Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 235236237238239240241 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
melanom malign 19-06-2012, 23:04:09 de către ank_prigat
Subiect: melanom malign
Multumesc frumos pentru explicatii!
melanom malign 19-06-2012, 21:54:41 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
din pacate nu cunosc in detaliu cazul si nici extensia bolii in detaliu, dupa documente medicale oficiale.

din pacate supravietuirea medie a pacientilor cu melanom malign metastatic este de ordinul lunilor, din pacate destul de mult sub un an... citata ca, in medie, la 8-9 luni. desigur ca asta e doar media, cifrele variaza foarte mult in functie de unde si cat de mari sunt metastazele, care e viteza lor de progresie, care e valoare LDH-ului, care e starea generala, varsta, alte boli, etc. daca de pilda sunt prezente metastaze cerebrale, prognosticul devine mult mai prost, cu o speranta de ordinul a aproximativ 4-6 luni; la fel, daca sunt prezente metastaze hepatice, iarasi e tot aproximativ la fel de rau. metastazele DOAR ganglionare si in oarecare masura si osoase comporta o speranta ceva mai lunga. desigur ca la toate acestea contribuie si raspunsul la tratamentul aplicat. dacarbazina, care este tratamentul standard, din pacate ofera niste rate de raspuns de undeva intre 10 si 20 la suta, fiind cele mai bune in tratamentul citostatic al acestei boli. cu medicamente mult mai noi de tipul ipilimumab sau vemurafenib s-au vazut inclusiv remisii complete si unele chiar durabile. medicul oncolog al vostru trebuie sa va dea mai multe informatii despre accesibilitatea la aceste medicamente extrem de scumpe.
melanom malign 19-06-2012, 12:26:17 de către ank_prigat
Subiect: melanom malign
Exact asa a zis d`na doctor asta de aici de la barlad, unde tre sa te duci cu bani de fiecare data la ea...altfel daca nu ii conv ceva te da afara asa cu tot cu cancerul tau..unde`i dreptatea Doamne??????????` Oare ce speranta de viata mai are tata?Spuneti-mi va rog!
melanom malign 19-06-2012, 09:07:00 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
daca boala este METASTATICA nu cred ca se pregateste nimeni sa trateze cu interferon. nu se foloseste in boala metastatica ! varianta este chimioterapia.
melanom malign 19-06-2012, 08:00:15 de către ank_prigat
Subiect: melanom malign
buna dimineata! multumesc pt raspuns! metastazele sunt in abdomen. are 2 mari situate deasupra rinichilor( la inceput avea diagnosticul de feocromocitom) si multimple adenopatii( sper sa nu gresesc), plus in zona inghinala de unde i-au si luat biopsie/ in ceea ce priv medicul oncolog, da l-au luat in evidenta si i-au zis mamei ca o sa inceapa trat cu interferon. cand? habar nu avem.a slabit mult, a palid, are anemie ff mare. ne uitam la el cum se stinge ca o lumanare...
melanom malign 19-06-2012, 00:17:58 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
unde se afla aceste metastaze si cum sunt ele dispuse ? melanomul malign este un tip de cancer in care metastazele se indica sa fie operate, atunci cand se poate, de fiecare data ! daca nu, trebuie recurs la chimioterapie. dacarbazina reprezinta standardul in acest moment. ma tem ca melanomul malign metastatic comporta un prognostic prost, sansele de vindecare sunt foarte mici... din pacate. ati avut o consultatie la oncolog ?
melanom malign 18-06-2012, 20:47:51 de către ank_prigat
Subiect: melanom malign
Buna ziua! Tatal meu a fost diagnosticat cu melanom malign cu matastaze.Va scriu mai exact: IHC S100- intens pozitiv, difuz in arrile tumorale. HMB45-pozitiv in majoritatea celulelor tumorale. MART1- pozitiv difuz in tumora. Citokeratina-negativa in tumora. Diag. AP-
aspectele morfologice si cele imunohistochimice corespund unei metastaze ganglionare de melanom malign epitelioid, acromic. Ce sanse avem?
melanom malign 16-06-2012, 00:34:24 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
mult noroc ! tinem legatura, mai ales imediat ce aveti stiri noi!
melanom malign 15-06-2012, 23:44:29 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Va multumesc din suflet pentru suport, ati reusit sa ma scoateti din ceata de fiecare data.Diagnosticul histopatologic este:melanom malign cu extensie in suprafata si faza de crestere pe verticala, cu ulceratie in suprafata, invaziv pana la nivelul dermului profund (Clark IV), cu dimensiuni de 8 mm (Breslow) cu zone de regresie tumorala.
pT4b Nx Mx Cod 8743/3
Sunt prezenti emboli tumorali limfatici.Marginile laterale si profunde de excizie fara aspecte tumorale.
Va doresc multa sanatate si Dumnezeu sa va ajute!
melanom malign 15-06-2012, 21:03:26 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
din pacate nu arata bine deloc. nu mai tin minte detaliile din punctul de vedere al MELANOMULUI, poate poti sa ne mai spui odata ce stadiu a fost (breslow, clark, TNM si ce mai ai).

din pacate nu se poate pune problema de tratament sistemic pentru melanom, indiferent in ce stadiu s-ar afla, pana nu se controleaza problema dpdv hematologic. sper sa nici nu fie nevoie. dar din punct de vedere hematologic examenul pe care l-ai scris mai sus confera diagnosticul de SINDORM MIELODISPLAZIC. asta e un nume dat unei boli care se caracterizeaza prin functionarea INEFICIENTA a MADUVEI OSOASE, care este organul care se ocupa cu producerea de celule din sange; nu functioneaza bine, ca atare celulele din sange au de suferit, expunand la riscuri de sangerari (prin scaderea trombocitelor), anemie sau scaderea celulelor albe (posibile infectii deci);

AREB 1 este o prescurtare in limba engleza pentru un tip de boala din aceasta clasa mai larga, care se traduce prin ANEMIE REFRACTARA CU EXCES DE BLASTI. asa se numeste si din pacate este considerata, pe buna dreptate, ca o boala "pre-leucemica"; adica o boala foarte strans inrudita si cu risc mare de a se transforma in leucemie... pentru aceasta situatie exista tratament si mijloace de administrare, lucruri pe care vi le va explica si vi le va pune in practica hematologul.

nu e momentul sa disperati, stiu ca lucrurile suna dur, dar exista lucruri de facut si chiar cu grad mare de reusita pe termen lung. nu are rost sa ne pronuntam inainte, e posibil ca lucrurile sa stea chiar diferit, eu necunoscand practic cazul, vorbesc doar din ce mi-ai scris tu pe aici. ca atare ai rabdare sa vorbesti cu hematologul, fiti calmi si cooperanti si procedati cu claritate si curaj. tinem legatura si mult noroc !
melanom malign 15-06-2012, 17:49:40 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Buna ziua!Revin cu rezultatul de la biopsia medulara:
Histopatologic
Biopsie osteomedulara de aprox 10 mm dupa procesare;maduva hematogena cu celularitate in limite corespunzatoare varstei, cu prezenta tuturor seriilor;G/E~3/1, deviere la stanga;grupuri de celule precursoare cu dispozitie anormala (ALIP prezent), matureaza;diseritropoieza (eritroblasti cu contur neregulat, eritroblasti binucleati); usoara hiperplazie megakariocitara-megakariocite cu lobulatie conservata, dispersate si inrare, mici(2-3megakariocite) grupuri laxe perivasculare; rare, mici (~3-4%) infiltrate limfoide interstitiale cu celula mica, matura.
Imunohistochimic
`L26/CD20` pozitiv in rare limfocite mici, izolate si in mici grupuri interstitiale;
`S100` negativ; `CD34` pozitiv in ~ 5% celule mononucleate, dispersate
Coloratii
Impregnatia argentica Gomori:mielofibroza absenta (MF=0).Giemsa: diseritropoieza.
Concluzii
Aspectul histopatologic si testele imunohistkchimice sunt compatibile cu un sindrom mielodisplazic( obs AREB1); Nu se evidentiaza determinari secundare melanice.
De corelat cu datele clinice, citologice(pentru evaluarea cu acurstete a procentilui de blasti).
Am primit rezultatele la testele anticorpi anti ADN dc si factor reumatoid care sunt negative, iar la anticoagulant lupic -prezent.
Dl doctor, ce parede aveti?la hematolog o sa ajungem luni si pana atunci as vrea sa stiu o parere.
Va multumesc, numai bine!
melanom malign 03-06-2012, 23:19:10 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
mi-e imposibil ca cineva a fost operat avand 9 000 de trombocite pe milimetru cub de sange si NU A MURIT. cred ca se cere o NUMARATOARE pe frotiu, pentru ca e greu de crezut asa ceva.
melanom malign 03-06-2012, 23:14:51 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Dupa o saptamana de medrol le are 12000.Inainte de operatie le-a avut 9000 si a fost totusi operat pentru ca s-au gandit ca e o greseala.De atunci le-a avut 17000, 50000, 25000, si 12000.Sper sa fie o schimbare in bine zilele urmatoare cand va repeta analiza.
melanom malign 03-06-2012, 15:43:08 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
intr-adevar, este mica doza de medrol, dar trebuie vazut cum evolueaza sub ea... ca atare, desigur, trebuie repetata numaratoarea trombocitelor. nu pot sa cred totusi ca are 12 mii de trombocite pe milimetru cub si NU ARE SANGERARI. sunteti siguri ca acestea sunt datele ?
melanom malign 03-06-2012, 14:23:26 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Acum 3 zile avea trombocitele 12000 dupa 7 zile de tratament cu medrol 8mg/zi.Era nevoie de avizul oncologului pentru ca scade imunitatea cortizonul si nu ar face bine melanomului, iar daca s-ar intampla ceva cu melanomul sa nu fie acuzati hematologii ca i-au administrat cortizon.La hematologie ne-a spus sa asteptam rezultatul de biopsia osteo-medulara si dupa aceea poate schimba tratamentul, pana atunci sa continuam cu medrolul.
melanom malign 02-06-2012, 14:01:23 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
din pacate nu se poate face nimic pentru a merge mai departe, nici cu manevrele cu scop de diagnostic si nici cu tratamentul pentru melanom (care ar fi indicat), pana nu se rezolva/controleaza problema cu trombocitele.

chiar daca de exemplu melanomul ar fi intr-un stadiu ultra-avansat, ultimul stadiu, si asa mai departe, ma tem ca pe termen scurt asta i-ar pune MULT MAI PUTIN in pericol viata decat o valorea atat de scazuta a trombocitelor. asta il predispune oricand la o sangerare masiva, incontrolabila, care sa il ucida.

problema se afla momentan in mana hematologilor. probabil ca asteapta si ei niste rezultate ale unor investigatii suplimentare. in timpul asta trebuie sa va monitorizati saptamanal hemograma si macar din cand in cand si coagularea. daca trombocitele sunt sub 20-30 de mii pe mililitru, trebuie sa stea linistit, sa evite orice traumatism sau risc de taiere/intepare; orice investigatie potential sangeranda, ca cele stomatologica, sa nu se barbiereasca, etc. la fel trebuie sa continue si tratamentul cu cortizon. intrebarea mea e cam ce doza are prescrisa ? si nu inteleg pentru ce trebuie avizul oncologului... ati intrebat ?

care e valoarea CEA MAI RECENTA a trombocitelor si cand au fost ele masurate ? si ce v-au spus hematologii ultima data ?
melanom malign 02-06-2012, 12:30:21 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Domnule doctor, dupa ce am primit rezultatul la examenul histopatologic, am mers la IOB la un dr chirurg oncolog pentru ca asa ni s-a recomandat pentru inceput.La primul consult ne-a spus sa facem CT craniu+torace+abdomen+pelvis, sa rezolvam cu hematologia dupa care sa ne intoarcem.Ne-am intors la Municipal(unde a fost operat si s-a pus diagnosticul de trombocitopenie severa) la hematologie, ni s-a dat tratament pentru helicobacter care a iesit pozitiv, testele Ag HBs calitativ, HCV calitativ si HIV Ag/Ab calitativ sunt non reactive, s-au refacut analizale si s-a recomandat punctie-biopsie osteo-medulara.Am facut punctia:
Medulograma nr 370/22.05.12:aspirat medular cu celularitate scazuta cantitativ.
Amprenta BOM:MO cu celularitate bogata.Seria granulocitara -normala cantitativ 57%, cu maturatie prezenta, eozinofilie.B1 3%, Pro 2%, mi 12%, Mt 3%, N 8%, S 24%, E 5%.Seria eritroblastica-usor crescuta cantitativ 39%, de tip normoblastic, EP 10%, EO 29%.Seria limfoplasmocitara:4% limfocite.Seria megakariocitara:usor scazuta cantitativ.Pe lamelele examinate nu s-au vizualizat celule nehematopoietice.S-a efectuat biopsie osteo-medulara;s-a trimis la Instit, Victor Babes si inca asteptam rezultatul.Am facut si CT-ul si ne-am intors la IOB unde ne-a spus ca CT-ul e in regula, ca nu este un melanom avansat, dar ca situatia tot nu e clara cu trombocitopenia si sa ne intoarcem cand se clarifica, cand avem si rezultatul biopsiei osteo-medulare si ca trebuie sa creasca trombocitele pentru a putea face tehnica ganglionului santinela, dupa care sa-l mai vada un oncolog si sa i se dea tratament.Ne-am dus din nou la hematologie i s-a dat tratament pe baza de cortizon(doza foarte mica pentru ca nu avea avizul oncologului scris, doar verbal), iar dupa o saptamana de tratament nr. trombocitelor este 12000.S-au mai facut niste teste imunologice(anticorpi anti ADN dc, anticoagulant lupic si factor reumatoid) la care asteptam rezultatele.Concluzia este ca de la IOB ne tot amana, iar cauza trombocitopeniei nu o stim.Ce parere aveti, ce credeti ca ar trebui facut?
melanom malign 02-06-2012, 03:53:41 de către 1Cenusareasa
Subiect: melanom malign
Limonada e rea ! Ca are zahar. cancerul s e hraneste numai cu glucoza, , pe care o fermenteaz a pt energie. E o forma inferioara , ciupercoasa.
Lamia e buna, dar nu pt altceva dcecit ca acidul citric e luat drept glucoza. Doar incurca cancerul la hranire. Dar este prea departe de a face ceva.
Este o metoda usoara de folosit, dar, din pacate , voi mergeti la medici ce nu pricep o iota .
Medicii nu s e pricep la cancer. Dovada e mai sus , ca nu are ce sa strice , ca are doar zahar. Eu stiu ca el e convins ca e apa chioara , dar tace din politete. asa zic toti cind nu stiu .
Copii, daca aveti cancer treceti la Ketonic Diet (carne , oua , UNT, telemea ). cancerul nu gaseste glucoza in astea. Nu intrebati doctorii, ca ei nu stiu. Meseria lor este sa vinda sintetice produse de industria farmaceurtica, nu sa va vindece pe voi. Cime credeti voi ca platesc pt simpozioanele internationale ? Fermierii ? Nu ! Industria de medicamente ii mituieste si desigur ca va prescrie insecticide pt cancer.. Iar daca intrebi de ceva, va zice mereu la fel " nu are ce sa strice ".
Limonada e buna, dar nu cind ai cancer. Ca au de a face cu un animal ce creste dupa alte reguli Cancerul e putrezire de viu. Fermentatie ( si fermentatia e ireversibila ).
Comparativ cu Chemo, orice e bun !
dar p ptrea putzin.
Nu am vazut interferon in viata mea. dar am vazut cei care il foloseau de luni de zile . Nu erau mori, dar nici nu aveau mult.
Virusul Hep C moare in 3 luni cu MMS. SIGUR !
melanom malign 02-06-2012, 00:14:16 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
cu siguranta ca nu poate fi NIMIC rau intr-o limonada simpla, facuta cu apa, lamaie si zahar sau miere. este foarte buna, mai ales la gust si pentru hidratare si eu insumi beau foarte des, caci imi place. cu privire la beneficiile ei in tratamentul cancerului, ma tem ca sunt povesti. nu ajuta la absolut nimic si toate "studiile" care sunt citate sunt povesti de adormit copiii... va recomand sa nu aveti asteptari obiective! cel putin, spre deosebire de multe alte "metode alternative" propuse, nu face rau. si nici bani cine stie ce nu trebuie sa dati.

despre 1Cenusareasa, poate observati la cate lucruri se pricepe el :D e cel putin amuzant! probabil habar nu are nici ce tipuri de hepatita exista sau ce este interferonul... dar ii place sa vorbeasca. lasati-l in pace, va rog !
melanom malign 01-06-2012, 23:40:31 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Apropo de acea limonada.o sa-i transmit fratelui meu sa incerce, pentru ca si eu cred ca rau nu poate face.
Va multumesc si sa va dea Dumnezeu sanatate!
melanom malign 01-06-2012, 23:32:33 de către 1Cenusareasa
Subiect: melanom malign
Raul are dreptate ! Chemo te omoara si ca atare e diferita mult de interf.
De la interferon mai traiesti.

Am vazut victimile intergeronului la Hep C cronica
Ca ma pricep cit doua legiuni de medici la hep C. Nu-mi vine a crede ca fac asa ceva pe oameni !
melanom malign 01-06-2012, 23:31:29 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Corina, fratele meu se simte bine, momentan nu munceste pentru ca inainte de operatie a muncit in alta tara si acum nu poate sa plece, trebuie sa asteptam..dar practic este la fel ca inainte, un om normal...
Domnule doctor, dupa ce am primit rezultatul la examenul histopatologic, am mers la IOB la un dr chirurg oncolog pentru ca asa ni s-a recomandat pentru inceput.La primul consult ne-a spus sa facem CT craniu+torace+abdomen+pelvis, sa rezolvam cu hematologia dupa care sa ne intoarcem.Ne-am intors la Municipal(unde a fost operat si s-a pus diagnosticul de trombocitopenie severa) la hematologie, ni s-a dat tratament pentru helicobacter care a iesit pozitiv, testele Ag HBs calitativ, HCV calitativ si HIV Ag/Ab calitativ sunt non reactive, s-au refacut analizale si s-a recomandat punctie-biopsie osteo-medulara.Am facut punctia:
Medulograma nr 370/22.05.12:aspirat medular cu celularitate scazuta cantitativ.
Amprenta BOM:MO cu celularitate bogata.Seria granulocitara -normala cantitativ 57%, cu maturatie prezenta, eozinofilie.B1 3%, Pro 2%, mi 12%, Mt 3%, N 8%, S 24%, E 5%.Seria eritroblastica-usor crescuta cantitativ 39%, de tip normoblastic, EP 10%, EO 29%.Seria limfoplasmocitara:4% limfocite.Seria megakariocitara:usor scazuta cantitativ.Pe lamelele examinate nu s-au vizualizat celule nehematopoietice.S-a efectuat biopsie osteo-medulara;s-a trimis la Instit, Victor Babes si inca asteptam rezultatul.Am facut si CT-ul si ne-am intors la IOB unde ne-a spus ca CT-ul e in regula, ca nu este un melanom avansat, dar ca situatia tot nu e clara cu trombocitopenia si sa ne intoarcem cand se clarifica, cand avem si rezultatul biopsiei osteo-medulare si ca trebuie sa creasca trombocitele pentru a putea face tehnica ganglionului santinela, dupa care sa-l mai vada un oncolog si sa i se dea tratament.Ne-am dus din nou la hematologie i s-a dat tratament pe baza de cortizon(doza foarte mica pentru ca nu avea avizul oncologului scris, doar verbal), iar dupa o saptamana de tratament nr. trombocitelor este 12000.S-au mai facut niste teste imunologice(anticorpi anti ADN dc, anticoagulant lupic si factor reumatoid) la care asteptam rezultatele.Concluzia este ca de la IOB ne tot amana, iar cauza trombocitopeniei nu o stim.
melanom malign 01-06-2012, 21:27:07 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
totusi interferonul NU este chimioterapie. face parte din clasa asanumitor "IMUNOTERAPICE", adica niste substante menite sa directioneze mecanismele imunitare ale organismului impotriva celulelor canceroase. nu are aceleasi efecte adverse nici pe departe. in orice caz poate fi un tratament greu de tolerat, dar fiecare pacient are profilul lui personal de toleranta. oricum tratamentul este indelungat, daca nu apare vreo recidiva sau nu apar toxicitati cu adevarat inacceptabile. cel mai des da un sindrom asanumit "pseudogripal" care seamana cu gripa, concomitent cu administrarea, si se trateaza foarte bine cu simplul paracetamol. va sugerez deci sa aveti mereu prin casa asa ceva.
melanom malign 01-06-2012, 21:06:15 de către corina76
Subiect: melanom malign
Asta am gasit pe net despre ce am scris in postul anterior

Limonada magica:
Licoarea ce ne-ar scăpa de coşmarul chimioterapiei
Zilnic, în jurul nostru mor striviţi de necruţătoarea boală canceroasă prieteni, rude sau colegi. Cu toţii îşi leagă speranţele de chimioterapie, metodă terapeutică folosită în lumea întreagă, crezând că această metodă îi va ajuta să scape de cumplitul flagel.Este cutremurătoare suferinţa bolnavilor de cancer întâlniţi în secţiile de oncologie! Am cunoscut atâţia bolnavi de cancer care înfruntă efectele secundare ale acestei terapii, adulată şi dispreţuită în egală măsură... Uneori, după multă suferinţă, rezultatele chimioterapiei au prelungit viaţa unor bolnavi. Alteori, celula canceroasă hrăpăreaţă n-a mai dat nici o şansă bolnavilor.O alternativă...După ce ani de zile au spus pacienţilor că această terapie(chimioterapia) este singura cale pentru a încerca să se elimine cancerul, medicii de la Clinica John Hopkins din Statele Unite s-au hotărât să prezinte şi calea alternativă de tratament a cancerului. Într-un studiu, aceşti temerari specialişti, au prezentat efectele negative ale chimioterapiei. Printre altele, cercetătorii menţionează că tratamentul prin chimioterapie care presupune "otrăvirea" celulelor canceroase cu rată mare de creştere sunt distruse şi alte celule cu creştere rapidă din măduva spinării, tractul gastro-intestinal etc., iar organe importante cum ar fi ficatul, inima, rinichii sau plămânii sunt iremediabil afectate.Specialiştii renumitei clinici au demostrat că o metodă modernă în lupta cu această cumplită boală poate fi aceea a înfometării celulei canceroase. De aceea medicii au prezentat alimentele care trebuie evitate, tocmai pentru a împiedica celula canceroasă să se multiplice.Dar există un miracol anticancer, păstrat în mare secret.O sursă de mare încredere, Eugen Giurgiu, doctor în biochimie cu competenţe în fitoterapie şi nutriţie, ne-a transmis o informaţie care ne-a tăiat respiraţia! Două ingrediente la îndemâna oricărui bolnav de cancer reprezintă o alternativă sănătoasă la chimioterapie.. Timp de trei ani, în America, s-a experimentat un produs natural, foarte simplu şi foarte eficient, pe un lot de 70.000 de subiecţi. Rezultate remarcabile. O limonadă a fost administrată bolnavilor de cancer: celor care au făcut chimioterapie, dar şi unui număr semnificativ din lotul martor, care n-a început acest tratament. Rezultatele au fost uluitoare:starea de sănătate a bolnavilor din fiecare grupă s-a îmbunătăţit în mod remarcabil şi boala n-a mai recidivat. În cazul bolnavilor care se temeau că zilele lor sunt numărate, boala n-a avansat şi nu s-au observat metastaze. Tratamentul este benefic şi ca metodă de prevenţie. Preparatul poate să ucidă celulele canceroase şi este de10.000 de ori mai eficient decât chimioterapia. Lămâia are numeroase proprietăţi terapeutice şi studiile au dovedit că modestul fruct este un remediu împotriva cancerului, remediu verificat în diferite forme de cancer. După mai bine de 20 de probe de laborator, realizate începând din anii 1970, frotiurile au arătat că extractul de lămâie distruge celulele maligne în 12 tipuri de cancer, inclusiv cel de colon, de plămâni, de sân, de prostată şi de pancreas. În comparaţie cu produsul Adryamicin, un drog chimioterapeutic, folosit în mod uzual, extrasul din lămâie cu bicarbonat acţionează de10.000 de ori mai bine, încetinind creşterea celulelor canceroase, spun specialiştii acesta schimbă PH-ul corpului . Şi mai uimitor este faptul că limonada aceasta, distruge doar celulele maligne, dar nu le afectează pe cele sănătoase.În privinţa bicarbonatului de sodiu, şi se afirmă că este de mare folos în toate formele de cancer.
Mod de preparare :
Extrasul de lămâie cu bicarbonat, alternativa naturală la chimioterapie se prepară astfel:
- într-un litru de apă, se fierbe timp de un minut, coaja unei lămâi, apoi se lasă la macerat, de seara până dimineaţa.
- în dimineaţa zilei următoare, lichidul se filtrează. În acest macerat se stoarce sucul lămâii, se adaugă miere (după gust) şi o linguriţă de bicarbonat.
Bolnavii trebuie să consume zilnic un litru de limonadă preparată în acest mod.
De asemenea, leacul miraculos se poate administra preventiv, fiind un tonic pentru întregul organism.

Nu stiu ce sa zic, poate ar merita incercat. Ma gandesc ca rau nu poate face.
Multa sanatate !
melanom malign 01-06-2012, 20:54:00 de către corina76
Subiect: melanom malign
Bine v-am regasit,
Vad ca dl dr. RaulDuke e ca de obicei prompt in raspunsurile dansului. Domnule dr. sa stiti ca si noi am mai fost la un oncolog aici in Oradea care i-a recomnadat cumnatei mele sa faca interferon de trei ori pe saptamana, nu stiu in ce cantitate pentru ca doar pe 7 iunie va depune dosarul la CAS.
Rodica stiu ca e foarte grea asteptarea dar sa speram ca se va afla cauza trombocitopeniei cat mai repede. Fratele tau cum se simte ? Il doare ceva ?
Cumnata mea se simte bine, nu are nici un fel de durere, merge la lucru (la fabrica, in 3 schimburi !). A scos si tubul de dren, o mai deranjeaza putin operatie dar in rest e in regula. Vreau sa-ti spun ca ea nu vrea sa faca inca CT, a facut doar analize de sange si ecografii care toate sunt OK. Nu mai fumeaza, nu mananca, carne, zahar. Si-a cumparat ceva pastile naturiste Chitosan pe care le bea. Am auzit si de ceva reteta cu bicarbonat si lamaie, care zice ca e mai eficienta decat chimioterapia de 10 ori, dar din motive foarte clare nimeni nu are nici un interes sa o popularizeze. Mie sincer, mi-e groaznic de frica de chimioterapie, defapt de efectele secundare ale acesteia.
Multa sanatate tuturor
melanom malign 01-06-2012, 18:41:49 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
in ce stadiu a fost diagnosticat melanomul ? si care e cauza trombocitopeniei ?
melanom malign 01-06-2012, 14:21:05 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Corina, voi ce ati mai facut?Sanatate multa tuturor si numai bine!
melanom malign 01-06-2012, 14:16:56 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Buna ziua!
Am nevoie de niste sfaturi, fratelui meu din cauza trombocitopeniei severe nu i s-a mai facut nimic pentru melanom.a facut CT cap, torace, pelvis, abdomen si totul e in regula.la oncologie ne tot amana pt ca nu e situatia clara la hematologie.la ultima analiza avea trombocitele 12000.i s-a facut punctie si nimic-asteptam rezultatele de la biopsia osteo-medulara, anticorpi anti ADN dc, anticoagulant lupic, factor reumatoid.daca nu se descopera cauza trombocitopeniei chiar nu re poate face nimic pt a-i face examenul pt ganglionul santinela si sa inceapa un tratament?cat timp o sa se mai amane?nu este riscant?
melanom malign 17-05-2012, 00:21:01 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
numai bine!
melanom malign 15-05-2012, 09:27:22 de către corina76
Subiect: melanom malign
Multumesc mult pentru raspuns!
Numai bine va doresc si succes. Sunteti de un real folos pentru noi. D-zeu. sa va ajute !
melanom malign 14-05-2012, 22:13:38 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
am mai discutat aceasta problema si lucrurile din acea discutie raman valabile. se indica tratamentul ADJUVANT cu durata de UN AN de interferon. totusi cred ca nu e nevoie ca in prima luna sa faceti zilnic, puteti face tot luni miercuri si joi, doza de 20 MU/metru patrat, iar dupa o luna doar 10MU/metru patrat. tratamentul e posibil sa nu fie usor de tolerat, cu cat e doza mai mare cu atat e mai greu si nu exista dovezi ca doza zilnica e neaparat mai buna decat cea de luni-miercuri-vineri.

asta se indica acum, tratament ADJUVANT, adica cu scop de vindecare si de scadere a riscului de recidiva, care oricum nu va ajunge niciodata la zero. acest risc ramane crescut mereu, mult mai mult decat la un om care nu a avut niciodata aceasta boala. tratamentul cu INTERFERON se da pe baza unei aprobari de la COMISIA JUDETEANA, care se aproba de obicei fara probleme, in doar 2-3 saptamani, deci nu dureaza mult pana la posibilitatea inceperii lui. in acest timp, bolnavul nu trebuie sa faca nimic, nu e niciun pericol de asteptare. in felul acesta nici nu trebuie sa platiti nimic, medicamentul fiind altfel foarte scump.

DTIC (dacarbazina) este un citostatic, iar vemurafenib este un medicament foarte foarte nou si extrem de scump (inaccesibil) si inca nefinantat in programul oncologic romanesc; se indica doar in conditiile existentei unei mutatii genetice la nivelul tumorii. oricum nu e cazul de a se discuta aceste lucruri, intrucat ambele aceste medicamente se indica numai in cazul recidivei sau a bolii metastatice inoperabile, lucru care la voi nu este cazul, cel putin momentan.
melanom malign 14-05-2012, 18:33:00 de către corina76
Subiect: melanom malign
Buna ziua,
Am fost azi la Cluj la oncolog (dr. Calin Cainap) care ne-a recomandat IFN HD
20 MIL UI /MP/ZI -1-5, 1 luna
10 MIL UI /MP/ZI -1-3-5, 11 luni
Cand am ajuns acasa am deschis calculatorul sa verific mailurile si ce gasesc, SURPRIZA, Decizia comitetului de sarcoame de la IOCN Cluj (cu toate ca atunci cand am vorbit cu dl. dr. a zis ca nu are sa trimita nimic si nu trebuie facut nici un tratament). Pe decizia respectiva scrie:
HP - PIESA de reexcizie cu metastaza in tranzit
- 1 N + 12 N, fara efractie capsulara
Rec. controale din 3 in 3 luni
daca apar semne de evolutie se va indica chimioterapie cu DTIC sau chimioterapie tintita cu Vemurafenib
Pe care le luam de bune acuma sau ce e de facut ? DTIC ce e ?
Stie cineva cat costa aceste medicamente si de unde se pot cumpara ? Medicul a zis ca prin CAS dar nu stiu cat dureaza aprobarea dosarului si dupa cum functioneaza in RO, o luna au o luna nu si in aceste conditii bolnavul ce face ? Sunt in dilema, face interferon si daca apar semne de evolutie trece la chimio ?
Numai bine tuturor !
melanom malign 12-05-2012, 09:48:53 de către corina76
Subiect: melanom malign
Mult succes va doresc si eu Rodica ! Si noi mergem iar la Cluj luni in 15 mai, la dr. Cainap Calin, a trimis-o oncologul de la Oradea (dr. Corbu Silviu). Sa auzim de bine !
melanom malign 12-05-2012, 00:06:30 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
mult succes !
melanom malign 11-05-2012, 12:37:20 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Multumesc pentru raspuns.Pe data de 16 mai trebuie sa mergem la IOB, iar pe data de 22 mai am reusit sa facem programare la dl Jinga.
melanom malign 10-05-2012, 23:19:10 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
dr. Jinga este un om foarte competent si cu pricepere aprofundata mai ales pe taramul melanomului malign.
melanom malign 10-05-2012, 20:20:00 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Buna tuturor!
Imi poate recomanda cineva un oncolog la IOB?De dl dr Jinga de la Municipal ce parere aveti?
melanom malign 08-05-2012, 20:20:33 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
puteti lua un bilet de trimitere de la medicul de familie si sa va faceti o programare absolut oriunde, la orice oncolog, inclusiv la IOB fundeni; o alternativa foarte buna este de exemplu Sp. Coltea, tot din bucuresti. dar pentru investigatiile pe care vi le-am insiruit, asta ar trebui sa va miscati destul de repede, cel mai rapid prin oncologul de teritoriu, care poate la randul lui sa va dea o trimitere. cel mai bine totusi, daca dispuneti de ceva bani, este sa incercati sa va faceti respectivele investigatii in regie proprie, fara sa asteptati, asta in timpul in care asteptati pentru programarea la oncolog.
melanom malign 08-05-2012, 17:52:16 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Va multumesc din suflet ca ati raspuns atat de repede, doctorul care l-a operat mi-a spus ca este grav sa mearga la un oncolog la valcea(pentru ca acolo locuieste), iar in momentul in care l-am rugat sa-mi recomande pe cineva din bucuresti, mi-a spus ca nu stie daca o sa-l primeasca pentru ca are domiciliul in valcea.dumneavoastra imi puteti recomanda pe cineva?nu avem programare facuta...as vrea sa mergem la institutul oncologic, avem nevoie de programare?fratele meu acum este la valcea, de cateva ore am aflat rezultatele pentru ca am fost eu sa le iau.
va multumesc inca o data si multa sanatate!
melanom malign 08-05-2012, 15:05:09 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
Rodica Cojocea: despre "cum se procedeaza" trebuie sa va indrume medicul care v-a operat. in orice caz, este absolut esentiala continuarea investigatiilor, respectiv examinarea ganglionilor locoregoinali si daca se vad/simt ganglioni suspecti, trebuie o operatie de scoatere a acestora. inainte de asta, dupa parerea mea, ar fi extrem de important sa faca un consult ONCOLOGIC, pentru ca este un stadiu FOARTE MARE, cu mari sanse sa fie metastatic. inainte de o operatie a ganglionilor ar trebui deci facute niste examene CT de torace si abdomen, un exament IRM cerebral, pentru a se vedea daca nu cumva exista metastaze, sau chiar un PET/CT. daca boala este metastazata si cu extensii foarte mari si complexe, la distanta, atunci operatia pentru ganglioni nu mai are nicio valoare. este un SUBIECT ONCOLOGIC, trebuie adresat oncologului cat mai repede, defapt ar fi fost util sa aveti deja o programare facuta !!! are ceva de genul acesta programat ? din cate stiu, prin tara, inca se deruleaza programul de acces extins cu IPILIMUMAB, dar nu cred ca va mai dura dincolo de luna aceasta...

nicolina.manole: cat timp a trecut de cand tatal tau nu a mai facut niciun tratament si care e starea lui momentana ? din ce oras sunteti ? la fel trebuie sa stiti si voi de programul cu IPILIMUMAB care este singura chestie din romania care mai ofera, la ora actuala si gratis, o speranta in cazul acestei boli. din pacate, cum am zis, programul nu se va mai derula mai mult de luna aceasta... ati pastrat totusi legatura cu un oncolog ? cati ani are tatal ?
melanom malign 08-05-2012, 14:52:17 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Buna, revin cu rezultatele analizelor:
-Imunologie;anticorpi helicobacter pylori(screening)-pozitiv;
-examen la parafina:macroscopic:fragment de tegument, 12/6/2 cm, central formatiune ovalara cu diametru 1.5 cm, pigmentata;
Diagnostic histopatologic:melanom malign cu extensie in suprafata si faza de crestere pe verticala, cu ulceratie in suprafata, invaziv pana la nivelul dermului profund(clark IV) cu dimensiuni de 8 mm(Breslow) cu zone de regresie tumorala.
pT4b Nx Mx Cod 8743/3
Sunt prezenti emboli tumorali limfatici
Marginile laterale si profunde de excizie fara aspecte tumorale.
Domnule doctor care este parerea dumneavoastra, eu sunt cam speriata, iar fratele meu habar nu are ce-l astapta..El are domiciliul in Rm Valcea, eu sunt in Bucuresti se poate sa-l aduc pentru tratament la Institutul Oncologic Fundeni sau trebuie la Valcea.Cum se procedeaza?
melanom malign 08-05-2012, 11:44:40 de către nicolina.manole
Subiect: melanom malign
Buna, ma numesc Nusa si pot sa iti spun ca si tatal meu a fost operat acum 7 ani de cancer la ochi. Ca si in cazul tatalui tau ia fost extirpat ochiul. A facut chimioterapie cu interferon. Acum dupa 7 ani a facut metastaze la ficat si inca o metastaza pe spate ( ii zice metastaza subcutanata). A reluat citostaticele. La inceput marcarii tumorali LDH era de 120 iar acum sunt de 800. Decind i s-au depistat metastazele, mai exact octombrie 2011 dr. i-a mai dat 6 luni de viata. Pot spune ca acum in mai 2012 situatia este cam aceeasi : nu mai are pofta de mancare, are durerin in zona ficatului si analize din ce in ce mai proaste. Trebuie sa iti spun si faptul ca i-am ascuns faptul ca are metastaze, a trait cu o indoiala ca boala a stagnat insa acum stie si este cu psihicul la pamant. Nu stiu ce sa iti spun, sunt multe de povestit si nu stiu ce te intereseaza. Boala actioneaza in functie de organismul fiecaruia. Daca vrei poti sa imi trimiti intrebari pe adresa nicolina.manole@omniasig.ro.
Apropopo, ca si tine am intrebat pe acest forum unde am postat si analize si tratamente urmate de tatal meu insa acum pronosticul este unul rau si nu ni se mai da nici o sansa. cauta subiectul melanom malign postat de nicolina.manole dupa august -septembrie 2011.
melanom malign 08-05-2012, 08:56:34 de către corina76
Subiect: melanom malign
Multumesc pentru raspuns. Orice sfat si parere este binevenita.
Multa sanatate tuturor!
melanom malign 07-05-2012, 23:00:38 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
animaluus: din pacate, cum am mai spus, nenorocitul de melanom malign are un comportament total imprevizibil de fiecare data. din pacate cand boala s-a raspandit deja la ganglioni, chiar si din vecinatate, este extrem de probabil ca exista "metastaze", fie ele si microscopice, in mai mult decat ganglionii care sunt scosi la o operatie sau alta. e de ajuns sa ramana o singura celula care migreaza prin sistemul limfatic, si gata recidiva. este foarte greu de prevenit acest lucru. de obicei se indica interferon, dar la ce descrii tu, boala era intr-adevar avansata loco-regional. este imposibil de "scos tot" iar reteaua de canale limfatice superficiale si profunde, cu canale limfatice si ganglioni, este ceva continuu si discret intins peste tot, nu poti izola ceva de restul corpului.

corina76: povestea cu "numai la 3 ganglioni se indica tratament" este exact asta s inimic mai mult: O POVESTE. din pacate explicatiile sunt mai lungi si mult mai complicate, astfel incat ca tocmai asta ii impiedica pe medici sa dezvolte: singura varianta de tratament aprobata este tratamentul in scop ADJUVANT timp de un an de zile cu INTERFERON. este un tratament deseori greu de suportat, cu toxicitati mari si multiple, si din pacate cu beneficiu cel putin indoielnic, lucru rezultat din multitudinea de studii clinice care s-au tot facut. personal probabil ca v-as fi recomandat acest tip de tratament, referitor strict la ce ai relatat tu, dar necunoscand exact cazul, cu toate detaliile lui, e posibil sa gresesc. de asemenea nu pot sa garantez ca a face respectivul INTERFERON este un lucru mai bun decat a nu face nimic decat urmariri si investigatii periodice. alte variante decat acestea 2 in momentul de fata NU EXISTA, in nici o tara, decat poate daca gasiti un studiu clinic in desfasurare pe undeva. sper ca intelegi ca... lucrurile sunt neclare, din pacate. sansele de recidiva a bolii, iarasi, sunt foarte mari, ma tem, si tot asa, nu poate fi facut nimic altceva in plus fata de ce ti-am zis. poti de asemenea sa recurgi la metode pe care le recomanda onyx, cu schimbarea stilului de viata, alimentatie sanatoasa, foarte important sa evite TOTAL expunerea la soare, dar iarasi, odata confruntat cu un diagnostic de melanom avansat, imposibil de spus cat de mult vor ajuta aceste masuri. nu cred ca va putea sa-ti spuna mai multe niciun alt medic, inclusiv oncolog. totusi iti recomand o a doua opinie, fie si pentru asigurarea ta! in cazul in care se depisteaza o eventuala recidiva prin boala metastatica, exista tratamente, dar prognosticul este si mai nefavorabil.
iti urez mult succes!
melanom malign 07-05-2012, 21:43:17 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Asta cu 3 ganglioni n-o mai stiam. Deci fac astia tot posibilul numai sa nu-ti accepte decontarea tratamentului. Oricum primul pas e sa se gandeasca serios la o cura.
melanom malign 07-05-2012, 19:48:59 de către corina76
Subiect: melanom malign
Buna ziua,
Am vorbit azi cu dr. la Cluj si a zis ca nu trebuie sa faca nici un tratament. Boala e stadiu IIIa dar nu trebuie tratament pentru ca nu au fost afectati cel putin 3 ganglioni. Cica abia atunci se indica tratament. Ori eu is dusa rau, dar asa ceva nu mai inteleg, omu e cu un picior in groapa si nu trebuie tratament, sau cu alte cuvinte las-o in pace ca oricum nu mai are multe. Stie cineva un oncolog cu care se poate vorbi omeneste, sau o clinica ceva. Unde sa mergem ?
Onyx sunt de acord cu tine, nici eu nu cred ca niste ierburi te pot vindeca de melanom, dar vreau sa cred ca un stil de viata mai sanatos, o dezintoxicare, o crestere a imunitatii organismului sunt binevenite. A fost cineva la Debrecen, dr. Bokor Katalin ?
Sa auzim de bine si multa sanatate.
melanom malign 07-05-2012, 16:16:23 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Pai omul a locuit la oras, a fost muncitor in otelarie si sigur avea un alt stil de trai fata de cel de acum S-a mutat apoi la tara dupa moartea parintilor lui. Stim parerea ta despre altceva decat medicamente dar parca totusi e absurd sa nu iei in considerare un trai sanatos macar ca si profilaxie.daca nu vindecare. Si eu sunt constient ca nu te vindeci de melanom cu ierburi dar daca imi schimb stilul de viata si fac o dezintoxicare a organismului sunt convins ca macar imi prelungesc finalul
melanom malign 07-05-2012, 10:39:41 de către animaluus
Subiect: melanom malign
RaulDuke, am si eu o nelamurire/curiozitate legata de cazul tatalui meu: primii noduli au fost unul pe pieptul stang si unul la axila stanga. I-a facut o operatie in care i-a extirpat, si au aparut iarasi altii, pe linia operatiei. A urmat inca o operatie, cu taietura mai mare, de la axila si pe tot pieptul, dupa 2 saptamani au aparut din nou, tot pe linia operatiei. La a treia interventie i-a scos tot pieptul, dar degeaba, nodulii au aparut exact in acelasi loc, de-a lungul operatiei.
Asta nu inteleg, de ce au aparut tot in acelasi loc, si mai exact, tot pe linia operatiilor?
melanom malign 06-05-2012, 15:21:27 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
posibil, dar nu cred ca e asa clar. e adevarat ca melanomul este una dintre tumorile cu cele mai imprevizibile comportamente, dar in absenta unui istoric specific al situatiei si a unor diagnostice histopatologice, nu putem decat sa presupunem, cu mari sanse de a ne insela.

altfel, referitor la rationamentul tau cu traiul sanatos si viata la tara si laptele de capra, nu stiu daca e corect nici acesta. de ce ai motive sa crezi ca inainte de istoria cu nevul, omul avea un stil de viata atat de diferit de cel de acum ?
melanom malign 06-05-2012, 14:37:12 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Am fost in vizita zilele trecute la o cunostinta despre care stiam ca a fost operata de melanom acum aproximativ 2 ani. Avea un nev pe antebratul stang, a fost operat dar fara margini de siguranta ci exact in jurul nevului. Dupa o luna doua i-a aparut din nou exact in acelasi loc o formatioune inchisa la culoare si dureroasa. A fost operat din nou dar tot in acelasi fel si iar i-a aparut exact la fel. Chiar se vedea taietura exact pe mijocul formatiunii. De atunci sta asa nu a mai facut nimic, dar nici nu a mai evoluat acea tumora. Eu stiam de situatia lui si ma asteptam sa-l gasesc intr-o stare proasta dar nu a fost deloc asa. Munceste, ave vlaga, mai are si alte boli pe care le considera mai grave decat tumora de la mana. Avantajul lui e ca locuieste la tara, mananca sanatos, nu cumpara nimic din magazine, are capre si bea lapte zilnic. O fi stilul asta de viata motivul pentru care boala avanseaza mai greu? E clar ca acel nev a fost ceva melanom.
melanom malign 05-05-2012, 09:20:20 de către corina76
Subiect: melanom malign
Multumesc pentru raspunsuri si va doresc mult succes in ceea ce faceti.
Voi reveni cu noutati cand voi mai avea
melanom malign 04-05-2012, 23:34:00 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ma tem ca cel mai important lucru acum este o stadializare completa, deci cateva examene imagistice care sa stabileasca daca exista METASTAZE la distanta sau nu., inainte de a putea discuta despre prognostic, sanse, intentii de tratamet, si alte lucruri despre care am vorbit oricum in posturile anterioare.

ipilimumab nu are indicatie in momentul de fata, cel putin in romania, decat in melanomul metastatic, dupa esecul a cel putin unei linii de chimioterapie. nu se combina cu alt tratament, in forma in care e aprobat. personal din toamna anului trecut m-am ocupat de mai multi pacienti cu melanom malign pe care, ca participare intr-un program special, i-am tratat chiar cu acest medicament foarte nou si foarte foarte scump. din pacate nu cred ca acest medicament va mai fi disponibil ca acces gratuit dincolo de luna aceasta, la noi in tara. momentan exista aproximativ 80 de pacienti in tratament cu acest medicament sau care au finalizat tratamentul, in romania. e o chestiune de absoluta sansa si "nimereala de moment", cel putin pacientii pe care i-am tratat eu nu au primit tratamentul dupa absolut niciun alt criteriu decat al indicatiei si al momentului in care au avut nevoie de el.nu stiu ce sa spun mai mult despre asta... poate ca in cateva luni ipilimumab va intra pe lista de medicamente decontate, din programul de oncologie. s-ar putea totusi sa mai dureze, iar ulterior locurile sa fie putine.

perfuzia de membru izolat consta in perfuzarea cu chimioterapice in doze mai mari pe o artera mare care iriga exact bratul sau piciorul afectat de melanomul respectiv. e o optiune de tratament valabila in boala localizata sau avansata regional, nu in cea metastatica. nu este usor de facut, nu stiu daca se face in romania. de asemenea, nu intra chiar in standardele actuale, neavand niste beneficii cuvarsitoare dovedite.

eu insumi am lucrat in bucuresti pana foarte de curand, dar momentan m-am relocat intr-o alta tara din Uniunea Europeana si voi lucra aici pentru o perioada mai lunga, timp in care nici nu voi reveni, nici macar pentru scurt timp.
melanom malign 04-05-2012, 22:20:23 de către corina76
Subiect: melanom malign
Domnule dr. RaulDuke,
Tot citesc si rascitesc buletinul Hp de la Cluj si ce ati scris dvs., ca e intr-un stadiu avansat, cel putin III, a citit si ea rezultatul si isi da seama ca ceva nu e in regula.E destul de speriata, eu recunosc ca mai am un pic si o iau razna. Nu am curaj, mi-e si frica de ceea ce ar putea evidentia un CT sau RMN. Dupa experienta Dvs., ce sanse de supravietuire credeti ca are ? Citeam pe ceva site-uri de un nou tratament cu IPILIMUMAB + ceva vaccin care include propriile celule imune ??? care ar mari rata de supravietuire chiar si in mm metastatic ??? Stiti ceva de asta, exista si in Ro acest tratament ? In RO bolnavii de mm se pot inscrie in trialuri clinice pentru testarea unor tratamente noi ? Ce inseamna tehnica perfuziei de membru izolat ?
Imi cer scuze ca va bombardez cu tot felul de intrebari, dar dupa ce citesc tot ce gasesc referitor la mm, in capul meu e varza. Medicul nu are timp de stat la discutii despre "prostiile" astea (la coada mai stau 20, etc), dar pentru bolnav si familia lui cred ca este foarte important sa i se prezinte toate posibilitatile pe care le are.
Inca o data va multumesc ca va faceti timp sa raspundeti, (fara tot felul de ironii), celor bolnavi sau familiilor lor, care nu au pregatire medicala, pur si simplu incearca sa ajute intr-un fel sau altul. Din simpla curiozitate, locuiti si profesati in Romania ?
Numai bine tuturor si sanatate
melanom malign 04-05-2012, 21:15:56 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Stadiul 2a si Breslow am spus ca nu e mentionat
melanom malign 04-05-2012, 00:08:30 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
deci cu ce stadiu TNM si ce grad Breslow ai fost diagnosticat ? sunt mentionate pe undeva aceste informatii ?
melanom malign 02-05-2012, 22:18:02 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Faza e ca sunt foarte multi care au avut melanom II, III chiar IV care sunt bine si n-au nicio problema. Dar din moment ce au scapat nici nu-i mai intereseaza si nu mai intra pe forumuri, sau poate multi dintre ei nu au acces ori habar n-au de gravitatea problemei. Pentru Clark III nu-i chiar o minune supravietuirea ci de la IV in sus. Minunea bine-nteles ca s-a intamplat dar in sufletul meu si din alte puncte de vedere datorita acestei boli.
Pe de alta parte inca nu pot spune ca am scapat pentru ca au trecut doar 3 ani si am vazut cazuri in care dupa mai bine de 3 ani au iesit la iveala metastazele. Asa ca stau in asteptare.
Numai bine va doresc.
melanom malign 02-05-2012, 13:43:10 de către GEORGYDEN
Subiect: melanom malign
Ma bucur sa aflu ca exista si minuni ca in cazul lui onyx.Nu am mai intrat pe forum insa am urmarit comentariile voastre si din pacate noile cazuri aparute.Cit despre cumnatul meu pot spune ca e cit de cit bine adica la ultimul control facut in Turcia in martie se pare ca analizele si CT-ul au iesit bine si urmeaza in continuare trt.cu interferon 3milioane unitati de 3 ori pe saptamina si are 6 luni de zile de cind face insa au aparut reactiile de la el adica transaminaze marite si o stare de nervozitate f mare.Mi-a spus ca uneori ii vine sa plinga de nervi.A inceput si un regim alimentar si bea in fiecare zi un suc de sfecla rosie si cu alte legume ca telina morcov si nu mai stiu exact ce.Sper sa fie bine si suntem toti increzatori in Dumnezeu.Multa sanatate tuturor !
melanom malign 02-05-2012, 09:14:45 de către corina76
Subiect: melanom malign
Ma bucur sa aud ca te simti bine. Iti doresc multa sanatate si numai bine. Doamne ajuta!
melanom malign 01-05-2012, 23:34:12 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Ma simt bine la 3 ani dupa operatie, nu am facut niciun tratament pentru ca nu mi-a sugerat nimeni, am fost si la Cluj de unde m-au trimis acasa, in schimb n-am mai mancat carne decat peste de atunci pana acum de curand cand am inceput cu canea de pasare, nu consum zahar alb ci doar brun dar si ala in cantitati mici, in schimb consum destul de multa miere, prea multa zic unii dar asta e parerea lor. Nu fumez, nu beau, muncesc de rup, am slabit 10 kg si ma mentin la aceeasi greutate. Verdeturi multe, post cand e perioada si Doamne ajuta.
melanom malign 01-05-2012, 15:08:27 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
momentan nu cred ca aveti pentru ce sa mergeti in ungaria. din pacate stadiul foarte avansat presupune obligatoriu administrarea unui tratament, nu asta se va discuta de catre comisie, ci cel mai probabil lucrurile despre care am amintit si eu in postul anterior.
melanom malign 01-05-2012, 15:00:10 de către corina76
Subiect: melanom malign
Rezultatul de la primul ex. histopatologic:
MACROSCOPIE: lambou cutanat de4/2, 7/1cm cu o TU nodulară pigmentată ulcerată de 1, 7/1/0, 5 cm. MRL la 1 cm, 0, 7 cm. 1, 3 cm şi 1, 5 cm.
MICROSCOPIE: proliferare tumorală nodulară, dermală asimetrică formată din melanocite epiteloide, focal fuziforme, pigmentate, cu pleomorfism moderat, ce prezintă extensie laterală joncţională şi migraţie transepidermică până în stratul superficial. Nu se observă emboli tumorali. Minimă reacţie inflamatorie.
Tumora prezintă o zonă de regresie. Componenta dermală nodulară este formată din structuri pseudoalveolare fiind bine circumscrisă în profunzime.
CONCLUZIE: MM nodular dezvoltat pe un nev compus CLARK III, BRESLOW 3MM (POSTFIXARE). Excizie completă limita laterală liberă la 0, 5 mm, recomand reevaluare chirurgicală PT3ANXMXV0.
Ea nu citeste pe forumuri despre boala si si eu cred ca e mai bine asa sa fii ignorant in anumite situatii. Starea ei psihica e destul de buna, nu are nici un fel de dureri, lucreaza, e Ok.
Domnul dr. inainte de a doua interventie chirurgicala a zis ca e stadiul II a, acum nu a mai zis nimic. Mie sincer mi-a dat speranta faptul ca a zis ca trebuie discutat in comisie faptul ca trebuie sau nu sa urmeze tratament. Eu sunt constienta ca situatia e destul de serioasa (ma feresc sa folosesc alte cuvinte, sincer mi-e frica). Ea are si acum tubul de dren sub axila, trebuie sa il tina 5 saptamani, pana nu mai curge nimic. Lichidul e limpede, curge cam 400 ml/zi.
Cred ca e mai bine sa nu mai citesti nimic ca ma imbolnavesc de nervi, pur si simplu ma ingrozeste ce citesc, numai oameni tineri (fratele Rodicai are 34 de ani, cumnata mea 38). Saptamana viitoare o sa-l intreb pe dl dr de investigatiile despre care spunea dl dr. raulduke. Credeti ca ar fi bine sa mergem si in Ungaria ?
onyx20 tu cum te simti ? poti merge la lucru? mai faci ceva tratament ?
Apropo de cei cu stadiu IV, vorbeam cu dl dr care a facut primul ex. histopat la Oradea, ca stie o fata care la 28 de ani a fost diagnosticata cu MM IV si care si azi dupa 8 ani traieste (nu stiu ce tratament a facut sau face, cred ca zicea ca a facut ceva chimio, nu sunt sigura), deci e foarte importanta starea psihica a bolnavului, sustinerea familiei. Vreau sa cred cu tarie ca totusi azi in sec. XXI MM nu este egal moarte. Doamne ajuta pe toata lumea.
multumiri pentru cei care isi fac ragaz sa impartaseasca din experienta lor si cu ceilalti. Multa sanatate
melanom malign 01-05-2012, 14:06:35 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Eu nu am stiut niciodata stadiul Breslow. Cu toate ca am 2 buletine histopatologice din locuri diferite (am sperat ca primul sa fie eronat) in niciunul nu este dat acest stadiu.
Corina, ea stie despre gravitatea bolii? Citeste pe forumuri desprea aceasta boala? Este cumplit sa stii ce te asteapta si poti sa dai si in alte boli. De multe ori e mai bine sa nu te informezi prea mult. Cumplit este si pentru familie binenteles. Dar totusi tinand cont ca sunt persoane cu Clark IV care supravietuiesc, nu va pierdeti sperantele.
melanom malign 01-05-2012, 12:09:55 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
da, din pacate, corina76, stadiul pe care il prezinti este unul foarte avansat pentru un tip de cancer cum este melanomul malign! raspandirea bolii catre chiar si un singur ganglion si existenta acelor mici diseminari pe traiectul limfatic (metastaze in tranzit), plaseaza boala in cel putin stadiul III; ar trebui facute niste investigatii mai amanuntite vis-a-vis de alte posibile locuri de metastaze la distanta (creier, ficat, pulmon), prin examene de tipul RMN, CT sau, in cazul de fata mai ales, cred ca se poate lua in considerare, de catre medicii vostri, si a unui PET/CT...

daca este stadiul III (adica nu exista metastaze la distanta, in ficat, plamani, creier, etc...), atunci protocolul ar impune tratamentul cu Interferon alfa 2b un an de zile sau pana la o eventuala recidiva. Daca exista metastaze, stadiul devine IV si ar trebui sa urmeze chimioterapie si alte lucruri, un parcurs mai complicat. riscul ca boala sa fie in faza metastatica, sau daca acum nu e, aceste metastaze sa apara in viitor (boala sa recidiveze), este din pacate foarte mare...

ce mai lipseste din analizele/buletinele pe care le-ai scris tu mai sus este scorul BRESLOW, daca il vezi pe undeva ar fi foarte important. cred ca se gaseste in PRIMUL buletin histopatologic, de la prima excizie. ce ai scris tu aici este rezultatul de la a doua excizie. furnizeaza-ni-l, te rog, si pe primul !
melanom malign 01-05-2012, 10:07:43 de către corina76
Subiect: melanom malign
Ma gandesc si eu ca ar trebui facut ceva pentru a preveni si a intari sistemul imunitar. deocamdata bea suc de sfecla rosie si ceai din stanjenel de balta. A redus drastic zaharul si ceea ce cred eu ca are o importanta majora ar fi fumatul. Ea zice ca o sa se lase definitiv, deocamdata fumeaza 1 - 2 tigari pe zi. Voi ce ati mai facut ? Multa sanatate tuturor.
Doamne ajuta.
melanom malign 30-04-2012, 21:52:17 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Dupa protocolul de acum 3 ani, ar trebui sa i se administreze interferon. Acum insa nu mai stiu care sunt procedurile in asemenea cazuri. De acum depinde foarte mult de sistemul ei imunitar si ar trebui sa faca ceva pentr a-l intari.
Doamne ajuta.
melanom malign 30-04-2012, 20:36:48 de către corina76
Subiect: melanom malign
Buna ziua tuturor,
Am revenit cu rezultatele de la Cluj, in urma operatiei din 19.04.2012
MACRO: Axila de 12/10/4 cm piesa de reexcizie de 8/3/2 cm cu lambou cutanat de 8/2 cm nemarcat cu prezenta in zona cicatriciala de noduli unul galbui, altul albicios cu zona hemoragica.
MICRO: Axila: varf - 6 limfoganglioni cu histiocitoza sinusala si redusa infiltratie adipoasa
mijloc: 4 limfoganglioni cu histiocitoza sinusala, staza vasculara si infiltratie adipoasa
baza: 2 limfoganglioni cu histiocitoza sinusala si redusa infiltratie adipoasa; unul cu 2 metastaze de melanom malign, fara efractie capsulara
Piesa de reexcizie: s-au examinat 5 margini laterale de rezectie cuprinzand toata lungimea acestora. La nivelul uneia din marginile de rezectie se constata un nodul de 1 mm format de celule melanice inconjurate limfocite in hipodermul superior, incadrat ca si metastaza in tranzit.
In zona cicatriceala se constata proliferare fibroblastica caracteristica, redus infiltrate limfocitar si infiltrat histiocitar hipodermal; nu se observa relicvate de melanom.
CONCLUZIE: Piesa de reexcizie cu metastaza in tranzit si metastaza ganglionara de melanom malign, pN3.
Ce inseamna metastaza in tranzit si pN3 ce indica ?
Dl. dr. a spus ca saptamana viitoare se va intruni o comisie pentru a decide daca va face sau nu un tratament.
Credeti ca ar trebui sa stam linistiti sau ce ar mai fi indicat sa facem ?
Rodica, nici cumnata mea nu a avut nici un fel de probleme de sanatate si ea se simte bine, lucreaza, dar habar nu am ce sa zic si pe mine ma sperie ce am citit pe acest forum. Mult curaj, speranta si sper sa aud vesti incurajatoare.
Multa sanatate tuturor
melanom malign 30-04-2012, 16:33:37 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Pana acum nu a avut probleme de sanatate, dar e adevarat ca nici nu a fost cu analizele la zi.se simte bine, are o stare buna de sanatate.O sa revin imediat ce am rezultatele analizelor!
melanom malign 28-04-2012, 12:19:23 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
furnizeaza-ne, imediat ce ai, intregul rezultat al diagnosticului HISTOPATOLOGIC !

altfel, chestia asta cu trombocitopenia este absolut gravissima, daca e ceva necunoscut. nu e deloc normal ca trombocitele sa fie ATAT de mici, mai ales la o persoana tanara. poate indica o boala severa! el se stie cu o afectiune hematologica ? are trombocitopenie idiopatica ? vreo alta boala de genul acesta ?
melanom malign 27-04-2012, 23:50:31 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Inca nu am primit rezultatul histopatologic...a fost eperat in data de 20.04.2012 si azi 27.04.2012 a fost externat.pe biletul de iesire din spital scrie:se intervine chirurgical si se practica excizia formatiunii pana la fascia muschiului mare pectoral, iar examenul APC..arata margini negative(formatiunea a fost prezenta la nivelul unui nev pigmentar congenital, la nivelul tegumentului hemitoracelui drept)analizele sanguine releva trombocitopenie severa(9000 inainte de interventie si 17 000 dupa interventia chirurgicala), se efectueaza consult de hematologie(50 000).
Pacientul se externeaza in stare buna cu urmatoarele recomandari:evita efort fizic, revine pentru extragerea firelor conform indicatiilor, continua investigatii si tratament dermatologic si hematologic, intra in evidenta oncologica in sectorul teritorial, revine pt rezultatul histopatologic.O sa revin dupa ce primim rezultatul sa va dau datele exacte.
Va multumesc, numai bine!
melanom malign 27-04-2012, 09:17:03 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
da, asteptam buletinul histopatologic, e cel mai important !
melanom malign 26-04-2012, 18:25:13 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Probabil ca nu stie prea multe despre melanom de asta este linistit. Poate uneori e mai bine asa pentru ca stresul nu ajuta deloc. Mai exact ce margini de siguranta, cati mm?
melanom malign 26-04-2012, 12:52:13 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
furnizeaza-ne, te rog, rezultatele de la biopsie, examenul HISTOPATOLOGIC complet !
melanom malign 26-04-2012, 11:38:59 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Buna!Sunt noua pe acest forum, dar am aceeasi problema, acum o saptamana am fost cu fratele meu la control pentru ca i-a crescut o alunita, a fost suspectat de melanom, i s-au facut analize, echografii, radiografii, ekg...au iesit bine.a doua zi l-au operat cu margini de siguranta oncologice, peretii au ramas curati, iar la prima analiza rezultatul a fost melanom fara invazie, mai multe detalii nu am primit...i s-au repetat analizele de sange, pentru ca are nr de trombocite scazut(9000, 17 000.50 000), urmeaza sa mai faca o analiza.maine il externeaza si asteptam rezultatul final peste 2 sapt.incerc sa fiu optimista, dar dupa ce am citit pe acest forum m-am cam speriat...mentionez ca fratele meu are 34 de ani, el e foarte linistit, curajos, nu-i este frica.sper sa fie bine, astept sfaturi, pareri...

sanatate multa tuturor!
melanom malign 13-04-2012, 23:38:01 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
dupa parerea mea in cazul de fata se indica interferon si in cazul in care ganglionii sunt neafectati de boala. ulceratia si scorul Breslow peste 2 mm indica, dupa parerea mea, acest lucru. vom vedea insa. va urez mult noroc !
melanom malign 13-04-2012, 21:35:26 de către corina76
Subiect: melanom malign
Multumesc pentru raspunsuri.
Inteleg ca daca acesti ganglioni nu sunt afectati nu se da nici un fel de tratament. Ce se face in acest caz ? Doar se urmareste bolnavul ? Nu cred ca e chiar ok sa stai cu mainile in san sa speri sa nu mai apara ceva pe undeva, iar daca apare pur si simplu se scoate chirurgical si gata. Banuiesc ca tot trebuie sa existe ceva ce poti face.
Avem si rezultatele de la sange.
Timp de coagulare 7`30`` min. (4 - 8 min)
Timp de sangerare 2`00``min (2-4 min)
uree serica 24 mg/dl (15 - 40)
creatinina serica 0, 73 mg/dl (0, 5-1, 2)
Glicemie 91 mg/dl (70 - 105)
ALT - TGP 12Ul/l (0-40)
AST /-TGO 19 uL/L (0-37)
Fosfataza alcalina 188 U/l (180 - 1200)
La hemoleucograma completa doar neutrofilele sunt putin crescute 70, 8 % (40-70%), in rest toate se incadreaza in limitele normale ale val.de ref.
In paranteza am scris valorile biologice de referinta
Va doresc tuturor Paste Fericit si multa sanatate
melanom malign 13-04-2012, 13:42:58 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ceea ce e mai mult decat stupid, potential daunator, pentru ca interferonul in absenta indicatiilor amintite mai sus nu are nici un beneficiu demonstrat. e greu de imaginat, dar pur si simplu asa e! de asemenea, ganglionii sunt o conditie, dar nu sunt neaparat singura, deci pot exista confuzii.
melanom malign 13-04-2012, 13:36:52 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Corina, intr-adevar referitor la ce ai spus mai sus, conditia principala pentru a primi tratamentul este sa fie ganglionii afectati. Insa daca sunt relatii se pare ca se accepta dosare si dupa alte criterii. Mai sunt unii care isi permit financiar si au acceptat sa suporte ei costurile cu medicamentele.
melanom malign 12-04-2012, 21:15:30 de către corina76
Subiect: melanom malign
RaulDuke multumesc, asta incerc si eu sa fac. S-a mai linistit un pic, azi a facut EKG, Eco abdominal, radio pulmonar si au iesit toate ok. Maine vor fi gata si celelalte analize (sange - hemoleucograma, GOT, GPT, timp de coagilare, glicemie, uree serica, creatinina si nu mai stiu ce scria pe bilet sa faca ). O sa revin si cu aceste rezultate.
Dl dr. Eniu este intradevar medic primar chir.gen., onco chir si onco/ginecologie. Multumesc pentru atentionare. E o diferenta intre oncolog si chirurg oncolog.
Numai bine tuturor
melanom malign 12-04-2012, 14:11:13 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
corina76: spune-i ce ti-am spus si eu tie, in mare: ca sunt semne de gravitate, dar nu stim nimic pana la o stadializare mai amanuntita (adica evaluarea extensiei bolii); dupa aceea, exista solutii, exista tratamente, interferon, chimioterapie, tratamente tintite, etc. exista sperante! nu e momentul panicii !

catalina29: dupa mine e cea mai buna varianta.
melanom malign 12-04-2012, 13:21:43 de către catalina29
Subiect: melanom malign
Multumesc pentru raspuns.

Deci interventia chirurgicala este necesara chiar daca unii din medicii dermatologi consultati au spus ca este dermatofibrom, adica benign?
melanom malign 12-04-2012, 13:15:25 de către animaluus
Subiect: melanom malign
Din cate stiu eu dl. dr. Eniu Dan este medic primar chirurgie generala si chirurgie oncologica, iar RaulDuke se refera la oncologie medicala.
Chirurgii oncologi taie, iar oncologii se ocupa cu tratarea bolii (chimio, radio, etc).
melanom malign 12-04-2012, 13:08:11 de către corina76
Subiect: melanom malign
Va multumesc din suflet ca ati raspuns atat de repede.
Cele ce le-am mentionat mai sus ne-au fost spuse ieri de catre dl. dr. Eniu Dan de la Cluj, care este oncolog. Eu am crezut ca treaba asta cu "regresie" e de bine. Ce inseamna asta de fapt ? Ce optiuni avem in momentul de fata ? Eu sunt constienta ca nu e deloc de glumit si e cat se poate de serioasa problema. Vreau sa cred ca totusi exista un prognostic favorabil. Ea ma tot intreaba tot felul de lucruri dar eu nu sunt medic si nu stiu ce sa -i spun ca nici nu vreau sa-i vand gogosi ca va trai inca 20 de ani fara nici o grija (bine ar fi !), dar din pacate viata e nedreapta si totusi posibilitatile noastre sunt limitate !
Inca o data mii de multumiri pentru ca va faceti timp sa raspundeti cu promptitudine celor care au nevoie de sfatul Dvs.
melanom malign 12-04-2012, 10:53:13 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
catalina: nu se poate "opta pentru operatie" daca pacientul refuza. singura sansa este dialogul ca lumea cu el si explicarea riscurilor si beneficiilor, pentru a putea si el sa faca o alegere mai buna.

corina76: ma tem ca daca nu a spus chestia asta UN ONCOLOG, nu trebuie luata in seama. opinia mea de oncolog este ca ce descrii tu este un melanom cu risc CEL PUTIN intermediar (dar cu mare probabilitate sa fie risc inalt), pentru ca prezinta multipli factori de risc pentru recidiva si boala extinsa: breslow peste 2 mm (factor intermediar), ulceratie, regresie, adenopatie. ma tem ca toate acestea prezic un risc foarte mare de boala extinsa, care va trebui cautata sistematic.

iti urez din tot sufletul sa fie asa, dar consider ca trebuie sa fii pusa in tema si orice s-ar intampla, sa nu fii surprinsa! numai bine !
melanom malign 12-04-2012, 09:25:53 de către corina76
Subiect: melanom malign
Buna ziua tuturor,
Catalina eu sincer as opta pentru operatie dar singurul care poate decide este tatal tau. Familia poate sa ofere doar sprijin. Vorbeste cu el si da argumente pro si contra. Multa sanatate
In ce o priveste pe cumnata mea am fost ieri la Cluj iar diagnosticul pus a fost MM nodular ulcerat cu regresie Clark III, Breslow 3mm, brat drept, operat. Cicatrice operatorie oblica 6 cm, fara semne de evolutie. Axilar drept adenopatie de 1, 5 cm. Recomanda reexcizie + limfadenectomie axilara dreapta.
Are programare pe 19.04. la o clinica privata din Cluj.
Dr. a spus ca daca ganglionii excizati vor fi curati este totul ok nu trebuie nici un fel de tratament.
Multa sanatate tuturor
melanom malign 11-04-2012, 12:09:50 de către catalina29
Subiect: melanom malign
Buna ziua,

Coldoleante si pareri de rau celor care au pierdut pe cineva drag!


Revin cu noutati legate de tata (diagnosticat cu cancer renal dr in 2011, cu suspiciuni inca neconfirmate de metastaza osoasa si in prezent cu o alunita de aprox 2-3cm pe coasa dreapta care o are de 15 ani, si inca una de un an in apropiere de sub 1 cm), as avea nevoie de ajutor in luare unei decizii.

Dupa ce am consultat mai multi dermatologi avem mai multe pareri, iar parerile sunt diferite: uni din dermatologi sunt aproape siguri ca este melanom cu metastaza de vecinatate si ca trebuie scoase urgent ambele leziuni, altii spun ca este dermatofibrom si ca nu este necesara interventia chirurgicala. Tata nu doreste sa se opereze, avand idei preconcepute de genul "nu e bine sa umblii la alunite". Nu stiu ce sa il sfatuiesc sa faca.Interesant este ca cei care au recomadat interventia de urgenta considerandu-l melanom sunt din sistemul privat, iar ceilalti sunt din spitalele de stat. Sa ma gandesc la interese financiare din privat sau la lipsa de timp si disponibilitatea celor de la stat?


Stiu aceste lucruri sunt mai putin importante..si stiu ca biopsia este singura care poate sa dea un diagnostic cert suta la suta. Voi ce ati face in locul meu ati opta pt operatie, avand in vedere ca pacientul refuza?

Va doresc multa sanatate si putere de a lupta in continuare!
melanom malign 31-03-2012, 11:02:56 de către Coyote
Subiect: melanom malign
Sincere condoleante !
melanom malign 31-03-2012, 01:40:32 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
condoleante ! ce tratamente a urmat ?
melanom malign 30-03-2012, 15:12:51 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Te rog sa ne dai mai multe detalii, concret din ce cauza s-a stins? A avut metastaze cerebrale de la melanomul Clark IV operat in 2009? A mai fost operat a doua oara pentru marirea limitelor? A avut si alte probleme? Ce s-a vazut la tomograf?

Condoleante si Dumnezeu sa-l ierte.
melanom malign 30-03-2012, 15:12:15 de către corina76
Subiect: melanom malign
Sincere condoleante !
Cuvintele acum sunt de prisos ! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace, iar voua sa va dea putere sa mergeti mai departe!
melanom malign 30-03-2012, 11:43:36 de către sper
Subiect: melanom malign
Buna tututor!
In septembrie 2009 scriam pentru prima data aici despre cazul tatalui meu. Pana acum 3 saptamani totul a fost bine, nicio simptoma, analize bune.
De 3 saptamani a inceput sa aiba ameteli. A fost la medic, i s-a spus ca are sinusurile inflamate, a urmat tratament cu antibiotice, durerea s-a dus catre ceafa, a inceput injectii. Acum o saptamana a lasat scoala si si-a luat concediu medical.
Acum 2 zile a fost iar la dr, i-a facut tomografie si l-au internat.
Aseara... lupta s-a sfarsit. Ma bucur ca nu a suferit si nu a trecut prin citostatice, ma bucur ca nu a realizat ca nu va mai fi aci, cu noi...
De-acum, alaturi de alti ingeri, Tatal meu e acolo-Sus!

Cei care aveti cunostinte cu probleme, cautati sa se schimbe modul de viata al acelei persoane. Cat mai putine proteine, mult suc de morcov si vitamina C. Tatal meu a fumat pana acum o saptamana, nu si-a schimbat regimul de viata, poate ca si in asta e o solutie de...prelungire.

Sanatate multa tuturor si incredere!!!
melanom malign 29-03-2012, 23:04:12 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
se considera si se analizeaza uneori, dar nu reprezinta neaparat un factor major de care se tine seama. nu ai ce sa faci cu el.
melanom malign 28-03-2012, 11:07:44 de către Coyote
Subiect: melanom malign
.Mda, intr-un fel are dreptate Onyx, spunand ca ar fi trebuit sa se faca mult mai repede cea de-a doua operatie.
In cazul meu, cum s-a aflat rezultatul biopsiei, a doua zi am si fost programata pentru ce-a de-a doua excizie, dar si pentru limfoscintigrafie pentru gasirea si scoaterea ganglionului santinela (din fericire a iesit ok). Vreau sa spun ca in cazul meu medici s-au miscat foarte repede, s-a preferat anestezia locala, pentru a nu se mai pierde timp cu alte analize in cazul unei anestezii generale.

P.S nu am vazut nicaieri nici-o referire la mitoze, nu se iau in calcul???
melanom malign 27-03-2012, 23:48:32 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
pentru ca din pacate cele mai bune referinte disponibile pe internet sunt strict in limba engleza, respectiv baza de date de referinte de pe emedicine.com (MedScape) si ghidurile de tratament ESMO... iar tonul nu e deloc ironic!
melanom malign 27-03-2012, 20:44:39 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Crezi ca un singur caz am cunoscut cu metastaze in jurul operatiei? ce-ar fi fost daca s-ar fi ablat oncologic din start? Unde ar mai fi aparut acele metastaze? Mai departe tot la limita operatiei? Imi pare rau ca nu mai scrie pe aici Erica (a scris pe la pagina 3-4 parca, poate saraca nu mai este printre noi pentru ca de un an nu am mai primit mesaaje de la ea) cum i-a aparut prima metastaza exact la limita operatiei,
In cazul cumnatei corinei s-a stiut clar de la inceput ca era melanom mai ales ca avea ulceratie.
Facand abstractie de la tonul ironic astept acele referinte si ce legatura are vorbitul limbii engleze aici?
melanom malign 27-03-2012, 20:11:57 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
Onyx20, imi pare rau, dar un caz care moare la 3 luni de la o interventie pentru un melanom malign, iar cauza este evolutia bolii, ma tem ca a fost un caz cu mult depasit chirurgical de la prezentare! Intelegi ideea ? boala fusese fara indoiala METASTATICA inca din momentul in care a fost operat, ba chiar cu multe luni inainte.

Din pacate ce relatezi in continuare sunt niste posibile abateri de la protocol, nu sunt argumente pentru a-ti sustine ideea, pentru ca asemenea argumente nu exista. Daca vorbesti engleza si esti de acord, o sa-ti pun la dispozitie niste referinte de pe internet unde te poti documenta IN DETALIU despre cum este protocolul de tratament IN FUNCTIE DE STADIU in melanomul malign. Desigur ca orice nu intelegi de acolo (cu exceptia limbii engleze in sine), pot sa-ti clarific ulterior, pe baza cate unei intrebari din partea ta. Poate atunci te vei mai linisti putin referitor la inversunarea ta impotriva medicilor, bazata pe ideea ca ce-ti trece tie prin cap e CORECT iar ce se face in mod standard e GRESIT. Vrei ?
melanom malign 27-03-2012, 19:06:01 de către corina76
Subiect: melanom malign
Buna ziua,
Si pe mine ma ingrijoreaza decalajul asta de o luna, in care ma tem ca pot aparea probleme. Intre timp va merge sa faca niste ecografii si bea ceva ceai de stanjenel de balta. Stiu ca boala poate evolua rapid dar cum o vrea Dumnezeu nu stiu ce sa zic. LA Cluj la dr. DAn Eniu nu a fost loc mai devreme, asa ca nu am avut incotro. Din cate am citit pe acest forum si din ce m/am mai putut informa, concluzia mea e ca fiecare caz e unic, ce merge la unul nu merge neaparat si la altul, depinde de o gramada de factori si etc. Noi vom incerca sa luptam cu treaba asta, deocamdata moralul ei este destul de bun, vom vedea.
Va multumesc oricum tuturor si va doresc numai bine si sa treceti peste toate.
melanom malign 27-03-2012, 18:25:56 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Exact ce spuneam, a aparut un decalaj intre operatii, si asa mai departe. Si uite asa mai moare unu dar s-a respectat protocolul, cel mai important.
Nu ma refeream la cumnata ta Corina, ci ma refer la modul general cum privesc unii cu superficialitate melanomul. Cunosc un caz in care pacientul a decedat la 3 luni de la operatie. Sa mai spuna RaulDuke ca nu conteaza fiecare minut. Cum sa nu conteze o luna?
Chiar sunt curios cum o sa fie tratata la Cluj cumnata ta Corina pentru ca eu am o experienta ciudata acolo, in sensul ca m-au intrebat "De ce ati venit la noi?" Nu le-am raspuns ca m-au trimis toate rudele si prietenii dupa ce au aflat de Clark III ci le-am spus ca fiind un centru oncologic renumit am dorit sa ma vada un specialist totusi e un Clark III unde sansa de supravietuire e pe la 60 %. Oricum erau habarnisti in domeniul melanomului, m-au mai intrebat de ce e operatia asa de mare, m-au lasat masca (o fi fost ei bazati dar in alt fel de cancere) si am plecat de-acolo cum am venit. Nu tu ganglioane santinela nu tu interferon nu nimic.
Asa ca mare grija Corina la ce fel de doctor oncolog mergeti, de preferinta specializati pe melanom.
melanom malign 26-03-2012, 23:44:01 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
numai bine !
melanom malign 26-03-2012, 18:58:35 de către corina76
Subiect: melanom malign
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului Dvs.
Toate cele bune
melanom malign 26-03-2012, 16:07:00 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu trebuie sa ia nimic. prezentarea la cluj este urmatorul pas.

26241 com 1 2 3 4 ..... 235236237238239240241 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp