa ma misc...
Datele problemei se gasesc deja in mesajele mele pe foruum, nu cred ca mai trebuie sa le scriu, ci trec direct la "deci". Mama a facut 5 saptamani de radioterapie si tratament acasa cu pastile, xeloda. In ultimele 2 saptamani de radioterapie a inceput sa se simta slabita, a slabit si fizic foarte mult pentru ca a facut si diaree si tot ce manca elimina, mai exact putinul ce il manca, pentru ca nu avea pofte de mancare. Simtea dureri in burta, cum zice eaa "simt ca mi se incorda ceva prin burta" (junghiuri, probabil), simtea ca i se invarte capul si ca ii este greu. Mi s-a spus ca sunt efectele radio si ca vor trece dupa ce termina. Au trecut, ce-i drept 4 zile de cand a terminat radio, dar ea continua sa aiba diaree, vad ca a slabit inca si mai mult fizic, aceeasi slabiciune in corp si i se invarte in continuare capul, si in plus, ce ma sperie si mai tare este ca: joi zicea ca vede in casa copaci cu frunze ca se misca in bataia vantului!! Vineri a spus ca se simte bine, iar sambata de la capat cu aceleasi viziuni, diaree, imposibilitatea de a se schimba singura pentru ca oboseste!! Este normal?? O sa treaca? Sau de ce toate astea?? Trebuie sa mai spun ca, doamna doctor i-a dat tratamentul cu pastile pentru 21 de zile. Cand s-au terminat, am zis asistentilor ca s-au terminat iar ei ne-au dat in continuare, astfel ca, mama a luat 5 saptamani fara o zi acele pastile. Este vreo problema?
Va multumesc pentru rabdarea de a-mi raspunde! Multa sanatate.
clau
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
30-11-2014, 02:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (clau, 29-11-2014, 20:54:08):


da, este. trebuie tratata diareea. optiunile sunt: oprirea tratamentului cu xeloda sau radioterapie (cel putin o perioada) daca este severa; rehidratare, pe gura, dar daca diareea continua, si prin perfuzii, antidiareice de tipul smecta sau cel mai bine imodium. de asemenea un set de analize de rutina nu ar strica (biochimie, etc).
10 clau
10 clau [7c]
30-11-2014, 02:56

Membru din 19-10-2014

Subiecte: 3

Comentarii: 7

Va multumesc ca mi-ati raspuns asa de repede.
Mama a terminat radioterapia, dar xeloda a luat 2 saptamani in plus, fata de ce i-a dat doamna doctor. Este foarte ametita, se clatina si deabea tine paharul in mana ca sa bea. Ii este sete, bea si noaptea. Dar in total nu ajunge la 2 litri de lichid pe zi. Bea in special compot de mere, facut in casa, nu cumparat.
Si as mea avea inca 2 intrebari. 1. In 10 decembrie ar trebui sa inceapa tratamentul chemio cu perfuzii. Oare nu ar trebui amanat un pic, vazand starea ei? Si 2. Am citit ca se poate implanta o camera in vena care faciliteaza tratamentul chemioterapeutic cu perfuzii. Vazand ca mama a slabit enorm de mult (cred ca a ajuns la vreo 50 de kg; nici inainte nu era grasa!), o va ajuta? Face intr-adevar miraco, asa cum am citit?? Si tot pe internet am citit ca ar costa in jur de 650 - 700 lei (am auzit si de pretul de 22000 lei!!). Oare este pretul real, cel de pe internet? Mai exact, am citit pe situl unei clinici din Cluj.
Mii de multumiri. Numai bine.
clau
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
30-11-2014, 11:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (clau, Azi, ora 02:56:17):


este clar ca are nevoie de o pauza. este gresit ca nu va adresati medicului cu aceste probleme. daca nu gasiti raspuns, mergeti inclusiv la camera de garda, cu salvarea! in rest, daca are diaree, hidratarea pe gura nu e suficienta, caci tranzitul intestinal e atat de accelerat incat ce inghite, trece foarte repede prin tubul digestiv si nu se poate absorbi eficient. deci, implicit, are nevoie si de perfuzii. da, exista o camera cu implantare subcutana, care este mufata la o vena mare si care camera se inteapa mult mai usor si protejeaza venele periferice. intr-adevar pretul este undeva de peste 2000 de lei noi, cu tot cu montare, nu doar piesele. de asemenea va trebui sa platiti si consumabilele, dar, chiar daca nu e "o minune", e intr-adevar un lucru exceptional pentru pacient.
12 clau
12 clau [7c]
30-11-2014, 13:24

Membru din 19-10-2014

Subiecte: 3

Comentarii: 7

Va multumesc pentru informatii. o sa ne prezentam medicului. Dupa spusele celor care i-au facut radio, asteptam sa treaca, dar nu ne-au zis ca poate sa persiste problema. M-ati ajutat foarte mult. Numai bine.
clau
13 MARTON
13 MARTON [617c]
30-11-2014, 21:18

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

CLAU sa stii ca nu i-mi pierzi timpul dinpotriva o fac din placere ca pot oferi putin din ceea ce traiesc eu , chiar daca nu sunt medic sa stii ca de multe ori nu ai timpul necesar ca sa intrebi medicul tot ceea ce te intereseaza si chiar daca poti face asta este bine sa ai mai multe opinii inclusiv de la alti pacienti care au trecut si ei prin asta pt a -ti face o idee si sa stii ce sa intrebi cand mergi la medic, altfel vei crede ca este normala starea ei si nu este asa si mie imi da diaree chimioterapia cateodata chiar in pauza dar eu nu slabesc si odata informat stii cat de urgenta sau nu este o situatie ca sa nu regreti mai tarziu.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
14 elena m
14 elena m [7c]
10-09-2015, 18:11

Membru din 10-09-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Răspuns pentru (clau, 26-10-2014, 14:19:12):


buna ziua,
Imi poate spune cineva care este diferenta intre pastile si perfuzie pentru Capecitabine? este vreo diferenta? si m-ar interesa, daca cineva poate impartasi din experienta tratamentului cu Capecitabine, efecte, reactii, cum ati trecut prin tratament, sfaturii, recomandari...
Multumesc
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
10-09-2015, 18:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elena m, Azi, ora 18:11:36):


tratamentul cu capecitabina este varianta echivalenta, pe gura, cu perfuzia continua cu 5-fluorouracil. ca eficienta sunt echivalente. regimurile cu capecitabina sunt superioare ca eficienta tratamentului cu 5-fluorouracil in bolus. ca efecte adverse, sunt putin diferite: capecitabina da mai multe efecte adverse la nivel digestiv (arsuri, dureri, diaree, lipsa de pofta de mancare) iar 5-fluorouracil are mai multe efecte adverse hematologice (scaderea diferitelor tipuri de celule in sange) si leziuni de mucoasa orala (mucozita).
16 elena m
16 elena m [7c]
11-09-2015, 10:20

Membru din 10-09-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, 10-09-2015, 18:17:09):

multumesc mult...
17 elena m
17 elena m [7c]
11-09-2015, 12:05

Membru din 10-09-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, 10-09-2015, 18:17:09):

as mai avea cateva nelamuriri, daca m-ati putea ajuta, va rog..... mama a fost operata la fundeni, pe 20 iul de tumora / polip pe colon descdendent, 2.5 cm, invaziva in 1/3 din perete, biopsia a confirmat adenocarcinom, gr 1, fara ganglioni prinsi din cei minim 12 scosi, margini de rezectie conservate...dar stadiul fiind 2 datorita invaziei in perete.... oncologul ne-a recomandat chimio totusi pe baza testelor efectuate la Monza: KI 70 (fata de 10-15 am inteles cat ar fi normal) si instabilitate microsatelitara negativa.... oncologul a argumentat ca pe baza indicatorului de divizare fff mare si a instabilitatii negative are recomandare de chimio conform protocoalelor, desi gradul 1 nu ar necesita, tot oncologul ne a explicat ca beneficiul ar fi de max 5% la gradul ei, desi pe site-ul NCCN este 2-4%, si totusi ne-a dat capecitabine oral, 6 luni, 14 zile cu 7 pauza. azi ar fi prima zi... totusi citind pe acest forum si prospecte etc.... am gasit ca acest medicament se recomanda in stadiul 3, nu asa 2 ca la mama,
1. nu e prea agresiv chimio pt gradul ei?
2. daca totusi chimio e recomandabila, nu e prea tarziu? mama este in a 8 -a saptamana de la operatie, mai e eficient acum?
3. nu ni s-a recomandat CT sau alte investigatii, eco abdomen etc....poate fi si in alta parte cancerul?
4. analizele sunt destul de bunute, markeri tumorali in parametrii normali, bilirubina, calciu etc.... in afara de clasicele ei probleme, fier 34 in loc de 55, hemoglobina 11, in loc de 11.5, colestorul foarte putin mare 207, si INR 1.5 in loc de 2.5-3, se mai pot face alte investigatii?

multumesc mult....
18 RaulDuke
18 RaulDuke [7763c]
11-09-2015, 13:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elena m, Azi, ora 12:05:52):


1. este o chestiune relativa. nu se va vedea pana nu incepe tratamentul.
2. eu nu stiu despre ce stadiu este vorba. pentru asta, trebuie sa scrii concluziile examenului anatomopatologic de la operatie. pana la 8 saptamani de la operatie, inceperea chimio este acceptabila.
3. teoretic da, practic este putin probabil, daca e vorba de un stadiu mic (I sau II).
4. oricand se pot face alte investigatii, dar asta e decizia medicului curant.
19 elena m
19 elena m [7c]
11-09-2015, 15:02

Membru din 10-09-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 13:31:52):

Multumesc mult, voi reveni cu rez de la anatomo....
20 RaulDuke
20 RaulDuke [7763c]
11-09-2015, 15:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elena m, Azi, ora 15:02:03):


cu placere, asteptam vesti!
Răspunde la topic
26 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp