Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 242243244245246247248 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
Limfom Hodgkin 07-07-2011, 21:50:21 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
Pentru florintyl da de la ABVD mi-a cazut parul cam la 3 saptamani de la prima sedinte (la 2 sapatmani m-am tuns ca aveam parul pana la brau si l-am tuns pana la barbie ) se incurca rau la spate parul care imi cadea zmoculete se incalcea si am decis sa-mi fac o chelie deasa.imi sta chiar bine sa sti...familia ma sustine.este imortant


Pentru dudette83 este la suspiciunea de limfom cred fratele tau mai are multi pasi de strabatut mai are biopsiile din noduli si poate din maduva osoasa nu disperati ca totul va fi bine aici pe forum sunt foarte multi oameni cu inima buna care pot impartasi pareri cu voi veti depasi si voi aceasta problema indiferent de situati fiti alaturi de el este ffff important
Limfom Hodgkin 07-07-2011, 20:34:52 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
are ganglion la gat? sau cum si-au dat medicii seama ca e limfom???? i s`a recomandat biopsie?
Limfom Hodgkin 07-07-2011, 20:28:10 de către dudette83
Subiect: Limfom Hodgkin
din olt, nush ce tip, doar a fost la control si asa i-au zis 2 medici
Limfom Hodgkin 07-07-2011, 20:15:50 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
pt dudette83. din ce oras esti? ce tip.de limfom?
Limfom Hodgkin 07-07-2011, 18:50:45 de către dudette83
Subiect: Limfom Hodgkin
buna tuturor, puteti sa ma ajutati va rog cu un sfat ceva?
fratele meu tocmai a fost diagnosticat cu limfom. cum e prima parare as vrea sa mai aud si o a 2 a parere.
unde m-ati indruma sa incercam??
in ce orase?? la ce spitale??
multumesc mult
Limfom Hodgkin 07-07-2011, 12:26:17 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
pt agentul 007. de la ABVD a inceput sa iti cada parul??? Sau l-ai tuns prevenitv?
Limfom Hodgkin 07-07-2011, 09:56:07 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
Am facut ieri sedinta 2A(a3a sedinta) ma sint bine pana acum stari de greata am ca si inainte, am un apetit la mancare de nu pot crede am inceput sa ma ingras s-au bucurat cei de la spital nu am alte reactii inafara parului care l-am tuns zero iar din partea spitalului primesc o peruca pe care mi-am ales-o deja, sper ca la PET scan sa sprimesc vesti bune atunci cand il fac gandesc pozitiv pana la capat.
Ironia sortii am aplicat la un job aici si compania chiar azi cand sunt asa si asa m-a chemat la interviu dar am credinta ca Dumnezeu nu ma lasa.
Limfom Hodgkin 03-07-2011, 20:26:40 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
Da eu am inceput direct cu BEACOPP
Limfom Hodgkin 02-07-2011, 11:05:06 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
beacopp???
Limfom Hodgkin 02-07-2011, 11:04:50 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
eu fac la militar. din cate am inteles eu nici stadiul 4 nu e asa grav ca in alte tipuri de cancer. eu zic sa fii in continuare optimista si vei trece peste si inca ceva, eu zic ca va fi bine, in general acest tip de limfom in general raspunde tratamentului. Tu ai inceput curele direct cu BEACOPP::
Limfom Hodgkin 02-07-2011, 10:24:39 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
Ce sa zic...mai pot...as indura orice chin pana la urma numai sa stiu ca o sa fie bine...dar ma sperie ca am stadiul 4 (din cauza diseminarii in plaman).
Tu unde faci trat?
Limfom Hodgkin 02-07-2011, 00:21:12 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
ne luam de mana, si eu incep tot.marti a3a cura. mai poti?
Limfom Hodgkin 01-07-2011, 23:18:33 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
CT-ul pe care trebuie sa il fac dupa a 4 a cura nu e ct-ul de final, ci ca sa vada daca raspund la trat. oricum dupa cele 4 cicluri mai urmeaza si alte cicluri de citostatice...asa mi s-a spus. Trat il fac la municipal si marti incep al 3 lea ciclu.
Limfom Hodgkin 01-07-2011, 17:46:55 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
curele de citiostatice le faci la municipal nu ?? daca raspunzi bn tratamentului dupa ct de la final nu ar mai trebui sa mai faci chimioterapie!! cel putin mie asa mi s-a zis!!! cand incepi a 3-a cura?
Limfom Hodgkin 01-07-2011, 17:43:12 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
Asa mi s-a spus...4 cicluri beacopp escaladat apoi urmeaza o evaluare si apoi alte cure de citostatice dar nu stiu daca tot beacopp sau altceva. Eu nu am avut ganglioni mariti la gat. la mine doar la ct s-au vazut ganglionii din mediastin mariti si tumorile din plaman.
Limfom Hodgkin 01-07-2011, 00:04:32 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
pt Deduoana. dc faci 4 cicluri de BEACOPP?? mie mi s-a spus ca fac doar 3!!! si eu astept sa incep a 3-a cura. si eu am dureri de oase si de spate destul de puternice. ganglioni la gat ai ?
Limfom Hodgkin 30-06-2011, 00:13:21 de către Elena60
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna tuturor !
Nici unul din tratamente nu e usor! Dar avem o sansa sa luptam pentru viata noastra! In aceasta lume nimeni nu-ti poate da vreo garantie pentru ziua de maine sau cea de poimaine, oricat de sanatos ai fii! Dar avem o datorie sa luptam pentru viata aceasta care ne-a fost data!
Pentru agent 007: Eu am facut tratament ABVD din febr.-mai 2010. Dupa primul a fost bine, la al doilea deja mi-au scazut leucocitele si am facut filgrastim inainte de toate cele 7 cure. Mi-am tuns parul la zero( de fapt fiica mea m-a tuns chiar de 8 martie pt. ca deja pica tare de tot). Am purtat apoi baticuri sau esarfe legate. Si cred ca gasesti o multitudine pe acolo. Pe net gasesti si tot felul de modalitati de legare! In iulie-august am facut iradierea.
De la 1 oct. 2011 m-am reintors la catedra si tocmai se termina anul scolar !
Acum 3 saptamani am fost la fiica mea in Germania-am mers cu masina-e drept ca a condus sotul meu. Ma simt bine. Sigur ca avand o varsta(50 ani) probabil ca tratamentul a grabit alte carente ale organismului meu - am facut o artroza la ambii umeri si asta ma chinuie momentat! Voi incerca sa o rezolva in saptamanile urmatoare!
Dar nimic nu ma mai poate opri sa ma bucur de fiecare clipa pe care o petrec alaturi de cei dragi mie!
Numai ganduri bune pentru noi toti! Fiti puternici dragi prieteni!
Limfom Hodgkin 29-06-2011, 12:52:24 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
Deduoana ma bucur ca ai scr, si ca urmezi tratamentul indiferent cit de greu este.Gindeste pozitiv si spune ca reactionezi bine la acest tratament.Asa este, oasele te dor, e de la tratamentul asta dur.Ma gindesc oare cum unii pacienti nu au nimic de la acest tratament, nu se simt rau.Am intalnit cazuri ca si cum nu aveau nimic si in timpul tratamentului si dupa.Erau frech.oare chiar asa organism puternic.Ma bucur ca ai putut sa ne scr raspuns la mesaj.Te sustinem mai departe.Mai scr si tu.Probabil ca urmaesti mereu mesajele de aici.unde faci tratamentul?cite cicluri treb sa faci?ai sa vezi ca va trece repede cu ajutorul lui Dumnezeu si cu sustinerea la toti.treb sa luptam si sa invingem.Rabdare si tratamentul sa va prieasca.
Limfom Hodgkin 28-06-2011, 22:02:36 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
Ma pregatesc sa incep al 3 lea ciclu de beacopp...ce sa spun..ma dor foarte tare oasele dar asta este normal de la inj pt stimularea maduvei.cel mai rau ma simt in zilele cu perfuzii cand nu pot inghiti nimica si vomit mereu, dar sunt constienta ca nu este un tratament usor si sunt dispusa sa indur orice chin numai sa ma fac bine.
Cel mai frica imi este de evaluarea care va urma cand voi afla daca raspund la tratament.evaluarea care va avea loc probabil la sf a 4 cicluri.
Imi pun speranta in Dumnezeu ca pana la urma ma voi face bine si doresc asta tuturor care lupta cu aceasta boala,
Limfom Hodgkin 28-06-2011, 16:00:40 de către tatiana 26
Subiect: Limfom Hodgkin
Acum 3 ani cand am descoperit boala sotului meu am crezut ca se termina lumea pentru noi, dar cu optimism si citind pe forum despre experientele altor oameni am trecut mult mai usor. Dupa remisie si recadere, iar am crezut ca numai sunt sanse, dar cu multa lupta si stari din cele mai rele a trecut si peste un transplant autolog, acum are un an de remisie, este bine, arata bine, are sistem imunitar foarte bun, ba chiar a mai fost lovit de masina acum o saptamana si nu a patit nimic...doar pagube la masina. Va doresc multa sanatate si sa nu uitati ca este o boala care poate fi invinsa!
Limfom Hodgkin 28-06-2011, 10:03:55 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
ce mai face dedoana?nu a mai scr, era speriata.sper ca e bine si continui tratamentul care iti prieste.Scr cum te simti?sanatate
Limfom Hodgkin 28-06-2011, 01:49:01 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
va multumesc pentru urari. Sanatate multa si voua, va doresc numai bn si faceti fata tratamentului puternic si cand intram in remisie sa sarbatorim cu o apa plata cu lamaie
Limfom Hodgkin 27-06-2011, 10:55:41 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
florintyl casa de piatra si multa multa sanatate, gandim pozitiv pana la capat
capitolina m-am tuns dar...cred ca trebuia mai scurt dar, , , , niciodata nu e prea tarziu cred ca o sa ma prinda si o chelie mai deasa.
gust rau in gura am si eu nici nu mai simt mancarea mananc pur si simplu, iar cu baia la fel am impresia ca am medicamente in baie.
OPTIMISTI 100% PANA LA CAPAT.
Limfom Hodgkin 27-06-2011, 09:47:37 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
sal la toata lumea!
ma bucur enorm cind scriti aici, si povestiti cum va simtiti in timpul si dupa tratament.Ma bucur pt voi ca va simtiti bine, asa si trebuie.Oboseala o sa persimte mult si bine.Chiar si dupa tratament.Ca organismul se va recupera inca mult timp dupa terminarea tratam.Asta nu e nimic.Sa aveti doar rabdare.
Agent 07, nu te-ai tuns?daca zici ca parul 80 % a cazut.Eu am 5 luni de cind m-am tuns zero.E maricel deja c-am de 5-6 cm.Dar eu l-am chinuit prea mult tot tratamentul si l-am tuns dupa treminarea tratam la 3 luni.Asa ca o faceam mai bine la inceput, dar nu-mi inchipuiam asa ceva, aveam par foarte mare.Si cadea treptat.Dupa care incepuse sa creasca ala care a cazut si nu arata bine ce e parul.Si m-am hotarit de buna voie.Asa ca va trebui intr-un final tuns.Sigur ca il masor din privre zilnic: ))In orice trebuie rabdare.Si optimism
acest forum este pt pacienti si sa ne expunem fiecare opinile, parerile, sentimentele, durerile, simpnomele, asa ca unora le este de folos.si unii asteapta cu nerabdare sa mai citeasca impartasirele altora cu acest diagnostic.
asa e normal sa ai stari de voma, e neplacut intr-adevar, dat cum vrei sarmanul organism sa lupte.Aveam si eu un gust neplacut citeva zile.sa ma scuzati ca zic, dar si urina avea un miros specific.NU vroiam sa merg nici la baie.
Florynel, casa de piatra, si fii fericit, si bravoo ca ai putut face acets pas important in asa moment a vietii.Esti curajos si ai oamneii buni linga tine.
va dorescin continuare tratamnetul sa-l suportati usor si cu rezultate bune.Doamne ajuta.o saptamana buna
Limfom Hodgkin 26-06-2011, 22:50:48 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
Nu te stresa de par, am vauzt multe fete optimiste si vesele cand terminau chimioterapia. dupa tratament o sa iti creasca mai frumos. Alte fete se tund singure la chelie pentru a le creste mai frumos. TOT CE CONTEAZA E SA FII OPTIMISTA 100% pentru ca asta te vindeca in proportie de 70%.
Limfom Hodgkin 26-06-2011, 22:44:42 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
Si pe mine ma doare pielea capului dupa ce mi-a cazut parul in totalitate. poti sa scrii cat vrei si nu ne stresezi. e bn k esti ok, stari de voma si oboseala o am si eu. Gustul metalic in gura nu tine decat o zi si dispare. Daca toata lumea impartaseste tin sa anunt ca vineri cu toata boala asta crunta care s-a abatut asupra noastra am avut taria si am avut cununia civila. vreau sa fiti si voi tari ca mine si 100% optimisti.
Limfom Hodgkin 26-06-2011, 17:36:26 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
Dupa sedinta a 2 a din ciclul inatai pot sa spun ca m-am simtit mai bine, oboseala persista, nu pot manca orice, stari de voma am avut, parul 80%a cazut(ma doare de fapt pielea capului)sunt inca optimista, gandesc pozitiv.
Saptamana ce urmeaza seturi de analize la sange, control sa vada cum ma simt si dupa pregatirea de ciclul a 2 a.
Sper sa nu va stresez ca tot scriu pe aici, dar va impartasesc cat de cat trairile mele.
O zi buna tuturor.
Limfom Hodgkin 20-06-2011, 09:56:59 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
multumesc mult
4 sedinte in 2 luni dupa care fac un pet scan si dupa mai vedem a spus in principiu ceva de 8 luni
Limfom Hodgkin 20-06-2011, 02:55:35 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Granocyte si Neupogen au acelasi rost, stimuleaza cresterea leucocitelor. Urmareste-ti si tu rezultatele de la analize. Eu luam de fiecare data o copie. In prinicipiu, dupa fiecare sedinta de chimioterapie, te vei simti rau. Practic, organismul tau este otravit si nu ai cum se te simti bine. Venele tale vor fi "arse", se vor subtia si vor fi tari ca niste sarme. Cel putin asa era la copii. Dar se vor reface dupa cateva luni. La ultimele cure, fiul meu se palngea ca al treilea citostatic il ustura si avea un gust metalic in gura. Stiu ca e greu de suportat tratamentul, o cunostinta imi povestea de o tanara care vroia sa renunte la tratament pt ca nu mai rezista psihic, doar gandul ca se apropi "ziua" o ingrozea. A reusit sa-l duca pana la capat si acum e bine-mersi. Cate sedinte ti s-au recomandat?
Limfom Hodgkin 19-06-2011, 14:38:32 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
Va multumesc mult de tot nu am cuvinte sa va multumesc ca ma incurajati ca sunteti alaturi de mine.
Injectiile care mi le-au dat se numesc Granocyte 34 million IU/ml am facut 3 injectii dupa care m-am oprit asa mi-au spus de la spital , pentru ca am facut analize la sange si au iesit bune, luni fac alt set de analize si miercuri sigur fac sedinta 2 de chimioterapie cel putin asa mi-au spus la telefon.
A inceput sa-mi cada parul foarte tare am gasit si niste esarfe frumoase pe aici si oricum cred ca o sa-mi stea bine si cu o chelie deasa ( glumesc sa am incurajez singura).
Dupa sedinta 2 oare cum o sa ma simt?? tot aceleasi simptome ca dupa prima sedinta??
Limfom Hodgkin 17-06-2011, 02:15:46 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Parca prea repede ti-au scazut leucocitele. Fiul meu inainte de a incepe tratamentul avea peste 13.000 de leucocite iar dupa doua saptamani scazuse la vreo 7.000. Daca aveau sub 2.500 de leucocite nu se facea chimio, se injecta subcutanat Neupogen pt a stimula producerea leucocitelor. Fiul meu a facut 8 sedinte de chimio dar nu a trebuit sa faca Neupogen. Radioterapia l-a dat peste cap, cand ii scadeau foarte tare leucocitele incepea sa aiba frisoane si temperatura ii crestea brusc.
Limfom Hodgkin 15-06-2011, 19:50:02 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
buna, agent 007, nu te descuraja ca asta e ceva normal.nu e iesit din comun.asa si noi am avut.Asta depinde de organi si de doza, la fiecare pacient se calculeaza aceste med in functie de kg.asta inseana ca ai putine leucocite.eu luam niste pastile pt ridicarea leucocitelor, timp de 3-4 zile, dupa care dadeam analiza doar la leucocite, dar eu insistam sa fac analiza generala a singelui.nu e de lasat, treb de luptat.Mi-e mi-a zis ca tratamentul va dura c-am 6-8 luni, dar din pacate un an a duratt, din cauza analizelor amanam curele.Multa radare trebuie.nustiu, dar as recomanda sa va plimbati sa iesiti, daca aveti cu cine, si unde.asa trece mai repede timpul.Eu nu prea am avut unde, stateam mai mult in casa sa nu ma vada cunostintele.Dar daca esti in Anglia e mai bine.NU ca as fi vrut sa ma izolez, dar nu vroiam intreberi prea multe si explicatii ca imediat incepeam sa plingz.Vreau sa-ti fiu alaturi.ca asa am avut si eu nevoie/rabdare si vointa si curaj si optimism.O sa inceapa sa cada si parul.sa nu te sperii.mai rar pacienti la care nu le-a cazut.daca ai parul lung sa-l scurtez sau il tunzi din timp.decit sa traiesti acest moment in fiecare zi, vazind din ce in ce mai rar si chelii.Hai ca va fi bine.doamen ajuta.sa fie bune analizele pt a introducerea 2.
Limfom Hodgkin 15-06-2011, 18:33:24 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
Azi trebuia sa fac tura 2 de chimioterapie dar...nu am mai facut-o, deoarece nu am avut suficiente celule albe, am facut 3 seturi de analize, concluzia nu sunt pregatita, corpul meu nu este pregatit
Am tratament acasa antibiotic si niste injectii pe care trebuie sa le fac in stomac, poate saptamana viitoare voi face tratamentul.
Dupa prima sedinta de chimioterapie m-am simtit foarte rau, dar nu ma las gandesc pozitiv, o sa ma fac bine.
Limfom Hodgkin 06-06-2011, 17:58:23 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt eugen-sa iti traiasca fetita sa iti aduca numai bucurii si sa va faca fericiti. Doamne ajuta tuturor celor care lupta cu aceasta boala.Sanatate multa!
Limfom Hodgkin 05-06-2011, 13:50:06 de către eugen.
Subiect: Limfom Hodgkin
Am avut boala Hodgkin, stadiul 3, tip B.Sunt doi ani de cand am terminat tratamentul si ma simt destul de bine.Acum doua zile Dumnezeu mi-a daruit o fetita frumoasa si sunt fericit!Acum 3 ani in urma credeam ca totul se sfarseste pentru mine dar dorinta de a trai, profesionalismul doctoritei care m-au tratat au invins!Toti cei care aveti aceasta boala sa ganditi pozitiv si sa stiti ca aceasta boala poate fi invinsa!
Limfom Hodgkin 03-06-2011, 15:58:11 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
da si eu la fel luam pastile numai in inainte de tratament daca nu erau prea bune analizele pt urmatoarea introducere sau dupa ce imi introuducea perf cite zile mai luam cite ceva.Am luat asa prednison (era pt ridicarea leucocitelor, adica pt stimularea la nivel maduvei osoase, eu ma umflam de la ele, ca si cum eram balon.dar luam dupa o anumita schema.daca luam 5 zile apoi prima zi luam, de 3 ori pe zi dim 5 amiaza 4 seara 3 si treptat sceam cite o pastila.da am luat allopurinol, era pt stoamac, asa mi se spunea.dexametazon imi mai punea injec, pt ameliorarea la durere, Dar fiecare spital dupa schema lui si ceea ce are.Sanatate va doresc la toti
Limfom Hodgkin 03-06-2011, 13:53:04 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
pastilele sunt acestea -omeprazole, allopurinol, ondansetron, domperidone, dexamethasone, lactulose, dar nu le luati ca si tratament fiecare spital are politica lui poate in functie de analize se dau, de stagiu nu stiu ce sa zic ok?
Limfom Hodgkin 03-06-2011, 13:20:19 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
@ agentul 007
Ma bucur ca ai trecut cu bine peste prima cura si e foarte interesant sa aflam care sunt diferentele intre tratamentul din Ro si cel din GB. Poti sa-mi spui te rog cum se numesc pastilele care le iei? Fiul meu a luat pe la sfarsitul tratamentului, vreo cinci zile-prednison- si un sirop pt protectia gastrica-Maalox-parca. Prednison-ul din cate am inteles era pt distrugerea tesutului fibrozat ramas.
Limfom Hodgkin 03-06-2011, 12:25:57 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
pt florentyl : la spitalul universitar buc
Limfom Hodgkin 02-06-2011, 22:40:10 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna seara! agent 007, ma bucur mult ca ai scris.Ca ai curaj, ca ai avut vointa ca sa ne povesteti ceea ce faci si cum esti.Doar atat iti zic, sa nu te sperii.Am asa emotii pt tine, retraiesc eu acele momente.Nu e usor.Si din ce in ce organismul slabeste treptat.Asta este, asa e tratamentul.O sa fie bine.Nu te panica.Fiecare cu organismul lui, in felul lui reactinoneaza.Eu nu puteam nici sa ma ridic din pat, uneori aveam constipatii, alteori invers.Asa sunt efectele secundare a tratamentului.Si sa-ti zic ceva.te rog nu te informa prea multe.Ca nu e bine.Ai sa vezi tu pe pielea ta e cel mai bine.Ca asculti pe multi i apoi iti bagi in cap fel si fel.Doar atat curaj si multa rabdare.va fi si bine.Multa sanatate.odihneste-te, nu te stresa.Nu te supraobosi.Doamne ajuta.Te tii la curent.promite-ne ca va fi totul bine, iar noi te sustinem moral.sanatate o seara buna
Limfom Hodgkin 02-06-2011, 21:48:10 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
buna mentalitate! nu e vorba de a preveni guta! pastila aia trebuie luata cu multa apa, de fapt din multe ratiuni e important sa te mentii cat mai bine hidratata in preajma tratamentului !
Limfom Hodgkin 02-06-2011, 20:56:31 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
azi este prima zi dupa chimio ABVD nu pot alerga cum vreau, nu pot sterge praful care incepe sa ma enerveze, etc lucruri inainte normale.Am inceput chimio ieri la ora 11 si am scapat de perfuzii la ora 4.In salon am fost 2 pacienti amandoi prima data, amandoi aceasi boala numai ca eu am B el A. Nu a avut nici un fel de simptom s-a operat de hernie si i-au gasit noduli verdict limfom hodgkin.Tipul un domn la 51 ani portughez, sportiv la viata lui, incepuse chimio cu 1 ora inainte asa ca supstantele grele le-am vazut cand i le-a administrat si bineinteles reactiile fetei care il treadau dar ca sa ma incurajeze imi spunea ca nu simte nimic.Nu am siumtit nimic foarte rau in afara de niste calduri inexplicabile in combinatie cu un fel ca nu pot spune sigur durere o amorteala mai degraba, in rest mai nimic, dar dupa ce s-au terminat perfuziile a trebuit sa stau o ora in spital in parc am stat eu sa vada medicul reactiile mele, cand m-am intors in salon care era dotat si cu baie nu am mai rezistat am vomitat nu s-a impacientat nimeni a spus ca este normal am mai vomitat de 2 ori tot ieri dar acum nu (este discomfortul numarul 1 al meu), mananc supe, fructe care se curata de coaja, beau lichide, imi iau cele 5 tipuri de pastile si un sirop pe care mi le-au dat de la spital pt stomac, pt voma 2 feluri, laxativ ca cica este nasol daca nu-l iau, steroizi, o pastila care este pentru a preveni guta.Sunt obosita rau dar nu ma las, ma lupt pana la capat.
Limfom Hodgkin 01-06-2011, 21:29:07 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
pt deduoana.. stai linistita si incearca sa te calmezi pt ca nu ai dc sa sperii asa tare. am cunoscut oameni cu stadiul IV care au scapat cu bn si chiar daca e stadiul acesta nu ai dc sa agiti asa tare pentru ca e vindecabil. Cu schema BEACOPP o sa te cam chinui pt ca si eu fac aceeasi schema. Am facut pana acum ABVD dar nu a mers la mn. Cel mai important lucru este sa fii tare si 100% optimista, in general starea de spirit imbunatateste tratamentul cu 80%. Si eu sunt tot la prima cura. Unde faci tratamentul?
Limfom Hodgkin 01-06-2011, 21:27:01 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
pt deduoana.. stai linistita si incearca sa te calmezi pt ca nu ai dc sa sperii asa tare. am cunoscut oameni cu stadiul IV care au scapat cu bn si chiar daca e stadiul acesta nu ai dc sa agiti asa tare pentru ca e vindecabil. Cu schema BEACOPP o sa te cam chinui pt ca si eu fac aceeasi schema. Am facut pana acum ABVD dar nu a mers la mn. Cel mai important lucru este sa fii tare si 100% optimista, in general starea de spirit imbunatateste tratamentul cu 80%. Si eu sunt tot la prima cura. Unde faci tratamentul?
Limfom Hodgkin 01-06-2011, 18:26:31 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
buna ziua..am 26 ani si acum o luna am fost diag cu limfom hodgkin forma sclero nodulara std 4 A. Am inceput trat cu citostatice BEACOPP...sunt la prima cura.La mine singurul simptom a fost o tuse seaca. la ct s-au des ggl mediastinali si afectare pulmonara. Sunt extrem de speriata..nu de tratament...ci de faptul ca as putea sa ma chinui multe luni sau ani cu trat iar finalul sa fie unul tragic...stiu ca trebuie sa gandesc optimist dar am citit si de cazuri care cu toate tratamentele prin tara si strainatate nu s-au vindecat. mai stiti pers cu stadiul 4 care sa se vindece? multumesc anticipat pt rasp
Limfom Hodgkin 31-05-2011, 10:28:54 de către Anita_31
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna deeafily, acum ma simt bine, a ramas doar fibroza pe mediastin, stomac cred si totul e ok. Tomografia facuta acum 1 an jumatate e ok si sunt in remisie de 10 ani si 4 luni.
E o minune, iar optimismul mi-l pastrez si acum si incerc sa pun deoparte toata perioada aceea de tratament si tot chinul prin care am trecut. Ma bucur in fiecare zi de baiatul meu care imi umple viata. Este destept, curajos, vorbeste cu toti care il intreaba cate ceva, este foarte atasat de mine, de mama mea si sora mea. De tatal lui nici sa nu auda. Cand ii spun ca vine sa aduca banii de pensie se tramba si are niste reactii de respingere, iar cand il vede nici nu prea sta pe langa el.
Va doresc multa sanatate tuturor si sa auzim numai de bine
D-zeu sa va ajute sa treceti peste toate
Limfom Hodgkin 28-05-2011, 19:08:33 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
nu aveau nimic.Eu am avut niste noduli la git.unul era mai maricel si altele mai micute.Si le tot palpam si ala mare parca se facea mai mare.dupa biopsie, mi-au aparut si mai multe.Ca asa-s cu nodulii maligni, daca-i deranjezi mai apaqr.In Israel nu fac asa ceva, cu biopsie, ca s aderanjeze aceste celule canceroase.O sa vedeti ca o sa fie bine, si ca la timp va-ti adresat, asta e cel mai important.Mi-e imi spuneau cunostintele, ca e de la raceala, ca o s ateaca, dar nu am lasat asa.Am mers si am facut investigatii.Fiindca nu ma simteam bine depe o zi pe alta.Si sa vedeti ca am depistat in concediu, la mare, la munte.dupa ce am stat atata timp la soare.Eii asta a fost sa fie.Acum sunt bine.Asta e cel mai important.CUraj.Va tin pumnii, am emotii pt d-voastra.Scrieti-ne.doamne ajuta
Limfom Hodgkin 28-05-2011, 19:03:43 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
dimineata si nu am nici un fir de par.Eii nu-i chiar asa.Eu am lasat parul lung, l-am tuns treptat imi cadea tare, mai bine il tundeam de la inceput si-l aveam acum mai mare.Asa si eu psihic m-a afectat vazindu-l cum imi cade si peste tot ear par prin casa.La-m tuns dupa ce am terminat tartamentul la vreo 4 luni.Acum e maricel, creste, des, n-am rabdare dar va creste.M-am tuns datorita unui alte cunsotinte care s-a tuns si ii statea atat de bine tunsa si crestea sanatos, la mine creste ala care a cazut si aveam parul in taote partile.Asa ca vedeti la citeva sedinte cum va suporta si parul.In timupl tratamtnului nu treb sa va spalati pe cap, si unghiile si parul treb sa le protejati(rece).Unghiile am inteles ca treb date cu oja ca s anu s eingalbeneasca.Asa am mai citit si eu prin diferite articole.Pt par este o casca anume care o puneti inainte de tartaemnt, care raceste scalpul, inainte de tratament si dupa, ca s anu intre in reactie acele medicamente la radacina.dar e foarte greu de gasit asa ceva, prin Danemarca.Asteptam sa ne scriti dupa prima sedinta.cum ati spus, ca o sa iesiti o sa alergati, asta numai daca o sa puteti.Va doresc asta.EU am stat numai la pat.Ca asa a reactionat organismul meu.NU puteam nici pina la baie sa merg si ma durea tot, nustiam ce e cu mine.NU va speriati.asa sunt reactiile advere ale tratamentului.O sa fie bine.erau pacienti ca si cum nu av
Limfom Hodgkin 28-05-2011, 18:55:44 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
Agent 007.Mult curaj si doamne ajuta, o sa fie bine.Foarte mult conteaza cum v-a pregatit moral acest consilier.Am ramas surprinsa la ceea ce ati scris.Eu cind mergeam si spuenam doctorilor ce simptome am, stiti ce mi se spunea ca mai am eu atatea sa inventez, sau ceva de genu numai eu am probleme din astea, fiindca asa reactiona organismul meu.E nasol ca la tratament scade imunitatea, la mine cel putin am avut multe de tras in timpul tratament.Si faceam pauze intre sedinte.Am avut si herpes zoster, doamne durere cumplita.iar dupa radioterapie crde eu, nu chiar imi aduc aminte dar oricum de la acest tratament asta ii spun
deeafily, ca pina nu demult sau poate rar mai am simptomele astea, aveam niste dureri in picioare, dar nu dureri, dar niste circei ma apucau prin somn, nici nustiu cum sa descriu chesti asta.Treb sa-mi intin prin somn picioarele tare, o semnzatie nu prea faine, si chiar si picioarele uneori imi tremurau.Sau cind mergeam imi tremurau si imi scapatam picioarele.Si ziceam la toti doctorii, si imi ziceau asa e de la tratament, ca te dor oasele, ca nu au remedii la astea.Si faceam fel si fel de analize, si ieseau bune.eu mai am niste semne pe maine, in partea inferioara a antibratului.si tot de la citost.nici pina acum nu mi-au trecuut.mi-a zis ca in timp o sa dispara.
Va doresc sa suportati sedinta de tratam cu bine, si usor.Sa nu va speriati.Eu credeam asa mi-am inchipuit ca din prima cura imi cade patul, ca ma trezesc
Limfom Hodgkin 28-05-2011, 16:00:12 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Doamne ajuta! Eugen, vreau sa cred ca sunt bine.Fizic asa ma simt.Am fost la control, au fost bune analizele.Ceea ce ma deranjeaza, este cum am scris mai sus un fel de tremur sau mai bine zis fiori in picioare la umblat pe jos. Tu cum te simti ?Sanatate tuturor!
Limfom Hodgkin 28-05-2011, 14:28:59 de către eugen.
Subiect: Limfom Hodgkin
Ce mai faci, deeafily?Din comentarii vad ca esti bine si ma bucur!Sanatate multa tie si tuturor celor care au aceasta boala !
Limfom Hodgkin 28-05-2011, 12:43:32 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
Am fost la consiliere a durat cam 3 ore mi s-a explicat in detaliu toate reactiile adverse intalnite la chimioterapia ABVD, ce trebuie sa fac ce nu trebuie sa fac.
Mi sa spus ca nu mananc fructe care nu sunt curatate de coaja( daca sunt struguri pot sa fac compot ), orice mancare foarte bine gatita (fiarte ), ou fiert foarte bine etc...
Mi s-a cerut o agenda in care sa scriu in fiecare zi simptomele care le am dupa chimioterapie, indiferent ce simt si daca cred ca nu este ceva in regula indiferent de ora la care se intampla trebuie sa merg la urgente la spital unde sunt deja trecuta ca posibila urgenta
Am cerut detalii despre nodulii care ii am despre numarul de noduli, mi sa spus ca nu conteaza numarul lor conteaza dimensiunea lor si ca sunt norocoasa ca ii am mici cel mai mare in acest moment are 2.2 cm acum sunt mai optimista socul cel mare a trecut am sperat sa nu fie adevarat dar..
Am intrebat daca este ereditara, eu am 2 copii si imi este frica si mi s-a spus ca nu, avand in vedere ca nici eu nu am avut de la cine mosteni.
Am intrebat de ce eu, de ce mie, mi-au spus ca toata lumea asta ii intreaba, nu este un motiv anume de ce eu, pentru ca nu se cunoaste cauza din care apare aceasta boala.
Oricum acum sunt mai linistita si la fel ca si voi o sa lupt nu ma las nu vreau sa fie aici finalul vietii mele gata cu vaicareala.
Miercuri incep chimioterapia o sa mai scriu, simtomele care le am, (mi-e nu o sa-mi fie rau am sa alerg, am sa merg mult pe jos, nu am sa zac la pat, am sa rad, este cred ca ceea ce-mi doresc si sper sa fie asa )
Va multumesc tuturor pentru faptul ca ne incurajati, o vorba buna alina din durere.
Limfom Hodgkin 28-05-2011, 09:49:41 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
deci toata lumea acuza oboseala extrema dupa tratament ? mai ales dupa ABVD sau cum ?
Limfom Hodgkin 27-05-2011, 20:37:31 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
putem sa facem o intalnire cu totii sa stam de vorba k poate asa o sa va calmati si sa vedeti ca boala cu care am fost "pricopsiti" nu e chiar asa rea
Limfom Hodgkin 27-05-2011, 20:35:51 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
eu zic sa va calmati si sa stati linistiti, sa va urmati cursul vietii asa cum era inainte SI CEL MAI IMPORTANT sa urmati spusele medicului. pt ca am stadiul IIIb am ganglioni de 4-5 cm cam peste tot, mediastin, abdomen. din pacate nu a mers ABVD si am inceput BEACOPP de marti. Desi am fost un pic dezamagit am trecut peste si acum suport tratamentul destul de bine chiar daca e puternic, ganglionii se retrag destul de bine. in conditiile in care cei de la gat aveau 8-9 cm. Totul sta in modul de gandire si sa fii 100% optimist
Limfom Hodgkin 27-05-2011, 15:19:51 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Anita_31 - am ramas impresionata la ceea ce ai scris pt ca si la mine situatia e oarecum asemanatoare.Am avut un ganglion supraclavicular e 5 cm care s-a retras dupa primele2 cure de chimio, dar in mediastin am avut unul de 12 -13 cm.Asta din mediastin la terminarea tratamentului (chimio) inainte de a incepe radioterapia, facand Ct mi s-a scris pe foaie ca are 7 cm situat paracardiac dreapta deci undeva pe mediastin sau in apropierea inimiii.A trebuit sa fac pet la Oradea pt a vedea daca e activ sau nu si abia dupa rezultatul pet care a fost masa reziduala inactiva s-a hoatrat radioterapia.Mi s-a spus ca a raspus la tratament si ca e reziduu. Tu cum esti?Mai ai ceva sau tie ti s-a retras de tot?Eu ma simt ok am fost la contol de 2 luni totul ok merg iarasi in iunie. Si eu am consumat si consum inca salata de sfecla rosie cu morcov si mar toate crude.As vrea sa fac si eu un copil la anul vazand ca si tu ai dat nastere unui baietel dupa 2 ani.Imi doream sa aud acest lucru pt ca este ceea ce ma preocupa intr-o oarecare masura.Multa sanatate si numai bine!
Limfom Hodgkin 27-05-2011, 12:13:15 de către Anita_31
Subiect: Limfom Hodgkin
O gama larga de citostatice prezinta astfel de reactii adverse, aceste manifestari putand sa apara in mod curent si dupa sedintele de radioterapie.Sarea poate da reactii de greata, voma, cel putin asa mi s-a spus mie.Eu mancam in ziua in care faceam tratamentul si a doua zi fara pic de sare, fara prajeli, fructe, salata de care va vorbeam.
Va doresc multa sanatate tuturor
Limfom Hodgkin 27-05-2011, 11:11:53 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
nici eu nu am voie sare din cauza la prendinson
Limfom Hodgkin 27-05-2011, 11:07:52 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
ce se intampla daca se consuma sare ?
Limfom Hodgkin 27-05-2011, 10:55:55 de către Anita_31
Subiect: Limfom Hodgkin
Si mai e un lucru cat timp am facut tratamentele zilnic mancam salata de sfecla rosie, cu morcovi cruzi, lamaie, un pic de ulei si un varf de sare. E foarte buna si schimba sangele in organism.Nu consumati DELOC sare in timpul tratamentului cu citostatice si nu luati deloc vitamina B12.
Aveti grija de voi si D-zeu sa va ajute!!!!
Limfom Hodgkin 27-05-2011, 10:54:01 de către Anita_31
Subiect: Limfom Hodgkin
Agent 07 te rog nu te panica.A trecut mult timp de cand am trecut si eu prin aceleasi probleme.Eu sunt in remisie de 10 si 4 luni si ma simt ok.In perioada aceea in care am descoperit boala mi s-a spus ca am doar foarte putin de trait adica 6 luni, aveam pe atunci doar 25 de ani si am fost socata.Imi puneam mereu intrebarile De ce eu? Cu ce am gresit, de mi se intampla asta?La mine tumora pe mediastin a fost foarte mare 10 pe 6 cm, se dusese si in spatele inimii aproape sa intre in ea, i-am speriat pe aproape toti medicii si de aceaia pronosticul a fost asa DUR.
Am avut insa tarie de a lupta, de fi mereu optimista, dupa tratament a doua zi ma simteam rau in sensul ca aveam greata si ameteala. Dar de a treia zi incercam sa uit de tot prin ce am trecut la tratament, sa ies, sa nu stau in casa, sa ascult muzica sau altceva. Am inceput si munca, desi mi se spuse chiar sa ma pensionez, dar sa fim seriosi la varsta aia ce pensie puteam sa am. Dar totul a fost in favoarea mea, colegii au fost langa mine, ma incurajau, m faceam sa uit de chinul prin care treceam. E cumplit sa stii ca mai ai un pic de trait, nu ai realizat nimic in viata, sa stai sa numeri zilele si sa te gandesti Oare maine mai sunt pe pamant? In ciuda bolii la 3 luni dupa ce am descoperit boala, m-am casatorit, desi medicii imi spusesera ca NU pt ca vroiam sa trec si eu macar printr-un eveniment al vietii.
Dupa 2 ani dupa ce am terminat tratamentele ABVD si radioterapie 25 zile, in ciuda tuturor am nascut un baietel de 3.700 kg si 53 de cm.La fel medicii au spus peste 5 ani, sau... acel sau putea insemna niciodata. NU le-am spus deloc cand am ramas insatcinata.Le-am spus dupa ce am nascut, dar deja faptul era consumat si nu mai puteau face nimic.
Acum baietelul meu Andrei va implini 7 ani in octombrie, va merge la scoala, este un baiat minunat, cuminte, ascultator si care este lumina ochilor mei.Il cresc singura cu ajutorul mamei si a surorii mele, pt ca tatal lui a considerat ca trebuie sa mai fie o persoana in viata lui si nu am acceptat asta. Ca dovada nici de copil nu se intereseaza deloc, nu suna, nu ii cumpara nimic, doar pensia alimentara si nimic mai mult..Am divortat cand copilul avea 4 luni si practic nu il stie pe tatal sau. Andrei nici nu intreaba de el, iar cand vine nici nu sta in preajma lui
Mai bine se intelege cu actualul meu prieten, caruia ii spune TATA, cu care vb la telefon, cu care se bucura de orice ii da, se joaca si se tin de mana.E un lucru minunat.
Deci incearca sa iti MORALUL ridicat, sa ai in preajma oameni care sa te sustina, care sa nu iti spuna mereu ce inseamna boala, ce sa faci etc. Incearca chiar tu sa iti impui sa ai un moralul bun.
Va doresc multa sanatate tuturor, un moral bun si multa incredere in voi.
Va pup
Ana-Maria
Limfom Hodgkin 27-05-2011, 10:05:05 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
Agent 07, nu te panica, nu te stresa, nu fii disperata, toate astea nu duc la bine, depresie-boala, nu duc la vindecare.priveste lucrurile mai calm.Da, prima data vestea e cumplit de grea.Dar incetul cu incetul te vei obisnui.Nu treb sa plingi nu face bine.Toti ne punem fel si fel de intrebari de ce eu. Sunt oamenii mai purernici, altii mai slabi, in sensul psihic.Daca am lua aceasta boala ca si cum ar fi o raceala si mai mult nimic, am fi mult mai bine, si asa si este.Faci tratament, nu te lasi de el, asculta doar ce zic medicii, consultatea cu mai multi.E foarte important diagnosticul bolii, ca de aici stabilesc schema tratamentului.nu intrerupe tratamentul cumva, si sa faci tratament naturist, ca nu e adevarat.Stiu persoane care au renuntat ca i-au convins alti medici specialisti naturisti, ca-i va vindeca.Nuu, nu-i adevarat. faci tratamentul clasic, iar apoi intre timp ai sa apelezi si la ele.Trebuie doar atat rabdarare cu carul sincer, putere ca sa invingi durerea, sa vbr cu tine insusi.Sa vbr numai cu oameni pozitivi.sunt diferiti pacienti, reactioneaza diferit la tratament.care bine, care nu.La mine din a 2 sedinta, adica dupa prima cura de tratament, a inceput sa se miscoreze nodulii.Am ramas surprinsa sa zici ca ai o intalnire cu un medic care sa te pregateasca psihic, ce se intampla.Asta e un lucru mare.Asta conteaza.Nimic mai mult.Sa ti se explice, si sa-ti ofere timp uni pacient intr-o asa situatie.care cit de cit la inceput iti vine sa renunti la tot.Nu ea asa.Am zis mai sus ca era un citat la spital:``Daca iti doresti sa te insanatosesti pe jumatate esti vindecat.Asa totul poreneste din cap.cind ai nevoie scr, disperare scr aici.Noi suntem alaturi.Si eu am fost in aceeasi situatie.Si le multumesc la toti din suflet, care m-au sunat, care m-au contactat personal.Si sa stii ca am trecut mai usor peste acesta etapa a vietii..Sa ai alaturi oameni puternici, si optimisti.O sa fie bine.iti doresc insanatosire grabnica si un psihic ridicat la maxim.si optimism mult, gindeste numai pozitiv.Iti suntem alaturi.Doamne ajuta
Limfom Hodgkin 27-05-2011, 09:29:42 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
BK cred ca nu stiu prea multe, poate ca nu stiu nimic despre boala asta care o am...
Sabina C cu engleza ma descurc, dar de fiecare data am avut pe cineva din familie cu mine care stie engleza la perfectie daca am avut neintelegeri le-am lamurit, medici te trateaza foarte bine sunt niste oameni deosebiti toti cei cu care am avut contact cel putin, mai greu le-a fost sa-mi dea veste ca sunt bonlava (desi eu citisem cate cava despre boala asta dar am constatat ca nu stiu mai nimic despre ea), nu stiau cum sa-mi spuna desi sincer am simtit de la inceput ca asta am, oricum asta este...intre timp am facut PET SCAN astept rezultatul, am intalnire cu un fel de consilier care am inteles ca ma pregateste moral pentru ceea ce urmeaza adica chimioterapia ABVD, sincer nu ma simt bine obosesc fff repede nu pot urca 10 trepte, nu pot merge 100 m ca simt ca nu mai pot, transpir cum nu am facut-o toata viata mea, ma dor oasele cel putin asa am impresia.
cred ca ma vait prea mult dar sunt in perioada de depresie sincer, dar o sa ma lupt ca si voi ok ??
Limfom Hodgkin 27-05-2011, 02:06:00 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
@ agentul 007
Ei, hai lasa plansul. O sa fie bine. Uita-te la florintyl si deeafily, deja se pregatesc de nunta. Doctorita fiului meu spune ca fiecare zi castigata conteaza, cercetarea medicala va reusi in urmatorii ani sa gasesca tratamente mult mai eficiente pt cancer. Boala asta va fi in cele din urma invinsa. Ar fi interesant sa ne spui cum esti tratata acolo, poate aflam ceva in plus fata de ce stim deja. Te descurci bine cu engleza sau ai nevoie de translator in relatia cu medicii?
Limfom Hodgkin 27-05-2011, 00:45:41 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
@agentu 007

0, 8-1 cm..????? cred ca vorbesti in necunostinta de cauza daca tu nu stii ca asta e marimea lor normala...ma faci sa si rad, eu am avut ganglioni cam cat este marimea unei capsune normale
Limfom Hodgkin 26-05-2011, 21:04:25 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
pt "agentul oo7"- acelasi stadiu il am si eu. stai linistit k o sa fie bn. iti trebuie putere si sa fii 100% optimist. important e sa nu renunti la lucrurile pe care le faceai inainte!!!! FII TARE!!! Doamne ajuta!!!
Limfom Hodgkin 26-05-2011, 14:50:33 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
agentul 007, vei trece peste acasta incercare. Este una grea dar trebuie sa-i facem fata. Eu am avut la gat ganglion de 5 cm iar pe mediastin mai mare. Mult curaj si multa putere in lupta cu chimioterapia si efectele ei. Sanatate multa iti doresc, Doamne ajuta tuturor!
Limfom Hodgkin 26-05-2011, 11:30:42 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
cel de la gat care l-au scosc avea 3 cm restul care sunt cam peste tot 0.8-1 cm sper ca am notat bine, in zile urmatoare ma duc la centrul care se va ocupa de mine si acolo imi vor spune mai multe, imi este asa de frica, nu pot sa nu plang, ma intreb de ce mie...
Limfom Hodgkin 26-05-2011, 04:35:52 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
@ agentul 007
Sigur o sa fie bine, mai ales ca acolo nu sunt probleme cu medicamentele. Stii care erau dimensiunile tumorilor?
Limfom Hodgkin 25-05-2011, 21:22:46 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
rezultatul final al analizelor este limfom hodgkin st III B in cel mult 2 saptamani incep chimioterapia sper sa fie bine si la mine
Limfom Hodgkin 21-05-2011, 10:03:30 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Iti multumesc, esti distractiv, sa dea Dumnezeu sa pot face si nunta, dar asta doar la anul. Da eu am terminat in august chimio in septembrie am facut pet si in decembrie am facut 20 de sedinte de radioterapie.Am fost in martie anul acesta la controlul de 3 luni si analizele au fost ok.Merg la inceputul lui iulie iarasi la analize.Sa dea Duimnezeu sa fie bine pt toti si sa scapam de aceasta boala urata.
Pt bk am inteles ca tu nu ai facut radioterapie, cred ca eu te-am mai intrebat odata de ce nu ai facut avand in vedere ca parca ai avut st 4, dar asta a fost alegerea ta, nu? Cum te simti, ai mai fost la controale?De cati ani esti in remisiune?Sanatate!
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 23:35:51 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
Deeafily sper sa faci nunta si pot sa iti fiu si nas daca vrei :)))). Tu parca ai terminat??? Esti in remisie? Multa bafta si noroc
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 23:26:53 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
Eu n-am facut decat chimio fara radioterapie.
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 21:39:09 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Doamne ajuta sa fie totul bine.Cat ma bucur sa aud ca te comporti normal, ca esti pregatit si pt nunta.Si eu as fi vrut sa fac nunta dar mi-a fost frica si datorita problemelor si de asemenea parul a inceput sa creasca doar din septembrie, deci nu stiam anul trecut daca sunt pregatita pt o nunta anul asta.Multa sanatate iti doresc, sa treci cu bine peste toate.
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 20:17:12 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
ganglionii se retrag, dar foarte incet, intre cure ei se micsoreaza dar foarte incet. Inai te de fiecare cura ma palpeaza la gat si abdomen. dar este vizibil la gat ca nu se retrag cum ar trebui. el mi-a zis ca ar fi mai bine sa il schimbam. Nici nu stiu cum este schema la Beacopp pt ca va trebui din nou sa plec dupa tratament. Eu sunt bine, ii multumesc Lui D-zeu, fac cam tot ceea ce facem inainte, am nunta la vara pe care nu am amanat-o pentru ca sunt puternic si optimist, si dau si am si licenta de dat. Tu cum te simti?? Sanatate multa si tie
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 20:10:05 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
eu cred ca si tu vei face radioterapie pt ca nici mie nu mi s-a spus ca voi face decat dupa a 8-a cura.Acum vei vedea cum va hotari medicul.In ce sens nu reactionezi la abvd?Ti s-au facut ceva investigatii, s-a constatat ceva nemodificat(ma refer nu s-au retras ganglionii)?Tu cum te simti?Sanatate!
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 19:49:06 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
am LH stadiul IIIb scleroza nodulara.. am si mediastinale si in abdomen. marti trebuia sa fac a 5-a cura dar se pare ca medicul doreste sa imi schimbe schema de tratament, am urmat ABVD 4 cure. S-ar putea sa imi schimbe cu Beacopp dar nu mi-a zis momentan de radioterapie. si eu am citit ca majoritatea au facut radioterapie. acum nu stiu ce o sa se intample.
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 19:22:52 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Pai a trebuit sa fac radioterapie pt mediastin ca am avut si acolo o formatiune si mi s-a facut si supraclvicular stanga pt ganglionul de acolo care s-a retras in urma chimioterapiei.In princiupiu la hodgkin se dezvolta si pe mediastin tumori care trebuie iradiate.Cel putin toate persoanele cu care am vorbit despre aceasta boala au combinat chimioterapia cu radioterapia.Eu asa stiu ca e tratamentul complet.La tine despre ce este vorba, florintyl?Multa sanatate!
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 15:32:46 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
pt deeafily o intrebare: dc a trebuit sa faci radioterapie???
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 14:11:20 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Bine, oboseala asta o simt si eu la urcatul scarilor si cred ca se datoreaza acelei formatiuni.Acum nu stiu ce sa zic mai mult.Deci eu am facut o singura data pet in septembrie inainte de a incepe razele.De fapt facusem Ct la terminarea chimio urmand sa incep radio.Si mie atunci mi s-a descoperit aceasta formatiune apoi am facut pet-ul si in cele din urma radioterapia.Eu zic sa stai linistita.
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 13:40:26 de către daniella28
Subiect: Limfom Hodgkin
da stiu ca pot exista rezuduri /dar inainte de a termina tratamentul cu 2 luni eu am facut PET si in mediastian nu mai era NIMIC.nici urma de ceva.asta a fost in iunie dupa care medicul sa hotarat sa mai facem 2 luni chimio ( in total 6) si am terminat chimio in august - dupa care am inceput sa ma simt ffff obosita si am repatat CT in noiembrie cand au descoperit masa asta tumorala in mediastin exact in fata inimi pe care au diagnosticat o ca fiind HIPERPLAZIE DE TIMUS (timus marit) dupa ce am repatat in decembrie PET -UL.RMN ul si CTul dar fara biopsie.iar eu in continuare sunt ff obosita mai ales cand urc scarile sau cand merg
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 13:07:38 de către deeafily
Subiect: Limfom Hodgkin
Pt daniella28.Nu stiu cum sa iti raspund la intrebarea ta.Si eu am terminat tratamentul de 10 luni (chimio) iar in decembrie 2010 am terminat si razele.Mi s-a decoperit si mie la ultimul Ct inainte de a incepe radioterapia o formatiune paracardiac dreapta undeva pe mediastin sau pe langa inima care a fost mai mare la inceputul tratamentului, deci a raspuns la tratament .La PET s-a confirmat ca e reziduu inactiv. Ma simt ok, lucrez, m-am ingrasat cateva kg de la terminarea tratamentului, Ce vreau sa iti spun este ca de cateva saptamani daca umblu mai mult pe jos simt ca imi tremura picioarele, am asa ca niste frisoane in picioare ca niste contractii neregulate ale muschilor.Vreau sa supun ca am purtat tocuri (8 cm) dar nu au aparut in timp ce eram pe tocuri si nici nu port in fiecare zi tocuri inalte Obosita nu ma simt
doar aceste frisoane, acest tremur al picioarelor ma deranjeaza.Si eu am avut LH st.2 B.Saptamana viitoare merg la medic.Multa sanatate tuturor!
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 12:56:31 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
pt Sabina, da eu am facut tratamentul in Chisinau.Doctorii au fost atenti, si in privinta ca te ascultau, te consultau aveau rabdare sa vbr cu toti.A fost si acolo lispa medicametelor, dar s-a inlocuit si dupa care mi-a trebuit sa-mi schimbe chiar schema pe la ultima sedinta, deocarce organismul nu mai putea sa suporte acel tratament, la inceput a fost cum a fost cu ABVD, dar dupa care imi faca mai rau.
Pt Daniela, si eu la fel sunt ca tine.Am 9 luni de la finalizarea tratamentului, si am simt fff epuizata.NU mai tiu ce sa iau ca sa fiu acea energica si sa nu ma obesesc.Poate e primavara si e astenia asta inca.Sa dorm mult si nu ma satur si tot parca-s obosita.fac cite ceva si caut sa stau jos.
Eu am facut intr-un an de zile 6 cure de cito.Fiindca organismul reactiona urit dupa tratament.si ma duceam la 3 saptamani intre sedinte.adica o cura de taratemnt o facemam c-am intr-o luna si jumatate.Am facut la inceput 3 cure cu ABVC dupa care am facut 1 cura si jumatate ABVD, eu de la ABVD simteam ca nu mai rezista si la ultima cura mi-au schimbat cu CVLP.Sa-u consultat mai multi medici pt asta.fiindca nu-mi facea bine deloc acele stari cu din potriva.Aici depinde totul de organism.Si inca ceva.am facut 2 cicluri de radioterapie a cite o luna si pauza intre ele de o luna.si am avut st 2 b.DE asta si a durat asa mult la min tratamentul.La inceput faceam la 2 saptamani, dupa care la 3.Nu puteam sa fortez organismul, ca nu reusea sa se refaca.Imi reveneam foarte greu.Eu am suportat foarte greu acest tratament.Dar va zic totul depinde de organism.sanatate multa
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 11:59:09 de către daniella28
Subiect: Limfom Hodgkin
(((( ati deviat fffff mult de la subiect.citesc acest forum de cand am fost diagnosticata din ian 2010.dar uni dintre voi ati cam luat o pe aratura.aici se discuta in special expariantele fiecaruia si cum ne am simtit inainte -in timpul si dupa chimio.si da daca cineva stie despre un medic ca nu se uita la tine daca nu ii bagi ceve in buzunar atunci spunetii numele ca ceilalti sa evite acest medic .dar nu bagati toti medici si cadrele medicale in aceiasi oala./iar referitor la pragatirea medicilor va pot spune ca in romania medici sunt mult mai bine pregatiti decat in strainatate si asta o pot afirma pe pilea mea.
Acum vreau sa va intreb serios pe cei care au terminat chimio mai demult cam dupa cat timp ati inceput sa va simtiti bine ? Eu am deja 9 luni de cand am terminat si ma simt in continuare fffff obosita.am avut st 2 scleroza nodulara si am urmat ABVD fara radio.cu singura diferenta ca la 3 luni dupa terminarea tratamentului cand am repetat CT au descoperit o masa in mediastinul superior.care in urma analizelor (PET CT SI RMN ) au pus diagnosticul de HIPERPLAZIE DE TIMUS. este normal sa te simtii in continuare asa de obosita ?ca nu stiu ce sa mai fac .iar analizele ies bune
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 00:42:21 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
=)) esti amuzanta tu, da ! si daca ascult manele la maxim, scuip seminte si fac gratare in fata blocului, ce te face sa crezi ca astea sunt lucrurile care imi dau senzatia ca imi permit sa zic ce zic ? cred ca esti putin superficiala! :)
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 00:38:43 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
"fac asta pentru ca pur si simplu imi permit." Mda...cunosc genul, voi va permiteti sa scuipati seminte pe strada, sa ascultati manele la maxim, sa faceti gratare in fata blocului...e plina Romania de voi. Ai putea incerca totusi sa nu transformi subiectul in maculatura?
Limfom Hodgkin 20-05-2011, 00:17:25 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
sabina C, spiritele sunt aprinse deja, eu cel mult torn benzina peste ele pentru a avea sansa sa se consume mai repede. fac asta pentru ca pur si simplu imi permit.
Limfom Hodgkin 19-05-2011, 23:53:40 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
@ RaulDuke
De ce aprinzi spiritele pe aici? Nu ne intereseaza de ce UNII medici sunt nesimtiti, inumani...important e ca nu sunt toti asa...Vrem doar sa ne spunem "povestea" si sa-i incurajam pe cei care abia au fost diagnosticati cu LH.

@ capitolina
Ar fi mult mai util sa spui numele medicului care te-a nemultumit pt a-i avertiza pe cei interesati. Pentru refacerea imunitatii, noua ni s-a recomandat VIUSID, un pliculet/ z, i timp de 10 zile/ luna. Vitaminele din farmacii e bine sa le eviti. Spuneai ca te-ai tratat la Chisinau?
Limfom Hodgkin 19-05-2011, 22:59:01 de către agentul oo7
Subiect: Limfom Hodgkin
discutiile au fost aprinse pe aici
eu nu contest ca medicii nu isi fac datoria, ca nu au invatat mult pentru a face ceea ce fac ca si medici dar sa fim realisti ca pana la urma si ei sunt oameni si ei vor fi pacienti, in viata asta nu se stie niciodata nimic
deci revin la discutiile despre boala mea am facut biopsie la un nodul care il avea subclavicular biopsia asta a fost operatie in toata regula acum sunt mai bine inca astept rezultatele.
referitor la faptul ca nu am platit nimic pana acum chiar nu am platit nimic dar cine stie pana la sfarsit
Limfom Hodgkin 19-05-2011, 21:37:02 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
"dar daca ati lua totusi o alta atarnare fata de pacienti, ar fi alta o alta treaba" - poti sa te duci LINISTITA intr-un serviciu privat unde platesti totul din banii tai si unde poti CERE sa fii tratata si sa se discute cu tine asa cum doresti. daca intri in spitalul de stat, tot ce poti face este sa stai la coada si sa astepti ce decide LEGEA ROMANA ca ti se cuvine. realitatea e dura.

"Mai invatati sa fiti mai diplomati in ceea ce priveste spaga" - asta ce mai vrea sa insemne ? din ce pozitie dai tu indicatii si lectii morale ? din ce vorbesti, esti in totala necunostinta de cauza. nici nu ti-e prea clar ce e aia spaga. ti-am zis, daca ii dai bani doctorului, el trece peste ce ii cere legea si normele din romania sa faca. daca nu, el iti aplica legea. daca legea e in favoarea ta, bine, daca nu... ghinion si nu ai ce sa faci decat sa pleci in alta tara, cum a fost cazul tau. dar nu mi se pare ca e cineva vinovat pentru asta. si nici pentru faptul ca nu primesti explicatii. cine si de ce sa ti le dea ? tu cati oameni ajuti fara nici un motiv ?

"a noi romanii sau invatat sa nu faca nimic si sa primesca bani pe gratis" - iti zic eu ca cel mai nenorocit, lenes, necalificat si "shpagar" doctor din romania a muncit mai mult si a ajutat mai multi oameni decat tine inmultit cu zece! pus in pozitia de a pretinde sau macar astepta bani pentru ceea ce face, nu esti tu in masura sa-l judeci! tu poti cel mult sa-l reclami.

concluzie: nu mai pretinde oamenilor sa le pese de tine, pentru ca daca tu insati crezi ca iti pasa de oameni... te iluzionezi, sau chiar te minti ! nimanui nu-i pasa de nimeni dincolo de prieteni si familie si asta e starea normala de fapt! performanta medicala nu sta in "a-ti pasa" oricum!
Limfom Hodgkin 19-05-2011, 21:34:45 de către radicus
Subiect: Limfom Hodgkin
Sunt medici si medici. In toate tarile este la fel. Caracterul omului difera. Sunt medici care se comporta atat de deplorabil incat fac de rusine medicina, iar altii care au o etica medicala si o pregatire in psihologia pacientului incat aproape le e drag pacientilor sa comunice cu ei. Cat despre micile atentii sunt de acord ca nu e normal ca un medic sa ceara o anumita suma si sa conditioneze tratamentul care trebuie oferit gratuit sau sa se comporte diferit (in rau) pana pacientul nu ofera atentii. Mi se pare normal ca un medic sa se comporte bine cu toata lumea, iar daca un pacient este foarte multumit de medic atunci sa-i dea atentii daca vrea. La fel se obisnuieste in toata lumea. In Japonia inca au pus plafon sa nu depaseasca acea atentie valoarea de 80$, daca nu ma insel, iar daca depaseste se considera mita. Trebuie reglementata si in Romania situatia atentiilor din sistemul sanitar si atunci oamenii nu vor mai tinde sa depaseasca un anumit plafon, iar medicii se vor multumi cu cat vor primi.
Iar despre medici care nu iau nici macar cea mai mica atentie sunt foarte rari, dar cunosc.
Substantele care nu se gasesc pe piata noastra trebuie achizitionate din strainatate. Exista persoane particulare care cumpara din strainatate si le vand aici, chiar si medici. Asta este situatia, trebuie sa acceptam. Unde companiile de import-export n-au vazut nimic, oamenii au vazut oportunitati de a-si rotunji venitul.
Si cu asta sa incheiem discutiile despre sistemul nostru sanitar, sa vorbim doar despre boala Hodgkin.
Limfom Hodgkin 19-05-2011, 20:20:15 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
Nu ma pot abtine la ceea ce scrii "d-le" Raul. In asta si consta nu ar trebuie sa va impresioneze si sa plinga cineva de mila, sau sa se bucure ca are acesta boala. Dar cum puneti problema, e cel mai important.E una sa va intalniti zilnic cu acesti pacienti si cu aceasta boala, si sa nu reactionati, ca si cum lasa azi esti viu, maine mori, doar stii. si alta in sine este cind treci pe pielea ta sa vezi ce este asta. Eu am un an de zile de la finalizarea tratamentului si am urmari de la acesta chimioterapie. Poate nici in prezent nu m-am recuperat macar o parte a sistem imunitar.dar daca ati lua totusi o alta atarnare fata de pacienti, ar fi alta o alta treaba.N-ar mai fi aceste discutii aici. As vrea sa vad si eu odata sau sa aud cel putin macar, ca un doctor a refuzat plicul cu bani si sa faca totul ce se poate face mai bine pt un pacient. Mai invatati sa fiti mai diplomati in ceea ce priveste spaga. Pacientul cind depisteaza boala, nu e in stare sa mai gindeasca lucid din cauza disperarii. Si cu tratamentul asta de chimiotera nu e asa usor sa-l accepti sa-l faci, treb o anumita spihologie. Asa e acest domeniu medical. Rabdare sa ai. la noi romanii sau invatat sa nu faca nimic si sa primesca bani pe gratis.Ca ia prescris ce tratament treb sa urmareasca, asat e foaie verde loboda, cum zeceti, nu vinde castraveti gradinarului. Iar ca sa raspunda pozitiv pacientul la acest tratament este supus la diferite incercari, ceea ce nu e atat de usor, sa suporti acesta otrava, iad.dar asta este tratamentul pentru cancer.Sau cind faceam tratament si aveam fel si fel de urmari dupa chimioterapie, sistemul imunitar scadea.ei doctorii nici macar sa-mi zica ce s eintampla ce ar trbe sa fac si ce sa iau sa-mi ridic imunitatea.Siti ce mi-a zis.Sa merg la farmacii ca sunt atatea si atatea vitamine si minerale.Stai putin ca totusi nu chiar asa din capul tau.asta e normal, sa zica asa un cadru medical.sa speram ca va fi mai bine.Multumim oricum, si va vom multumi mereu.
Limfom Hodgkin 19-05-2011, 19:45:12 de către bk
Subiect: Limfom Hodgkin
Vorbiti mult si fara rost.o luati pe aratura mult, mi s-ar parea normal sa vorbiti despre boala care o/a-ti avut-o, cum s-a raspuns la tratament, cum va simtiti, nu sa scrieti romane neinteresante pe aici despre sistem si despre medici, eu sunt sigur ca nu puteti schimba voi nimic si pe deasupra bani s-au luat si se vor lua in continuare la orice spital din lumea asta...bineinteles cu mici exceptii.

PS: vad ca sunteti noi pe aici pe forum si se pare ca nu prea urmariti subiectul discutiei..incepeti de la pagina 1 si vedeti si voi despre ce se vorbeste. Sanate !
Limfom Hodgkin 19-05-2011, 16:41:10 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
io zic sa te calmezi pentru ca nu stii cu cine vorbesti si iti garantezi ca vinzi castraveti gradinarului !
doar dau niste sfaturi pertinente si cine are urechi de auzit, sa auda, pentru binele lui! in rest lumea e plina de nemultumiti si de oameni care latra si urla si cer fara incetare, fara sa se preocupe despre cat mai si merita. de atacat, iarasi, iti promit ca nu ma atac pentru ca sunt foarte versat si in ce priveste functionarea sistemului de sanatate romanesc, si medicina in general si ce inseamna sa fii afectat de cancer. intalnesc zeci de oameni cu zeci de probleme fiecare in fiecare zi si nu e usor sa ma impresioneze vreo poveste.
daca crezi ca ti s-a facut o nedreptate, adreseaza-te repede justitiei. daca iti place senzatia de frustrare si activitatea de a te plange pe internet, esti liber sa faci si asta. dar nu face asta pe un forum unde oamenii inearca sa afle niste informatii medicale independente de ce inseamna sistem de sanatate.
te deranjeaza ca doctorii au posibilitatea LEGALA sa puna presiune pe cineva la ananghie ? sunt putine lucruri pe care poti sa le faci in legatura cu asta, dar nu e vina lor si nu trebuie sa judeci, daca nu vrei sa fii judecat. pentru ca si tu ai face exact la fel. nu esti mai bun ca altii, asa cum nu esti mai rau ca unii. toti suntem o apa si un pamant pana la urma, iar cine vrea mai mult control in probleme medicale, e liber sa se faca doctor!
Limfom Hodgkin 19-05-2011, 15:52:43 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
Nu ma refer neapart la aceste 2 medicamente, ma refer in general. RaulDuke eu cred k te cam ataci. Eu nu am vazut doctor care sa faca un efort si sa cumpere.el.medicamente din banii lui. Si sa stabilim.o chestie k banii la doctor.nu ii putem denumi EFORT pt.k stim cu totii ce usor.isi face banii. Si inca ceva RaulDuke.nu incerca tu sa schimbi mentalitatea romanilor privind conceptia despre doctori pt k asta e realitatea. Tu convigete aingu si uita-te la Romania te iubesc si vezi articole.intregi despre medici Si cu asta inchei
Limfom Hodgkin 19-05-2011, 14:26:31 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
sanatate multa si voua, dar monoloagele voastre sunt complet rupte de realitatea dura a drepturilor si beneficiilor si indatoririlor, imi pare rau.
daca tu nu vrei sa intelegi ca aceste 2 medicamente pur si simplu NU SE IMPORTA in romania, treaba ta!
apoi daca medicamentele astea NU SUNT PE PIATA si se gaseste un doctor care si-a procurat din proprii lui bani sau din propriile lui eforturi niste medicamente care altfel nu se gasesc, nu inteleg de unde atitudinea asta ca le "meriti" cumva sau ca ar trebui sa ti le dea de a gata. de a gata nu merita nimeni decat ce are statul si sistemul de oferit. de asemenea nici bunavointa doctorilor nu e a statului de oferit si nici rabdarea sau dorinta medicilor de a trece peste limitarile sistemului nu trebuie sa aveti pretentia ca vin gratuit.
mai devreme am zis o chestie incompleta: nu doar medicina NU e gratis pe lumea asta, ci NIMIC nu e gratis ! si nici nu trebuie sa fie!
lasati balta aroganta asta si crezul asta pe cat de nestavilit pe atat de eronat, cum ca meritam lucruri de-a gata! nu iese nimic bun din asta!
Limfom Hodgkin 19-05-2011, 13:51:45 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
exact florynel.Iar tu Raul ce ai fi, un rezident sau tot cadru medical iti aperi domeniul si profesia.Stiti cum este.da o fi asa adevarat ca nu sunt medicamente in tara intr-o perioada anumita, dar nu an intreg.Ca doar se produc medicamente si se aprovizioneaza spitalele cu asa medicate pt cu sunt multi bolnavi cu asa boli, nu exista nu avem. Deci daca nu a fost intr-o periaoda anumita medicamente apoi doctorii o tin mult si bine ca nu auu sau terminat, iar ei isi fac treburile lor si isi scot banuti de banuti, oameni buni. Deci o fi sistemul medical platit prost, dar nici in halul asta sa ceara bani de la pacinet, daca vreai il multumesti cu ceva si nu cred ca nu este nimeni atenati in asa cazuri faci asta din toata inima.dar nu sa-ti puan cutitul la git.Nu aveam sunt, si-ti zice casunt de procurati, daca vreti eu emrg si le cumpar, doctorul spune, si pacientii va dati seama ce-o sa faca le dau bani sa le cumpere din strainatate, iar ei baga in buzunar. maniiii.Si sa ceri chitanta nu poti.Iar in fii s-a ca vai s-a administrat si aveti tratamentul gratuit..Ooff cine nu ar stii.am trecut si stiu ce este asta, ca adca nu aveam medicamete asteptam, dar la mine s-a inlocuit cu altele ca s anu intrerup tartamenutl.Nu dau vina pe medici sa ne invie.dar sa nu ne omoare si cel mai mult conteaza comportamentul cu pacientii.sa discute cu oricare, nu numai atentie la cei care ofera multe.da vreai sa fie bine si iti dai totul.De unde chestia asta s-a luat cu luatul spagii.ca in strainatate nu exista asa ceva.Nu vreau sa tin o discutie aici pe forum pe chestia asta, Aici intra pacienti cu probleme grave de sanatate si cer un sfat si o incurajare.Asa ca sa aveti speranta, incredere si rabdare e cel mai imporant si pe jumatate sunteti vindecati.Acest citat il citeam mereu mereu pe peretele de la oncologie.Daca doriti sa va vindecati de jumatate sunteti tratati.Sanatate multa
Limfom Hodgkin 19-05-2011, 10:24:38 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
nesimtirea este a medicilor deoarece pana sa le bagi plicul se vaitau ca nu au medicamente iar dupa actiunea de bagare a plicului s-au gasit cateva medicamente (acest lucru nu s-a inamplat la Fundeni). Attunci RaulDuke nesimtirea a cui este???? Vine la doctor o persoana care nu isi permite nici macar sa isi cumpere VInblastine si Dacarbazine dar sa mai plateasca si drumul pana la Chisinau sau pana in in Ungaria atunci persoana aceea moare incet si sigur?
Limfom Hodgkin 19-05-2011, 00:47:18 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
amice, si ce propui ? sa-ti cumpere medicii respectivele medicamente sau ce ?
e foarte frumos si nobil ce faci tu si te felicit si stimez pentru asta! dar ce propui, ca asta nu inteleg. si mai ales... A CUI E NESIMTIREA si in ce consta ea ? in faptul ca nu ti se "aduc" medicamentele ?
Limfom Hodgkin 18-05-2011, 23:13:29 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
eu ma intreb daca nu ai bani sa faci iti procuri tratamentul din strainatate ce faci??? asta inseamna ca mori incet si sigur???? eu m-am oferit cu un mic ajutor, ceea ce pot sa fac, am scris mai sus, doar sa ajut putin, atat cat pot

26241 com 1 2 3 4 ..... 242243244245246247248 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp