Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 233234235236237238239 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
melanom malign 31-01-2013, 19:50:36 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Important e psihicul si sa nu ne gandim imediat cuvantul cancer=moarte...e un cuvant foarte urat si aduce multa spaima si durere in suflet...fiecare din noi avem destinul nostru si nu se stie cate zile avem de la Dumnezeu...important e sa nu ii abandonam pe cei ce au nevoie de noi in clipe grele si sa le dam si noi sperante...sa le facem zile frumoase, senine, cum de altfel ar trebui sa fie si de obicei.nu pierdeti niciodata speranta si mergeti inainte orice ar fi...si cei care au trecut prin asa ceva, imi pare nespus de rau ca au pierdut persoanele dragi de langa ei,.dar sunt sigura ca si ei cautau speranta, cuvinte incurajatoare si nu cuvinte gen..melanom malign=moarte...fiecare corp uman e divers si as putea sa va povestesc multe cazuri ce am vazut aici care s.-au vindecat complet si alte cazuri ce merg inainte cu tratament.dar nu va dati batuti oameni buni si nu va pierdeti nicicand speranta.fiti tari si Dumnezeu sa aiba grija de noi, de toata lumea!multa sanatatate mamei tale. Alina, si multa putere pentru a putea trece prin asta!Doamne Ajuta!
melanom malign 31-01-2013, 15:34:12 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Ai dreptate Lorena doar cu speranta cred ca poti merge mai departe. Ai grija de tine
melanom malign 31-01-2013, 15:31:25 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Buna, revin cu noutati mama a facut azi dimineata prima perfuzie cu interferon, ce pot sa fac este sa ii multumesc lui dumnezeu pt ca se simte foarte bine deocamdata si sper sa fie la fel, nu are nici un simptom decat niste furnicaturi in mana in timpul perfuziei, doamne ajuta la toata lumea, maine merge la a 2 perfuzie...
melanom malign 31-01-2013, 10:31:03 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Eu am vazut multe cazuri in spital unde am fost cu sotul meu cu oamnei cu melanom ce traiesc de 10 de ani sau si mai bine...depinde de destinul fiecaruita...dar nici asta nu e o regula sa spui gata s-a imbolnvait, nu ii facem nimik ca si asa va muri si stam si ne uitam la el...eu am vazut oameni ce s-au vindecat complet, pt ca era intr-o faza incipienta si oameni ce isi fac controalele periodice la 4-6 luni...si poate unii din noi preferam sa mergem pe la medici si tratamente sa prelungim viata celor dragi noi..de ce nu?sau ce ar fi sa stau cu mainile in buzunar si sa gandesc ca are melanom malign, gata, moare, il ajut si nu il mai duc pe la medici?!!!...pana ce am sperante voi merge si sper ca intr-un final sa fie bine!putere psihica ai nevoie si sa vb cu oameni optimisti!
melanom malign 30-01-2013, 14:16:09 de către ank_prigat
Subiect: melanom malign
Sa intre cineva care sa ne zica despre un bolnav de melanom malign care s-a vindecat.mai ales daca nu s-a descoperit in faza incipienta. Nu exista asa ceva. Din experienta cuiva care si-a pierdut o persoana foarte draga, nu exasperati persoanele de langa voi cu tratamente chinuitoare, mai ales daca nu vor. Nu ii faceti sa sufere mai rau..e o bola crunta de tot.imi pare rau ca nu am cuvinte de incurajare. Tata in luna ianuarie anul trecut a inceput sa se simta rau.ameteli, paloare...in decembrie era bine- merci. Avea tumori in abdomen dar nu stiam. In august saracutul nu a mai rezitstat. Multumesc lui Dumnezeu ca nu s-a chnuit foarte rau, si cei ce au trecut deja prin asta, stiu la ce ma refer.. nu a facut morfina, a mers la toaleta pana in ultima zi, deci nu a zacut la pat. A fost cumplit, am vb cu el pana in ult 5 minute...a vrut sa aiba mormantul pregatit, ne-a dat indicatii clare, am aflat ca si-a platit pomelnicele inainte pt cand nu v-a mai fi. A avut o tarie de caracter nemaipomenita. L-a avut pe Dumnezeu! Mi-e dor de el de nu mai pot!!!!!!!
melanom malign 30-01-2013, 10:08:29 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Mama mea a fost sunat a acum o ra ca au primit tratamentul cu interferon si sa mearga sa inceapa tratamentul.. Nu stie ce sa facaaaa :((((
melanom malign 30-01-2013, 09:11:33 de către lorena83
Subiect: melanom malign
TuBUL DE DRENAJ 15 ZILE, EXACT.si durerile vor disparea incetul cu incetul.important e sa nu va lasati si sa mergeti inainte...si sa speram ca rezultatul va fi favorabil.Dumnezeu sa va ajute si sa va dea enorm de multa putere!eu am pierdut sarcina de 5 luni, o durere imensa, am avut o nastere normala, dar contiunuu sa fiu tare si sa cred ca trecem printr-o perioada neagra..fiti cu moralul sus toti cei ce treceti prin momente grele si CARPE DIEM!
melanom malign 29-01-2013, 14:48:31 de către vale1967
Subiect: melanom malign
am trecut si peste aceasta interventie...durerea nu se poate exprima in cuvinte..nu stiu cat timp va trebui sa port tubul de drenaj stiu ca 15 zile se asteapta rezultatul ganglionilor excizati...DOAMNE AJUTA.
melanom malign 24-01-2013, 13:21:58 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Am inteles dar sunt foarte ingrijorata credeti ma. Mama are 4 luni de la operatie si nu a facut nici un tratament pana acum, se simte bine de o saptamana a inceput un tratament naturist, ea nu are nici o durere, dar nush ce sa zic, imi este foarte frica de tratamentul cu interferon.
melanom malign 24-01-2013, 10:32:57 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Nivelul melanomului, adica nivel Clark nu da stadiul bolii.practic nu prea mai are mare importanta nivelul Clark.in functie de stadiul bolii se face tratamentul...
melanom malign 22-01-2013, 22:14:26 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Multumesc mult, facebook toma cristina alina. As vrea sa stiu la inceput ce nivel a fost.
melanom malign 22-01-2013, 21:29:08 de către cojocaru oana marina
Subiect: melanom malign
Am uitat sa va spun ca 1 an jumate a facut si interferon intre curele de citostatice.Alinacristina poti sa-mi dai facebook daca ai sa mai vorbim.
melanom malign 22-01-2013, 21:11:42 de către cojocaru oana marina
Subiect: melanom malign
Multumesc pentru condoleante.Eu nu vreau sa va speri organismele difera de la unu la altul, la uni bolnavi evolueaza incet la alti rapid. Alinacristina vrei sa iti spun cazul meu. L-am depistat pe sotul meu in mai 2010 la ct nu a iesit nimic. Cum l -am depistat am inceput tratament cu dacarbazina si cisplatin timp de 1 an jumate. Dupa 1 an jumate i s-au marit ganglioni axilari si l-am operat la amindoua axilele la un interval de 1 luna. Dupa operati si intre am facut citostatice cu aceleasi medicamente.Eu i-am facut ct la 6 luni. In februarie anul trecut am facut un tratament la Bucuresti dupa care la ct a aparut ganglioni la axila dr si metastaze pulmonare, l-am operat in iulie, in septembrie am facut ct si au aparut mai multe metastaze.Eu am incercat si naturiste, dar nu s-a mai putut face nimic.Incodata imi cer scuze ca nu vreau sa va speri dar eu v-am scris prin ce am trecut in ultimi 2, 5ani.Am crezut ca-l salvez si-l tin in viata ca este foarte greu singura.
melanom malign 22-01-2013, 18:21:14 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna...condoleante pt doamna Cojocaru...imi pare foarte rau...eu tot timpul sper intr-o vndecare, azi am fost sa scoatem atele dupa prima operatie a linfonodului sentinela.am intrebat doctorita ce se va intampla dupa scoaterea linfonozilor de pe partea stanga...a spus ca practic boala dupa scoaterea linfonozilor nu mai este in corp(CT-ul sotului meu dand un rezultat negativ din punct de vedere negativ) si nu va face nici un tratament decat o data la 4 luni CT.Altceva ce vreau sa specific pentru ca am vazut ca toata lumea spune ca poti manca orice.da acela este raspunsul medicilor ca poti manca orice...dar nu sa faci abuz de mancare "proasta"...eu am o lista de la INstitul National de Tumori din Milano, care studiaza doar tumorile si in urma multor cercetari e dovedita chestia cu alimentatia...o alimentatie moderata si sanatoasa e intotdeauna un avantaj in plus...ai o imunitate si mai buna in primul rand...oricum lucrurile trebuiesc luate pas cu pas...e f greu, stiu, sunt nopti in care nu se doarme...insa atat timp cat lupti si speri, mai ai o speranta.vale1967 mult succes...gandeste pozitiv,...viata este o surpriza mereu, nu te lua dupa un caz sau altul...sunt multe lucruri ce se schimba de la caz la altul...pozitita initiala a melanomului(de aceea aici nu se ia in considerare Clark) pentru ca difera nivelul Clark in fuctie de locul primitiv al tumorii(fata, spate, picior, cot.etc..etc)un breslow de 3 mm nu e totusi alarmant...sunt altii care au avut breslow mult mai mare...breslow, activitatea mitotica si ulcerarea dau primul stadiu al bolii...ai facut un TAC aici (cerebral, torace, abdomen?)...Doamne ajuta tuturor si mu
melanom malign 22-01-2013, 00:52:27 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Cojocaru spune ne te rog despre cazul tau.
melanom malign 22-01-2013, 00:49:04 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Buna mama mea are un caz asemanator, va rog daca puteti as vrea si eu adresa voastra de mess, pentru k sunt foarte speriata mai ales ca nu exista interferon in spital si mama deocamdata face un tratament naturist, dar si in cazul in care incepe un tratament cu interferon as fi fff speriata de aceste efecte adverse. Mult noroc la operatie sa dea dumnezeu sa fie bine
melanom malign 21-01-2013, 22:27:29 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
condoleante ! sfatul tau insa este foarte util.
melanom malign 21-01-2013, 22:00:19 de către cojocaru oana marina
Subiect: melanom malign
Sunt sotia unui bolnav de melanom care a decedat acum 3 luni.Am facut tot ce sa putut tot feluri de tratamente. La interferon sa luati 1 tableta paracetamol inainte cu o jumatate de a face interferonul si cu o jumatate de ora dupa.
melanom malign 21-01-2013, 12:44:28 de către vale1967
Subiect: melanom malign
buna...lorena..cazul meu este asemanator chiar mai grav...breslow mai mare de 3mm ulcerat...operat in 7 decembrie la ospedali riunite di Bergamo la ganglionul santinela care a fost gasit pozitiv si acum in 24ian deci peste 3zile sunt programat pentru operatia de scoatere a tuturor ganglionilor tot pe partea stanga, , , daca ati dori sa tinem legatura va dau id, --------- ar fi o binecuvantare sa ne impartasim durerea mai ales ca distanta bergamo-milano e de 50km.iar situatia sufleteasca este identica.
melanom malign 21-01-2013, 10:32:20 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Buna...sotul meu a fost diagnosticat cu un melanom malign nivelul 4 Clark, breslow pana in 2 mm, fara ulceratie, fara semne de regresiune, activitate mitotica 4...stam in Italia si de cum am aflat am mers in Milano la un Institut...i s-a facut un Ct care a dat negativ dpdv oncologic, a fost scos linfonodul sentinela pe 7 ianuarie care a dat pozitiv, acum asteptam sa mergem la a2a interventie chirurgicala pentru a i se face "golirea" linfonozilor de pe partea stanga...sotul meu a avut o alunita destul de mare pe obrazul stang(L-a scos mai mult de estetica, nici nu auzisem de asa ceva)...culmea stirea melanomului a venit imediat dupa ce am aflat ca sunt insarcinata...dar mergem inainte...sotul meu se simte bine, cateodata decadem psihic si e normal, insa ne revenim si mergem inainte...suntem increzatori in viitor si speram ca totul se va termina cu bine...va urez tuturor ce treceti prin asa ceva multa putere psihica si incredere in Dumnezeu si speranta.
melanom malign 20-01-2013, 22:46:28 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
mult noroc ! io sper sa nu fie nevoie sa mai vorbim!
melanom malign 20-01-2013, 22:26:42 de către calintiti
Subiect: melanom malign
Pt. RaulDuke, de la calintiti
Îţi mulţumesc pentru promptitudine. Sper să fie aşa cum spui. Dacă nu... asta e, până la urmă tot ACOLO ajugem, mai devreme sau mai târziu. E rău însă de copiii care rămân de mici fără un părinte, nu contează dacă e vorba de mamă sau de tată. Amândoi sunt la fel de importanţi. Deci, îţi mulţumesc încă o dată, RaulDuke, oricine-ai fi. Mai vorbim... sper...
melanom malign 20-01-2013, 21:12:48 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
din pacate pentru teza ta internetul este la fel de plin de interviuri, declaratii si marturii despre cum toate aceste lucruri `alternative` nu functioneaza si nu sunt altceva decat escrocherii, deci oricate `filmulete` gaseste cineva pe youtube despre orice, nu ajuta prea mult sa-si sustina o idee, mai ales una atat de greu de sustinut ca aceasta a bicarbonatului care te vindeca de cancer. nu e suficient pentru a convinge nici pe cei mai prost informati si mai naivi dintre oameni, cu atat mai putin pe acei romani destul de educati incat sa foloseasca internetul si care intra pe acest forum. tinta ta e prost pozitionata, ma tem... defapt ma bucur!
melanom malign 20-01-2013, 21:08:22 de către stevens
Subiect: melanom malign
Iti raspund Raul ! Daca prin absurd ar veni cineva la mine cu diagnostic de MM i-as zice sa puna tinctura de iod si daca nu ii trece in 10-12 zile l-as trimite la voi ! Oricum analizele si deliberarile voastre dureaza luni bune de zile !

Altfel ma bucur ca cineva s-a vindecat pe orice cale, am vrut doar sa arat oamenilor o optiune in plus ! Insa cine a privit filmul a vazut ca toate cele trei persoane aveau fiecare cate 2 operatii la activ si nu s-au vindecat ! Chiar sper sa nu fie cazul pe aici !
melanom malign 20-01-2013, 20:57:28 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
si adineaori a fost un post de un caz de melanom vindecat prin chirurgie :D standard. ma intreb daca atunci cand vine cineva la tine, stevens, care zice ca "mi-a zis dermatologul ca alunita asta e melanom malign" tu ii zici "baga bicarbonat si nu te opera!" ??? ai curajul sa faci asta ?

calintiti: resimt o nota de revolta in tonul tau; cu toate astea, vreau sa-ti spun ca ce descrii tu a fost absolut corect facut; in CEL mai rau caz, daca zici ca ganglionii au fost ok, se putea face inca de la inceput, la operatie, tehnica ganglionuli santinela (care se face rar, inconstant si nu de multa vreme pe la noi prin tara); faptul ca au trecut 2 ani si lucrurile sunt ok atesta asta suplimentar. nu exista niciun standard ca trebuie facut CT sau RMN de rutina; stadiul initial a fost foarte mic si fara semne de risc suplimentar iar interferon nu se indica decat cand breslow este de peste 4 mm sau cand exista ceea ce se cheama "ulcereatie" pe examenul histopatologic sau cand ganglionii sunt invadati; deci in nici un caz la un stadiu Ia ca al tau. cred, ca atare, ca la o recidiva propriuzisa poti sa nu te mai astepti (sansele sunt de vreo 90% sa nu mai apara asta); totusi vigilenta trebuie sa pastrezi, pentru ca nu se stie totul despre aceasta boala, asa cum nu se poate aprecia de la caz la caz ce predispozitie naturala poate avea cineva pentru o anumita boala.

in concluzie: lucrurile arata favorabil pentru tine, felicitari !
melanom malign 20-01-2013, 13:56:48 de către stevens
Subiect: melanom malign
In filmuletul urmator se vad 3 cazuri de melanom malign vindecate cu tinctura de iod 7 % ! Nu stiu daca se potriveste tuturor cazurilor de aici insa cred ca e potrivit subiectului discutat !

http://www.youtube.com/watch?v=LLXvMeMsmXsNR=1

Cam de la minutul 2 incep relatarile despre MM ! Multa sanatate sa aveti !
melanom malign 20-01-2013, 00:26:46 de către calintiti
Subiect: melanom malign
Pentru RaulDuke (şi nu numai).
Salut!
Aş vrea un răspuns de la tine, RaulDuke (dacă se poate, bine-nţeles). Acum două luni am fost diagnosticat cu MM. Histopatologia sună aşa: `Macro: Piesa de 8/5, 5/2cm cu lambou cutanat de 6, 5/5 cm cu o leziune heterogenă cu zone alb-negricioase de 3, 2/2, 5 cm, situată la 1 cm. de marginea de rezecţie cea mai apropiată. Macro: Leziunea corespunde unui melanom malign format din celule cu nuclei cu atipii în general reduse ca nucleol, cu mai puţin de 1 mitoză/mm2 şi care conţin pe alocuri pigment melanic în citoplasmă. Celulele tumorale sunt dispuse sub formă de cuiburi sau izolat la nivelul joncţiunii dermo-epidermice, infiltrează epidermul într-o manieră pagetoidă, fără a-l ulcera şi infiltrează dermul papilar până la joncţiunea acestuia cu dermul reticular, cu un indice Breslow de 0, 8 mm. Nu se evidenţiază emboli tumorali intralimfatici sau intravenoşi şi nici infiltrate tumorale perineurale în materialul examinat. Sunt prezente semne minime de regresie tumorală. Leziunea ajunge la o distanţă de cel puţin 10 mm de marginile de rezecţie laterale şi profunde cele mai apropiate. Concluzie: MM Clark III, Breslow 0, 8mm, stadiu pT1a Nx Mx Lo Vo CA.`
Acum, dacă ai avut răbdare să citeşti toate astea, aş vrea să te întreb: e oare normal ca oncologul să nu-mi prescrie niciun tratament? Absolut nimic, doar ecografii abdominale la 3 luni, timp de 2 ani, apoi mai rar. Nu tu CT, nici analize de sânge, nici RMN... nici măcar regim alimentar. Ce să mai spun de interferon, de care, după câte am citit pe forum, la aceşti indici au fost mulţi la care li s-a prescis. Care-i părerea ta, RaulDuke? Şi nu doar a ta... poate răspunde cine vrea.
PS-Menţionez că analizele de sânge mi-au ieşit toate negative, iar ganglionii limfatici nu prezintă metastaze. Oare la cât timp după intervenţia chirurgicală ar trebui să mă aştept la o recidivă?
Mulţumesc anticipat tuturor celor care-mi răspund...
melanom malign 16-01-2013, 20:01:49 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
pentru ca standardul dupa ce gasesti un ganglion santinela invadat este sa cam scoti si pe ceilalti din preajma; altfel daca lasi "boala pe loc" si te apuci si dai interferon fara sa faci nimic altceva, rezultatele sunt teribil de proaste. faptul ca dureaza atat de mult pana se poate face o operatie nu extrem de complicata... asta nu e o chestiune propriuzis medicala dar nu vad cine poate fi tras la raspundere pentru asta. nu avea nicio logica, era chiar contraindicat, sa se inceapa asa, din senin, interferonul, cand tu ai avut ganglion santinela pozitiv si trebuiai reoperat.
melanom malign 16-01-2013, 14:49:18 de către vale1967
Subiect: melanom malign
in schimbul interferonului un tratament naturist la melanom...si atunci ne miram ca se ajunge in situatii grave..in cazul meu in 7 decembrie mau operat la ganglionul santinela care a fost gasit pozitiv si.am intrebat daca nu e cazul sa incepem un tratament si raspunsul a fost ca doar dupa limfadenectomie care va fi saptamana viitoare --adica prima se incearca chirurgical si dupa cu medicamente.normal ca pot fi opinii pro si contra ca dupa 3 luni cu diagnosticarea de melanom cutanat...breslow mai mare de 3mm nu mi.au dat nici un medicament nu pentru ca nu sar gasi ci pentru ca asa considera doctorii de aici ca e mai bine..nici eu nu gasesc un raspuns si situata ma depaseste,
melanom malign 15-01-2013, 20:50:52 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
este improbabil. tratamentul "naturist"... sincer nici nu stiu in ce poate sa constea. nu face parte din practica medicala propriuzisa.
melanom malign 14-01-2013, 20:24:42 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Mama mea nu a inceput tratamentul deoarece nu este inferferon in spital, in acest timp doctora i a dat un tratament naturist si in cazul in care peste o luna repeta analizele si se vede ca corpul raspunde la tratamentul naturist este posibil sa nu mai inceapa cu interferon, spuneti mi va rog ce parere aveti??
melanom malign 08-01-2013, 14:40:08 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
supozitia ca din numele "vale1967" eu pot sa-mi dau seama ce sex ai, este cel putin subreda. altfel cel mai util este, cand ai o asemenea problema, sa o reiterezi, eventual sa repeti intrebarea chiar pe un mesaj privat, pentru ca nu stiu daca ai observat, postarile si intrebarile pe aici sunt foarte multe, eu nu pot sa fac decat maximul de care sunt in stare, iar ultima ta postare e relativa la niste dureri de cap...

altfel, pentru intrebarile de mai sus (pe care le-am regasit intr-un tarziu):
1. ba da
2. da, se face "prin acelasi loc" adica se scot ganglionii "vecini" ganglionului santinela, daca acesta este pozitiv (axila, zona inghinala, etc);
3. complicatiile obisnuite dupa orice interventie chirurgicala de amploare medie; pot fi locale, infectie, inflamatie, durere, etc, sau poate sa apara limfedem, adica umflarea membrului respectiv (in cazul in care se opereaza deci inghinal sau axilar); desigur ca pot fi si altele, dar acestea sunt cele mai frecvente.
melanom malign 08-01-2013, 00:19:35 de către vale1967
Subiect: melanom malign
domnule RAULDUKE...normal ca nu sunteti obligat sa raspundeti si la intrebarile mele desi am asteptat pentru ca eu tot ce stiu despre aceasta boala e din internet siatunci ori nu stiti raspunsul ori nu prea vreti sa raspundeti celor de sex masculin...cred ca rolul acestui forum e sa ne incurajam sa ne sustinem moral, , , sa privim cu speranta chiar si cand tot doctorii spun ca nu mai sunt sperante, , , consider ca cei care suntem aici nu suntem de bunavoie sau de placere si orice sfat orice ajutor cu o vorba buna e binevenita,
melanom malign 07-01-2013, 17:35:51 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
se poate intampla sa nu fie, temporar, interferon. pe baza noii aprobari, ceruta in luna x, aprobarea venita in luna x+1, medicamentul este comandat in luna x+2 si uneori se incepe tratamentul chiar in luna x+3; nu prea sunt multe de facut aici, dar nu e un pericol extraordinar de mare oricum, tratamentul durand un an.

despre faptul ca va face zilnic, sau 5 zile din 7, asta suna mai corect decat ce spuneai inainte, cu doar doua zile pe saptamana.
melanom malign 07-01-2013, 11:20:51 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Mama trebuia sa inceapa azi tratamentul cu interferon si de la spital i au zis ca nu este interferon in spital si sa astepte telefonul lor, ceea ce mi se pare foarte ciudattt este ca ea trebuia sa faca 2 injectii pe saptamana iar azi i a zis ca o sa faca timp de o luna in fiecare zi injectiii nu inteleg ce se intamplaaaaa
melanom malign 05-01-2013, 17:42:16 de către vale1967
Subiect: melanom malign
nu prea bine ca ma doare capul si am o stare de oboseala permanenta, , si asteptam o noua interventie chirurgicala, , care poate clarifica stadiul bolii,
melanom malign 04-01-2013, 10:51:03 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
o sa incerc sa ajung acasa luna asta...
Vale :: care este situatia ta, cum te simti ??
melanom malign 04-01-2013, 01:12:30 de către vale1967
Subiect: melanom malign
Alinacristina, , ar fi mai bine sa vorbesti personal cu medicii care se ocupa de cazul mamei, , , cum adica o sa ii faca un tratament direct acolo la ganglion, , , nu exista, , , ori e inteles gresit ori se ascunde ceva, , , RaulDuke, , , 1..., la 6 saptamani dupa operatia ganglionului santinela se face evidarea tuturor ganglionilor axilari, , nu e un termen prea lung ?a2 nelamurire aceasta interventie se face exact prin locul pe unde a fost interventia la santinela, , , adica prin acelas loc se scot si ceilalti ganglioni?...3 ce complicatii pot aparea dupa limfadenectomie?
melanom malign 04-01-2013, 00:25:21 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Deocamdata are de facut 6 luni tratament cu interferon si in legatura cu santinela sm inteles azi de ma mama k o sa ii faca direct acolo la ganglion un tratament. Stadiul 2 al bolii cat este de grav ?? Cate sanse are sa traiasca???
melanom malign 04-01-2013, 00:07:42 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu inteleg afacerea cu "ganglionul santinela"... ma tem ca ramane neelucidata pentru mine si pentru toata lumea, si nu stiu de ce. numai cu o discutie cu medicii de acolo asta ar putea fi teoretic clarificat. sau daca ai stii tu te sa intrebi. altfel boala ramane in stadiul II intr-adevar (totusi, teoretic), si cu indicatie de interferon. va face interferon un an, dupa care se va opri, daca nu reapar semne ale bolii, mai ales prin alte organe. speram sa fie deci bine si sa suporte tratamentul cu interferon. mult succes !
melanom malign 02-01-2013, 19:12:03 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
O omis sa scrii si ultimele randuri din biopsie " nu se observa invazie perimoriala sau regresie tumorala rezectie integrala praliferarea la 10 mm de cea mai apropiata limita laterala si profunda tumorala."
melanom malign 02-01-2013, 18:52:30 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Mama mi a zis undeva pe buletinul de analize scrie stadializarea tumorii pt3bpn2c am cautat pe internet si t3b inseamna stadiul 2b dar mai mult nu stiu va rog ajutatima
Cu un sfat,
Vale : cred ca ei i a aprobat interferonul pentru ca
Este mai grav, am postat cu 2 pagini in urma biopsia de la alunita care i a fost operata si trimisa la biopsie dar o sa mai scriu o data " melanom maling extensiv in suprafata ulcerat invaziv dermul reticular, nivel de invazie clark 4 indice breslow3 indice mitotic 17 mitoze mm2 minim in filtrare tumorala limfocitara invazie vasculara cu emboli tumorali nodul satelit, toate analizele au iesit bune dar s100 este 13, 49 ceva de genu, imi cer mii de scz daca am scris gresit dar asta mi a dictat mama mea prin telefon, , va rog dati mi un sfat cat este de grav cam ce stadiu este ??? Va rogggg
melanom malign 29-12-2012, 22:14:01 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Vale: mama mea a facut liscintografie adik s a dus a stat vreo 3 ore la niste aparate si i a gasit un ganglion mic dar nu i l a scos i s a zis ca o sa il scoata daca este nevoie dupa tratamentul cu interferon. Imi e foarte frica ei i a iesit s100 15, 39 din cate am inteles de la doctor acest s100 reprezinta microbul de cancer din sange dar doctorul a zis ca nu e mare acest indice care a iesit pentru k este foarte grav atunci knd numarul este de ordinul miilor, sincer nu stiu care este adevarul va rog daca stiti mai multe lamuriti ma si pe mn pentru k sunt foarte speriata sunt foarte deparate de mama mea si nu am decat 20 de ani si ea este tot sufletul meu. Multumesc din suflet
melanom malign 28-12-2012, 18:53:31 de către vale1967
Subiect: melanom malign
e asa de controversata aceasta boala.banuiesc ca nu exista un tratament standard, , , fara ganglionul santinela fara un C.T.se incepe tratamentul ...iar in cazul meu cu breslow mai mare de 3mm cu santinela pozitiva miau spus ca doar dupa limfadenectomie se va incepe tratamentul...Alinacristina la ce spital din Romania e acest procedeu?...dupa pararea mea ceva e gresit cum adica ganglionul se trage cu interferon sau ceva va scapa cum prezentati cazul...ce parere aveti domnule doctor RaulDuke?
melanom malign 27-12-2012, 21:38:02 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Va multumesc mult., iar despre ganglion a zis ca nu i la scos pentru k de la tratamentul cu interferon ganglionul se trage si daca nu mai este nevoie de operatie nu o mai opereaza, dupa ce incepe tratamentul o sa faca si ct.
melanom malign 27-12-2012, 13:33:28 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
inca nu ai nicio problema. mai ales ca la ce descrii, va face o doza foarte mica de interferon. in orice eventualitate, trebuie sa aiba niste rezerver destul de serioase de paracetamol prin casa, iar in zilele in care face interferon, trebuie sa ia in mod normal cate 2 pastile la 6 sau 8 ore, daca nu are alergie sau ceva, iar asta va depinde mult de cum va tolera. nu poti face nicio predictie dinainte. linisteste-te si observa lucrurile cu calm ! despre ganglionul santinela nu stiu ce sa-ti spun, nu am destule informatii referitoare la cazul pe care il descrii.
melanom malign 27-12-2012, 01:18:54 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Revin cu informatii, mama incepe tratamentul cu interferon pe data de 7 ianuarie imi e tare frica de reactiile adverse, ea o sa faca cu interferon alfa2b si nu stiu cat de grav este, face cate 2 injectii pe saptamana si a zis ca apoi o sa faca cate 3 dar cu doza scazuta, dati mi un sfat va rog imi e frica de reactii mai ales va sunt la cateva mii de km distanta, doctora i a zis ca din momentul cand incepe interferonul sa ia pastile revalid ca ajut la par, va rog dati mi un sfat cat de grav poate fi, , ei nu i a scos ganglionul santinela si nu stiu daca este pozitiv :((((
melanom malign 24-12-2012, 20:27:32 de către vale1967
Subiect: melanom malign
vream sa spun in aceasta boala de melanom malign cand apare durerile si cum se manifesta, , , de un timp am dureri mari de cap, , , stare de lesin si oboseala ..nu mai am energie si cred ca au legatura cu boala...inainte de interventie aici se fac tot felul de analize dar am sa intreb daca miau facut si acest examen PET.CT, , , , , Multumesc, SARBATORI FERICITE,
melanom malign 24-12-2012, 14:45:00 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
in aceasta etapa este indicat un examen PET/CT. daca intri pe site-ul www.petct.ro si dai din butoanele de sus pana vezi "criterii de eligibiiltate" la capitolul "melanom malign" vei vedea ca e o liniuta unde scrie exact asta "melanom malign cu ganglion santinela pozitiv". intr-adevar, si scoaterea ganglionilor din zona respectiva este indicata, dar trebuie vazut inainte daca nu cumva exista metastaze si prin alte organe si daca acestea sunt sau nu operabile. numai asta ar spune cat de cat care sunt "sansele" in acest moment.

intrebarea "cum se va manifesta durerea in acest stadiu?" ma tem ca nu o inteleg. inafara de asta nu stim exact stadiul, in acest moment.
melanom malign 24-12-2012, 13:54:45 de către vale1967
Subiect: melanom malign
din pacate la biopsie a iesit si ganglionul santinela pozitiv, , , mi sa spus doar ca va urma o alta interventie de scoatere a tuturor ganglionilor.pt, RAULDUKE, , acum ce sanse de supravietuire mai sunt si cum se va manifesta durerea in acest stadiu?
melanom malign 10-12-2012, 22:51:34 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
imi pare rau dar situatia pe care o prezinti nu suna a nimic cunoscut, nu reprezinta nimic standard si sincer nu inteleg prea mult si nici nu-mi pot imagina mare lucru. asteptam mai multe informatii, eventual o noua discutie cu medicul tau si poate intri si in posesia unui document care sa justifice sau in care medicul sa detalieze putin cum a luat decizia si chiar ce decizie a luat, pentru recomandari.
melanom malign 10-12-2012, 01:02:13 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Da dar ei nu i s a scos ganglionul santinela la scintografie doar i s a gasit si i s a facut poze, doctorul i a zis k o sa il scoata peste 3 luni pentru k operatia de excizie a alunitei ink nu s a vindecat si nu poate sa ii faca o a doua operatie, abea dupa 3 luni de tratament cu interferon o sa ii scoata ganglionul santinela, si imi e foarte frica ca in astea 3 luni sa nu faca vreo metastaza sau ca acel ganglion sa se mareasca
melanom malign 09-12-2012, 22:42:22 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ganglionul santinela este ceva care NU SE MAI AFLA IN ORGANISM. este un ganglion care a fost SCOS si dat la microscop. in cazul in care este pozitiv, adica "atins de cancer", atunci se indica un PET/CT.

follow-up, adica urmarirea la distanta, este ceva ce se face sistematic de catre medicul oncolog, prin consultatii programate de el si anumite investigatii pe care le cere si coordoneaza el. e ceva foarte simplu, nu sunt multe de explicat aici.
melanom malign 09-12-2012, 17:33:07 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Va rog sa ma lamuriti, mama a facut scintiografia si gsnglionul santinela este mic dar inca nu o opereaza pt ca prima operatie nu s a vindecat inca, incepe pe 17 interferonul timp de 3 luni si abia atunci o opereaza la santinela si abia atunci o sa faca un pet ct, pentru ca i s a spus ca a facut prea multe analize, analizele i au iesit bine dar s100 a iesit 17, 39 doctorul spunand ca e bn pt ca grav este atunci knd este de ordinul miilor. Imi e frica ca in timpul asta de 3 luni cu interferonul sa nu se mareasca santinela sau sa dea vreo metastaza:((((
melanom malign 09-12-2012, 17:06:19 de către vale1967
Subiect: melanom malign
RAULDUKE..informatii despre acest procedeu de urmarire a bolii fara tratament...CLAUDIA BICU...operatia a costat 1817e, , , o consultatie simpla la dermatolog 38e, , eco mi se pare 82e..examenele si consultatiile nu cu mult mai scumpe ca in tara..interventiile costa...in schimb conditii si calitate deosebite, , dezavantajul este ca totul este cu programare...nu merge ca daca dai spaga intri in fata sau esti tratat diferentiat de fapt nici nu se concepe aici asa ceva.
melanom malign 09-12-2012, 16:20:19 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Pt. vale1967
Va multumesc mult pt. raspuns. Va doresc multa sanatate si ma voi ruga ca si rezultatele dumneavoastra sa fie bune.
Ma interesau mai mult costurile din spitalul respectiv, Cam cat costa asemenea investigatii?
melanom malign 09-12-2012, 14:28:54 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
informatii despre ce ?

iar pentru claudiabicu... nu poate raspunde nimeni la intrebarea ta, din pacate.
melanom malign 09-12-2012, 14:20:13 de către vale1967
Subiect: melanom malign
pt, claudiabicu...sunt curse lowcost ARAD BERGAMO..preturile sunt acceptabile...dar eu zic sa asteptati vreo 2 saptamani sa vedem rezultatul la mine..poate voi fi in aceiasi situatie cu a sotului si voi posta aici pe forum tot..oricum vin sarbatorile, , , dar am o cunostinta care a facut in iulie 2010 operatia santinela...a iesit negativ...nimic tratament..in schimb mia zis ca e intro procedura numita follow up...nu stiu daca am scris bine...dar pe romaneste e intro procedura de urmarire a bolii cu controale si examene la perioade stiute de ei..ne poate da RAULDUKE informatii mai bine...
melanom malign 09-12-2012, 10:21:54 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Asta am inteles. Tocmai de aceea, intrebarea mea este daca trebuie consultat un medic sin afara pt prescrierea unui alt tratament daca exista.
melanom malign 08-12-2012, 23:11:42 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
ti-am spus ca in momentul de fata este imposibil de raspuns la intrebarea asta, aplicat la cazul tau. unii spera ca da, si de aia il recomanda. nu este foarte clar, din pacate, la ora actuala.
melanom malign 08-12-2012, 22:20:22 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Multumesc pt. raspuns!

V-am scris analizele exact asa cum apar pe buletinul de analize. Toti medicii au recomandat tratamentul raportandu-se doar la prima biopsie care arata existenta melanomului.
Daca va lua interferonul exista o posibilitate mai mare sa nu mai reapara melanomul?
melanom malign 08-12-2012, 22:00:53 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu inteleg de ce. ultimii 2 oncologi consultati stiau de parerea primuia ? poate s-au influentat unul pe altul. desigur ca intr-o simpla discutie pe internet, sunt lucruri legate de particularitatea acestui caz care MIE imi scapa, deci ideea mea despre acest caz nu are cum sa fie la fel de completa ca a medicilor care au stat fata in fata cu voi, v-au consultat si au vazut ce documente si investigatii aveti.

totusi din ce descrii, eu nu inteleg pe ce se bazeaza recomandarea de interferon. desi el poate fi folosit, nu inteleg pe baza caror standarde sau recomandari, pentru ca toate cunostintele mele arata ca utilizarea lui in acest stadiu este controversata, nu se stie daca aduce beneficiu. daca se merge pe ideea "sa ne asiguram ca face TOT ce se poate"... atunci poate fi incercat orice, dar literatura nu demonstreaza ca exista un beneficiu aici, cel putin pana in momentul de fata. nu e o situatie medicala clara, nu exista destule dovezi. la sfarsit totul va tine de decizia voastra, daca vreti sa il faca sau nu. nimeni nu cred ca poata sa spuna ce e "bine" sau "rau" aici, dpdv al interferonului.
melanom malign 08-12-2012, 21:12:16 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Toti medicii care l-au consultat au spus acelasi lucru: tratamentul cu interferon, fie ca stiau rezultatele de la pet/ct sau scintigrafie fie ca nu.

1. cei de la Ploiesti, de unde locuim, l-au trimis sa faca pet/ct si pe urma sa urmeze cu interferon
2.cei de euromedic, unde a facut pet/ct (care a iesit bine), l-au trimis sa faca scintigrafia si pe urma interferon
3. cei de la cluj, unde a facut scintigrafia (aparatul de la fundeni era stricat in acea perioada), i-au recomandat IFN HD desi ganglionii nu au nimic

Deci toti i-au spus acelasi lucru de la inceput. Unde sa ne mai ducem?
melanom malign 08-12-2012, 20:12:46 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
cred ca mai bine incepeti cu un al doilea consult la un oncolog dintr-o clinica universitara tot din tara; ar fi mai simplu.
melanom malign 08-12-2012, 19:59:28 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Multumesc pentru raspuns!

In acest moment suntem confuzi, nu intrunim nici una din conditiile de mai sus si totusi i-a fost recomandat si tinand cont de efectele adverse ale interferonului nu stim ce sa facem. Ne gandim tot mai serios sa consultam un medic din afara tarii.

As dori sa-l intreb pe "vale1967" cum se poate ajunge la clinica din Bergamo si cam cat au costat investigatiile.
melanom malign 08-12-2012, 19:26:43 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu este `interzis`, dar de pilda prin franta sau marea britanie, datorita faptului ca beneficiul lui se considera ca este atat de mic, acest tratament nu e rambursat de casele de asigurari, asta e tot. cum ti-am spus, el aduce un beneficiu, dar conform studiilor in vigoare este MIC; de asemenea el se recomanda, chiar si la noi in tara, numai daca se intruneste macar una din urmatoarele criterii: Breslow peste 4 mm, ulceratie (pe buletinul histopatologic) sau ganglioni invadati; daca exista ulceratie, se poate folosi si la breslow peste 2 mm, si mai exista si alte controverse/discutii.
melanom malign 08-12-2012, 19:19:18 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Sotului meu i s-a dat un procent de 20-30% ca ganglionii sa fie afectati si au avut dreptate, ganglionii au iesit ca nefiind afectati. Totusi din analize nu reiese ca ar fi vorba de vreo ulceratie si cu toate astea i s-a recomandat sa faca interferon. Credeti ca ar trebui sa consultam un medic din afara tarii? Stiti cumva daca in strainatate se recomanda un alt tratament? Am auzit ca acest interferon ar fi interzis in afara.
melanom malign 08-12-2012, 18:50:10 de către vale1967
Subiect: melanom malign
sa facut si operatia...tot 2 ganglioni sau scos care vor fi analizati...raspunsul intre 10.14 zile..pana atunci...SPERANTA, , doar ca aici in italia se ia in considerare indicele Breslow, nivelul Clark nefiind concludent iar in cazul meu cu Breslow mai mare de 3mm.si ulcerat miau spus ca sunt in nivelul 3B chiar spre 4 iar procentul de a fi afectati ganglioni santinela sare de 50la suta, ,
melanom malign 07-12-2012, 20:01:10 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Acesta este rezultatul primei analize:
Histopatologic:
fragmente dintr-un melanom malign extensiv in suprafata cu nodul de crestere pe verticala aparent dezvoltat pe un nev displazic compus - nivel de invazie Clarkl III, indice Breslow ~1.6mm, rata mitozelor ~1 mitoza mm p., fibroza regresiva absenta, microsateliti absenti, invazie vasculara absenta, neurotropism absent.

Reanalizata -nivelul de invazie Clark IV
melanom malign 07-12-2012, 17:14:32 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu este vorba de stadiul 0 ci de stadiul fie IB fie IIA, dupa cele pe care le relatezi. ca atare administrarea interferonului cred ca... este discutabil daca este indicata; poate ca oncologul poate fi intrebat ce criterii foloseste pentru aceasta recomandare. apoi, cumva pe buletinul histopatologic scrie cumva cuvantul "ulceratie" ?
melanom malign 07-12-2012, 08:54:45 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Buna ziua,

Sotului meu i-au fost scosi 2 ganglioni santinela. Rezultatul : fara metastaze de melanom (HMB45 negativ). I-a fost largita si prima operatie cu bariere de protectie oncologica de unde s-au luat probe si au iesit bune. Mentionez ca a avut melanom malign grad Clark III(dupa o reanalizare a iesit Clark IV), indice Breslow 1.6mm, fara aspecte de satelitoza, fara invazie vasculara, fara infiltrat limfocitar bazal, neogeneza vasculara bazala redusa. I s-a spus ca totul este bine acum, ca se afla in stadiul 0, dar trebuie sa faca interferon (IFN HD) un an de zile.
"vale 1967" spunea ca in Italia doctorii nu recomanda un tratament daca ganglionii sunt bine. Ar trebui sa consultam un doctor din afara tarii?
melanom malign 06-12-2012, 22:44:18 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
desigur, ca la orice procedura invaziva; totusi nu e o operatie de amploare, lucrurile ar trebui sa fie absolut in regula. maine medicul o sa te reasigure. mult succes si curaj !
melanom malign 06-12-2012, 16:20:08 de către vale1967
Subiect: melanom malign
maine dimineata voi face o operatie sub anestezie generala adica tehnica ganglionului santinela.nu mie frica dar pot zice ca am niste emotii in sensul de intalnire cu o necunoscuta a vietii si un prin pas in aceste tipuri de interventii.sunt anumite riscuri sau pot aparea complicatii?
melanom malign 05-12-2012, 21:28:31 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu stiu care sunt unitatile de masura; S100 are o valoare considerata normala intre 0 si 0, 15 micrograme/litru. daca markerii au valoare normala (ar trebui sa scrie pe buletinul de analiza), atunci nu au nicio semnificatie. asta e tot.
melanom malign 05-12-2012, 08:18:40 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Da, dar totusi spuneti mi cat de grav este acest s100 15, 39, ce inseamna ???
melanom malign 05-12-2012, 00:29:31 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
alinacristina314: negative. totusi ele nu sunt niste analize perfect specifice sau sensibile, deci nu se poate avea totala incredere in ele.

vale1967: a vrut sa spuna exact ce a spus, si anume ca decizia tine in cea mai mare masura de cum va iesi acel "ganglion santinela"; dincolo de asta, in toate tarile civilizate, toate cazurile nou diagnosticate de cancer se discuta in niste comisii cu mai multe tipur de specialisti, deci e de bine.
melanom malign 04-12-2012, 20:00:27 de către vale1967
Subiect: melanom malign
sa programat pt vineri 7 decembrie aceasta reinterventie la ospedali riunite din bergamo unde se vorbeste ca sunt foarte buni specialisti in tratarea cat si in cercetarea acestei boli care se pare ca e in continua crestere si sunt foarte multe cazuri aici...dermatologul mia spus ca e importanta aceasta operatie in sensul ca daca santinela e negativa e totul ok, fara tratament... iar daca e afectata sunt acolo in spital un fel de comisie sau un grup de doctori care vor lua masuri in functie de gravitate...cea vrut sa spuna mai pe inteles?
melanom malign 04-12-2012, 19:41:03 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Domnule doctor mama a repetat s 100 care a iesit 15, 39 dar ea are fibrom si a repetat melanuria care a iesit negativa. Ce sa intampla??? Cum ar trebui sa iasa???
melanom malign 04-12-2012, 19:10:51 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Buna seara, pe mama mea a pus o sa repete s 100 care a iesti 0, ceva si melanunia care e negativa. Spuneti mi va rog cum ar trebuie sa iasa aceste analize ca sa fie buna.. Va roggg ast raspuns
melanom malign 02-12-2012, 23:17:36 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu cred ca are rost sa speculam. intr-adevar asemenea lucruri se pot intampla dupa o operatie, nu trebuie sa fie neaparat vorba de o recidiva locala, chiar daca acest lucru este teoretic posibil. cam asta se indica in momentul de fata, ce faci si acum, adica tratament simptomatic si antibiotic in asteptarea reinterventiei.
melanom malign 02-12-2012, 17:23:54 de către vale1967
Subiect: melanom malign
astazi nimic nou...dermatologul mia spus ca durerile pot fi si de la prima interventie iar complicatiile ce sunt acum pot fi si de la o excizie fara marginile de siguranta necesare..el nu mai poate face nimic pt moment... de aici e rolul chirurgului pt a 2 operatie mult mai larga si de gasire a santinelei, Am inteles si vom astepta aceea interventie luand antibioticele prescrise si aulin pt dureri, , , dar sunt nelamurit cum de durerile si starea de disconfort au aparut dupa 2 saptamani de la prima interventie iar infectia si un alta alunita exact in acel loc la o luna?
melanom malign 01-12-2012, 22:59:47 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
la multi ani si mult noroc si tie cu situatia ta! asteptam sa ne tii la curent cu tot ce zic medicii. vom clarifica aici orice nelamurire, caci putem sa o facem.
melanom malign 01-12-2012, 22:46:52 de către vale1967
Subiect: melanom malign
nu am facut CT deocamdata si pt ca nu mia spus nimeni iar ganglioni umflati desi ma controlat un doctor, , , a spus ca nu se poate pronunta invocand motivul ca sunt gras...intre timp adica astazi 1 decembrie nevasta uitanduse pe spate a vazut ca a aparut exact pe locul primei excizii un alt nev, , iar in jur iritatie..cum de mai multe zile acuzam dureri in locul respectiv am luat decizia de a ma prezenta la urgenta...unde doctorul de acolo mia spus ca e posibil sa fie si o infectie..mia dat antibiotice amoxicilina 875mg. si o trimitere pe maine dimineata la ora 10 la dermatolog...fiind rezervat in alte comentarii...maine asteptam consultul specialistului si va voi informa mai multe, , , oricum simt o usurare ca pot sa-mi scriu durerea si voi lupta cu aceasta boala desi lupta e cam inegala dar am doar 45ani si vointa de a invinge...e doar o lupta pe viata si moarte...fiind ziua nationala doresc multa sanatate tuturor romanilor...LA MULTI ANI.
melanom malign 01-12-2012, 18:03:01 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
claudiabicu: ai vorbit cu medicul desprea sta ? ce crezi ca ti se poate raspunde in urma unei discutii pe internet ?

vale1967: termenul pana la operatie cu siguranta ca nu este lung, insa ce m-ar interesa este daca s-a facut un examen de bilant complet; ai facut un CT (computer tomograf) ? ce zice acesta ? ai niste ganglioni umflati pe undeva ?
melanom malign 30-11-2012, 09:20:22 de către claudiabicu
Subiect: melanom malign
Buna ziua,

Dupa cum am scris mai sus sotul meu a facut o limfoscintigrafie inghinala. Piciorul a inceput sa se umfle, iar la o saptamana s-a desumflat, dar a inceput sa se umfle in zona operatiei de marimea unui ou. Ce se intampla? Este ceva grav?
melanom malign 29-11-2012, 12:12:38 de către vale1967
Subiect: melanom malign
prima excizie pe spate 30oct..la biopsie melanom malign cutanat clark2 breslow mai mare de 3mm.reintors in italia sa confirmat diagnosticul din tara-- mau programat la a 2 operatie cu anestezie gemerala pe 15 decembrie de largire si cautarea limfodului santinela...intre timp miau facut examene sange plamani ficat torace.. se pare ca au iesit bine.intrebari, , , daca nu e prea lung termenul pentru a 2 operatie si daca in acest timp melanomul nu poate sa metastazeze?, , , am dureri la spate si la oasele din jurul operatiei...are legatura cu melanomul?
melanom malign 27-11-2012, 22:12:50 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
aaaa... desigur, daca boala nu este extinsa mai mult decat atat. totusi NU inteleg care e treaba cu ganglionul santinela cel mic... este foarte neclar; efectuarea acestui TEST/EXAMEN presupune SCOATEREA chirurgicala a unui ganglion (care e botezat "santinela") si studierea lui la microscop, deci un examen HISTOPATOLOGIC. s-a facut asta ?

deci daca s-a injectat substanta radioactiva si albastru de metil (sau mai stiu eu cum fac chirurgii e acolo), nu inteleg care e motivul pentru care NU au scos acel ganglion;

examenul PET/CT nu se aproba gratuit in romania, in aceasta boala, decat pentrun situatia in care ganglionul santinela este pozitiv, adica acel "mic ganglion" extras si studiat la microscop este atins de celule maligne. ca atare ar trebui sa ai o concluzie scrisa a chirurgilor despre ce s-a intamplat cu "ganglionul santinela", pentru ca nu cunosc vreo indicatie din vreo carte care sa zica "un ganglion prea mic nu trebuie scos"...

desigur ca trebuie sa vorbiti cu oncologul.
melanom malign 27-11-2012, 20:57:07 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Buna seara, vreau sa va zic ca azi a fost la analiza aceea legata de ganglionul santinela si ganglionul este foarte muc cat un varf de bat de chibrit si nu i s a recomandat operatie deoarece i s a zis ca poate fi tratat prin tratament. Concluzia la analiza este imagine scintigrafica succesiva pentru ganglion santinela la nivel de axila stanga. Se recomanda completarea investigatiilor cu examen pet ct.ce parere aveti?? Joi are intalnire cu dna doctor oncolog si in functie de asta se pune tratament care am inteles ca nu consta in citostatice ci consta in interferon dar nu stie doza. Ce parere aveti se poate vindeca???
melanom malign 26-11-2012, 20:52:04 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
cu placere.
melanom malign 26-11-2012, 19:11:56 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Multumesc frumos, iar in legatura cu scintigrafia i s a spus o sa ii fie injectat un anumit ser colorat dar mai departe nush ce urmeaza si nici daca este legat de ganglionul santinela. Multumesc
melanom malign 26-11-2012, 17:59:17 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
i s-a spus corect, dpdv oncologic. desigur, daca are mai stiu eu... diabet, guta, insuficienta renala severa... atunci se indica, de exemplu, anumite tipuri de dieta. altfel nu.
melanom malign 26-11-2012, 13:28:30 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Domnul doctor am o nelamurire din ceea ce am citit pe aici am inteles ca mama mea ar trebui sa evite carnea, zaharul di sa tina un anumit regim problema este ca ea chiar a intrebat daca trebuie sa tina acest regim si i s a spus ca are voie sa manance orice..
melanom malign 26-11-2012, 11:24:05 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Multumesc pentru raspuns, un anume doctor mi s spus ca aloe vers si propolisul dunt bune pentru imunitate. Oricum astept sa vad ce iese la analiza asta si revin cu informatii. Va multumesc
melanom malign 25-11-2012, 22:22:46 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
propolis si aloe sunt recomandate foarte putin spre deloc. nu au nicio aplicatie medicala.

CT se recomanda de torace, abdomen si pelvis; RMN-ul a fost facut pentru cap, deci nu au legatura una cu cealalta; ecografia este excelenta pentru ariile ganglionare superficiale, dar nu este suficient de sensibila pentru organe interne si profunzimi mai mari, cum ar fi din torace sau abdomen, deci nu ar strica sa-l faca.

tehnica ganglionului santinela presupune identificarea unui ganglion in care celulele maligne, dupa unde a fost prima tumora, poate fi si el afectat; se gaseste acest ganglion, se scoate si se da la anatomie patologica pentru diagnostic.
melanom malign 25-11-2012, 21:11:17 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
As mai avea o intrebare :cat de recomandat este propolisul picaturi, lamaia si extractul de aloevera???
melanom malign 25-11-2012, 21:01:10 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
In legatura cu CT care acum am aflat ca inseamna tomografie i s a spus ca nu este neaparat nevoie deoarece se ia in considerare RMN. Ii recomandati sa o faca chiar daca are RMN???
melanom malign 25-11-2012, 20:36:16 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Am omis sa va spun k i a palpat tot bratul si tot sanul si nu exista ganglioni palpabili si ca acum 2 saptamani a facut o eco abdomino-pelvina si toate rezultatele sunt normale. Imi cer mii de scuze pentru greseli si pentru k nu am scris totul o data dar sunt foarte bulversata. Inca o data va multumesc pentru raspuns
melanom malign 25-11-2012, 20:26:36 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
RMN a fost facut la cap a fost cu el la neurolog si oncolog si este ok nu stiu alte date, im momentul knd a fost cu rmn la control eram cu mama mea si totul a fost bun. Nu stiu ce inseamna CT stiu ca a facut ecografie la tot corpul si este ok doar ca a iesit fibron uterin dar nu este de origine patologica. Spune mi te rog fin suflet cum ar trebui sa fie analiza asta care se refera la ganglion santinela, ca sa fie bine ?? Am incercat sa ma documentez pe internet de cum ar trebui sa iasa aceasta analiza si nu ii dau de cap. Mii de multumiri
melanom malign 25-11-2012, 19:48:12 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
prin limfoscintigrafie banuiesc ca te referi la "tehnica ganglionului santinela" si mai inteleg ca nu au fost gasiti ganglioni mariti la palpare; asta e un lucru bun, dar va trebui sa se practice aceasta chestie si apoi un examen CT de torace, abdomen si pelvis care sa spuna exact stadiul final, stadiu in functie de care se va lua decizia de tratament. RMN-ul de ce zona a corpului a facut si ce zice el ?
melanom malign 25-11-2012, 18:51:54 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Buna seara, am o mare rugamine la voi ajutati ma cu o lamurire. Mama mea acum 2 luni s a prezentat la spital pentru o alunita pe umar care era neagra si sangera. Doctorul a operat o imediat cu o marja de siguranta de 2 cm si apoi a primit raspuns la biopsie care arata : melanim maling extensiv in suprafata ulcerat invaziv in dermul reticular, nivel de invazie clarc 4 indice breslow 3 indice mitotic 17 mitoze mm2 minimai infiltrare tumorala limfocitara invazie vasculoasa cu emboli tumorali nodul satelit. Nu se observa invazie perimoriala sau regresie tumorala rezectie integrala proliferarea tumorala la 10 mm de cea mai apropiata limita laterala si profunda. Imi cer scz daca am greseli dar rezultatul mi l a dictat prin telefon pt ca eu nu sunt in tara. Tin sa va spun ca a facut ecografie care rezultatele i au iesit bune si la ficat si la sange si rinichi. A facut s100 care a iesit negativ. Maine trebuie sa faca analiza limfoscintigrafia, am uitat sa va zic ca ea facuse un RMN cu o luna inainte de operatie si este in regula dar nu stiu daca trebuie sa il repete. Va rog mult de tot spuneti mi cat de grav este.. Va doresc multa sanatate si va rog din suflet lasati mi un raspuns pentru ca sunt terminata din toate punctele de vedere.

26241 com 1 2 3 4 ..... 233234235236237238239 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp