Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 240241242243244245246 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
Limfom Hodgkin 07-02-2012, 21:17:18 de către daniella28
Subiect: Limfom Hodgkin
PT Nic2012-este riscanta procedura?=procedura in sine nu e riscanta se va face o incizie cam de 5 cm cervical daca se duc pt aceia iar in 2 zile poti fii chiat externat cu anestezie generala - asa ca complicatii majore sau risc nu ///Cu analize bune si totusi ceva in neregula??=Din pacate DAam fost in aceiasi situatie, analize perfecte facute cu o zi inainte de biopsie si totul parea sa nu indice nimic dar rezultatul la biopsie a fost limfom hodgkin tip scleroza nodulara st 2 A ///Iar in cazul meu nici macar simptome nu am avut ////Dar incearca sa fii optimist ca poate in acelasi timp sa nu fie nimic, ar fii fost bine daca inainte de biopsie ai fii facut un CT sau un RMN pt a se vedea daca exista ganglioni mariti si in alta parte {mediastin sau abdominal } Asa ca cel mai bine e sa asculti medici si sa faci biopsia Multa sanatate si curaj indiferent de rezultat
Limfom Hodgkin 07-02-2012, 00:36:56 de către nic2012
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna seara. Urmaresc postarile de pe acest forum de ceva timp si am indrazit si eu sa adresez o intrebare.
Acum doua luni am ajuns la ORL pentru o presupusa infectie in gat, gatul era doar putin rosu, insa limba era f incarcata, am facut aerosoli si am luat un antiinflamator foarte puternic, dupa tratament nu mai erau probleme insa dr. mi-a dat trimitere pentru o ecografie cervicala ganglionara. In urma ecografiei mi-a spus ca am adenopatie laterocervicala bilaterala cu mai multe adenopatii prezente, cea mai mare avand 13, 8 mm. Pasul urmator era RMN insa am asteptat un timp si mi-am repetat ecografia, acelasi rezultat dar dimensiunea crescuta la 24 mm.
Analizele de sange sunt bune : hemograma, vsh, fibrinogen, pcr, toxoplasmoza, mononucleoza si citomegalovirsu sunt pozitive pe igg. Astazi am luat legatura cu o dr la infectioase si dr orl si ambele pareri sunt pentru extirparea unui ganglion in vederea biopsiei. Ma sperie aceasta interventie, mai mult decat posibilul diagnostic. Ce imi puteti spune? este riscanta procedura ? Este cineva cu o situatie similara, cu analize bune si totusi ceva nu e in regula? Multumesc mult
Limfom Hodgkin 30-01-2012, 21:55:43 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
trebuie sa se asigure si sa mearga la medicul de familie, neaparat ! alternativa este sa astepte pana se complica lucrurile si sa ajunga de urgenta la un spital... nu este de preferat, totusi !
Limfom Hodgkin 30-01-2012, 21:05:13 de către Nycola
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna ziua! Mamica mea in varsta de 47 ani de 2 zile simte un nodul care urca de la buric in sus spre coastele din partea stanga, se repeta de ap. 20 de ori pe zi si astazi ia aparut o unflatura la baza coastelor din partea stanga de marimea unei mandarini. Nu are dureri dar eu m-am speriat foarte tare. Este posibil sa fie o tumoare canceroasa? Va rog frumos sa ma ajutati ca nu stiu ce sa fac, nu are doctor de familie pentru ca e la tara si nu este asigurata, iar eu nu stiu la ce doctor trebe sa mearga, ce analize trebue sa faca? Va multumesc!
Limfom Hodgkin 30-01-2012, 18:53:32 de către ynayna72
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna Maia,

stadializarea o da medicul hematolog, medicul oncolog nu are nici o treaba e de natura hematologica boala. eu nu am stat in spital nici macar o zi. eu sunt din oradea si tratamentul l-am facut la cluj dureaza 3 zile cura beacopp care am facut-o eu se fac niste perfuzii care iarasi dureaza aproximativ 2-3 ore. eu nu am vrut sa stau in spital si am cautat o pensiune in apropierea spitalului.daca vrei poti sa imi scri pe mess nr de tel al tau sa te sun sa mai vb mai multe. -----

multa bafta
Limfom Hodgkin 30-01-2012, 18:40:39 de către maia73
Subiect: Limfom Hodgkin
Inca nu stiu.Sper ca in cel mai scurt timp.Deocamdata asteptam rezultatul de la Institutul Victor Babes.N-am ajuns inca la Hematolog.Mi s-a spus ca fara rezultatul imunohistochimic nu se apuca nimeni de tratament.Nu stim la ce medic sa mergem.Noi suntem din Mangalia dar optam pentru Bucuresti pentru tratament.Cine face stadializarea?Hematologul?Oncologul?Cine da tratamentul?Cum se face?Se sta mult in spital?Sunt atatea intrebari si mi se pare ca nu fac nimic in timpul asta mort de asteptare.Si ea imi spune :mami, am atata treabaaaaa...
Va multumesc
Limfom Hodgkin 30-01-2012, 17:38:06 de către ynayna72
Subiect: Limfom Hodgkin
buna maia

multa sanatate fiicei tale si voua curaj sigur va fi bine in cel mai scurt timp. cind incepeti chimioterapia ?
Limfom Hodgkin 30-01-2012, 16:05:37 de către maia73
Subiect: Limfom Hodgkin
Stiu ca trebuie sa mergem la hematolog mai departe dar oscilez intre Fundeni si Coltea.
Limfom Hodgkin 30-01-2012, 11:49:23 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
In primul rand multumesc frumos de raspuns. Cred ca va trebui apoi sa va duceti la un medic hematolog pentru stabilirea diagnosticului ( in cazul asta stiu ca ar fi f bun dn dr.Coriu de la spitalul Fundeni ). Insa nu stiu sigur, nu vreau sa indrum gresit. O zi buna !
Limfom Hodgkin 30-01-2012, 10:45:37 de către maia73
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna Lavinia,
Totul a inceput de la un ganglion supraclavicular in partea dreapta observat intamplator!!! de sotul meu pe data de 14 12 2011.De a doua zi am mers la medicul de familie care mi-a spus ca vrea s-o vada un orl-ist bun si ca vrea sa merg la bucuresti, sa nu bajbaim.am facut cum ni s-a spus, am mers la bucuresti dupa ce am sunat mai intai.am dat exact de medicul la care am fost trimisi si au inceput investigatiile.Medicul ne-a cerut tomografie numai la gat dar in timp ce fata era bagata in tulumba aia m-a chemat medicul de la CT si mi-a zis ca el vede si mai jos ganglioni inflamati, ca nu se face asa, si ca o sa revenim pentru ca orl-istul isi face treaba lui la gat dar o sa mai avem de umblat.Atunci am STIUT!Intr-adevar s-a vazut ca are si mediastinal vreo 4 dar din cate am inteles va trebui sa mai faca un tomograf sa vada si abdomenul si partea inghinala desi la palpare nu se simt.In fine, am ajuns pe 5ianuarie, i-a facut biopsia cu anestezie generala dar domnul doctor a spus a doua zi ca e bine si daca vrem sa stam cu ea bine daca nu, putem pleca.Cum avem rude in bucuresti am preferat s-o luam din spital.A venit luni dimineata la vizita si miercuri (11 ianuarie) sa-i scoata firele.Miercuri seara era acasa, la Mangalia.Nu biopsia este marea incercare ci tratamentul care urmeaza.Acum asteptam confirmarea de la Institut si apoi incotro???
Limfom Hodgkin 30-01-2012, 10:19:04 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna ziua Maia. Am si eu cateva intrebari pentru tine t rog. Din punct de vedere al ganglionilor , pe care i-a avut inflamati ? Iar pentru biopsie, a ramas internata in spital ? Multumesc frumos si sanatate multa va doresc !
Limfom Hodgkin 30-01-2012, 09:38:07 de către maia73
Subiect: Limfom Hodgkin
Draga yna,
Iti multumesc frumos pentru raspuns si iti doresc sa te faci bine si sa nu mai ai niciodata probleme de sanatate.Pe mine asteptarea ma omoara cu atat mai mult cu cat simptomele bolii nu s-au lasat asteptate.A slabit vizbil dar initial am pus asta pe seama eforturilor cu invatatul, stresului bacalaureatului care se apropie.De la o vreme transpira noaptea.Cu moralul sta bine, mai bine ca mine pot sa spun pentru ca i-am spus ce se intampla si a reactionat nesperat de optimist.O zi frumoasa iti doresc.
Limfom Hodgkin 29-01-2012, 15:17:50 de către ynayna72
Subiect: Limfom Hodgkin
pentru Maia
curele de chimioterapie au trecut destul de usor, nu am vomitat nu mi-a fost rau nu am avut alte reactii adverse. La mine totul a mers bine fara probleme. Reactiile adverse abia acum le am. Dumnezeu sa va ajute sa treceti cu bine peste toate si sa se faca bine cit mai repede.

Va doresc sanatate
Limfom Hodgkin 27-01-2012, 17:06:31 de către maia73
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna ynayna72
Te rog frumos spune-mi daca ai avut reactii adverse greu de suportat in timpul tratamentului.Am sa revin cu detalii, intreb pentru fiica mea de 18 ani.I s-a facut biopsie in data de 5 01 2012 si se pare ca sufera de aceasta boala.Pe 23 01 2012 am dus probele la Institutul Victor Babes pentru confirmarea diagnosticului.Se pare ca ar avea limfom Hodgkin cu predominanta limfocitara.Revin.
Limfom Hodgkin 27-01-2012, 15:26:55 de către ynayna72
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna Raul

Am facut 6 cure BEACOPP, nu am avut nici o problema cu durerile in timpul curelor. Aceste dureri au inceput la aproximativ o luna dupa ce am terminat tratamentul.Multumesc pentru raspuns o sa fac un control si la medicul reumatolog. CONCLUZIA LA PET /CT FARA LEZIUNI HIPERCAPTANTE FDG DE TIP MALIGN DETECTABILE LA PET /CT
ADENOPATIE MEDIASTINALA REZIDUALA INACTIVA METABOLIC.
Limfom Hodgkin 26-01-2012, 22:19:33 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
nu stiu ce si cate serii de chimioterapie ai facut. presupunand ca ABVD... da, unele dintre reactiile adverse pot fi aceste dureri pe care le acuzi tu si nu numai. din pacate eu insumi sunt mai degraba oncolog si nu hematolog si nu-ti pot raspunde prea bine din propria mea experienta cu aceste boli sau tratamente, dar din cate stiu se intalnesc destul de des. este de asemenea posibil ca ele sa dimineze, odata cu trecerea timpului, si pot fi controlate si folosind diverse medicamente antialgice sau antiinflamatoare ajutatoare intre timp, mai ales in momentele cand aceste simptome devin foarte suparatoare. altfel, aceste dureri pot fi date si de alte boli, specific reumatologice, si desi ramane mai probabila ipoteza ca sunt o reactie adversa la chimioterapie, ar fi bine sa investighezi si aceasta varianta, cu o consultatie la un medic reumatolog, prin trimitere de la medicul de familie. nu poate sa strice, mai ales daca lucrurile nu se imbunatatesc cu trecerea timpului.

intr-o alta nota, numele meu pe aici este RAUL nu RADU ! :D

numai bine !
Limfom Hodgkin 26-01-2012, 18:51:34 de către ynayna72
Subiect: Limfom Hodgkin
pentru Radu Duke
buna Radu, am avut si eu hodgkins acum sunt bine, in luna octombrie am terminat chimioterapia, am facut un pet scan si e ok nu mai am nici un tratament. Merg lunar la control si analize am dureri la articulatiile de la miini si picioare mai exact la coate si genunchi. Oare sa fie reactiile chimioterapiei sau altceva ? Cat mai dureaza aceste dureri ar cam trebui sa incep serviciul si nu stiu daca o sa fac fata.
Limfom Hodgkin 25-01-2012, 22:30:07 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
bun, dar trebuie sa iei act de ce inseamna asta, si anume un chist parazitar de la un parazit numit echinococcus, iar boala este foarte serioasa. diagnosticul nu stiu daca poate fi pus doar pe o ecografie, iar existena a asa ceva presupune investigatii mai amanuntite, tratament antibiotic cu substante antiparazitare si eventual si indepartare chirurgicala. cuvantul asta nu poate fi aruncat asa, fara nici o consecinta. cred ca asta trebuie clarificat mai inainte decat orice suspiciune de limfom si altceva de genul asta.

altfel medicii de pe unde ai fost, au procedat absolut legitim. nu au gasit nimic in neregula, deci nu au ce sa faca decat sa te tina sub observatie...
Limfom Hodgkin 25-01-2012, 21:56:43 de către rainyday
Subiect: Limfom Hodgkin
Sincer, nu inventez eu termen medicali pe care nu ii cunosc. Asta a fost exprimarea medicului care mi-a facut ecograful. De auzit am auzit foarte bine.
Limfom Hodgkin 25-01-2012, 21:43:21 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
mai, sincer, de unde stii ca e "hidatic" ? stii ce e ala chist hidatic ?
Limfom Hodgkin 25-01-2012, 21:36:23 de către rainyday
Subiect: Limfom Hodgkin
Am un mic chist hidatic de cativa mm pe ficat. Analizele la ficat sunt bune. Nu am nici virusi B si C (cu multi ani in urma am avut virusul hepatic C, insa am fost printre cei 20% sau cati ori fi la care a disparut singur).
Limfom Hodgkin 25-01-2012, 21:18:24 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
despre ce chist hidatic vorbesti ?
Limfom Hodgkin 25-01-2012, 17:59:41 de către rainyday
Subiect: Limfom Hodgkin
Am fost internata la Coltea, chirurgie ORL 4 zile si...m-am intors asa cum am venit (asta ca sa nu folosesc expresia populara am plecat bou si m-am intors vaca). Adica medicii dupa analize de sange, radiografie pulmonara, ecografie cervicala si endoscopie nazala au refuzat sa-mi faca biopsie. De la hematologie mi s-a recomandat monitorizare. Problema e ca au prins ganglionii `intr-o pasa buna`, adica erau mici (sub un cm) si moi. Fac asa zilnic, ba cresc, ba scad, ba se inmoaie, ba se intaresc. Totusi pruritul continua (la fel ca si inainte), parca mii de viemisori se tarasc pe pielea mea aleatoriu, adica imi apare senzatia intr-o parte a corpului, in cateva secunde dispare si apare in alta parte...insa pana acum m-am abtinut sa ma scarpin. Cred ca se poate numi prurit moderat daca rezist tentatiei. De asemenea nu pare mai accentuat noaptea. E cu toane, ba ziua, ba noaptea se intensifica, ba sunt zile cu mai putine mancarimi, ba zile cu mancarimi mai intense.

Am mai vazut oameni bolnavi de cancer si cu analize bune, asa ca nu ma culc pe o ureche. In mod curios analizele mele sunt normale, dar spre limita de jos, adica VSH, Fibrinogen, LDH. Hemoleucograma perfecta. Radiografie pulmonara ok. Ecografie abdominala ok.

Mi s-a parut foarte superficiala ecografia cervicala. Imi descoperisem supraclavicular stanga un fel de galma nici tare nici moale, nu stiu cum sa explic, pe langa ganglionii de la gat de pe partea dreapta. Ei bine, la ecografie mi s-a zis ca nu e ganglion ci o vena mai umflata. Ca o fi asa sau nu, eu nu sunt deloc convinsa, asa ca ma duc sa repet ecografia la gat.

Am fost trimisa sa fac niste analize de virusi (Epstein-Barr, toxoplasmoza...). Din enumerarea aia, le-am facut pe toate in septembrie, mai putin Epstein-Barr. Au iesit bune atunci. Ma duc sa le repet. Si sa vad si ce-i cu micul chist hidatic de pe ficat.

Astept...pareri, cred. Nu ca nu am incredere in medici, insa nici nu cred ca ganglionii aia au rasarit asa in noiembrie degeaba (cei din dreapta au aparut brusc, si amandoi odata). Va voi tine la curent.

PS: Sunt bucuresteanca, asa ca nu se pune problema sa ma tarasc sute de km prin alte spitale din tara.
Limfom Hodgkin 06-01-2012, 22:21:00 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
da, heh, nu e musai la bucuresti. dar poate ca raynyday chiar e din bucuresti sau... macar de prin apropiere.
Limfom Hodgkin 06-01-2012, 20:07:19 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
Ptr. rainyday@ in primul rand nu inteleg de ce vrei neaparat sa te operezi in Bucuresti? Si sotul meu s-a operat la git la ORL. i s-a facut anestezie locala i sau scos 2 ganglioni unul a fost "lipit " de vena jugulara de la git (probabil daca stiau nu-l operau asa mi-au zis medici)a urmat analiza anatomopatologica care a durat 21 de zile cind ia venit rezultatul iau zis ca are limf. Hodgkin 70% (operatia si analiza lea facut in Craiova ) le-am repetat la Fundeni si acelasi rezultat, a urmat tratament si acum e bine.Ganglioni lui erau ca si la tine duri, mobili si nedurerosi .Sanatate.
Asa cum tia scris si RaulDuke rezultatul biopsiei este foarte important..Succes.
`
Limfom Hodgkin 06-01-2012, 11:30:13 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
incearca de exemplu la Coltea la ORL. acolo chirurgii opereaza fara multe discutii, clinica are experienta in patologie oncologica, iar anatomia patologica (care e la fel de importanta ca si chirurgia, daca nu chiar MAI importanta) este foarte de incredere.
Limfom Hodgkin 06-01-2012, 10:35:43 de către rainyday
Subiect: Limfom Hodgkin
Multumesc pentru raspuns, numai ca ma judecati gresit. Nu sunt deloc o persoana dificila, mai ales in colaborarea cu un medic si mai ales cand vine vorba de sanatatea mea. Internistul nu m-a expediat, insa imi aparusera de o saptamana doar cand am vb cu el si mi-a spus sa mai asteptam, ceea ce mi s-a parut firesc. A adaugat ca sunt dificil de scos dupa ce i-a pipait (sunt situati cervical anterior pe partea dreapta).

Ganglionii mei sunt destul de duri, mobili si nedurerosi. Mai adaugam un prurit moderat si un caz de boala Hodkin (bunica) in familie. Mie personal mi-e de-ajuns sa ma ingrijorez. Insa desigur ca nu sunt medic si nu ma pot autodiagnostica, intrucat si ganglionii reziduali din cealalta parte de gat sunt duri si mobili si evident as fi crapat in 10 ani daca ar fi fost ceva grav.

Am inteles, trebuie sa iau legatura cu medicul de familie si pe urma cu un chirurg ORL. Inteleg ca se va face o ecografie ceva la ei si o consultatie si numai daca se considera necesar o biopsie. Poate sa imi spuna cineva care a trecut prin asa ceva care au fost pasii pana au ajuns la chirurg si sa-mi recomande pe privat un chirurg din Bucuresti? Multumesc.
Limfom Hodgkin 05-01-2012, 18:44:53 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
problema e ca nimeni pe lume nu este tratat dupa cum vrea si dupa cum decide el. singura ta sansa este sa obtii un bilet de trimitere catre un chirurg generalist sau un chirurg ORL (deci sectie de chirurgie generala sau ORL), mai degraba ORL (oriunde, nu neaparat Fundeni, caci pe biletul de trimitere medicul de familie scrie doar ORL nu si numele vreunui spital), si sa te duci in orice asemenea sectie vrei si sa vorbesti cu orice medic doresti. din pacate insa nu iti poate garanta nimeni ca ti se va si face o biopsie, mai ales in 2 timpi si 3 miscari, asa cum vrei tu. lucrurile astea, si mai ales cu cat sunt mai invazive, cu atat mai mult, se fac numai si numai dupa cum considera medicul valabil. de asemenea, nu poti tu sa impui sau sa ceri ce consultatii sa faci sau sa-ti ceara tot medicul respectiv, pentru ca tu nu poti sa judeci dpdv medical si nu stii de ce ai nevoie. tu stii doar ce te intereseaza pe tine, lucru care medical nu e relevant.
nu te duci la HEMATOLOGIE, pentru ca hematologul nu te opereaza si nu scoate ganglioni. asta e treaba de chirurg. iar o asemenea procedura (de scoatere a unui ganglion) este absolut improbabil sa se scoata fara anestezie generala. nici rambo nu ar face asta, pe front.
odata scos si dat la anatomie patologica, rezultatul este furnizat de ordinul zilelor/saptamanilor.
internistul te-a pasat elegant pentru ca se pare ca ai o atitudine putin eronata vis-a-vis de cum decurge actul medical, cu pretentii si cu insistente si cu prejudecati, lucru care face colaborarea cu un pacient foarte dificila si, evident, nimeni nu vrea sa se inhame la asa ceva, mai ales cand toate lucrurile par absolut in regula cu tine, si clinic si pe investigatii. iti spun din proprie experienta ca orice medic repereaza asta de la distanta si foarte repede despre orice pacient, si actioneaza in consecinta aka il cam obstructioneaza, fara drept de apel.
cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa-ti gasesti un medic in care sa ai incredere si de sfatul caruia sa asculti, pentru ca limfomul sau alte malignitati se manifesta mereu si altfel decat doar prin cresterea a 2 ganglioni, iar un ganglion are si el diferite caracteristici pe baza caruia un medic suspicioneaza probleme mai grave si stie daca se indica sa fie excizat sau nu.
in rest, numai bafta ! sper sa-ti gasesti linistea. vezi ce faci cu trimiterea pentru biopsie !
Limfom Hodgkin 05-01-2012, 17:28:43 de către rainyday
Subiect: Limfom Hodgkin
Am cateva intrebari punctuale. De aproape 2 luni am 2 ganglioni anteriori latero-cervicali dreapta aparuti brusc intr-o zi. De ce spun aparuti brusc? Pentru ca de peste 10 ani, oricat de nebuneste ar parea eu imi pipai zilnic gatul. In partea stanga am doi ganglioni reactivi ramasi asa de la o infectie streptococica si de atunci imi tot pipai gatul, mai ales ca unul din ganglionii reactivi a ramas destul de mare (vreo 3 cm) si dur. Nu mai zic ca si tatal meu are la fel de vreo 45 de ani acelasi tip de ganglioni reactivi. Insa cei din dreapta au aparut fara vreo infectie aparenta, iar de vreo 3 zile am un soi de mancari usoare pe tot corpul, poate ceva mai intense pe picioare. Din pacate am si o bunica decedata de limfom Hodgkin cu multi ani in urma (1974) la 52 de ani. Eu am (aproape) 31 si stiu mai multe decat mi-as fi dorit despre aceasta boala.
Ganglionii au aparut pe un episod subfebril (temperaturi de 37.1 - 37.3 maxim), insa febra a aparut INAINTE de ganglioni si a incetat la vreo saptamana dupa aparitia lor. De atunci nu a mai aparut (imi iau zilnic temperatura). Am si o costocondrita care ma supara din cand in cand (aparuta si ea cu 2 saptamani inainte de ganglioni). Peste toate aceastea la vreo 10 zile de la aparitia ganglionilor a aparut din senin si o purpura nepalpabila de cauza necunoscuta (in niciun caz trombocitopenica) care a disparut cam in 2 sapt. Toate aceastea suprapuse peste o sarcina extrauterina.

Ca sa nu mai lungesc vorba inutil. In ultimul timp am facut diverse analize:
- RMN la cap (am o sinuzita maxilara dreapta)
- radiografie toracica - totul in regula inclusiv la plamani
- endoscopie digestiva superioara (totul ok, doar un reflux gastro-esofagian)
- colonoscopie (o mica fisura anala, in rest totul ok)
-electrocardiograma (totul ok)
- analize de sange diverse (vreo 5 hemoleucograme, VSH, calciu, magneziu, ficat, rinichi, colesterol, nu stiu sa le enumar pe toate, dar cele generale) - toate normale de la cap la coada (cu 2 exceptii, in perioada purpurei neutrofile/leucocite usor crescute, dar care s-au normalizat dupa disparitia ei, si o usoara lipsa de fier, 11.4 insa asta dupa laparoscopia extrauterinei)
- urocultura - negativa.

Ce vreau: sa fac o biopsie ganglionara. Am vb cu medicul internist care mi-a facut colono si endoscopia si a zis ca cei 2 ganglioni (unul mai mare, de vrep 2.5 cm si unul mai mic cam de 1 cm) sunt extrem de dificil de scos (sunt situati pe nu stiu ce vene, nu stiu sa ma explic exact). Eu nu vrea sapte mii de consultatii, vreau pur si simplu o consultatie si o biopsie (singura care infirma sau confirma un diagnostic).
1. Vreau sa ma duc la Fundeni si am nevoie de o recomandare, un medic care sa fie de acord sa-mi faca o biopsie fara sa ma plimbe de zeci de ori la consultatii aiurea.
2. Cat ar dura asa ceva? As vrea fara internare si eventual cu anestezie locala.
3. Cum se procedeaza? Ma duc cu trimiterea si adeverinta la hematologie la Fundeni si ma asez pur si simplu la coada?
4. Cat dureaza pana primesc raspuns la rezultatul biopsiei?

Multumesc si imi cer scuze de lungimea postarii.
Limfom Hodgkin 01-01-2012, 23:15:37 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
LMA !
Limfom Hodgkin 01-01-2012, 20:06:21 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna tuturor @ va doresc multa sanatate , fericire si tot ce va doriti...cu ocazia Anului nou.
Limfom Hodgkin 23-12-2011, 18:03:55 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna Amalia ! Am fost la dansul si dupa ce mi-a pipait si ganglionii inghinali a zis k nu se simt k la un limfom si k ar fi reactivi d la vro infectie si mia dat sa fac un control la gineco..sper sa fie asa...numai bine, inca o data Sarbatori fericite si un an nou mult mai bun !
Limfom Hodgkin 20-12-2011, 19:43:43 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna Lavinia astept sa-mi scri ce ai facut la doc. Sotul meu se simte bine iau iesit analiizele bine ..Sarbatori Fericite si familiei tale.SANATATE...
Limfom Hodgkin 18-12-2011, 20:15:38 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna Amalia...inca nu am facut, caci am fost acum vreo luna apx la un hematolog f bun din Bucuresti, , nuj daca ai auzit de el ( dr. Coriu Adrian) si mi-a zis sa fac tratamentul pentru streptococul din gat cu niste antibiotice si sa vin iar la control sa avda cum stau cu ganglionii. Am martea asta iar programare la dansul. Sa vad ce mi-o zice. Sotul tau este bine, da ? Sanatate multa si Sarbatori fericite !!!
Limfom Hodgkin 18-12-2011, 19:26:44 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
Lavinia ce mai faci ???? ai facut biopsia, , , tia venit rezultatul???? astept raspuns de la tine .SaNATATE ITI DORESC..
Limfom Hodgkin 15-12-2011, 16:20:25 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
Petul pe care l-am facut mi-a aratat ca am intrat in remisie, ca nu mai exista celule maligne.
Multa sanatate tuturor si putere!
Limfom Hodgkin 03-12-2011, 12:10:15 de către Elena60
Subiect: Limfom Hodgkin
Ynayna72 : Buna Ynayna72! Eu am facut radioterapia la Cluj la Spitalul Oncologic si tratamentul cu citostatice la Hematologie. Dl.prof. Petrov mi-a interzis sa-mi petrec un concediu la Felix sau Herculane. Mi-a zis ca daca tot vreau apa sa merg la mare.
In ce priveste sanatatea ma simt foarte bine si nu fac nici un tratament. Merg la monitorizare din 3 in 3 luni si atat.
Probleme reumatismale aveam si inainte de tratament. Cel mai probabil s-au accentuat acum; si am si eu partea mea de vina ca nu fac constatnt gimnastica.
Multa sanatate si sper sa gasesti medic buni care sa te sfatuiasca!
Elena
Limfom Hodgkin 02-12-2011, 11:27:38 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
Eu sunt din bucuresti. La oradea o sa ajung pe 6 dimineata.
Limfom Hodgkin 30-11-2011, 09:13:12 de către ynayna72
Subiect: Limfom Hodgkin
pt deduoana
buna OANA, am inteles ca vi la oradea, de unde esti ?
poate ne intilnim, mai exact in ce data vi la pet ?
Limfom Hodgkin 29-11-2011, 13:09:37 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
Si eu am facut 8 cure BEACOPP la Bucuresti iar saptamana viitoare sunt programata la pet la oradea.
Limfom Hodgkin 29-11-2011, 11:42:17 de către ynayna72
Subiect: Limfom Hodgkin
pt ELENA 60
Buna Elena, o sa il inrtreb si pe medic de recuperare medicala sa vad ce zice si el eu sunt din Oradea si as putea merge la Felix am mai facut fizioterapie la Felix in luna mai pentru alte probleme ( am avut coloana fracturata ) si mi-a facut foarte bine atunci. de la cluj au zis ca nu e voie in apa termala pentru ca e radioactiva aici la noi poate doar masaj si gimnastica. t u cum esti acum mai faci ceva tratament ? razele unde le-ai facut ?
Limfom Hodgkin 29-11-2011, 11:34:00 de către ynayna72
Subiect: Limfom Hodgkin
pt deduoana
Buna OANA, am facut la cluj napoca 6 cure din tratamentul BEACOPP. Vineri 02.12.2011 merg la control si o sa vorbesc si cu medicul sa vedem ce zice si dinsul de dureri.Astept sa vad si cind o sa pot face pet scan am dosarul pregatit sa vad cind imi vine rindul.Tu cum esti ?
Limfom Hodgkin 28-11-2011, 23:28:46 de către Elena60
Subiect: Limfom Hodgkin
Pentru ynayna72: Buna ! Eu am terminat tratamentul in mai 2010 si radioterapia in august2010. Din ianuarie am avut mari dureri de articulatii.( Am mai scris pe forum despre ele.) Nu-mi pot incheia fustele la spate.Orice miscare brusca a umarului imi da dureri cumplite. In luna august am fost internata la Spitalul de recuperare si am facut gimnastica medicala, masaj si gimnastica in apa. Mi-am revenit foarte bine. Mobilitatea nu mai e aceeasi, dar miscarile au fost mai usoare, Pentru ca nu am continuat cu exercitiile de gimnastica acasa, au aparut din nou durerile.
Deci eu te sfatuiesc sa incerci sa faci cat mai multa miscare. Initial e bine sa te ajute totusi un specialist in gimnastica medicala.
Numai bine!
Limfom Hodgkin 28-11-2011, 20:12:44 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
Fa-ti biopsia sa scapi de indoieli si sper sa auzim numai de bine . Sanatate Multa ..din partea sotului meu si fi tare si sa nu ai teama.. Astept vesti bune de la tine..
Limfom Hodgkin 28-11-2011, 20:07:25 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
Si eu am aceeasi simtomatologie...eu am terminat in noiembrie tratamentul.
tu ce trat ai facut?
Limfom Hodgkin 28-11-2011, 12:56:01 de către ynayna72
Subiect: Limfom Hodgkin
buna tuturor,

am terminat in luna octombrie chimioterapie pentru limfom hodgkins, e normal sa am dureri de oase la miini si picioare imi simt picioarele grele la mers
Limfom Hodgkin 27-11-2011, 22:46:38 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
Pai mi-a spus ca i se pare un pic ciudat sa fie toti inflamati de atata timp si sa nu dea inapoi de la nici un tratament si subfebra asta care ba apare ba dispare cum vrea ea, insa i se par micutzi, ai mei avand maxim 2, 5 cm, ca de obicei in limfom cica sunt mai mari, dar cel mai bine este sa fac o biopsie sa stau eu linistita. Deci tre sa ma pregatesc sufleteste pentru biopsie ( mi-e un pic teama, nu am mai facut pana acum vreo operatie, dar asta e, macar aflu ce am, daca e ceva macar sa aflu din timp ca sa nu fie prea tarziu pe urma ). SANATATE si TIE SI SOTULUI.
Limfom Hodgkin 27-11-2011, 19:40:30 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
Lavinia biopsia o face chirurgul dar hematologul ce ti_a spus , ce te-a indrumat sa faci .?
SANATATE ITI DORESC .
Limfom Hodgkin 27-11-2011, 19:30:18 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
Va multumesc pt raspunsuri. Multa sanatate!
Limfom Hodgkin 27-11-2011, 10:02:32 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
pt lavinia: la mine singurele manifestari ale limfomului au fost o tuse seaca si o stare subfebrila care aparea seara iar in privinta analizelor doar leucocitele erau putin crescute. Sper din suflet ca la tine sa nu fie vorba de acelasi diagnostic dar cel mai bine ca sa scapi de dubii e sa faci o biopsie.
Multa multa sanatate!
Limfom Hodgkin 26-11-2011, 20:59:37 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
biopsia unui ganglion o face chirurgul.
Limfom Hodgkin 26-11-2011, 20:53:35 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna Amalia. As mai vrea sa te intreb ceva. Unde pot sa fac biopsia de ganglion ? La chirurgie sau prin internare la sectia de hematologie ? Chiar daca analizele de sange ies bune ( in afara de limfocite un pic crescute ), totusi ganglionii nu vor sa dea inapoi, asta ar fi a 4a luna de cand ii am inflamati, si mai am dureri de oase, spate, subfebra care ba apare ba dispare aia si uneori ( mai ales seara) usoare mancarimi si cel mai concludenta ar fi biopsia ( asa mi-a recomandat si o doamna doctor.). Oricum din ce am mai citit si pe forumul asta si prin alte locuri la inceputul bolii analizele de sange ies bune. Multa sanatate !!!
Limfom Hodgkin 18-11-2011, 19:45:11 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
Lavinia eu zic sa te relaxezi cel putin pana la rezultatul analizelor, sa iei totul cu calm si rabdare, otr. ca din ce miai scris nu reiese ca ar fi ceva f. grav .Ti _am mai zis ca starea ta psihica este importanta.SANATATE si BAFTA MULTA..
Da i sau marit cam in 2, 5 luni ajungand la 4cm (doar la git in zona inghinala si axiala nu ia avut mariti).
Limfom Hodgkin 17-11-2011, 23:00:25 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
Amalia : i-am aratat toate analizele, sangele care au esit toate bune, nici macar una modificata, RMNúl cervical care aarata multiple adenopatii latero cervicale de apx 2 cm maximul de aspect reactiv. Si la ecografiile la ceilalti ganglioni inghinali si axilari aceiasi poveste.Deci sunt mariti. Sotului tau i s-au marit cu timpul ? sau au ramas la aceiasi dimensiune? Dansa mi-a zis apoi ca daca e sa fie limfom ar fi iesit VSH mare, la fel si leucocitele. Dar stiu ca uneori astea pot iesi bune, ca si in cazul sotului tau.Mai mi-a dat pana data viitoare cand voi veni la dansa niste analize in plus, si a trecut acolo pe fisa stare subfebrila prelungita sub observatie si adenopatii. Multa sanatate si numai bine mai ales ca mai e putin si vin sarbatorile !
Limfom Hodgkin 17-11-2011, 19:51:55 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
LaviniaD21@ Nu nu a facut ecografii la ganglioni.NU am primit niciun rezultat, am fost la mai multi medici si sa vad si parerea lor despre analize.Dar nu am inteleestu nu iai aratat hematologului ultimele tale analize? La tine ganglionii sunt mariti ?SANATATE MULTA iti doresc si la rezultate cit mai bune.
Limfom Hodgkin 16-11-2011, 19:41:04 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna Amalia...am fost la hematolog si i-am aratat analizele de sange facute ( fara VSH marit, leucocite marite, LDH marit sau anemie ) si RMN`ul la gat plus ecografiile de ganglioni si pt k astea doua aratau ca adenopatiile sunt de tip reactiv si ca au aspect benign mi-a zis ca nu ar fi vba de limfom ci ar fi din cauza candidei pe care o am sau din cauza amigdalitei si mai mi-a dat sa fac si exudat. Sotul tau a facut ecografii ceva la ganglioni? Pana la urma ai aflat rezultatele de la analizele de sange pe care le postasei ? Sanatte multa !
Limfom Hodgkin 16-11-2011, 19:33:23 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
Ptr.LaviniaD21@ ce mai faci ?Ai fost la medic ?ce ti_a zis?astept raspuns de la tine...SANATATE..
Limfom Hodgkin 09-11-2011, 23:00:27 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
raspunsul este dificil si nu ti-l poate da decat un specialist in fertilitate/genetica/inseminare/ginecologie/obstetrica (nici nu stiu prea clar ce specialitate se ocupa cu asta, la noi in tara), eventual dupa un consult si niste teste specifice. din pacate, avand atat de multe serii, ma tem ca sansele tale de a avea copii pe cale naturala pot sa fie foarte scazute, pe de o parte. pe de alta parte, chiar daca ai avea niste ovule functionale (lucru din start pus sub semnul intrebarii) dupa atatea serii de citostatice, care au ca efect secundar inducerea de mutatii in multe celule ale corpului, inclusiv celulele "suse" din ovule, sansele de a avea un copil "cu probleme" sunt semnificative, chiar la foarte multa vreme de la oprirea tratamentului.
ai facut cumva recoltare de ovule inainte de tratament ? sau cumva a fost folosit pe durata tratamentului un medicament de supresie a gonadelor (ceva de genul zoladex lunar sau la 3 luni) sau altceva de genul asta ?
din pacate, chiar daca sunt oncolog, nu ma ocup direct de lucruri de genul asta si nu am mai multe informatii disponibile. cel mai bine poate sa te lamureasca un medic specializat in lucrurile pe care le-am mentionat mai sus (fertilitate, genetica etc) impreuna cu hematologul tau care iti cunoaste situatia si tratamentul cel mai bine.
prezinta-te la el intai cu toate aceste probleme, tine cont si de ce ti-am zis eu, si spune-ne si noua ce ti-a raspuns, cat de curand.
iti uram numai bine, dar fi pregatita pentru orice, si bine si rau! succes !
Limfom Hodgkin 09-11-2011, 16:16:25 de către axenia
Subiect: Limfom Hodgkin
pentru RaulDuke de la Axenia.
Am 28, am avut doar o sarcina dusa pina la sfirsit, la virsta de 23 de ani am nascut un baietel. Avorturi nu am avut, si nici pierderi de sarcina tot nu am avut. Acum ma gindesc ca sa fac un repaus de 7 luni dupa tratament si aproximativ in luna iulie sa incerc sa fac o sarcina, luind in considerare caci sarcina nu prea cred ca v-a interveni din prima. dar nustiu daca am voie???
Multumesc anticipat!!!!
Limfom Hodgkin 09-11-2011, 13:39:41 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
ce varsta ai ? alte sarcini ? duse la sfarsit, avorturi, pierderi de sarcina ?
Limfom Hodgkin 09-11-2011, 13:32:29 de către axenia
Subiect: Limfom Hodgkin
Pentru RaulDuke, vreau sa va dau o intrebare, din cite am inteles sunteti medic oncolog.Intrebarea ar fi urmatoarea: la cit timp intrerupere de la tratamentul de chimioterapie ar fi permisa o sarcina? Deci ca sa va fie mai usor sa imi dati un raspuns, concretizezi ca am efectuat 7 cure de chimioterapie dupa schema CHOP, la un interval de 21 zile, dupa care la fel dupa schema data am mai continuat tratamentul doar ca a inceput sa fie mai mare intervalul dintre sedinte 30 zile, dupa 1luna jumate, si tot asa pina am ajuns la intervalul de 3 luni, dupa care s-a eliminat din tratament doxorubicina si continui in felul acesta de aproape 2 ani, in decembrie se implinesc 2 ani de cind urmezi tratamentul din 3 in 3 luni..Vreau sa mentionezi ca efectul medicamentelor s-a vazut exact dupa 1 procedura de chimioterapie, adica ganglionii au inceput a se micsora in volum astfel incit dupa a 3 chimioterapie nu mai erau ganglioni majorati in volum. in asa mod am efectuat acele 7 chimioterapii cu interval de 21 de zile.De doi ani practic efectuiezi tratamentul de reinductie pentru a mentine efectul obtinut. Acum in decembrie termin curele de chimioterapie, si voi merge la medicul meu hepatolog doar pentru controlul de rutina. Dar vreau sa stiu dupa ce perioada dupa ce voi finisa acum in decembrie tratamentul voi putea incerca sa fac o sarcina????? si inca ceva vreau sa mentionezi ca starea generala este satisfacatoare inclusiv analizele de singe si chiar si ultrasonografia organelor interne deasemenea sunt in limita normei. va multumesc anticipat!!!!
Limfom Hodgkin 09-11-2011, 10:16:17 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
foarte frumos ! MULT SUCCES SI IN CONTINUARE !
Limfom Hodgkin 09-11-2011, 09:08:04 de către axenia
Subiect: Limfom Hodgkin
salutare la toata lumea..
Eu sunt din Republica Moldova si am dat intimplator de acest forum.Am 28 de ani si in urma cu 3 ani am fost si eu diagnosticata cu Limfom NH, STADIUL II B, citind mesajele voastre m-am regasit in multe mesaje si anume in ceea ce priveste suportarea tratamentului, temerile si desigur starea psihologica si restul.Vreau sa va spun ca fac tratament din ianuarie 2009, si deja sper ca in luna decembrie sa merg la ultimul curs de chimioterapie(de 2 ani de zile fac tratament de inductie), adica la fel chimioterapii doar ca este o schema de intarire a efectului pozitiv la tratamentul suportat. Vreau sa va spun ca ma simt deja mult mai bine, pot spune chiar ca ma simt la fel ca o persoana sanatoasa...(cu unele exceptii ce tin de astenie periodica etc.), dar la aceste mici nimicuri pur si simplu nu atrag atentia.Sunt fericita ca am ajuns sa ma simt asa, dupa toate cite am suferit in ultimii 3 ani.acum fac tratamentul o data la 3 luni dupa schema COP, si doar cind sunt in tratament am voma si ma simt rau...In rest e bine!!!! Vreau sa spun persoanelor care sufera de acelasi diagnostic ca si mine sa aveti rabdare si credinta, in cazul nostru e o necesitate vitala sa fim optimisti si sa avem credinta in bine.Sa stiti ca ma simt bine si va doresc la toti sanatate!!!!!! Cu toate ca am trecut prin multe greutati caci dupa sedintele de chimioterapie stateam la patcite 2 saptamini si vomitam practic fara incetare, slabisem foarte tare, acum de cind fac sedintele o data la 3 luni, si le suport mai usor, am reusit sa imi revin la greutatea normala..si am mari planuri de viitor!!!Deja din decembrie nu voi mai face chimioterapii, asa ca peste un an cred.voi putea sa-i aduc baietelului meu cel scump o surioara caci el sarmanelul are doar 4 anisori dar de 2 anisori ma tot roaga sa-i aduc o surioara!!!!!!!!Dragii mei nu disperati.Domnul ne are in paza lui si daca noi mai depunem efort sa fim puternici le putem depasi pe toate!!!!!!!!!!!!!!!! SANATATE MULTA SI FRUNTEA SUS!!!!!!!!!!!!! IMPORTANT SA NU CEDAM!!!!!
Limfom Hodgkin 08-11-2011, 20:13:12 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
As dori si eu parerea unui medic despre rezultatul analizelor pe care sotul meu lea facut acum (luna asta):L 5960/mm3 , HS13, 8 g/dl , HC 39, 0%, Tr 203 000/mm3, S =58 %, EO=5%, LY=27%, Mo=10 %, BT=0, 39mg , AST=20, 53u/l , glicemie=83, 65mg/dl , creatinina=0, 71mg%, ALT=23, 24 u/l ALP= 68, 53 u/l VSH=62 mm.Va multumesc.
Limfom Hodgkin 08-11-2011, 19:56:10 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
@Lavinia sotului meu iau aparut prima data umflatura la git. sa operat si la 2 saptamini dupa a inceput sa tuseasca, transpira, avea frisoane se scimba noaptea de cite 3, 4 ori.rezultatul ia venit la 21 de zile de la operatie.Am repetat analizelede 3 ori inclusiv la Bucuresti la Fundeni dar diagnosticul a fost acelasi.A facut citostatice, a respectat cu strictete tot ce ia spus DR. hematolog iar acum este bine.(inainte de operatie a facut 52 de penicilini cu gentamicina)astea i lea dat dr.de la ORL. ptr.ca el la operat.are stadiul 2 B.Deasta zic mergi cit mai repede la medic pentru a trata totul din pripa. Nu vreau sa te sperii, dar poate ca nu este nimic grav.Sa sti ca nu ma supar si daca mai ai intrebari iti voi raspunde garantat, Ai grija si sa sti ca conteaza foarte mult starea ta de psihic este primul "tratament pe care dr. ni la prescris.Sanatate iti doresc.
Limfom Hodgkin 08-11-2011, 10:18:24 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
Multumesc mult Amalia pentru incurajari! Mai am 2 intrebari pentru tine, daca nu te superi. 1. Sotul tau facea febra/ subfebra ? 2. In cat timp i-a venit rezultatul de la biopsie ? multumesc inca o data
Limfom Hodgkin 07-11-2011, 20:36:15 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
Lavinia@ sotului meu iau iesit analizele bune inaintea operatiei (iau scos ganglionii de la git ca erau mariti )dar dupa biopsia lor situatia sa schimbat radical.Ai grija de tine si fi optimista.Multa sanatate iti doresc si abi astept sa_mi spui ce ai facut la hematolog..(..., Fi atenta la medic..)
Limfom Hodgkin 04-11-2011, 20:06:11 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
Amalia..exact asta am si facut...k dak am vazut k o tot tinea pe a ei medicul de familie, m-am dus eu singura la o clinica privata din bucuresti mai intai la boli infectioase, dupa ce a vazut intradevar ca sunt probleme cu ganglionii si subfebra mi-a dat mai intai niste analize de sange sa vada daca e vba de o infectie sau de vreo boala de colagen si mi-a spus sa ma duc si la un hematolog saptamana care vine pentru mai multe investigatii. Mi se par aiurea medicii astia d familie cares asa superficiali :(..., oricum, va multumesc la toti pt sfaturi !!
Limfom Hodgkin 04-11-2011, 17:36:52 de către deduoana
Subiect: Limfom Hodgkin
pt florintyl: pe 10 inchei si cea de-a 8 cura de beacopp.
Petul il voi face la inceputul lunii decembrie pt ca trebuie sa treaca min 3 sapt de la ultima inj cu citostatice si pana atunci imi aproba si dosarul pt el. in rest sunt ok...in limitele tratamentului.
tu ce mai faci? ai terminat? cum a iesit petul la tine?
Multa sanatate tuturor!
Limfom Hodgkin 04-11-2011, 13:32:43 de către Mita Amalia
Subiect: Limfom Hodgkin
@ Lavinia21.Trebuie sa mergi sa iti faci analizele, sa vorbesti si cu un hematolog ptr, ca in medicii de familie eu una nu prea mai am inbcredere si sotului meu ia zis ca are o amigdala inflamata in exterior si ia prescris amoxacilina si ketonal.cind de fapt erau ganglionii si are limfom Hodgkin.Acelasi raspuns la primit si el de la medicul de familie sa stea linistit ca totul este OK. acum este bine si este vindecat in proportie de 90 %.sanatate multa.
Limfom Hodgkin 03-11-2011, 11:40:02 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
ti-e usor sa vorbesti, dar poate omului nu-i vine sa se taie si sa-si lase o cicatrice intr-o zona atat de vizibila doar ca sa afle ca avea un ganglion marit de la un guturai. asta e si ratiunea asteptarii inca o perioada. e o ratiune medicala nu e parerea unui profan, te asigur!
Limfom Hodgkin 03-11-2011, 02:23:19 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
@ Lavinia
E clar ca n-ai ce discuta cu medicul tau de familie dacă în loc să afle ce-i în neregulă cu tine spune că eşti OK.
Eu n-aş mai aştepta o lună, două să văd ce se mai întîmplă. Sistemul medical din România e praf şi dacă vrei să nu mori cu zile trebuie să te strecori printre medicii proşti şi să-i gaseşti pe cei buni. Dacă e un cancer, nu ştii cu ce viteza avansează, plus că toată lumea ştie că în astfel de boli e foarte important să le depistezi cît mai devreme...
Despre medicii din provincie...vedem zilnic la ştiri ce le poate pielea. Zic ca n-ai nimic si după ce mori te scot tot pe tine vinovat. Laşitate si incompetenţă maximă la preţuri de lux.
Eu merg pe varianta biopsiei facută, evident, într-un spital bun din Bucureşti. Poate fi ceva benign dar măcar poţi afla un diagnostic şi scapi de incertitudini.
Limfom Hodgkin 02-11-2011, 21:55:00 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
mai asteapta o luna si monitorizeaza-ti simptomele, inclusiv dimensiunile ganglionilor, pe de alta parte fereste-te masiv de expunerea la frig, raceli, gripe, guturaiuri !
daca in 2 luni lucrurile astea nu trec si se inrautatesc, te duci iar la medicul de familie. daca zice iar ca nu ai nimic, e tampit si il schimbi! dupa o luna recomand sa-ti mai faci iar o HEMOGRAMA si BIOCHIMIE. apoi, daca lucrurile nu au evoluat inspre bine de la sine, o radiografie pulmonara, un consult hematologic si poate unul chirurgical pentru biopsia vreunui ganglion. astea cu trimitere de la medicul de familie.
Limfom Hodgkin 02-11-2011, 20:58:43 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
AM fost si la medicul de familie, care imi zice sa stau linistita ca nu am nimic,...am mai fost si internata o data la fundeni la interne si o data la mine in Calarasi si degeaba. Si de aceea daca tot nu ma ajuta, mai ceream un sfat, doua pe net.oricum..msi mult
Limfom Hodgkin 02-11-2011, 19:01:53 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
pai tu nu ai un medic de familie cu care discuti lucrurile astea ? iti faci pur si simplu analize si intri la discutii pe net ? normal ca poate fi vorba de un limfom. dar poate fi vorba si de alte zeci de chestii, lucru pentru care numai medicul tau de familie care iti cere respectivele investigatii poate decide si te poate trimite mai departe. nu se cauta raspunsuri la asa ceva pe internet, ca mai rau te incurci. unu iti zice aia, unu aia, unu ca poate if aia, unu sa faci aia, unu biopsie, altu sa vezi hematolog, bla bla bla. si unde ajungi ? medicul de familie are un scop foarte important, el nu e doar cum s-a obisnuit in romania, scriitor/copiator de acte.
vezi ce faci!
Limfom Hodgkin 02-11-2011, 02:49:45 de către Sabina C.
Subiect: Limfom Hodgkin
Cred că o biopsie v-ar lămuri cum stau lucrurile. Probabil ar fi util sa discutati cu medicul de familie despre aceasta variantă
Limfom Hodgkin 01-11-2011, 23:44:00 de către LaviniaD21
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna seara ! de 3 luni fac subfebra.am fost internata la fundeni si la mine in oras ( Calarasi) insa nu au gasit cauza acesteia. Am facut si analize d sange, si RMN abdominal, la cap, sinusuri insa toate iesisera normal, desi febra nu ceda chiar daca am faacut vreo 6 tipuri de antibiotice. De cateva saptamani insa am vazut ca am ganglionii laterocervicali mariti ( in urma unei ecografii au reiesit de 2 cm), iar cei de la axila de 1, 1 cm. Ceea ce ma ingrijoreaza f mlt este c in astea 3 luni calciul a ajuns de la 8, 5 ( aveam hipocalcemie) la 11, 1 ( hipercalcemie). In tot acest timp am slabit 3 kg Nu stiu la ce medic sa apelez...poate fi vba de un limfom? Multumesc
Limfom Hodgkin 29-10-2011, 19:47:23 de către Anton2012
Subiect: Limfom Hodgkin
pt deduoana###: ce mai faci? esti ok? acum cred ca ai terminat curele si astepti pet-ul. astept un raspuns sa imi spui ce ai facut!!!
Limfom Hodgkin 18-10-2011, 12:04:59 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
dimineata pe nemancate nu e normal sa fie 140. mai conteaza si cat e hemoglobina glicozilata. sa se declanseze diabetul de la chimio... nu prea cred. poate doar fix in perioada in care faci chimio, in conditiile in care se administreaza glucocorticoizi (dexametazona, hemisuccinat, prednison, etc). daca esti diagnosticat cu diabet, sportul te poate ajuta probabil la fel de mult, daca nu si mai mult ca orice dieta sau chiar si cat medicamentele, pana una alta. poate ca poti sa alergi si mai des de 3 ori pe saptamana...
Limfom Hodgkin 18-10-2011, 10:10:44 de către miha69
Subiect: Limfom Hodgkin
RaulDuke: Dimineata poate ajunge 140. In restul zilei e normala. Am facut analize de sange speciale pt. diabet si au iesit bune. Am grija cu mancarea.Se poate sa se fi declansat de la chimioterapii? Ce altceva pot face? Doctorul mi-a spus sa alerg de 3 ori pe saptamana 30 minute, sa am grija cu mancarea.In familia mea nu are nimeni diabet.
Limfom Hodgkin 16-10-2011, 20:15:39 de către ena@eu
Subiect: Limfom Hodgkin
a avut parte de ajutor financiar de la multi prieteni.dar nu cred ca are asigurare, asta e cel mai rau...iar munca pe care o facea era unade noapte la o pizzerie.asta e cel mai rau...a pierdut noptile..
Limfom Hodgkin 16-10-2011, 18:41:37 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
nu. diabetologul tau trebuie sa te lamureasca vis-a-vis de cum trebuie controlata glicemia. cat de mare e ?
Limfom Hodgkin 14-10-2011, 10:13:40 de către miha69
Subiect: Limfom Hodgkin
RaulDuke : Am facut analizele si totul e bine. Nu exista nici o schimbare. E adevarat ca in vara aceasta am fost mai stresata si probabil(din cat spun doctorii mei)asta m-a afectat. Am inceput putin sport(la inceput a fost greu)si vad o mica schimbare. Nu mai transpir atat de usor.
Am o intrebare. Zaharul meu e inca ridicat dimineata. Iau glucophage. Credati ca ceaiurile care se gasesc in farmacii in Romania pt. diabet ajuta la ceva?
Limfom Hodgkin 14-10-2011, 10:05:04 de către miha69
Subiect: Limfom Hodgkin
ena@eu
Si eu am lemfom hodgkin stadiul 2. Am muncit in timpul chimioterapiilor si nu cred ca-ti face rau lucrul acesta. Da, sunt zile in care nu ai putere. Dar asta o intelegi si singur. E bine sa-ti continui viata(cat se poate) in ritmi normali. Eu locuiesc in Athena si aici operatia pt. maduva e acoperita de catre asigurarea medicala in intregime. Ar fi bine sa intrebati lucrul acesta pr. ca e foarte scumpa.Mai sunt si organizatii care ajuta financiar. E bine sa asculte de sfatul medicului.Cred ca fiecare organism trece prin aceasta boala in mod diferit.Trebuie respectat ceea ce spune doctorul in timpul tratamentului.Ii doresc mult noroc si multa sanatate.
Limfom Hodgkin 14-10-2011, 08:05:37 de către ena@eu
Subiect: Limfom Hodgkin
multumesc ptr raspuns...nu stiu daca a respectat in totalitate tot ce atrebuit sa faca.ideea e ca la inceputul bolii, nimeni nu s-a interesat ce inseamna aceasta boala(fac referire la fam mea)...de departe am fost singura care mereu la spuneam sa aiba grija ca e cancer, nu doar niste noduli care se trateaza usor.ea in primul raand nu a respectat termenii morali si anume saaiba grija de hodihna, de alimentatie si de psihic...au fost conditii atenuante insa care nu i-au dat voie sa faca asta(intretinere singura, probleme financiare familiare, fiind numerosi si parintii "casnici" la 8 copii, tatal alcoolic, traiesc din banii copiilor...)si uite-asa s-a ajuns aici.cat tine de chimioterapie si tratamentul afere nt stiu ca a mers constant la toate sedintele, insa ce medicamente a avut, nu stiu.si s-a ajuns aici, sa se agraveze...astept ce decizie s-a luat si va voi spune mai multe.acum sunt impartita intre joburile mele, ca muncesc mult sa o ajut cu banii, in a-mi pastra psihicul bun sa merg mai departe, intre problemele familiei si ale mele personale.e f greu...multumesc mult
Limfom Hodgkin 14-10-2011, 03:40:19 de către radicus
Subiect: Limfom Hodgkin
ena@eu, situatia pe care o prezinti nu este foarte buna. Sa speram ca totul va fi bine in final. Dar ceva nu pare sa se lege. Dupa remisiune evidenta, brusc, boala revine. Iar hematologul/oncologul din Italia a renuntat sa ii mai ofere tratament. Esti sigura ca sora ta a respectat programarea sedintelor de chimioterapie si a efectuat analizele conform recomandarilor medicului? Daca un medic dintr-o anumita clinica nu mai poate face nimic din pricina tehnicii se obisnuieste sa-i recomande o alta clinica sau un alt medic, nu se lasa pacientul pe drumuri sa-si caute singur medic si clinica. Din cate ne spui relatia medicului cu sora ta nu e printre cele mai bune si nu stiu cauza. Poate ma insel.
Munca si alimentatia in timpul tratamentului au efecte negative ori pozitive asupra starii generale si cat de bine sau de greu suporta chimioterapia. Cu rezistenta limfomului la chimioterapie nu prea au legatura. Rezistenta celulelor maligne la chimioterapie este data de anumite componente chimice in interiorul acelor celule care le permit sa se dezvolte in continuare desi sunt expuse unor substante farmaceutice extrem de puternice.
Leucemia cauzata de chimioterapie este ultima ei problema. Poate peste 10-20 de ani va avea un risc mai crescut de a face leucemie decat ceilalti oameni. Nu se face leucemie de pe o zi pe alta.
Si uite asa un cancer care are o rata generala de vindecare foarte mare ajunge sa puna probleme mari unei tinere de doar 23 de ani.
Limfom Hodgkin 13-10-2011, 21:47:39 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
nu am nici o idee despre cum functioneaza finantarea sistemului de asigurari de sanatate in italia.
Limfom Hodgkin 13-10-2011, 20:23:08 de către ena@eu
Subiect: Limfom Hodgkin
nu am vrut sa blamez medicul sau sa dau vina pe el...am intrebat ca asa e mai bn...sa cer diferite pareri...iar dpdv al transplantului de maduva, nu am idee daca va avea acces gratuit...medicul i-a recomandat sa faca asta, iar acum cautam clinici in milano.e posibil sa beneficieze gratuit?nu stiu prea multe, imi pare rau...
Limfom Hodgkin 13-10-2011, 20:16:44 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
ena@eu : transplantul medular este o optiune standard la o astfel de boala care a gasit de cuvinta sa recidiveze dupa tratament. nu inseamna ca s-a facut nici o greseala dpdv medical, nu inseamna ca se datoreaza psihicului sau alimentatiei sau efortului sau mai stiu eu ce. trebuie sa o consideri totusi norocoasa ca are acces la o interventie atat de scumpa ca transplantul medular. nu va fi usor, dar ofera sansele de departe cele mai bune pe termen lung. imi pare rau ca medicul initial a renuntat la ea. nu stiu de ce ar face asta, probabil pentru ca nu a respectat indicatiile lui, alt motiv nu-mi pot imagina.
ii urez mult succes si nu disperati ! sansele sunt inca bune, nu ca la majoritatea restului de cancere!
Limfom Hodgkin 13-10-2011, 20:16:10 de către ena@eu
Subiect: Limfom Hodgkin
buna ziua,
multumesc ptr tot. astazi se propune schimbarea ei la clinica din milano, este cineva care ne ajuta si cauta ceva mai bun...mai multe nu stiu...astept si eu sa vad ce vor face si cum vor face, ptr ca eu sunt in canada si e mai greu.sper sa fie bine intr-un final, nu as suporta o pierdere...o sa va tin la curent cu schema de tratament pe care o va face si cum va face si o sa va mai cer pareri...multumesc
Limfom Hodgkin 13-10-2011, 18:32:33 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
BuNA SEARA, pt ena@eu:
Sa stii ca este o decizie foarte buna, care au luat-o medicii in privinta transplantului de maduva.Medicii apeleaza la aceasta metoda, sa stii ca nu e asa usor sa faci rost de transplat de maduva, e mare noroc sa obtii asta si sa coincizii din multe puncte de vedere. Dar se apeleaza la acest tratamant cind boala nu reactioneaza la tratamentul cu citostatice de o anumita schema si mai ales ca boala avanseaza.E o situatie foarte complicata in familie si e foarte important sa ai o familie unita, fericita si linistita.Asta e o liniste sufleteasca si pt ea, dar asa este un haos cu dinsa si nustie pe ce lume este.Da asa este poate sa fi fost la inceput bine si cu rezultate pozitive, dar dupa un an sa revina, asta depinde de organism de om, de mediu de mai multi factori.Eu va doresc din suflet sanatate si sa fie sora ta bine si sa-i prieasca tartamntul si sa ne tii la curent de rog mult.La ce spital din milano va merge?Cind o transfera?si sa ne scr cum s eprocedeaza un asa astfle de caz, ca aici nu am intalnit.E mai bine sa nu stim si sa nu auzim si sa nu trecem prin asa ceva nimeni, dar e bine sa fim informatii sa dam si la altii un sfat cum esti si tu si ne ceri parari si sfat.Iar in privinta ca a dat in leucemie, orice cancre poate duce la alte cancere si la leucemie, in timp.Dar depinde de iar multi factori de organism, de mediu, de alimentatie, de multe.Asa ca sa fim puternici si Dumnezeu ne da atat cit putem duce, nu mai mult.Sanatate si credinta in Dumnezeu.Ca daca nu ar fi n-eam omori cu totii.Frica de DUmnezeu sa avem si liniste sufleteasca
Limfom Hodgkin 12-10-2011, 23:07:09 de către ena@eu
Subiect: Limfom Hodgkin
mentionez ca la un moment dat ea a spus ca intr-un timp analizele i-au aratat ok, in sensul ca unele se vindecase si mai avea doar intr-un loc...a continuat cu chimioterapie si acum rez au aratat asa...nu stiu ce sa zic si ce sa cred...e posibil sa-i fi afectat asta?am mai vazut ca reactiile adverse la chimioterapie ar fi si leucemia etc...sau e posibil sa fi contribuit si efortul fizic, poate alimentatia si moralul nu prea bun?!.prea multe detalii stiu ca nu imi puteti da deoarece eu nu am informatii necesare.dar ceea ce vreau sa stiu este ca, daca din ceea ce v-am transmis eu( inf in italiana) reise ca trb sa faca transplant de maduva.ca mie nu imi este clar si ea nu imi explica bn...am incercat sa vb la tl dar este o conexiune slaba si ea nu se exprima prea coerent.sau macar daca imi puteti spune ce trebuie facut de acum incolo.banuiesc ca o serie noi de analize si apoi tratamentul corespunzator.multumesc
Limfom Hodgkin 12-10-2011, 22:50:49 de către ena@eu
Subiect: Limfom Hodgkin
va multumesc din suflet ptr ajutor...nu stiu mai multe, sincer.ideea este ca se va muta la milano la alta clinica, sper sa gaseasca acolo ceva mai bun...situatia e mai complicata.cu ea se afla o sora mai mare, si acum mama mea care nu stie carte...sora mea nu e avansata in cultura, pentru a se interesa sau a intelege mai multe aspecte...singura care pune punctul pe i si m-am interesat de boala asta, am fost eu...dar am facut-o de la distanta, si multe nu cunosc...eu am cerut mai multe detalii, dar nu stie despre ce este vb.nici macar nu stie(ori nu i-a spus medicul ori nu stie unde sa se uite daca scrie undeva) in ce stadiu este boala..mie imi pare rau si sufar f mult...ptr ca daca as fi avut-o langa mn, as fi stiut ce lucruri sa punctez...dar ma aflu in canada, si voi fi abia la anul viitor langa ea.acum sper sa gaseasca niste oameni mai responsabili care stiu si sa aduca lucrurile spre rezolvare.am doar 22 de ani si ea are 23.am cerut din partea familiei mai multa responsabilitate, dar nu se paote oferi ca nu sunt parti disponibile(tatal meu alcoolic si iresponsabil, mama mea in necunostinta de cauza, a plecat abia dupa un an de zile la ea, si asta la insistentele tutur, un frate mai matre care nu sta bn la capitolul principii sanatoase de viata, alte surori mai mici care nu au parte de protectie, o situatie financiara precara, parintii si familia traiesc din munca fratilor mai mari si eu care ma zbat ca pestele pe uscat fara raspunsuri)...au fost iresponsabili ptr ca nu au inteles gravitatea bolii si sora mea muncea in timp ce facea chimioterapia.abia acum au inteles si la ceea ce le-am transmis eu, ca nu e bn ce au facut...nu am mai multe detalii despre toate intrarile si analizele facute de ea...tot ce stiu e ca de un an a facut chimioterapie, radioterapie, iar acum medicul respectiv a renuntat la ea ca este incapabil sa mai rezolve ceva.astazi a primit aceste rezultate, ceea ce am scris eu in italiana, si ea mi-a spus ca medicii i-au transmis ca "o sa faca transplat de maduva, 5 zile un fel de tratamente su chimiterapie, nu stiu exact, dupa care stop 30 de zile, si iar de la capat 5 zile, si tot asa"...este posibil sa fie nevoie de transplat de maduva??asta reiese din acele rezultate?ptr ca eu nu am inteles de ce artrb sa faca asta...multumesc si imi cer scuze ca, desi e o problema grava, nu detin decat niste manunte..
Limfom Hodgkin 12-10-2011, 21:22:56 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
Va rog, sa nu mai faca munca in timpul tratamnetului, e necesar de multa odihna, liniste, si psihic la maxim.Sa o incurajeze cei apropiati, sa-i fie alaturi, sa doarma.IMI PARE RAU, DAR SCRIESE MULT MAI MULTE DAR nUSTIU CE AM FACUT SI MI S-A STERS MESAJUL.pATE AM TIMP SA SRIU MAI MULTE ALTA DATA. EA NU A FACUT ANALIZE IN TIMPUL TRATAMENTULUI?CE-I SPUNEAU, TREB SA MERAG CU EA CINEVA SA INTREBE, CA EA FIIND INTR-O SITUATIE NUSTIU DACA ERA IN STARE SA FACA TOATE.ce-i spuneau si sciau in extrasele de la iesirea din spital de la cure de tratamente, ce analize avea?
Limfom Hodgkin 12-10-2011, 21:17:27 de către C.C.C
Subiect: Limfom Hodgkin
Buna seara, deci in traducere inseamna asa: diagnosticul de linfodinita ( un termen spefici nustiu daca asa se traduce exact) ce are celule maligne( celule rele care se inmultesc). este in laboratorul citologic o mostra cu
majoritatea celulelor de diferite stadii: celule avansate, mono si bi-nucleare si celule multinucleare de tip reed- sterberg. s-a observat ca Sunt intalnite si periodic numeroase elemente de anumite celule specifice. dupa care s-a constatat niste valori in care se incadreaza rezultatele ei in scara lor. SE face o concluzie orientativ este vorba despre o noua localizare a bolii repetata. Dar specific ca daca se vorbeste in analizele de la biopsie depre celulele reed-sterberg, asta e concluzia ca Diagnostiul este LIMFOM HODGKIN. Imi pare nespus de rau. Va doresc multa sanatate si aveti grija si rabdare, credinta. Ar fi trebuit sa faca asta de la inceput.DOCTORUL SA FACA ALTE INCERCARI DE SCHEME DE TRATAMENT DACA VEDEA CA NU SUNT SCHIMBARI.acum va face dupa o alta schema.nu i-a priit acel tratament.
Limfom Hodgkin 12-10-2011, 20:33:53 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
lucrurile sunt destul de clare: concluzia este despre o recidiva/noua localizare a bolii de baza (mentionata ca LIMFOM HODGKIN). nu stiu ce si cand si cum a facut si astea, dar banuiesc ca e in evidenta intr-un centru de hematologie oncologica foarte bun si cu oameni responsabili. se cam impun niste investigatii noi de facut si ar cam trebui reinceput tratament chimioterapic. medicii ce zic ?
Limfom Hodgkin 12-10-2011, 20:26:14 de către ena@eu
Subiect: Limfom Hodgkin
buna ziua...revin cu problema mea...rezultatele biopsiei nu arata deloc bine...mi-a scris ce scrie pe bilet ala de la analize, dar o sa-l scriu in italiana si poate ma ajuta cineva sa-l traduc. suna asa " si a`aspirato un linfonodo pozitivo per cellule maligne.il quadro citologico monstra una popolatione cellulare dispersa linfoide polimorfa constituita da piccoli linfociti maturi, cellule mono-e bi-nucleate, e cellule multinucleate tipo reed-sterberg.frammisti a tale popolazione si osservano numerosi elementi granulocitari neutrofili e pochi eosinofili. e`stata eseguita valutazione immunocitochimica per CD30 e CD15 risultata positiva e CD20 risultata negativa. il reperto orienta per una nuova localizzazione dela mallatia di base (linfoma di Hodgkin)"..daca stie cineva sa traduca asta, iar un specialist sa imi dea un raspuns, apreciez...multumesc
Limfom Hodgkin 28-09-2011, 23:19:25 de către ena@eu
Subiect: Limfom Hodgkin
si as vrea sa mai mentionez ceva...pe perioada chimioterapiei, ea a si muncit.adica facea chimioterapia, statea in pat cat se simte rau, dupa care merge la munca..si asa a fcaut toata perioada chimioterapiei...ptr ca am avut o situatie extrem de grea acasa, suntem "niste produse" a unor oameni indiferenti si inconstienti care ne-au facut copilaria un chin.am fost nevoite sa plecam fiecare unde am putut..iar ea, chiar fiind bolnava, trebuia sa munceasca platind chirie si toate cele necesare..intrebarea este: e posibil ca neodihna, lipsa unu regim aferent bolii, sa-i fi intarziat vindecarea, sau macar ameliorearea?? aa...am vb cu sora mea mai mare si mi-a spus ca marti ii va face biopsie..in functie de rezultat, va sti ce are de facut in continuare.atunci va voi transmite si dvs macar niste termeni mai concreti sa va spuneti o parere..Sa de-a Dumnezeu sa ma poata ajuta cineva.
Limfom Hodgkin 28-09-2011, 21:35:40 de către ena@eu
Subiect: Limfom Hodgkin
multumesc mult pentru interesul dvs de a ma ajuta...va dati seama ca mi-as dori sa fiu langa ea si sa pot avea toate datele astea de informare...insa eu cand am aflat de boala asta eram in SUA iar acum ma aflu in CANADA( cu Work Travel)...am o sora mai mare care se ocupa acolo de ea, dar din spusele ei, a ajuns si ea la epuizare(morala) ptr ca nu ne vine a crede ca s-a intamplat, nu-mi vn a a crede ca sora mea nu mai are par si ea avea cel mai frumos par din familie:((...si nu stiu ce sa mai fac? eu ma intorca abia la anul in septembrie si am de gand sa plec la ea sa vad cum e problema, insa mi-e frica sa nu fie prea tarziu( ma refer ca sa nu se agraveze)...e cam greu acum sa i-au legatura cu ea ptr ca e diferenta fusl orar f mare, insa v-as ruga sa "stati" prin apropiere in caz ca o sa mai am niste date exacte...nu imi pot explica de ce chimioterapia nu a raspuns...mi-e frica sa nu fi fost acei noduli de alta natura si sa-i fi dat medicii rez la biopsie gresit.nu imi doresc sa se fi intamplat asta..:(...multumesc
Limfom Hodgkin 28-09-2011, 10:01:46 de către RaulDuke
Subiect: Limfom Hodgkin
din pacate nu ai niste documente medicale in romana sau engleza pe care sa le poti transcrie aici, ca sa stim si noi ce se intampla din punct de vedere medical, foarte clar. ca atare nu putem nici sa te ajutam mai mult. personal nici nu sunt hematolog, ma ocup numai de cancere solide, dar pot sa te ajut cel putin un pic, dar numai pe baza unor date din niste documente medicale oficiale, altfel bajbai prin intuneric.
este ciudat ce relatezi, un LIMFOM HODGKIN (care eformularea corecta) de obicei raspunde foarte bine la chimioterapie si are rate FOARTE MARI de vindecare. de peste 80%, global. e drept ca exista si situatii, destul de rare totusi, in care boala gaseste de cuvinta sa nu raspunda la tratamentul standard si chiar la orice incercari, si sa progreze si sa se agraveze in schimb.
trebuie sa ne spui mai multe despre diagnosticul CLAR, STADIUL INITIAL, ce tratament anume si ce investigatii s-au facut si ce s-a intamplat pe parcurs, conform cu biletele de externare pe care era normal sa le primiti dupa fiecare externare din spital.
spune-ne, te rog, mai mult!

26241 com 1 2 3 4 ..... 240241242243244245246 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp