Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 234235236237238239240 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
melanom malign 21-11-2012, 20:41:52 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
cu placere !
melanom malign 20-11-2012, 08:21:37 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Multumesc pt. raspuns!
melanom malign 19-11-2012, 19:47:47 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
melanom malign este numele bolii, respectiv un tip de cancer de piele; pT2a N0 si Ib reprezinta stadiul bolii, care stadiu plaseaza boala ta in categoria celor "localizate" si cu sanse foarte mari de vindecare, doar cu interventia chirurgicala.
melanom malign 18-11-2012, 22:25:37 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Atunci daca ganglionii nu sunt afectati este posibil sa reapara?

Nu stiu ce inseamna MELANOM MALIGN in stadiul pT2a N0, deci un stadiu IB? (asa cum mi-ati scris mai devreme)
melanom malign 18-11-2012, 22:16:20 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
cum adica ? adica sa NU fie ce scrie acolo, adica melanom malign, o forma de cancer de piele ?

adica intrebarea este defapt: `este posibil ca acel lucru sa NU fi fost totusi cancer?` ??? asta ma intrebi ? daca da, atunci raspunsul este `da, teoretic se poate, cu o sansa din aceea de sub 1 la 10 000 probabil, deci in practica NU`.
melanom malign 18-11-2012, 22:10:48 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Din biopsia primei analize facuta la Victor Babes a iesit ca are melanom malign. Cea de-a doua analiza este cea a ganglionilor excizati si i s-au recoltat probe inca o data de la locul primei incizii (la gamba stanga), atunci cand a fost a fost operat cu bariere de siguranta oncologica. (doctorul considerand ca prima incizie nu a fost facuta cu aceste bariere de 2 cm)
Este posibil ca prima biopsie sa fie facuta gresit?
melanom malign 18-11-2012, 21:58:54 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
care prima analiza ?
melanom malign 18-11-2012, 21:52:43 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
buna seara !

Va multumesc pt. prompitudinea raspunsului. Operatia de excizie a glanglionilor a fost facuta pe 14.11.2012 impreuna cu reoperarea zonei din prima operatie(cea de-a doua operatie facandu-se cu margine de siguranta oncologica).
In urma excizie ganglionilor inghinali zona s-a umflat lasandu-se in jos pe picior. Doctorul i-a spus ca a fost intrerupt circuitul limfatic si ca va dura pana ce venele isi vor gasi un alt circuit.
As dori sa stiu cam cat timp va trece pana ce se va retrage aceasta umflatura?

Nu stiu ce inseamna MELANOM MALIGN in stadiul pT2a N0, deci un stadiu IB?
Exista posibilitatea ca prima analiza sa fie facuta gresit?
melanom malign 18-11-2012, 20:53:35 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
PET/CT -ul nu l-as fi recomandat in aceasta etapa; sper ca macar nu a trebuit sa platiti pentru el, altfel ma tem ca lucrurile au fost precipitate nenecesar.

pana una alta suntem in fata unui MELANOM MALIGN in stadiul pT2a N0 (pentru ca zici ca nici ganglionii nu sunt mariti), deci un stadiu IB; daca tehnica ganglionului santinela arata un ganglion lipsit de boala tumorala, atunci cred ca nu este necesar tratamentul cu interferon; daca exista unul sau mai multi ganglioni santinela invadati, acestia trebuie scosi in totalitate si se poate lua in discutie si IRADIEREA locala si tratamentul cu interferon.
melanom malign 18-11-2012, 19:40:15 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Buna seara!
Sotul meu a avut o excrescenta sub forma unei alunite la gamba stanga care a fost evaluata la dermatoscopie ca fiind in regula si a fost sfatuit sa o scoata decat daca il deranjeaza. Dupa o luna a horatat sa o opereze si sa i se faca o biopsie. Proba a fost tinuta 2 luni la laboratorul Spitalului de Urgenta Ploiesti dupa care i-a fost data in mana sa se duca cu ea la Bucuresti la Victor Babes. Dupa inca o luna i s-au dat rezultatele:

Histopatologic:
fragmente dintr-un melanom malign extensiv in suprafata cu nodul de crestere pe verticala aparent dezvoltat pe un nev displazic compus - nivel de invazie Clarkl III, indice Breslow ~1.6mm, rata mitozelor ~1 mitoza mm p., fibroza regresiva absenta, microsateliti absenti, invazie vasculara absenta, neurotropism absent.

Imunohistochimic:
`S100`pozitiv difuz; `melan A` pozitiv zonal; `HMB45` slab pozitiv zonal; `CK 34 BetaE12` negativ in celulele tumorale si pozitiv in epiderm; Ki67 pozitiv ~3%.

I s-a recomandat sa faca PET/CT care a iesit bine si o scintiografie pt. determinarea glanglionilor santinela. I s-au scos 2 ganglioni si asteptam rezultatele analizelor. Operatia a fost facuta la Cluj, unde am lasat si prima analiza pentru o reevaluare.
Mentionez ca acesti ganglioni nu erau inflamati la controlul anatomic.

Intrebarea mea : Este necesar tratamentul cu Interferon in cazul in care rezultatele glanglionilor si a primei probe(reevaluata) sunt bune?
melanom malign 07-11-2012, 20:20:47 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
mi-e greu sa ma exprim. din pacate nu mai detin detaliile cazului si nu pot, ca atare, sa emit vreo judecata.
melanom malign 07-11-2012, 19:36:29 de către corina76
Subiect: melanom malign
Buna seara,
nu am mai intrat de mult pe forum, vad ca nu mai sunt noutati. Sper ca acest lucru e de bun augur si cei care au postat aici sunt bine. Rodica, fratele tau cum se simte ? Cumnata mea se simte bine, sunt deja 6 luni de cand face interferon si e Ok. Suporta foarte bine, efectele secundare sunt doar dureri de cap in ziua cand face injectia si i-a cazut un pic parul. Toate analizele sunt bune. Acum a facut si marker tumoral Proteina S100. Valoarea a iesit 0, 06 ug/L.
Interval biologic de referinta 0, 15ug/L. Rezultatele incadrate in chenar se afla in afara intervalului biologic de referinta.
Domnule dr. credeti ca asta ne da sperante mai mari ?
Multa sanatate tuturor
melanom malign 17-09-2012, 20:50:58 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
felicitari !
melanom malign 17-09-2012, 17:48:05 de către lati
Subiect: melanom malign
Dupa o saptamana de cosmar am primit rezultatul neoficial cum ca este doar un nev compus, fara semne de malignitate, fara atipii si mitoze.Spun neoficial pentru ca am sunat la santomar si mi-au trimis rezultatul prin email.Sunt f happy!Maine voi vorbi si cu dr despre rezultate.Urmeaza sa fac de acum dermatoscopii regulate pentru celelalte semne.
melanom malign 11-09-2012, 20:32:06 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
mult succes !
melanom malign 11-09-2012, 08:25:33 de către lati
Subiect: melanom malign
Buna dimineata.Azi sunt programata la excizarea unei alunite care de joi a inceput sa ma usture si ulterior sa se umfle.Ciudat e ca la ultima dermatoscopie facuta acum 1 luna jumate parea ok, doar trebuia sa revin peste 3 luni pentru a o supraveghea.Am mari emotii.
melanom malign 05-09-2012, 23:11:34 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
eronat este cel putin impropriu spus. nevul spitz intra la diagnostic diferential cu melanomul malign. asta vrea sa spuna ca uneori nici nu poate fi diferentiat. nu s-a gresit nimic aici, nici logic si in niciun caz medical: o leziune cu suspicuine MARE de melanom malign, dar care putea, in masura mica, sa fie ceva benign (cum e nevul spitz), a fost tratata ca cea mai riscanta si periculoasa chestie. s-a dovedit, in final, ca nu a fost vorba de cancer, desi s-a procedat ca si cum ar fi fost (pe baza inaltei suspiciuni). este cu mult mai bine decat varianta inversa (incearca doar sa-ti imaginezi...). conduita a fost corecta, nu e nimic eronat aici.
melanom malign 05-09-2012, 11:51:01 de către bogdan112
Subiect: melanom malign
Piesa care a fost diagnosticata initial cu MM a fost diagnosticata ulterior la Institutul Victor Babes ca fiind Nev spitz, care din cate mi-a fost explicat nu este MM, deci in consecinta diagnosticul initial de MM a fost eronat.
melanom malign 04-09-2012, 23:57:23 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
intr`adevar, este o zi fericita !!! felicitari ! ganglionii neatinsi si un breslow mai mic de 1 mm este un total excelent cu sanse maxime devindecare !!!

totusi, DESIGUR ca ai avut melanom malign ! doar ca acesta a fost mic, localizat si vindecabil. cum ai ajuns la concluzia ca "nu ai avut niciodata MM" ?
melanom malign 04-09-2012, 22:24:35 de către bogdan112
Subiect: melanom malign
Revin cu rezultatul final de la Cluj:
1. reexcizie cutanata antebrat - micro - fragment de tegument cu tesut adipos subcutanat cu discreta hiperkeratoza a epidermului si importanta fibroza cicatricala dermo-hipodermica acompaniata de un moderat infiltrat inflamator alcatuit din limfocite, plasmocite, rare celule gigante multinucleate de corp strain cu dispunere predominant perivascular
2. Excizie cutanata regiunea pectorala st: - micro - leziune pigmentata, corespunde unui nev pigmentat cu arhitectura de tip congenital, excizata in totalitate
3. Excizie cutanata regiunea omoplat dr: micro- leziunea pigmentata corespunde unui nev jonctional cu arhitectura de tip dizplastic, excizat in totalitate
4. Axila dr. - micro - toti cei 12 limfoganglioni axilari izolati sunt indemi de metastaze )12N-, pNo)

Comitetul de Sarcoame:
Pacient 28 de ani, diagnosticat cu Melanom cutanat antebrat dreprt pentru care s-a efectuat excizie cutnata insuficienta in alt serviciu chirurgical (HP: Melanom malign Clark III, Breslow 0, 7 mm, margini 1mm, cu dimensiunea macroscopica de 5mm), se prezinta cu adenopatie axilara dreapta. s-a practicat reexcizie si limfadenectomie axilara dreapta.
HP: reexcizie antebrat dr, fibroza cicatricala, exc pect stg: nev pigmentat, exc omoplar dt : nev jonctional, 12/N0
Rec: controale


In consecinta ma consider un om mai mult norocos decat indus in eroare, pentru ca desi nu am avut niciodata MM, acel prim diagnostic de MM (eronat) nu a facut decat sa constientizez cat de expus sunt la MM, chiar daca am ramas fara grupul ganglionar in urma operatiei.

Va doresc tuturor sanatate!
melanom malign 25-08-2012, 15:23:51 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
numai bine !
melanom malign 25-08-2012, 12:34:57 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
M-ati scos din ceata inca o data!Va multumesc din suflet si va doresc toate cele bune!
melanom malign 25-08-2012, 01:26:19 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
iti recomand sa intri pe site-ul www.petct.ro

acolo poti afla lucruri comune despre ce este investigatia PET/CT, in detaliu. in mare este ca un fel de CT pe care zonele atinse de cancer pot sa apara colorate, criptic spus. e un lucru esential ca importanta si, s-a decis in romania, deoarece este o investigatie foarte scumpa, ca in cazul unui MELANOM MALIGN cu GANGLION SANTINELA POZITIV (care este cazul fratelui tau), aceasta investigatie se face GRATIS. trebuie doar facut un dosar de catre medicul oncolog, spre a se vedea daca nu cumva exista metastaze la distanta. acest lucru este PUTIN probabil, intr-adevar, dar ramane totusi posibil. totusi daca se pleaca acum la drum cu un tratament, este bine sa existe un termen de comparatie pentru viitor, in cazul vreunei eventuale suspiciuni de recidiva, lucru care va fi posibil pentru totdeauna, din pacate.

desigur ca NU este un lucru esential. eu l-as face in conditiile in care va veti decide sa faceti tratament cu INTERFERON, dar nu numai. de asemenea stiu ca in romania este indicat in acest moment interferonul, dar eu personal nu il consider un tratament foarte util. are niste mici sanse sa fie util, mai ales la cineva atat de tanar si cu o boala cu un risc asa mare de recidiva, dar studiile actuale nu il sustin foarte bine si mai este si un tratament indelungat si nu foarte usor de suportat. ramane decizia voastra. oricum in acest moment dacarbazina iese din discutie. nu are nicio utilitate si cine zice altceva cred ca face confuzii... cel putin pe baza standardelor actuale.

concluzii:
- momentan se poate considera cu sanse reale de vindecare
- sansele acestea nu sunt totusi ideale, din pacate riscul de recidiva ramane foarte mare si nu pot fi facute prea multe pentru asta
- tratamentul cu interferon il consider optional; la fel de buna o consider doar urmarirea periodica (in alte tari cum ar fi marea britanie sau franta nici nu se face, in aceasta situatie)
- ar fi util un PET/CT; pentru asta intrati pe site-ul de care v-am zis, selectionati din meniul de sus `PET/CT finantat` apoi `criterii de eligibilitate` (sunt mai multe butoane pe acolo) si gasiti ce scrie la `melanom malign`; va veti lamuri binisor.

numai bine si noroc ! va urez remisie completa si vindecare!
evitati expunerea la soare!
melanom malign 25-08-2012, 00:48:49 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Nu mai inteleg nimic.ce anume trebuie cerut printr-un dosar de catre medicul oncolog si ce rezultat?
Fratele meu a fost operat pentru prima data in aprilie, dupa care s-a pus diagnosticul de melanom malign Clark IV breslow 8 mm.dupa aceea s-a descoperit sindromul mielodisplazic, s-a inceput tratament, s-a facut CT cap, torace, abdomen, pelvis si nu a fost nici o problema, nu erau adenopatii, apoi s-a facut ganglionul santinela si in momentul operatiei doctorul a considerat ca ar fi mai bine sa scoata toti ganglionii.rezultatul a fost ceea ce v-am scris mai sus, 1 ganglion afectat.Am mers cu rezultatul la medicul chirurg si a recomandat sa se mearga la teritoriu pt tratament cu interferon si dacarbazin.Am fost si la un chimioterapeut de la IOB care a spus ca ar fi de ajuns doar interferon.Luni o sa mearga si la oncologul de teritoriu.Chirurgul a mai spus sa revina la 3 luni la control cu o ecografie in zona operatiei si CT sa mai faca la 6 luni si doar daca apar simptome se va cere mai devreme un CT.
Va multumesc mult pentru amabilitatea si rabdarea cu care raspundeti!Multa sanatate dvs si familiei!
melanom malign 24-08-2012, 22:20:07 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
Rodica Cojocea: parerea mea este ca diagnosticul scris mai sus de tine este o indicatie fara drept de apel sau alte discutii de PET/CT. acesta trebuie cerut printr-un dosar de catre medicul oncolog.

inafara de asta, in functie de rezultat, respectiv daca exista sau nu metastaze, se poate lua o decizie de tratament sau urmarire la distanta.
melanom malign 24-08-2012, 18:24:11 de către lati
Subiect: melanom malign
Am citit cateva pagini in spate si nu pot intelege cum la Bogdan i s-a dat un diagnostic de MM si apoi de nev spitz, care de fapt nu e melanom?Bogdan, cum esti?Eu sunt sub observatie cu cateva alunite, am facut ultima dermatoscopie acum exact 1 luna si dr zicea ca deocamdata nu sunt de scos, dar ma gandesc cu groaza ce va fi la urmatoarea vizita?
melanom malign 24-08-2012, 18:02:14 de către lati
Subiect: melanom malign
Am fost azi la dr ca am avut o ramasita de cojita pe picior, diagnosticul este de eczema psoriaziforma, m-am linistit.Ma gandesc sa merg la 2 luni la dermatoscopie, nu la 3 luni asa cum mi s-a zis.O alunita de pe picior parca creste cumva in sus.Va multumesc pentru raspunsuri.Am sa mai revin cand am vesti.
melanom malign 24-08-2012, 14:45:09 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Buna ziua!
O sa va prezint rezultatul histopatologic la parafina in urma limfadenectomiei axilara dreapta:
Diagnostic clinic de trimitere: MM subclavicular dr op Clark IV. Breslow 8mm
Piesa trimisa- ggl santinela axilar dr.
Macroscopie - ggl diametrul de 1, 7/1, 5 cm, consistenta medie, culoare neagra.
Microscopie examen extemporaneu:
1 criostat - metastaza melanom malign
Microscopie examen histopatologic
2 postcriostat, 3 parafina - metastaza melanom malign
Numar lame 2


Piesa trimisa - tes limf ggl axilar dr statia I+II
Microscopie examen histopatologic
Statia ggl I +II
2 fragmente-tesut conjunctivo - grasos
4 ggl histiocitoza sinusala +scleroza difuza
1 ggl histiocitoza sinusala + degenerescenta grasa
3 ggl histiocitoza sinusala
Total ggl examinati =9
Invadati =1 (ggl santinela)
Numar lame 7
Ce parere aveti, ce tratament ar trebui urmat?
melanom malign 23-08-2012, 14:29:46 de către lati
Subiect: melanom malign
Domnule dr, doar azi a fost la dermatologie, s-a uitat cu dermatoscopul si a zis ca e lovitura!Deci e ok.Acum alta e problema.Eu in luna iunie am facut o biopsie ca mi-a aparut pe coate si genunchi ceva piele solzoasa, fara mancarime, dr mi-a facut biopsie, mi-a dat diprosalic, mi-a trecut, a aparut din nou, iar m-am uns si a trecut.Azi mi-a sosit rezultatul si nu e psoriazis asa cum s-a gandit dna dr.A zis sa merg la ea cand apare iarasi pe piele.Ca un facut, acum nu am nimic.Cica la biopsie a iesit ceva de genul atipic pt psoriazis.Ce poate fi?O parere va rog, nu astept diagnostic.Pana nu apare iar pe piele, nu pot merge.
melanom malign 19-08-2012, 18:48:39 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ok, asteptam sa ne tii la curent !
melanom malign 19-08-2012, 18:35:37 de către lati
Subiect: melanom malign
Va multumesc pt informatii.E clar, nu cunosc termenii si medicina nu o inveti pe net.Maine mergem la derma sa vedem ce zice dna dr.
melanom malign 19-08-2012, 14:47:44 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
daca e sa intram in diagnosticul diferential al melanomului malign, pana in punctul biopsiei, exista multe lucruri care seamana, multe dintre ele benigne. totusi asta nu ar trebui sa te preocupe pe tine ci pe medic. daca tii neaparat, pot sa-ti furnizez o lista de asemenea diagnostice diferentiale (adica lucruri de care melanomul trebuie deosebit), de pe referinta teoretica medscape.com:

Benign melanocytic lesions
Dysplastic nevus
Squamous cell carcinoma
Metastatic tumors to the skin
Blue nevus
Epithelioid (Spitz) tumor
Pigmented spindle cell tumor
Halo nevus
Atypical fibroxanthoma
Pigmented actinic keratosis
Sebaceous carcinoma
Histiocytoid hemangioma

Poti sa verifici pe internet detalii despre fiecare entitate in parte, daca nu ai ce face, dar sunt absolut convins ca nu te va ajuta la nimic.
melanom malign 19-08-2012, 13:29:14 de către lati
Subiect: melanom malign
Domnule dr, am uitat sa precizez ca maine mergem la dr.Voiam doar sa va intreb ce alte cauze in afara de MM si hematom ar putea duce la acea pata.Nu v-am cerut diagnostic.E absurd sa se dea diagnostic.Doar niste informatii, doar atat.
melanom malign 19-08-2012, 12:20:43 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ce parere am ? ca nu trebuie sa-mi dau cu parerea despre aceste lucruri care, pana la proba contrarie, nu reprezintat o problema. iar proba contrarie nu va putea fi furnizata prin discutii pe internet. trebuie sa pastrezi o relatie APROPIATA cu medicul tau de FAMILIE, in primul rand, ca si cu un medic cu care colaborezi bine si in care ai incredere ca poate sa te ajute oricand cu orice sfat medical.
melanom malign 19-08-2012, 08:54:45 de către lati
Subiect: melanom malign
Va multumesc frumos domnule dr.Astept sa mai treaca vreo luna si ma duc iar la control.Ceea ce ma intristeaza momentan si nu imi mai gasesc locul, ieri am observat la sotul meu la o unghie de la picior o pata neagra la baza, de la cuticulaDegetul este langa degetul mare.A zis ca o are de cateva luni, deci nu este hematom, de atatea luni trebuia sa treacaNu?.Ce parere aveti?Pur si simplu alunitele imi guverneaza viata, doar la ele ma gandesc.Sunt disperata.
melanom malign 13-08-2012, 23:02:07 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
da, consultul dermatologic ramane suprem. nu cred ca pot eu spune ceva incat sa superceada decizia a DOI DERMATOLOGI care au avut ocazia sa te consulte pe viu, nu doar sa-si dea cu parerea pe internet. nu stiu ce vrei sa auzi, dar cred ca nu exista varianta mai buna decat urmarirea la 2-3 luni.
melanom malign 13-08-2012, 22:46:34 de către lati
Subiect: melanom malign
Buna seara!Domnule dr, poate imi dati si dv niste sfaturi.Am 32 ani si pielea deschisa la culoare, par blond, ochi verzi, si de cand ma stiu o gramada de semne.Nu le-am dat importanta pana in luna iulie cand am citit despre melanom si m-am ingrozit.M-am programat la dermatologie, pe 13 iulie si dr mi le-a examinat cu dermatoscopul, dar mi-a spus ca 3 dintre cele examinate arata rau si sa le urmarim si peste 3 luni.Pentru ca m-a speriat destul de tare, m-am programat iarasi la dermatologie la dna dr prof Cosgarea, pe data de 25 iulie. Aici, mi-a facut o dermatoscopie si a zis la fel ca sa le mai urmarim peste 3 luni.Am retinut ca la unul din semne a vazut ceva activitate, iar la altul care are un cerc alb in interior involueaza.Ce inseamna asta?
Pe scurt 2 din cele 3 semne care ar arata rau, sunt negre cu ceva ridicat in centru iar marginile maro maro deschis.Unul are 4 cm si unul 5 cm.
Ce parere aveti?Eu nu mai am liniste.Dermatoscopia e sigura?Totusi la 2 dr am fost si amandoi mi-au spus control la 3 luni.
melanom malign 11-08-2012, 15:32:14 de către ank_prigat
Subiect: melanom malign
Multumesc! Da, lumea nu crede, pana nu te trezesti nu o treaba din asta atat de perfida.
melanom malign 11-08-2012, 12:46:41 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
adevarat lucru !
melanom malign 10-08-2012, 17:56:02 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Condoleante.
Ar trebui initiata o campanie de informare a populatiei despre pericolul expunerii la soare. Am fost la mare si am observat foarte multa lume expunandu-se la soare la orele amiezii, atunci cand se stie ca e cel mai periculos. Foarte multa lume nu stie despre melanom, la fel cum n-am stiut nici eu. Descoperirea lui la timp sporesc sansele de supravietuire.
melanom malign 10-08-2012, 07:49:53 de către corina76
Subiect: melanom malign
ank_prigat
Sincere condoleante ! D-zeu sa-l odihneasca in pace ! Multa putere sa mergeti mai departe
melanom malign 09-08-2012, 23:23:58 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
condoleante !
melanom malign 09-08-2012, 21:03:12 de către ank_prigat
Subiect: melanom malign
Tatal meu ne-a parasit..am fost cu el pana in ultima clipa. L-am inmormantat de ziua lui. A fost cumplit. Atat nu-mi pare rau...i-am dat tot ce a cerut. De la depistare pana la clipa groaznica au trecut 6 luni. Va multumesc pt sfaturi!
melanom malign 05-08-2012, 00:38:25 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
LDH = lactat dehidrogenaza. e un analiza de sange care se face de rutina in aceasta boala.
melanom malign 04-08-2012, 22:41:06 de către Anca1962
Subiect: melanom malign
Imi cer scuze, LDH. Sunt nauca.
melanom malign 04-08-2012, 22:21:09 de către Anca1962
Subiect: melanom malign
Pentru domnul doctor RaulDuke:
Va multumesc din suflet pentru raspunsul neasteptat de prompt, chiar daca imi confirma asteptarile pesimiste.
Nu, nu am auzit de DHT. O sa intreb doctorita.
O sa imi permit sa va tin la curent.
melanom malign 04-08-2012, 17:56:17 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
P.S.: sa nu uit, ai facut cumva o analiza numita LDH si ce valoare are ?
melanom malign 04-08-2012, 17:34:45 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
da, din pacate lucrurile nu arata deloc favorabil, leziunea este cam avansata. sansele sa existe metastaze sunt mari, totusi nu totale. exista deci, intr-adevar, ca boala sa fie inca localizata, chiar daca aceste sanse sunt mici.

este foarte bine ca esti in portugalia si beneficiezi de acces la standarde vestice de medicina, pentru ca se impune completarea examinarii cu exact lucrurile care sunt planificate pt. tine. exista discutii posibile, dar acolo se lucreaza in echipa si deciziile deci au sanse mari sa fie cele corecte. eu de pilda as fi recurs rapid la un PET/CT si doar daca acesta ar fi negativ as face ganglion santinela, dar este perfect valabil si cum ti s-a propus tie. nu mai conteaza decat ca lucrurile sa se miste rapid si cu propmtitudine.

stadiul acesta avansat presupune sa se vada daca exista sau nu metastaze. in functie de asta se va adapta si tratamentul, cat mai repede cu putinta. daca exista metastaze, prima intentie este ca ele sa fie operate, daca se poate, oriunde ar fi. dupa aceea, sau daca nu sunt operabile din prima, oricum se pune problema de urmarire si tratament sistemic. pentru asta este foarte probabil (sau oricum ar fi ideal) daca ti s-ar propune inrolarea intrun studiu clinic, chestie foarte buna, de multe ori ideala.

desigur nu vom vorbi despre asta acum! nu e momentul sa te panichezi, vei face toate acele investigatii si, daca vrei, le vom discuta in detaliu pe aici. mult noroc si curaj ! te asteptam cu rezultatele !
melanom malign 04-08-2012, 16:22:44 de către Anca1962
Subiect: melanom malign
Mesaj pentru RaulDuke: Domnule doctor, va multumesc din suflet ca nu ati parasit acest forum, mai ales ca acum lucrati in strainatate, unde cred ca beneficiati de informatii si experiente care pot fi foarte utile celor din tara. Indraznesc sa va rog sa-mi dati si mie o opinie. Acum ma aflu in Portugalia, initial in vacanta, dar, dupa excizia unei alunite care ajunsese sa aiba un aspect foarte urat si care a evoluat timp de un an, un an si jumatate (imi blestem ignoranta, care m-a facut sa astept atat pana am ajuns la medic, acum o saptamana am primit urmatorul diagnostic, pe care vi-l traduc:
Melanom malign nodular
Breslow 2, 6mm
Ulceratie prezenta
Indice mitotic 1/mm2
Margini libere
Clark IV
Invazie perineurala si perivasculara absenta
Regresie absenta
Prezente microsatile in hipodermul de sub leziune
Stadiu T4b
Infiltrat limfocitar absent
Faza de crestere verticala prezenta

Fiindca am cetatenie portugheza, am fost trimisa la Institutul Oncologic, unde am fost inscrisa si programata la dermatolog pentru martea viitoare pentru o baterie foarte mare de teste ( ganglion santinela, TAC, PET etc, deja le stiti). Totusi, desi sunt deja pe mana doctorilor aici, as dori, in masura in care puteti, sa-mi dati opinia dvs, fiindca nu stiu ce explicatii voi primi aici. Intrebarea mea este deocamdata: credeti ca, avand in vedere datele pe care vi le-am dat, am sanse sa NU am deja metastaze?
Va multumesc anticipat si sper din tot sufletul sa ramaneti aici, pe forum, alaturi de noi. O sa-mi permit sa scriu marti noutatile, dupa consultatia de la Institutul Oncologic.
melanom malign 02-08-2012, 15:57:44 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ank_prigat: ce cred? nu cred ca deciziile medicale pot fi luate independent de consultatia cu un medic. totusi este cumva evident ca daca omul se simte din ce in ce mai rau, beneficiul continuarii tratamentului curent este CEL PUTIN indoielnic. trebuie sa va consulte un medic pentru tratarea simptomelor, altceva nemaifiind de facut in momentul de fata, din pacate.

maryyana46: nu cred ca este nicio problema si nicio incalcare a vreunei reguli de confidentialitate daca raspunzi la ce spital ai urmat tratamentul si chiar cine l-a condus. ce e obsesia aceasat cu aceasta secretomanie pe care o tot vad, in raspuns la astfel de intrebari, pe acest forum ?
melanom malign 02-08-2012, 07:46:16 de către maryyana46
Subiect: melanom malign
Scuze! dar in cadrul protocolului incheiat cu spitalul sotul meu a incheiat cu act de confidentialitate tratamentul facand parte dintr-un contract incjeiat cu tara noastra. Pot insa sa va spun ca orasul este Bucuresti.. Multa sanatate si intrebati pe la oncologie prin toata tara ca eu cred ca mai sunt programe din acestea.
melanom malign 01-08-2012, 17:52:24 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Maryyana 46 cine sunt doctorii despre care vorbesti si la ce spital sunt?
Multumesc si multa sanatate tuturor!
melanom malign 30-07-2012, 13:36:50 de către ank_prigat
Subiect: melanom malign
Buna ziua! Revin, tata se simte fff rau. vomita absolut tot, putina mancare pe care o poate manca, apa, ceai, totul verde, banuiesc ca de la fiere. Toata treaba asta se intampla de cand a inceput interferonul, despre care mi-ati zis ca oricum nu are ce cauta la metastaze. Acum 2 saptamani cand inca nu incepuse interferonul si era in spital, nu voma, manca cate un castron de ciorba de pasare de curte, era cat de cat bn. Acum aproape doarme toata ziua, cand nu doarme, vomita si cand nu vomita, geme de durere. Ne-am gandit sa oprim interferonul, fara sa anuntam doctorita, care probabil ne-ar face cu ou si cu otet. Ce credeti? Multumesc!
melanom malign 29-07-2012, 18:42:53 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ma tem ca nu am nici cea mai vaga idee. nu lucrez in romania momentan deci nu am nicio legatura cu studiile care se deruleaza acolo. trebuie sa faci ceva cercetare, incepand pe internet, dar apoi intreband in stanga si in dreapta pe la toate spitalele mari cu clinici universitare de oncologie de prin tara, bucuresti, cluj, etc.

incearca aici (cu cautare, evident, in ROMANIA):

http://www.cancer.gov/clinicaltrials/search
melanom malign 29-07-2012, 18:03:25 de către ank_prigat
Subiect: melanom malign
da, 3 milioane, scuze. Metastazele sunt abdominale, asta ne-au zis acum cateva luni. iar in ceea ce priveste faptul ca nu credeti ca exista cineva care recomanda interferonul in stadiul asta..credeti. Cum pot face sa intre tata intr-un studiu despre care vorbeati? Multumesc!
melanom malign 29-07-2012, 02:24:50 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu cred ca e vorba de 3 mii ci de cel putin 3 milioane. totusi, unde are metastazele ? cu siguranta ca efecte secundare poate sa dea interferonul, inclusiv aceste dureri. totusi daca boala e in faza METASTATICA, cu leziuni ale melanomului prezente inca oriunde in corp, interferonul nu este recomandat. ce se recomanda insa este chimioterapia sau inrolarea intr-un studiu clinic, daca nu cumva aveti acces la niste medicamente de genul ipilimumab sau vemurafenib. nu cred ca exista cineva care sa sustina ca interferonul in acest moment are vreun beneficiu.
melanom malign 28-07-2012, 19:10:34 de către ank_prigat
Subiect: melanom malign
Buna ziua! Va scriu din nou, tata a fost diagnosticat cu melanom malign cu metastaze prin luna aprilie. Stiu ca mi-ati zis ca daca sunt metastaze nu poate fi vb de interferon. dar doctorita ia dat sa faca acasa 3000 unitati de 3 ori pe sapt. de cand face are dureri mari abdomionale. sunt de la acest interferon sau e apa de ploaie la stadiul lui ? multumesc
melanom malign 25-07-2012, 22:23:42 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
numai bine !
melanom malign 25-07-2012, 07:47:14 de către bogdan112
Subiect: melanom malign
momentan ma refac dupa linfadenectomie, iar cand ies si rezultatele histopatologice de la noduli si alti doi nevi (dintre care unul albastru) revin cu informatii
Multumesc pentru ajutor.
melanom malign 24-07-2012, 22:33:39 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
da. NU E MELANOM MALIGN. in orice caz, dupa caracteristicele histologice si imunohistochimice, este o leziune foarte inrudita, se poate spune "precursoare" a unui melanom, ca atare este un lucru net pozitiv ca a fost excizat.

lucrurile arata total favorabil. mult noroc si in continuare !
melanom malign 24-07-2012, 22:15:36 de către bogdan112
Subiect: melanom malign
faptul ca este nev spitz inseamna ca nu e melanom malign sau inseamna ca este intr-un stadiu incipient ca nu mai inteleg nimic
melanom malign 24-07-2012, 20:53:51 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
foarte bine!
melanom malign 24-07-2012, 16:39:14 de către bogdan112
Subiect: melanom malign
A venit rezultatul de la Institutul Victor Babes
Histopatologic: Nev Spitz cu usoara atipie citologica, Limite de rezectie fara leziuni nevice
Imunohistochimic: `S100` pozitiv in celule nevice; HMB45 pozitiv in celulele nevice; Ki67 pozitiv ~3% in celulele nevice, pozitiv in nucleii bazali ai epidermului
Concluzii: testele imunohistochimice sustin diagnosticul histopatologic

La Cluj am facut testul S100 care a iesit 0, 04
melanom malign 17-07-2012, 21:47:16 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
in ce spital a urmat tratamentul ?
melanom malign 17-07-2012, 14:24:10 de către maryyana46
Subiect: melanom malign
Domnule doctor va multumesc pentru raspunsul promt dat si mai ales pentru sperante! oricat de mici ar fi ele.Nu va dati seama ca mult inseamna sa vb cineva cu tine cand esti speriat, bolnav fara nici cea mai mica speranta. Am avut acces la aceste medicamente datorita unor medici de elita, adevarati oameni pe care ii mai are Romania dar despre care nimeni nu srie nimic, care nu se impopotioneaza cu tot felul de nume si nu se bat cu pumnul in piept pentru realizarile lor.Credeti-ma ca mai sunt si astfel de medici in Romania!!! Sotului meu nu ii este foarte bine il dor genunchii, oasele, i se umfla mainile, picioarele are fel de fel de greturi si semiparalizii mici dar am inteles ca acestea sunt efectele secundare ale tratamentului. Speram din suflet ca va iesi macar o raza de soare si in viata noastra. Ma bucur ca am gasit acest site si doresc la toata lumea increder in medici si in D-zeu.
melanom malign 16-07-2012, 21:31:27 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
daca a primit si vemurafenib si ipilimumab cu siguranta a avut acces la tot ce exista dovedit ca util in momentul actual in tratamentul acestei boli.

cand a facut tratamentele pe care le-ai amintit si ce face in momentul de fata ?

cu vemurafenib nu am tratat inca pe nimeni, dar rezultatele cu acest medicament sunt foarte bune. din pacate se aplica numai la bolnavii cu o anumita mutatie in tumora, care se gaseste la aproximativ jumate dintre ei, dar la respectivii, ratele de raspuns sunt foarte mari, cu control bun al tumorilor. din pacate aceste remisii nu tin prea mult si dupa un numar (mai mic sau mai mare) de luni, boala incepe sa progreseze iar.

cu ipilimumab am tratat deja cativa pacienti, probabil unul dintre numerele cele mai mari din tara inca, si pot spune ca pe scurta durata cat a existat accees la acest medicament, desi ratele de raspuns sunt mult mai mici decat la vemurafenib, totusi atunci cand se obtine o remisie, aceasta tinde sa dureze mult mai mult. plus ca odata obtinuta o remisie, daca boala reevolueaza, se poate reincerca tot cu acest medicament (daca recidiva nu a aparut la mai putin de 6 luni de la obtinerea remisiei); e drept ca e un medicament cu toxicitati ceva mai mare si ca raspunsul apare foarte lent, astfel incat nu e indicat la bolnavii critici, dar totusi beneficiu exista. personal am obtinu CEL PUTIN o remisie completa la bolnavii pe care i-am tratat, incepand din iarna. e posibil ca printre cei ce au incheiat tratamentul sa mai fi fost rezultate bune, dar din pacate am fost nevoit sa-mi "abandonez" pacientii in grija unor colegi de ai mei, caci de ceva vreme nu mai lucrez in tara si deci nici nu mai stiu mare lucru.

speranta cu siguranta exista!
melanom malign 16-07-2012, 13:43:41 de către maryyana46
Subiect: melanom malign
ptr dr RaulDuke

Sotul meu a fost diagnosticat cu MM Clark 4 breslaw 3, De atunci i s-au scos mai multe alunite si anul trecut a facut o operatie de plaman, apoi metastaze pe ficat si apoi la creier. pentru ficat a facut ipilimumab citostatice. apoi radioterapie pentru cap si apoi vemurafenib.Pentru ca citind ce ati scris aveti experienta in lucrul cu aceste citostatice vreau sa va intreb daca (desi stiu ca este o prostie) dar sper ca imi veti da o speranta macar daca au aceste citostatice vre-un rezultat.Acum ultimul citostatica care il face e foarte tare si i s-a umflat tot capul ia diuretice dar tot nu cedeaza si suntem foarte ingrijorati.Daca nu va deranjeaza sa-mi spuneti din experienta dvs in ce priveste lucrul cu aceste doua citostatice ce rezultate ati avut cu pacientii.
melanom malign 16-07-2012, 10:49:39 de către bogdan112
Subiect: melanom malign
CT am facut, unde apareau ganglioni fara aspect cert patologic insa de dimensiuni de cca 1cm la axila stanga, si lomboaortici, la axila dreapta era de 1, 2 cm si datorita pozitionari nevului pe antebratul drept au scos grupul din axila dreapta.
Multumesc de sustinere si revin cu informatii noi cand apar
melanom malign 15-07-2012, 12:17:00 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Este putin probabil ca histopatologul sa fi gresit. Si eu am dus proba de 2 ori in locuri diferite si rezultatul a fost identic.
melanom malign 15-07-2012, 00:15:09 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
intr`adevar, cand exista ganglioni suspecti se indica scoaterea lor si nu tehnica ganglionului santinela. sper ca ganglionii scosi sa se dovedeasca FARA infiltrare tumorala. in acest caz nu s-ar indica niciun tratament. probabil ca in romania ti se va recomanda un an de INTERFERON alfa 2b cu beneficiu discutabil... o varianta foarte buna este sa nu faci nimic ci doar supraveghere periodica.
daca ganglionii sunt invadati, atunci lucrurie se cam complica si dupa parerea mea s-ar indica FOARTE MULT un examen PET/CT sau cel putin o cautare sistematica prin RMN cerebral si CT de torace si abdomen. despre tratament, din acest punct de vedere, lucrurile sunt controversate si sunt multe de discutat analizele imagistice, dar daca exista metastaze, ele trebuiesc operate, iar daca nu... axila, mai nou, se recomanda a fi iradiata.

vorbim dupa ce afli mai multe, dar abandoneaza ideea cu "diagnostic histopatologic gresit" caci nu duce nicaieri ! situatia inca nu este fara speranta, dar nu te deda unor ganduri care pot sa te abata din ce trebuie sa urmezi din punct de vedere medical.

iti urez succes si tinem legatura !
melanom malign 14-07-2012, 22:51:09 de către bogdan112
Subiect: melanom malign
Buna seara,
revin cu noutati, am ajuns in cele din urma la Cluj, unde am fost operat la axila dreapta si au scos tot grupul de ganlioni. Nu au incercat tehnica ganglionului santinela deoarece au spus ca pe un ganglion palpabil nu isi mai are rostul. Au mai operat inca 2 nevi suspecti si acum astept rezultatele biopsiilor.
Speram la un diagnostic gresit in ceea ce priveste melonomul malign, repet sparam, ca primul medic care a facut analiza histopatologica sa fi gresit.
Acum astept raspunsul histopatologic si ma intorc la Cluj pentru tratamentul ce se va impune dupa rezultat.
Analizele preoperatorii au fost in limite, operatia a decurs bine si ma simt bine ceea ce doresc tuturor!
melanom malign 11-07-2012, 22:02:13 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
cel mai clar pot raspunde pe baza unei descrieri tehnice a protocolului operator si al gestului ganglionului santinela, apoi pe baza rezultatului examenului anatomopatologic de dupa operatie.

desigur ca daca exista suspiciunea prezentei ganglionilor si la nivelul gatului, ei trebuie operati, daca nu exista metastaze si in alte parti, cumva inoperabile. avand in vedere problema cu trombocitele, chimioterapie este improbabil ca va face, si oricum in melanomul malign se recomanda operarea tuturor metastazelor care se pot opera. cred ca in momentul de fata se impune un examen PET/CT. ati vorbit cu medicul oncolog despre asta? ce urmeaza sa faceti ?
melanom malign 11-07-2012, 17:11:41 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Buna ziua!Revin cu noutati, azi a fost operat fratele meu din nou(ganglionul santinela).Ieri i-a fost injectata substanta radioactiva, iar in urma echografiilor si pozelor facute primii ganglioni colorati au fost in spre axila si spre gat.Domnul doctor a fost optimist si credea ca o sa fie bine, dar azi dupa operatie raspunsul a fost altul:, , operatia a fost mult mai mare decat ne asteptam, ganglionii axilari erau negrii si i-am scos pe toti``, la cei din spre gat nu s-a umblat.Trombocitele au crescut pana la 72000 si toata lumea era speriata pentru ca operatia a fost mai mare si se temeau de posibile sangerarai.Intr-un final a spus ca e bine nu au aparut sangerari, dar ramane la terapie intensiva pana maine.Credeti ca ar fi trebuit scosi si ganglionii din spre gat?Dl dr a spus sa asteptam rezultatul de la patologie si ca o sa fie nevoie sa se faca chimioterapie, dar cine o sa-i faca daca are trombocitele atat de scazute(sindrom mielodisplazic).
Multa sanatate tuturor!
melanom malign 06-07-2012, 23:21:08 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
pai CARE anume sa fie greseala ? si daca nu e clark 3 ci e 4 sau 2, care e diferenta ?

CT-ul spune ca nu poate preciza daca ganglionii vizibili sunt bolnavi sau nu. trebuie investigatii suplimentare.
melanom malign 06-07-2012, 23:16:41 de către bogdan112
Subiect: melanom malign
Sa fie gresit in sensul ca s-a pus gresit diagnoasticul(desi nu cred)
La Bucuresti am trimis proba pentru o a doua opinie si pentru imunohistochimie, la Institutul Victor Babes,
Concluzia:
Fara determinari toraco-abdoninale
Ganglioni lomboaortici, axilari si inghinali bilateral, fara aspect cert patologic.
melanom malign 06-07-2012, 22:22:18 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
cum sa fie testul gresit ? clark 3 nu are nicio legatura cu starea ganglionilor. furnizeaza-ne cel putin concluzia, mot a mot, a examenului CT. poate ca se impune cel putin efectuarea unui GANGLION SANTINELA, sau/si un RMN regional, pentru ganglioni, daca chirurgul zice ca nu vede nimic anormal. desigur ca intr-o singura saptamana nu se va intampla nimic in neregula. ce test de la bucuresti astepti ? o investigatie sau sa vorbesti cu medicul si atat ?
melanom malign 06-07-2012, 21:19:19 de către bogdan112
Subiect: melanom malign
Am primit rezultatul CT, pare a fi bun, concluziile zic ca nu exista modificari patologice certe la ganglioni, care sunt de 1cm respectiv 1, 2cm.
Nu am reusit sa dau de chirurg azi, luni trebuie sa merg la oncolog, care probabil ca o sa ma trimita iar la chirurg pentru operatie, si sunt indecis daca sa ma operez sau sa astept si opinia de la Bucuresti. Poate oare ca testul sa fi fost gresit? Care ar putrea fi probabilitatea ca un medic sa puna diagnosticul de MM clark3 fara sa fie sigur de ce scrie? Pe diagnostic scria ca se impune o a doua opinie, dar cred ca este numai asa pentru siguranta pacientului, nu prea cred ca cineva s-ar juca cu un asa diagnostic!
Intrebarea ar fi, in situatia de fata, imi permit sa mai astept o saptamana testul de la Bucuresti? Ce as avea de pierdut? Si ce as avea de castigat!
melanom malign 04-07-2012, 09:38:16 de către corina76
Subiect: melanom malign
Doamne ajuta sa fie bine Bogdan!
Cumnata suporta destul de bine interferonul. A inceput in prima saptamana cu 3 mil UI x3, apoi a doua sapt. cu 6 mil UI x3/sapt, si acum cu 9 mil UI x 3/ sapt. O sa ramana asa cu 9 mil UI. A primit interferonul pentru 3 luni, gratis prin CAS.
Dupa ce isi face injectia la vreo doua ore ia paracetamol. Inafara de faptul ca a durut-o capul nu are nimic, zice ea. Acum la injectia de luni s-a simtit mai rau, a avut dureri mai mari de cap, dar poate si din cauza caniculei, era si la lucru de noapte. In 18 iulie mergem la control la chirurgul oncolog care a operat-o.
Sa auzim de bine si multa sanatate tuturor.
melanom malign 03-07-2012, 22:35:43 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ok. asteptam rezultatul.
melanom malign 03-07-2012, 21:56:51 de către bogdan112
Subiect: melanom malign
Am fost la oncolog astazi, de acolo in baza la ecografie m-a trimis la chirurg sa imi scoata ganglioni de axilari(desi medicul radiolog indica un examen CT), sa reopereze locul nevului, dupa care sa fac un CT cu substanta de contrast. La chirurg surpriza, se apuca sa palpeze ganglionii (oncologul nu a facut asta) si zice ca nu simte decat la stangu ceva foarte mic si inainte de a ma opera vrea un CT.
Asa ca in consecinta de maine umblu dupa CT
melanom malign 03-07-2012, 18:14:59 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Si cum suporta?
melanom malign 03-07-2012, 09:36:45 de către corina76
Subiect: melanom malign
Buna ziua
Pur si simplu ma cuprinde groaza sa vad cate cazuri noi apar si parca tot la oameni tineri!
Cumnata mea a inceput tratamentul cu interferon 9 mil. UI de trei ori pe saptamana.
Va doresc multa sanatate tuturor
melanom malign 03-07-2012, 00:06:18 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
foarte bine! asteptam rezultate.
melanom malign 02-07-2012, 23:06:57 de către bogdan112
Subiect: melanom malign
maine merg la oncolog, cu rezultatul pe care l-am postat, am inteles de la ecograf ca nu este concludent, ca adenoamele pot fi vechi, de la bolile copilariei si ca trebuie sa merg la oncolog sa ma trimita la un tomograf sa vada si alti ganglioni si in consecinta maine sunt prezent la oncolog
melanom malign 02-07-2012, 21:55:24 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ai primit diagnosticul de cancer de piele, melanom malign, care este unul dintre cele mai agresive tipuri de cancer. desigur ca ai facut extrem de bine ca te-ai operat. in toate aparentele, pare a fi fost un stadiu localizat, dar aparitia ganglionilor axilari pune probleme mari de diagnostic ulterior. respectiv daca ei sunt palpabili si suspecti, trebuie operati in bloc. fie asta, fie facuta macar o tehnica a GANGLIONULUI SANTINELA, cel putin. asta s-ar fi indicat daca nu exista niciun ganglion suspect. fiindca exista, repet, se recomanda operatia IN BLOC a acestor ganglioni. la fel se indica investigatii mai ample, respectiv cel putin un examen CT de torace, abdomen si pelvis + un examen IRM cerebral. numai asa se poate stadializa corect melanomul. de asemenea trebuie facuta o REoperatie a leziunii initiale, cu o margine de siguranta mai mare. asta trebuia sa te indrume medicul care te-a operat initial. banuiesc ca era dermatolog. ce ti-a zis ca ai de facut in continuare ?
melanom malign 02-07-2012, 13:51:05 de către bogdan112
Subiect: melanom malign
am 27 de ani si in urma unui control de rutina, am decis excizarea unei alunite. ulterior exciziei am trimis piesa pentru examen histopatologic.

Diagnostic trimitere: nev nevocalular pigmentat

Date clinice/paraclinice; evolutie extensiva de un an (S+adancime)

Descriere macroscopica: fragment cutanat ovoidal de 7/5 mm, grosime 5mm centrat de o pata pigmentata circulara de 4-5 mm.

Descriere microscopica: Leziune tegumentara formata din :
- cuiburi jonctionale mare de talie si forma variata care pe alocuri se apropie foarte mult de suprafata epidermului;hiperkeratoza marcata;
- dermul papilar ocupat de cateva cordoane de melanocite; melanocitele cu polimorfism morfologic, nucleolate; mitoze se observfa intre 1-3/sectiune pe cateva sectiuni din multiplele sectiuni8 seriate; pigment melanic bogat inegal distribuit in cuiburile nevocitare si in macrofage dermice;
-sublezional se gaseste un infiltrat inflamator cronic de intensitate moderata-redusa, cu dispozitie in banda si agregare perivasculara;
Marginea laterala minima 1 mm;adancime maxima impreuna c7u infiltratul inflamator 0, 6-0, 7 mm.

Diagnostic anatomo-patologic: melanom malign Clark III breslow 0, 7 mm.

In urma acestei analize s-a efectuat ecografia ganglionilor axilari a carei interpretare este: in ambele axile, exista adenopatii de pana la 1 cm(media), cele din dreapta bloc adenopatic de pana la 2 cm (media).


va implor daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. cu e situatia. a fost bine ca am scos-o? nu ma asteptam la astfel de rezultat.

mai mentionez ca a fost diagnosticat cu artrita reumatoida reactiva, a facut tratament si e sub control acum.(tratament acum circa 3 ani). ma intereseaza sa stiu daca adenopatiile de la ganglioni se pot datora si acestei boli.
melanom malign 28-06-2012, 08:09:06 de către one2009
Subiect: melanom malign
suntem programati la ecograf si CT.
deocamdata.
melanom malign 28-06-2012, 00:28:21 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
da, din pacate incidenta acestei boli la noi in tara este in crestere.
melanom malign 27-06-2012, 23:47:35 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Ma ingrozesc cand vad atatea cazuri noi si parca din ce in ce mai grave.
melanom malign 25-06-2012, 22:15:38 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
gravitatea este o notiune relativa. iar diagnosticul histopatologic pe care il listezi trebuie contextualizat, adica trebuie mai multe detalii medicale, desi este evident ca rezulta un MELANOM MALIGN care este un cancer de piele foarte agresiv, care este intr-o forma avansata.

despre "ce pasi trebuie sa urmati" trebuie sa va lamureasca medicii cu care ati vorbit pana acum, pentru ca in mod evident ati fost pana la medicul de familie, apoi pana la un chirurg sau dermatolog care v-a facut biopsia si apoi ati primit rezultatul de la cineva.

un consult oncologic este absolut esential momentan, pentru o luare in evidenta.
melanom malign 25-06-2012, 21:35:15 de către one2009
Subiect: melanom malign
buna seara,

in primul rand multa sanatate tuturor!
as dori sa-mi explicati diagnosticul: metastaza in tranzit de melanom malign. localizare: dermo-hipodermica cu prezenta de embol tumoral interlinfatic.
gravitate, ce pasi ar trebui sa urmam, care ar trebui sa fie obiectivele noastre realiste, la ce sa ne asteptam?

multumesc
melanom malign 25-06-2012, 21:13:49 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
da, se poate, dar depinde de cauza si de ce s-a facut deja. ati fost la medicul de familie cu aceasta problema ?
melanom malign 25-06-2012, 20:00:30 de către ank_prigat
Subiect: melanom malign
Lui tata i s-au umflat picioarele foarte tare. Se poate face vreo ceva? V-am scris despre el acum cateva zile.melanom malign cu metastaze. Multumesc!
melanom malign 24-06-2012, 16:06:27 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
fie. inseamna ca nu sunt ganglioni suspecti la palpare sau pe CT.
melanom malign 24-06-2012, 15:31:54 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
S-a facut deja CT-ul si oncologul a spus ca e in regula ca nu sunt probleme.A mai spus ca trebuie facut ganglionul santinela, dar ar trebui sa mai creasca trombocitele pana la 100000-120000.
melanom malign 24-06-2012, 13:59:09 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
inainte de GANGLIONUL SANTINELA trebuie facuta o examniare (intai palpare, apoi ecografie si eventual CT) a ganglionilor loco-regionali; daca sunt ganlioni suspecti la aceste examene, ulterior trebuie un examen CT de cap/torace/abdomen sau chiar un PET/CT si un RMN cerebral, ulterior o eventuala rezectie chirurgicala IN BLOC a acelor ganglioni; daca nu exista ganglioni suspecti, abia atunci recomand ganglionul santinela.

oncologul ce v-a zis, mai nou ?
melanom malign 24-06-2012, 11:00:21 de către Rodica Cojocea
Subiect: melanom malign
Buna ziua!Revin si eu cu vesti, trombocitele au crescut la 75000 de cand a marit doza de medrol la 16mg/zi.I s-au mai facut analize si echografii si este bine.A ramas cu acelasi tratament, dar cei de la hematologie spun ca trebuie insistat sa se faca ganglionul santinela, pt ca parerea lor e ca nu sunt probleme daca se face transfuzie cu masa trombocitara, mai ales ca la prima operatie trombocitele au fost 9000.Acum trebuie sa gasim si un medic care sa faca asta.Dvs ce parere aveti?
Numai bine!
melanom malign 22-06-2012, 19:52:01 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
totusi, unde a facut tratamentul cu yervoy si ce ti-au zis medicii de acolo cand ai incheiat tratamentul ?

ce spune ultimul examen CT si cand a fost el efectuat ? de ce a fost tratamentul "greu de suportat" ? ce s-a intamplat ?

ce simptome are ? ce vi s-a propus in continuare ?

ce stii despre prognostic si ce asteptari ai in continuare ?
melanom malign 22-06-2012, 01:52:44 de către dan7979
Subiect: melanom malign
tatal meu a fost diagnosticat cu melanom malign extensiv in suprafata, ulcerat, stadiu Clark IV, indice Breslow 4.5 mm.primul ct a fost facut cap torace abdomen la care s-au obs mici noduli 3, 4 mm la plamani.a facut tratament dacarbazin(4 serii), dupa care a urmat un tratament cu yervoy.acest ultim tratament nu a putut sa il faca pana la capat fiind f greu de suportat.eu unul sunt f ingrijorat ca in afara de primul ct care a fost facut complet(cap toraoace abdomen)urmatoarele 2 au fost facute fara sub de contrast si nici in zona capului.am intrebat si mi s-a zis ca nu e nevoie sa ii faca in zona capului si nici sub de contrast nu necesita.e neaparata nevoie ca ct sa fie faacut complet si cu sub de contrast?
melanom malign 21-06-2012, 19:29:42 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
cu placere!

26241 com 1 2 3 4 ..... 234235236237238239240 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp