Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 232233234235236237238 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
melanom malign 02-04-2013, 19:46:43 de către mhgabi
Subiect: melanom malign
c.t. a fost facut dupa prima interventie (excizarea melanomului) cap torace abdomen pelvis toate organele sunt in regula. Un examen p.e.t. ct ar evidetia mai multe?
melanom malign 02-04-2013, 14:16:50 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
cum adica sa dau raspuns la analiza ? raspunsul il aveti deja si este: boala este MELANOM MALIGN, adica o forma de cancer de piele. din pacate chiar daca ganglionii sunt negativi, pare un stadiu relativ avansat, cu o sansa mare de recidiva, si in romania s-ar indica tratamentul cu interferon. daca ganglionii scosi sunt pozitivi, atunci cu atat mai mult, dar atunci trebuie completat examenul de bilant cu un examen CT de torace, abdomen si pelvis, sau chiar un PET/CT, iar daca nu exista metastaze, ar trebui sa se si iradieze zona din care au fost scosi ganglionii.
melanom malign 02-04-2013, 13:51:22 de către mhgabi
Subiect: melanom malign
As vrea sa-mi dati un raspuns legat de rezultatul analizei si in cazul in care biopsia de la ganglioni este negativa ce este de facut. Va multumesc
.
melanom malign 01-04-2013, 21:22:42 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
care este intrebarea ?
melanom malign 31-03-2013, 21:52:16 de către mhgabi
Subiect: melanom malign
buna seara ma numesc mihai. Sotia mea a fost diagnosticata cu melanom malign soldul stang.Tumora a fost excizata rezultat histopatologic:fragmente tumorale de melanom malign extensiv in suprafata cu zone de regresie si nodul de crestere pe verticala, nivel clark 4 indice breslow 4mm. rezultat imunohistochimic: S100 pozitiv difuz, VIM pozitiv difuz, HMB45 pozitiv in rare, Melan A pozitiv difuz, Ki67pozitiv20%, rezultat C.T 3ganglioni inghinali stanga suspecti.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Mentionez ca toti ganglionii inghinali stanga au fost extirpati.Asteptam rezultatul
melanom malign 30-03-2013, 20:48:07 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara pot sa va spun ca la 6 luni dupa operatia de melanom malign ma simt excelent si asta datotita tratamentului naturistpe care il urmez abia astept sa fac iarasi analizele la sfarsitu lui mai multa sanatate tuturor si doamne ajuta incercati si naturiste
melanom malign 29-03-2013, 11:52:43 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Buna lorena, mama mea se simte bine, asteptam analizele din mai. Multa sanatate
melanom malign 28-03-2013, 20:43:13 de către lorena83
Subiect: melanom malign
am uitat sa scriu pt domnul Vali:acest tratament s-a dovedit a fi foarte eficace atat pt cei cu o metastaza, cat si pt cei cu mai multe metastaze!
melanom malign 28-03-2013, 20:40:58 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Alina Cristina cum se mai simte mama ta?
melanom malign 28-03-2013, 20:40:02 de către lorena83
Subiect: melanom malign
draga Dana ma bucur sa aud ca a iesit negativ rezultatul...nu esti primul caz...cand sotul meu a fost internat in spital cu el in salon a fost un domn cu melanom clark 4, breslow 3, 8...activvitate mitotica 6 si la excizia linfonodului santinela, acesta a iesit negativ.alt domn a avut breslow 7, linfonodul santinela pozitiv exact cu aceeasi metastaza a sotului meu, 2mm.iar cand i-a fost extirpat lantul intreg de linfonozi, acestia au iesit negativi, exact ca in cazul sotului meu cu un breslow de aproximativ 2 mm.nu este intocmai o regula fixa.depinde de organismul fiecaruia si de imunitatea pe care o are...oricum sunt de facut controalele necesare.Ct, analize si asa mai departe la un interval decis de medici!multa sanatate in continuare si Dumnezeu sa ajute pe toata lumea!
melanom malign 28-03-2013, 20:35:31 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna domnule Vali...sotului meu i-a fost din start propus acest tratament..dabrafenib(un inhibitor braf) si trametinib(un inhibitor de mek)...bieninteles asta daca are prezenta mutatia respectiva (braf)...cam in 2 saptamani vom sti acest lucru...este un fel de chemio dar cu medicamete.neavand efectele colaterale ale acesteia(caderea parului, varsaturi).va urez din suflet multa sanatate si nu va pierdeti speranta!mergem inainte si nu e voie sa abandonam lupta!capul sus si inainte ca partidul(vorba mamei mele).ca inapoi nu putem merge!
melanom malign 27-03-2013, 22:40:04 de către Dana MJ
Subiect: melanom malign
Buna seara! As vrea sa va impartasesc si eu povestea mea.In luna ianuarie a acestui an mi s-a excizat un semn de culoare neagra care crescuse destul de mult si care uneori imi dadea senzatia de mancarime.La doua saptamani am primit si rezultatul anatomopatologic: s-a dovedit a fi melanom malign nodular, 3, 7mm Breslow scale iar medicii nu puteau sa-mi furnizeze prea multe detalii privind stadiul acestuia.Dupa o luna de zile am avut a doua operatie, care a constat intr-o alta excizie(unde fusese melanomul) + excizia nodulilor santinela de sub amblele brate (2 stanga, unul dreapta).Recuperea a fost destul de grea, dar acum la trei saptamani de la operatie ma simt foarte bine.
Ieri am primit si rezultatul de la biopsie si doctorii au ramas oarecum uimiti de rezultat care s-a dovedit a fi NEGATIV.
Dragii mei, vreau sa va spun ca in tot acest timp, adica in acetse doua luni de zile, am citit foarte mult despre aceasta boala, iar peste tot vedeam doar...verdicte sumbre, ceea ce nu este deloc adevarat.Daca am crede tot ce citim ar insemna sa murim ieri.In cazul in care mealnomul depaseste un mm este de importanta majora scoaterea nodulilior limfatici ptr biopsie + excizia pe o suprafata mai mare a locului cu pricina, dar cel mai important pentru mine in acest timp a fost postul si rugaciunea si sunt convinsa ca acestea m-au vindecat. Cancerul are un nume urat, doar la simpla rostire toti ne imaginam moartea iminenta, dar cu o atitudine pozitiva, cu speranta si credinta in puterea vindecatoare a Lui Dumnezeu ne putem vindeca. Gandurile si comentariile negative alimenteaza orice boala, putem muri din orice boala daca nu e tratata, la fel de bine cum se poate trai si cu aceasata boala(cancerul).Dragii mei nu va pierdeti credinta, rugati-va Bunului Dumnezeu, aveti incredere in El, cereti si vi se va da!!!! Va doresc multa sanatate tuturor si Dumnezeu sa va binecuvinteze!!!
melanom malign 26-03-2013, 20:00:32 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Toate CT-urile ulterioare se vor raporta la primul CT. Asa a fost si la mine, numai ca eu n-am mai facut niciun CT in afara de primul care n-a aratat nimic suspect. Era prea costisitor pentru mine, ne fiind decontat de cjas.
melanom malign 26-03-2013, 13:38:56 de către vale1967
Subiect: melanom malign
dupa 5luni de la depistarea melanomului nici un tratament...absolut nimic, , Eu sunt depasit de situatie dar sa redam concluziile si deciziile clinice, , , prezentand micrometastaze la nivelul pulmonar, pacientul pt. moment nu este inclus in protocolul VEMURAFENIB versus PLACEBO.dupa discutiile cu referentul in patologie dr.Mandala, se decide un nou C.T.total peste 45zile, , , in urma rezultatului poate fi valutat pt.tratamentul cu BRAF inhibitor plus sau minus MEK inhibitor.deci pana in 8MAI astept sa vedem daca cresc sau nu nodulii pulmonari.. ce sa zic ?...e decizia medicilor .daca a trecut cineva prin situatii si tratamente asemanatoare?
melanom malign 24-03-2013, 09:07:45 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Asta cu cititul de pe net aveti dreptate. Cand citeam eu despre melanom simteam ca mai am cateva luni de trait dar nu este chiar asa.
melanom malign 23-03-2013, 19:16:58 de către vale1967
Subiect: melanom malign
lorena.melanomul e atat de imprevizibil ca de multe ori nici doctorii nu au raspuns...oncologul a spus ca nu e grav deocamdata ca pe rezultatul C.T.sunt 10 noduli cu diametrul maxim, de 5mm deoarece sunt prea mici...probabil peste 2-3luni va fi un nou C.T.care va clarifica acest aspect, , , dar de pe net am vazut ca melanomul poate metataza in plaman prin acesti noduli mici sub denumirea de metastaze pulmonare miliare, , , e drept ca de multe ori ce citesti pe net sau pe unele forumuri nu numai ca te duce la o confuzie totala dar parca sunt menite sa te descurajeze si sa abandonezi lupta.
melanom malign 23-03-2013, 18:08:48 de către lorena83
Subiect: melanom malign
domnule Vali parerea mea la ce scrie pe rezultat este ca la fel ca si in cazul sotului meu sunt vorba despre mici "cicatrici" ale plamanului, din cauza unor raceli netratate...si sotul meu s-a lasat de fumat de 2 ani de zile, insa eliminarea toxicitatii din plamani dureaza ani de zile...sotul meu acum face terapia pulmonara...o gimnastica pentru plamani...si o fizioterapie pt operatia suferita...pt a redobandi elasticitatea pielii, a musculaturii...multa sanatate va doresc in continuare si mentinem contactul!
melanom malign 23-03-2013, 09:28:01 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna ziua...eu chiar nu inteleg sistemul cu care au lucrat medicii la care ati fost...limfoscintiografia nu arata daca ganglionul are sau nu metastaza...este o substanta radio activa care se injecteaza in locul unde ati avut melanomul, iar substanta aceea o ia pe calea limfatica si ajunge la primul linfonod, adica linfonodul santinela pt a le arata medicilor unde trebuie operat...nicidecum nu arata daca linfonodul are metastaze...parerea mea nici unul din medicii pe care i-ati consultat nu au fost prea profesionisti...la ct ma repet nu se vede linfonodul santinela daca este sau nu atacat si nici la limfoscintiografie.CT-ul se face pt a vedea daca nu cumva sunt metastaze la organe, atunci fiind inutila scoaterea linfonodului santinela, sau a lantului intreg.cand sunt metastaze la organe deja, se da tratamentul cu chemioterapie.parerea mea si va o spun din suflet nu ati ajuns la un medic care stie ce face!.v-am dat exemplul sotului meu clark 4, breslow circa 2 mm, fara ulceratie, 4 celule mitotice.CT-ul negativ din punct de vedere oncologic.dar aici, cum v-am mai spus se face in cazul celor care au breslow mai mare de 1 mm automat linfonodul santinela.care in cazul sotului meu a rezultat cu macrometastaze de 2 mm, fara invazie extracapsulara!.limfoscintigrafia i s-a fost facuta in spital, cand ne-am internat, a2-a zi urmand sa fie operat.substanta radio activa fiind activa pt 24 de ore..ceea ce spuneti ca doar un linfonod ati avut colorat
inseamna ca aveti doar un linfonod santinela, adica primul la care tumoarea ar fi putut ajunge.de aceea trebuie scos acela si analizat...in cazul in care iese pozitiv se procede la scoaterea lantului de ganglioni..am intalnit oameni in spitali care aveau 3 limfonozi santinela, sa zicem, ,...adica substanta a colorat 3.insa cand a fost operat i-a fost scos cel care "stralucea" mai tare..si analizat--...si inca ceva.din cunostinta de cauza vorbesc...adica dupa parerea unui medic prof Nicola Mozilla din Napoli, sectia melanom.metastazele pe calea limfatica apar intre 6 si 18 luni!in corp nu se stie cand.dar pe calea limfatica, acela este intervalul..adica de la aparitia melanomului!multa sanatate va doresc!
melanom malign 22-03-2013, 21:55:47 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
iar ganglionu meu a a fost doar unu singur nu a fost nici ingrosat nici palpabil doar a fost singuru care a luat substanta aia care tio injecteaza cand faci limfoscintografia
MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI FOARTE MULT SI MULTA SANATATE TUTUROR
melanom malign 22-03-2013, 21:47:43 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
dpentru domnu doctor si lorene deci dupa operatie am facut limfoscintografiala care mia aparut ganglionu santinela atunci sa mers pe mai multe variante ba sa ma operez ba sa fac tratament local si mai multe optiuni eu nu mam operat si timp de 2 saptamani am tinut comprese cu biter suedez sub brat cand mam dus sa fac pctct inainte de examinare am fost preluata de alt dotor de la iob fundeni mia vazut limfoscintografia si am vb si de operatie pentru ganglion dar cand am facut pct ct nu sa mai vazut nimic si atunci am hotarat sal tinem sub observatie prin radiografie in zonele moi si sa vedem mai departe ce se intampla daca mai apare sau nu asa mia zis doctoru pentru ca eu nu am zis de prima data ca fac si tratament naturit ca aici nu prea sant deacord cu asa cceva si nici de biteru suedez nu leam zis deloc eu nu am fost la un singur doctor am fost la vreo 3 cu toate analizele care leam avut iar parerile sant impartie unii ca trebuia sa fac interferonu iar altu ca nu era nevoie asa ca mam lasa pagubasa acuma leam tradus sa le trimit si la turci dar mai astept cateva saptamani sa fac iarasi marcherii tumorali sa vedem cum iese si pe urma sa le trimit
melanom malign 22-03-2013, 19:09:00 de către lorena83
Subiect: melanom malign
pt mama Cristinei:sotul meu a avut melanom pe obrazul stang...dupa scoaterea lui si adeverirea acestei tumori, s-a facut o excizie mai mare in locul unde a fost operat initial, cu margini de siguranta, mult mai mari(si la inceput au fost facute)insa dupa indicele breslow, care in cazul sotului meu a fost de circa 2 mm s-a executat o largire a operatiei...si scos de asemenea si linfonodul santinela, deoarece la ct nu se vede acest ganglion daca este sau nu invadat...doar daca este ingrosat...cat despre interferon, va spun f in serios ca aici, in Italia este scos ca si tratament, vorbim de un Institut National de tumori, sectia Melanom.deci daca aici, este scos ca si tratament, inseamna ca stiu ei de ce.Este vaccinul care se face, vemurafenib sau alte medicamente, atata timp cat in tumoarea primitiva exista o mutatie numita Braf.pe sotul meu nu il mai doare locul operatie pe fata...are cateodata o mica durere in locul operatiei facute recent(acum o luna) cum i-au fost scosi tot lantul de linfonozi latero-cervicali...dvs ar fi trebuit sa scoateti linfonodul santinela pt a vedea daca are metastaze, cat sunt de mari si daca sunt evidente "scapari" extracapsulare...imi cer scuze, dar suntem de multi ani aici si ma exprim mai greu cu unele cuvinte.parerea mea ar fi sa consultati un alt medic bun, nu cel la care ati fost prima oara, pr ca din ce mi-ati povestit, nu mi se pare prea bun in acest domeniu...eu va spun tehnica care se face aici in Italia...daca se dovedeste ca cineva are melanom malign, in caz ca breslow este mai mare de 1 mm automat se scoate linfonodul santinela.cand deja linfonozii sunt palpabili sau ingrosati, adica se evidentiaza la ct ingrosati, atunci mai mult ca sigur au metastaza..nodulii de pe plamani ce se evidentiaza la ct nu sunt deloc linfonozii de care vorbim, in cazul dvs ascelari.sunt probabil urme de bronsita, sau alte infectii ale plamanilor, netratate la timp.care cu trecerea vremii se cicatrizeaza.eu va sfatuiesc sa faceti analiza linfonodului santinela din moment ce la primul ct a iesit ingrosat...cu toate ca nu prea inteleg unele lucruri...multa sanatate va doresc!
melanom malign 22-03-2013, 18:40:25 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu poate sa spuna nimeni "la cat timp apar metastazele". la unii oameni nu apar niciodata, la altii sunt prezente chiar de la depistarea bolii, iar la altii apar in luni sau chiar ani. radiografia, din pacate, nu este un examen prea sensibil pentru depistarea metastazelor pulmonare.
melanom malign 21-03-2013, 21:39:12 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara lorena spunemi si mie pe sotul tau il mai doare locul unde sa operat ca eu am monente cand ma doare mana cu tot cu umar si cu gat cu tot sant rare dar totusi sant
melanom malign 21-03-2013, 21:36:02 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
domnule raulduke la cat timp apar metastazele la melanomul malign si de ce la atatea radiografii facute la plamani nu miau iesitmie mi sa spus ca a fost un tbc dus pe picioare si netratat dar eu in ultima perioada adica si inainte de operatie am avut mai multe radiografii facute pentru ca eu am avut mari dureri de cap si cam la doua saptamani ajungeam la urgenta dupa operatie au incetat si durerile de cap puteti sami explicatii
melanom malign 20-03-2013, 20:50:08 de către vale1967
Subiect: melanom malign
Lorena e primul C.T.facut...inainte de interventie am facut un examen toracic normal nmde nu se vad nodulii mici...oncologul va discuta cu radiologul...deocamdata cum scrie in rezultat, , noduli sospetti di ripetitività..problema este ca sunt 10 noduli pulmonari chiar daca sunt mici...durere nu am avut deloc..nici nu tusesc iar de 4 ani nu mai fumez, dar acesti noduli pot fi si din alta cauza nu doar o metastazare a melanomului.
melanom malign 20-03-2013, 20:40:09 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
intr-adevar exista tari unde acest tratament nu se face. o metaanaliza dupa care se judeca valoarea tratamentului in ziua de azi (respectiv cea mai recenta) cuantifica beneficiul interferonului in aceasta situatie la... ameliorarea supravietuirii la 5 ani cu aproximativ 11% si pe cea a riscului de recidiva cu aproximativ 18%, deci intr-adevar foarte mici, mai ales tinand cont de cum se simt cei mai multi oameni timp de UN AN DE ZILE, cat dureaza de obicei tratamentul. chiar si in romania, personal recomand acest tratament, il incep, il incerc, dar daca toleranta lui nu e foarte buna, nu ezit sa-l opresc, evident discutand aceste lucruri cu pacientul, caci lui ii apartine decizia finala.
melanom malign 20-03-2013, 20:22:12 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Mamei Cristinei sa nu-i para rau ca nu mai face interferon. Atata timp cat nici dupa 15 ani nu s-a stabilit daca are sau nu vreo influenta in rata de supravietuire, nu merita urmat ca tratament.
melanom malign 20-03-2013, 13:12:07 de către corina76
Subiect: melanom malign
Multa sanatate va doresc tuturor si putere sa mergeti mai departe cu speranta si optimism !
Astazi mi-a spus cineva despre un medicament BIO BRAN 1000. A auzit cineva de el ?
melanom malign 20-03-2013, 12:15:25 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Buna lorena, mama mea ti a scris mai sus rezultatul analizelor iti poti da cu parerea te rog si domnul Raul. Multumesc
melanom malign 19-03-2013, 22:49:26 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara nodul pulmonar mia iesit si mie la pctct dar inofensiv metabolic asta inseamna o raceala mai veche si netratata la timp ceia ce ma surprins ca inainte de operatie am facut radiografie la plamani si miau spus ca totul e ok la sfaritul lui noiembrie mam simtit iar foarte rau am faut iarasi radiografie si mia iesit tot bine SI SANT LUATA IN EVIDENTA LA ONCOLOGIE SI LA TREI LUNI REPET ANALIZELE TOATE SI MARCHERII TUMORALI DAR MA BAZEZ PE NATURIST SI MA SIMT BINE
DAR DACA CINEVA POATE SAMI SPUNA LA CAT TIMP APAR METASTAZELE
PENTRU CA ATUNCI CAND AM INTRERUPT INTERFERONU MI SA SPUS O SA VII LA MINE PESTE 2 ANI DAR ATUNCI NU TE MAI POT AJUTA MAI BINE CHINUITE SI FA INTERFERONU
DAR TOTUSUI LUASEM O HOTARARE SI NU AM VRUT SAL MAI FAC MAM SIMTIT FOARTE RAU LA CELE DOUA DOZE
melanom malign 19-03-2013, 22:22:44 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna domnule Vali...la Ct-ul facut prima oara au iesit ceva evidente de noduli pulmonari?sotul meu la primul Ct facut a avut niste noduli mici pe partea stanga a toracelui, unde, de fapt are si dureri...insa au zis ca sunt niste cicatrici mai vechi, deoarece a avut pleurita, bronsita, si alte probleme cu palmanii.dar nu inteleg de ce continua sa il doara cateodata...sper sa nu fie vreo metastaza a melanomului...dvs aveati ceva dureri?ce explicatie v-au dat pt acei micronoduli?sa speram ca nu va fi nici o problema...multa sanatate va doresc!
domnule onnyx, intr-adevar, e un ceva dubios faptul ca nu v-au dat indicele breslow,..indice dupa care se calculeaza stadiul melanomului...avand in considerare ca au trecut 4 ani, si nu ati avut nici o ingrosare a limfonozilor si nici o alta problema, sunteti un om norocos si va doresc in continuare multa sanatate!
pt mama Alinei:ma bucur ca va simtiti bine...eu sunt de acord cu regimul alimentar facut si cu tratamentele naturiste...bineinteles nu sunt de evitat nici sfaturile unui medic bun, care stie ce face!o viata cat mai lunga si senina tuturor va doresc!
melanom malign 19-03-2013, 14:16:40 de către vale1967
Subiect: melanom malign
la examenul de C.T. e ceva neclar cel putin pt.mine...8 micronoduli pulmonari pe dreapta de 5mm si 2 noduli pe stanga de 3mm suspecti de repetare, , , am tot cautat pe net explicatii dar nu gasesc...nu sunt cam multi noduli pulmonari chiar daca sunt mici?e posibil sa fie o metastazarea a melanomului?in rest fara probleme...urmand sa fac maine C, T, la cap.Tratamentul va incepe doar dupa stabilirea cat mai aproape cu putinta a stadiului bolii.Asa e procedura,
melanom malign 17-03-2013, 20:37:14 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
buna seara melanom malign clarc4 breslov3 am facut toate analizela inclusiv pctct toate sant bune urmez tratament naturist cu interferon imuno sistem micro defens regim alimentar dar nu strict a fost strict doar 3 saptamani adica orez fiert grau fiert varza cruda peste la gratar
acum am inceput sa mai mananc si pui la gratar am avut si limfoscintografie facuta cu iesire de ganglion santinela dar am tinut doua saptamani comprese cu biter suedez sub brat si cand am facut pct nu mia mai aparut deloc caci sa si oncologul ce se intampla unde e asa sa exprimat doctora nui venea sa creada am facut si 2 doze de interferon dar mam simtit foarte rau si am renuntat la el sant ok astept sa repet analizele in mai spre sfarsitsi sa fac ercografie in partile moi sa vad daca mai iese ganglionu santinelapana atunci tratament naturist si doamne ajuta sant mama lui cristina care va tot scris mereu
melanom malign 17-03-2013, 09:25:12 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Acum 4 ani pentru ca sa-mi deconteze casa de asigurari de sanatate tratamentul cu interferon, principala conditie era ca in urma limfoscintigrafiei si implicit biopsia ganglionului santinela (la postul anterior cand am zis limfoscintigrafie m-am referit la tot procesul adica si biopsie nu doar mapping) cel putin un ganglion sa aiba metastaza de la tumora primara.
Dubios sau nu, singurul mister pentru mine este absenta nivelui Breslow din rezultatele de la anatomie patologica.
melanom malign 17-03-2013, 01:40:13 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna domnule onyx...nivelul 3 Clark in acest moment nu mai este atat de important pt evolutia acestei tumori.stadiul bolii este stabilit in functie de ulceratie, breslow si activitate mitotica...in prima faza...si sotul meu a fost tot in stadiul 1b initial...melanom fara ulceratie, breslow 2 activitate mitotica4 si calrk 4...acum, pt ca linfonodul santinela a rezultat pozitiv este stadiul 3C.stadiul 1 si 2 sunt pt cei care nu au linfonodul santinela "atacat"...aici, in Italia iti scoate linfonodul santinela pt analiza.e si bine, pt ca daca este prezenta vreo celula tumorala, cel putin in acest fel ea este scoasa afara.la linfoscintigrafie nu se vede daca un linfonod are inauntru tumoare.si in nici un caz in urma acestei analize nu se da interferon...cel putin aici...e putin cam dubios cazul dvs...adica din partea medicilor.important este ca va simtiti bine si va doresc acest lucru pt mult timp de acum inainte!
melanom malign 16-03-2013, 03:37:14 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Lorena iti multumesc pt raspunsuri, alunita a fost pe mana stanga aproape de umar.. Nu stiu exact sa iti spun ce tratament, stiu ca interferonul este natural si o sa iti spun exact si ce alte medicamente mai ia. Multumesc
melanom malign 15-03-2013, 18:26:07 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Marya, excizia mea a fost facuta pe lungime pentru a se evita folosirea unei grefe si a rezultat o cusatura cu 32 de copci pe aproximativ 20 cm. Avantajul meu a fost ca a avut de unde taia si pe lungime si in adancime pana la muschi, piesa ablata avand 5/16 cm. Dar nu au fost urme de indoaiala asupra naturii nevului. Fiind destul de mare cu diametrul de 1 cm si cu ulceratie probabil ca asta a determinat-o pe doamna doctor sa taie mai mult. Inca imi spunea dupa ce am avut confirmarea ca este melanom ca ar fi bine sa mai faca o excizie mai mare dar de data asta cu grefa de piele. Oricum eram amarat si nu imi mai ardea de alta intervente chirurgicala ca si-asa mi-am revenit destul de greu dupa operatie.
Operatia a fost facuta la sectia de chirurgie plastica la indrumarea medicului dermatolog care si el a banuit ce am.
Pana in momentul de fata nu si-au facut prezenta eventuale metastaze. La CT nu s-a vazut nimic iar la ecografiile pe care le-am facut in primii ani nici atat.
Marya, totusi nu-i bine nici in extrema cealalta sa cazi pentru ca ar fi pacat pentru un amarat de nev sa ramai cu ditamai cicatricea. Daca nu te doare sau te mananca cel mai important, sau nu sangereaza, as zice totusi sa n-o scoti cu limite prea mari.

Lorena, indicele Breslow a fost un mister pentru mine inca de la inceput si este in continuare in sensul ca am repetat analiza de la anatomie patologica la un alt spital, rezultatul fiind acelasi Clark III cu stadiul 2b dar nicaieri nu se specifica Breslow. Am intrebat si eu in stanga si-n dreapta dar nu m-a lamurit nimeni. Oricum parafina a fost purtata si pe la Cluj dar mai mult degeaba iar acum zace la Iasi la Sfantul Spiridon.
Linfoscintigrafia nu am facut-o pentru ca nu eram de acord cu interferonul si nu avea rost.
Multa sanatate tuturor.
melanom malign 15-03-2013, 11:17:22 de către lorena83
Subiect: melanom malign
pentru domnul onyx 20...ma bucur enorm cand vad postarile dvs...si va doresc multa, multa sanatate in continuare...sunt si de acord cu dvs in ceea ce priveste o viata sanatoasa(sport si o alimentatie buna)..un psihic bun, o gandire pozitiva...sunt lucruri care ajuta si contribuie f mult la trecerea obstacolelor din viata.degeaba se contazic unii medici(nu toti)...ca alimentatia, sportul, etc nu conteaza atunci cand descoperi ca ai o tumoare...ca nu prezinta nici o garantie aceste lucruri...dar la fel nici terapiile propuse de ei nu prezinta nici o garantie...sunt in faza experimentala unele, iar altele pt a preulungi viata omului...ei, asa indemn si eu toata lumea care are o tumoare sa experimenteze o viata sanatoasa prin miscare, alimentatie sanatoasa si un psihic bun...bineinteles, mergeti si la controalele medicale, dar pe langa sfaturile medicilor luati in considerare si varianta asta.domnule onyx ce indice breslow ati avut, pt ca din cate tin minte nu ati facut linfonodul santinela...era un indice mic?multa sanatate tuturor!
melanom malign 15-03-2013, 11:14:07 de către marya79
Subiect: melanom malign
Buna onyx20 si multumesc din suflet pt. raspuns.
Te rog sa imi spui ce dimensiune are excizia ta. Este mai mare de 3 cm? Operatia ai facuta la un dermatolog sau la un chirurg oncolog in spital?
Scuze pt. urmatoarea intrebare intrebare. Dupa operatie cu marja mai mare de siguranta ai a avut neplacerea de a se extinda celulele in organist si sa iti scoti ganglionii sau ai facut tratament?
Sunt disperata ptr. ca nu ma inteleg cu dermatologul care spune ca nu trebuie sa faca excizie mare ptr. ca trebuie sa adauge grefa, desi eu insist sa taie adinc cu riscul de a ramine cu cicatrice mare dar in viata.
melanom malign 15-03-2013, 10:53:07 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Buna Alina...linfonodul santinela se vede daca este "atacat" doar printr-o biopsie a acestuia...poate avea metastaze in interiorul lui, iar pe dinafara sa fie complet normal.cum a fost cazul sotului meu...nicidecum printr-un CT...VARIANTA Cea mai sigura este biopsia acestuia...sotul meu nu il avea palpabil...semn ca nu a fost atins...in schimb, prin biopsia acestuia a rezultat cu metastaza.ce tratament naturist face mama ta?important e ca ea sa fie sanatoasa si sa se simta bine...unde a avut mai exact melanomul?
melanom malign 14-03-2013, 20:34:46 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
este o unealta utila in diagnosticul precoce, dar nu e ceva prea validat ca standard in diagnostic si in nici un caz nu pune un diagnostic definitiv. asta nu poate face decat o biopsie, pe baza unui grad inalt de suspiciune mai ales clinica. personal eu as apela la aceasta scula NUMAI daca nu ar trebui sa platesc, altfel m-as lipsi fara ezitare; totusi in cazul meu nu e vorba de zeci de alunite pe tot corpul, mai mult sau mai putin suspecte, pe care evident sa nu le pot biopsia simultan. ma tem ca numai cu dermatologul tau poti sa te sfatuiesti cel mai bine in acest aspect.
melanom malign 14-03-2013, 18:29:52 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Marya, dl Dr. RaulDuke iti va da un raspuns exact dupa protocoale adica iti va zice ca este in regula s-o scoti fara limite de siguranta sau cel mult cu limite foarte mici. Asa este procedura, astia sunt pasii. Dar daca vrei parerea unei persoane operate de melanom care traieste dupa exact 4 ani de la operatie, aceasta iti va spune sa cauti un doctor dispus sa-ti scoata alunita cu limite de siguranta mai mari mai ales daca este suspecta. Elimini din start un risc. Stiu ca sunt parerile impartite pe aceasta tema dar alegerea e a ta.
melanom malign 14-03-2013, 16:30:54 de către marya79
Subiect: melanom malign
Buna, stie cineva daca aparatul Mole max II da un diacnostic cu precizie?
A facut cineva scanare cu acest aparat si a primit un diacnostic ~ cu cel de la biopsie?
melanom malign 14-03-2013, 16:28:04 de către marya79
Subiect: melanom malign
Buna ziua d-le dr. RaulDuke.
Va rog sa imi spunet daca am o alunita pe sin ( nu foarte mare) dar suspecta si fac excizie mai mare de 2.5 - 3.0 cm, scap de riscul de a pleca celule canceroase in corp? Sau mai drastic sa imi scot sinul? Se pot fac analize inainte de operatie: CT/pet sau alceva care pot depista melanonul malign? Daca se constata ca am melanom malign si am scos o zona mai mare decit marginea de siguranta peste 3 cm, trebuie sa imi mai fie teama ca se poate intimpla ceva?
melanom malign 14-03-2013, 01:23:19 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Buna lorena, mama mea a avut melanom malign clark 4 breslow3, a fost operata cu o marja de 2 cm, Linfonodul santinela nu a fost gasit deloc marit la petct. Maine am sa o intreb pe mama exact ce rezultat a avut la petct, pentru ca eu nu sunt langa ea in tara si e foarte greu. Iti multumesc mult pentru raspuns si iti doresc toate cele bune
melanom malign 13-03-2013, 10:59:17 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna Alina.ma bucur sa aud ca se simte bine mama ta...dar care mai exact au fost rezultatele in urma ct-ului facut?ce anume a avut mama ta initial?ce fel de melanom?si din cate imi amintesc nu a facut nici o interventie, nu?adica linfonodul sentinela..stiu ca era cam in ceata povestea mamei tale...important e ca ea sa se simta bine si ca boala sa nu progreseze...multa sanatate va doresc!
melanom malign 13-03-2013, 02:37:55 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Buna, revin cu informatii, dupa cum spuneam mama mea a renuntat la interferon deoarece se simtea foarte rau, acum face un tratament natural si interferon natural, a facut si pc acela si rezultatul a fost unul bun, deocamdata acum ramane pe acest tratament si in mai trebuie sa repete analizele, spuneti mi va rog ce parere aveti, multa sanatate va doresc
melanom malign 11-03-2013, 01:03:35 de către lorena83
Subiect: melanom malign
domnule Vali vemurafenib nu este un medicament pt cei in faza terminala...este pt cei cu stadiul 3...cautati informatii si pe google despre tratament...vine din USA...INTRATI daca intelegeti engleza sau aveti pe cineva care cunoaste limba pe forumul MIF FORUM MELANOMA...UN FORUM DIN AMERICA...si la conversatiile celor cu stadiul 3 unde toti care au facut sau fac acest clinical trial sunt in acelasi stadiu ca al dvs...pt ultima faza este IPILUMAB...nicidecum vemurafenib.vemurafenib se dau pacientilor care sunt in stadiul 3 si sunt pozitivi pt aceasta mutatie genetica numita BRAF...tratamentul propus sotului meu, in caz ca este pozitiv mutatiei BRAF...si da, este pt a impiedica o posibila recidiva, pt ca atat dvs cat si sotul meu sunteti f expusi acestui risc, avand deja metastaza.sunt oameni care au facut acest tratament in USA DE acum 6 ani si sunt bine, mersi...nu vb aiurea...doar in cunostinta de cauza si nu disperati ca nu e totul asa negru cum pare!Multa sanatate va doresc si multa putere psihica de a infrunta aceasta boala!
melanom malign 09-03-2013, 21:53:05 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
si noi la fel. mult succes !
melanom malign 09-03-2013, 14:32:26 de către vale1967
Subiect: melanom malign
se poate sa aveti dreptate intrucat medicul oncolog a imtrebat de 3 ori daca inteleg ce mi se propune daca nu mai imi repeta, , , va spun sincer ca nu prea intelegeam toate cuvintele spuse in limba italiana, , dar ce puteam sa fac, , , am semnat acel consintamant, , avand incredere in decizia medicilor, , , DE UNDE SA STIU si in limba romana CE ESTE VEMURAFENIB, , , PLACEBO, , , BRAFV600, , , , miercuri voi face C, T, sper sa avem vesti bune, , ,
melanom malign 09-03-2013, 11:29:39 de către lorena83
Subiect: melanom malign
este vorba despre Italia in ambele cazuri, atat in cel al sotului meu, cat si in cel al domnului Vali...doar ca suntem la spitale diferite...dansul este la un spital langa Milano, iar noi suntem la un Institut in Milano...
melanom malign 09-03-2013, 09:19:41 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
mult succes ! despre ce tara vorbim ?
melanom malign 09-03-2013, 02:07:13 de către lorena83
Subiect: melanom malign
sotului meu i s-a propus in schimb un alt tip de studiu clinic..., o combinatie de 2 farmaceutice dabrafenib si trametinib, tot un experimental care se pare ca a adat rezultate pt cei aflati in stadiul 3C si stadiul 4...studiul a inceput anul trecut in america...si se va inchide in 2015.oricum inca asteptam sa vedem daca este pozitiv pt mutatia Braf V600e/k.multa sanatate tuturor!
melanom malign 09-03-2013, 00:06:46 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
foarte putina lume in romania a facut tratament cu Vemurafenib, intrucat este extrem de scump, cam 9000 de euro pe luna, si nu este decontat de casa. de asemenea el nu are aprobare in europa, si pe nicaieri in lume, decat pentru "fazele terminale", situatie in care evident tu nu te afli. ca atare acest medicament iti este propus in cadrul unui studiu clinic, in care se compara acest medicament cu placebo; adica vei face parte dintr-un studiu cu oameni cu acest tip de boala in acest stadiu, nemetastatic, operat, si jumate primesc placebo, jumate vemurafenib. nimeni nu stie care ce primeste, nici pacientii nici medicii (cel mai probabil), si la sfarsit se vad rezultatele si se analizeaza statistic. nu exista standard de tratament in momentul de fata, deci trialul care ti s-a propus mi se pare excelent. desigur ca inainte de toate va trebui sa semnezi un consimtamant ca intelegi exact aceste lucruri (si altele) si ca esti de acord.

in ce tara te afli ?
melanom malign 08-03-2013, 22:27:15 de către vale1967
Subiect: melanom malign
da mi sa recomandat o terapie, credeam ca va fi doar oncologul in schimb era toata comisia despre care am mai scris care au analizat cazul mai bine de o ora si eu va prezint referatul lor, SINTEZA ONCOLOGICA, , , 2 ganglioni din 17 sunt pozitivi existand sanse mari de recidiva, , primul ganglion santinela avand diametrul focarului mai mare de 3mm, , al2 ganglion santimela cu focarul mai mare de 1mm restul de 15neinfectati, , , CONCLUZIILE SI DECIZIILE CLINICE, , in stadiul de boala actual se propune participarea la protocolul cu VEMURAFENIB versus PLACEBO, , intre timp se va face un, C, T, total pentru o valutare centralizata a mutatiei de BRAF, , , daca intelege cineva referatul lor si daca cineva a facut tratament cu VEMURAFENIB si daca acest tratament nu este pentru cei in faza terminala,
melanom malign 08-03-2013, 19:01:21 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
tare as fi curios ce sunt "pastilele" astea care sunt un fel de chimioterapie fara efectele colaterale... cum se numeste substanta respectiva. pentru ca in medicina standard nu exista asa ceva, pana in momentul actual.
melanom malign 08-03-2013, 15:03:54 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna.nu este interferon ceea ce i s-a propus sotului meu...sunt niste pastile ce se iau timp de un an..un fel de chemioterapie dar fara efectele colaterale a acesteia...interferonul aicio in spital nu se da pacientilor.in fine...domnule vali...umflatura ce o simtiti e normala, este "serul" ce il produce corpul, si cum ati fost operat pe calea linfatica, acest ser trebuie sa gaseasca o noua "cale" SA II zicem asa...acolo in umflatura este doar un "lichid".mancarimile si ce mai simtiti sunt normale, pana ce tesuturile, nervii se aseaza bine la locurile lor...va doresc multa sanatate si sper sa ramanem in contact...astept sa vedem daca v-au propus vreo terapie experimentala pentru a impiedica o eventuala recidiva!
melanom malign 06-03-2013, 10:07:35 de către vale1967
Subiect: melanom malign
Lorena ma bucur pt, vestea buna...exact in situatia asta sunt si eu, , maine am programarea la oncolog...am o nelamurire cu bratul unde a fost facuta interventia...dupa 45 zile simt inca sub brat o umflatura si mult disconfort, , , o durere la intinderea bratului, , , mancarime sau urticarie pe corp,
melanom malign 06-03-2013, 00:06:59 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
interferon, fara indoiala.
melanom malign 05-03-2013, 15:29:48 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna...sotului meu s-a facut asportarea linfonozilor laterocervicali...rezultatul din 47 de linfonozi nu a rezultat nici unul pozitiv...un prognostic f bun pentru melanom...ni s.a propus o terapie medicamentoasa, tot un fel de chemioterapie...dar nu cu aceleasi efecte colaterale...pentru 1 an..pentru a impiedca o eventuala recidiva...multa sanatate toturor si nu va pierdeti curajul...
melanom malign 03-03-2013, 20:54:59 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Multumesc.
Imi aduc aminte ca in 2009 dupa ce m-am operat si am inceput sa intru pe forumuri am citit povestea unei doamne care tot asa a fost operata de melanom in urma cu foarte multi ani, peste 10. Acum probabil ca se apropie de 20 de ani de la opratie si pot sa spun ca mi-a dat incredere si am ramas surprins ca inca intra pe ecel forum chiar daca trecusera foarte multi ani de la operatie. Inseamna foarte mult sa vezi si un caz fericit pe forum, nu numai tragedii.
melanom malign 03-03-2013, 17:06:56 de către corina76
Subiect: melanom malign
Onyx 20 ma bucur nespus ca te simti bine ! Tine-o tot asa cel putin 50 de ani de aici inainte ! Doamne ajuta sa auzim numai de bine !
melanom malign 02-03-2013, 20:02:43 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Ma simt foarte bine si sper ca voi avea starea asta mult timp de acum inainte.
melanom malign 02-03-2013, 18:49:32 de către corina76
Subiect: melanom malign
Buna ziua,
Bine v-am regasit, nu am mai intrat de ceva vreme pe forum. imi pare bine ca dl dr. raulduke nu a parasit forumul. La cumnata mea e totul ok deocamdata, mai are interferon pana in iunie. Il suporta destul de bine. Din pacate vad ca tot mai apar cazuri noi si oameni tineri.
Onyx20 ma bucur ca mai intri si tu din cand in cand pe forum. Cum te siimti ?
Sanatate multa tuturor si o primavara plina de speranta.
melanom malign 12-02-2013, 23:03:49 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu, nu se vede "totul". nu exista analiza sau investigatie pe care sa se vada "totul". se pot vedea focare de malignitate, deci cancere primare sau metastatice, cu conditia sa fie cam peste un centimetru in diametru.
melanom malign 12-02-2013, 13:23:45 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Mamei i s a acordat gratis pet ct de 60 milioane. Spuneti mi va rog daca la analiza asta se vede totul?? Adik ce anume a afectat. Va rog raspundeti mi
melanom malign 11-02-2013, 00:22:18 de către amira7
Subiect: melanom malign
Va multumesc daca poate cineva sa imi raspunda, cunoasteti pe cineva care are hepatita c si-a facut implant cu silicon in sani?
melanom malign 11-02-2013, 00:20:49 de către amira7
Subiect: melanom malign
Buna sunt noua pe formul:D... va urmaresc de ceva timp si m-am hotarat sa imi fac cont deoarece vreau si eu sa imi fac implant cu silicon... Am 24 de ani si am hepatiata c (forma acuta) de 3 ani, Nu sunt destul de hotarata sa imi pun implant cu silicon din cauza problemei care o am hepatita c, este un risc foarte mare operatia in sine dar si ca am hepatita c... pe acest formul n.am gasit nimic despre persoane care sunt bolnave sau au hepatita c si-au apelat la aceasta oparatie (eram curioasa sa vad cum a decurs oparatia si viata ei/lor pe parcurs)... Am cauta pe internet despre fete care si-au pus silicoane si au hepatita c si nu am gasit nimic... Dar m-am documentat pe internet despre implant cu silicon, mi-am notat avantajele si respectiv dezavantajele operatiei...SUNT FOARTE DERUTATA...
Va multumesc daca poate cineva sa imi raspunda, cunoasteti pe cineva care are hepatita c si-a facut implant cu silicon?
melanom malign 08-02-2013, 22:26:03 de către lorena83
Subiect: melanom malign
domnule Vale1967 ma bucur foarte mult ca ati trecut cu bine peste toate...multa sanatate in continuare.eu nu am spus ca sunt restrictii la mancare, doar a alimentatie sanatoasa si variata.important este ca sunteti bine si multa sanatate in continuare!sotului meu i s-a spus deja ca dupa operatie nu va trebui sa faca nici un tratament, doar control la fiecare 3-4 luni.deoarece boala a ramas la limfonozi.acum vom vedea daca in afara celui sentinela a fost atacat vreunul altul.multa bafta in continuare!
melanom malign 08-02-2013, 19:10:47 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu, nu e prea tarziu. faptul ca niciun ganglion nu a fost invadat este un lucru excelent pentru prognosticul bolii.
melanom malign 08-02-2013, 14:55:07 de către vale1967
Subiect: melanom malign
la vizita in spital cand eram internat am intrebat daca se poate manca orice...mi sa raspuns foarte clar ca da si nu exista nici o restrictie in alimentatie.. era o echipa destul de numeroasa de specialisti care studiaza si trateaza cu pasiune melanomul aici in Bergamo din 1988...dar nu cred ca asta e important...astazi dupa 3 luni in care au fost 3 interventii chirurgicale cu multa durere, multa neliniste, multa frica am primit si o veste buna...toti cei 14 ganglioni sunt negativi..mi sa spus totusi ca doar medicul oncolog poate sa aprecieze stadiul si daca voi avea un tratament doar ca m-au programat la vizita abia peate o luna...oare nu e cam tarziu?, ,.multumesc lui DUMNEZEU, multumesc celor care au fost alaturi de mine si doresc tuturor celor ce au probleme sa treaca cu bine de aceasta boala,
melanom malign 06-02-2013, 00:43:43 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
lorena83, eu nu am nicio teorie a mea, caci inca nu lucrez in cercetare ci doar in medicina clinica. iar medicina clinica nu poate functiona decat cu dovezi, pentru orice afirmatie si orice recomandare. nu FAC recomandari sau afirmatii medicale acolo unde nu exista dovezi si, de asemenea, nu accept afirmatii sau recomandari acolo unde stiu ca nu exista dovezi, adica trialuri clinice care au tras respectivele concluzii. ca atare meseria mea este doar sa cunosc aceste date si sa le aplic, nu sa fac speculatii sau sa imprastii zvonuri. si chiar daca eu, in esenta mea, sunt un medic roman nenorocit incompetent, inuman si shpagar si in toate felurile nenorocit, ce ti-am zis mai sus este valabil pentru orice medic care se respecta din orice tara din lume, inclusiv in vestul Europei unde nu numai ca am colegi si particip la conferinte, dar am avut si ocazia sa lucrez si inca timp indelungat. ca atare, ca medic, nu-mi permit sa vorbesc, ca restul forumistilor, din pareri personale cat din ce inseamna medicina bazata pe dovezi astazi, fie ca sunt teorii care tie iti plac sau care nu iti plac. adica stiu ca suna pe cat de simplist pe atat de frumos treburile cu "daca nu mananci carne, te feresti de cancer", dar este fals sau in cea mai buna masura inca nedemonstrat. nu se pot face recomandari deci, oricat ai vrea tu, decat de catre cineva care vine din viitor...

altfel, da, desigur ca iti dau o replica, doar nu te astepti sa iti las tie ultimul cuvant, mai ales cand acesta e incorect ?! daca vrei sa nu mai vorbim, cred ca e doar potrivit din partea ta sa fii tu prima care inceteaza sa ma mai contrazica fara argumente.

mult noroc si numai bine !
melanom malign 05-02-2013, 22:36:47 de către lorena83
Subiect: melanom malign
buna Stevens.multumesc pentru sfat...deocamadata ramanem la Institutul din Milano, pt ca si acesta are un departament specializat doar pe melanom-sarcom.acum pe 17 avem o alta operatie...sper sa iasa totul bine si mergem inainte!dupa operatie o sa iau in considerare sfatul dvs si in functie de rezultatele primite voi consulta si parerea doctorului Simoncini, despre care deja am auzit!.multumesc frumos!
melanom malign 05-02-2013, 22:28:19 de către lorena83
Subiect: melanom malign
pt raulduke:domnule eu am intrat pe acest forum pentru a discuta cu cei care sunt bolnavi de melanom sau rudele acestora, sfatul unui medic, mai ales, in cazul dvs, sincer nu imi este necesar, deci, discutia noastra s-a terminat aici.asa ca nu vreau sa mai vad un comentari adresat mie..pt ca pur si simplu am sa il ignor.e vorba de umanitate pe acest site, oameni ce sufera.nu ce vb acolo...ca de aia mor oamenii.pt ca nu mai exista "medici fara frontiere".oricum mergeti inainte asa, ca e bine.felicitari!luati banii oamenilor bolnavi de canceri, ca poate saracii fac imprumuturi pt a veni la consult sau a cumpara medicamente..nici eu nu provin dintr-o familie cu bani. si nici sotul meu,...dar niciodata nu as lua banii unui om bolnav de o tumoare.si apoi sa intru pe un forum sa dau sfaturi "gratis"...foarte interesant.si daca trebuie sa dau sfaturi de nutritie cum ati precizat.normal ca nu o fac gratis...ati spus=))))ma faceti sa rad.sunteti foarte interesant.in fine.ultima precizare cu alimentatia:cum un doctor oncolog ca si dvs ia banii omului dar nu ii vb clar si de o nutritie corespunzatoare, ca ala e alt cost...costul de medic nutritionist..dar oricum cu medicamentele si tratamentele dvs ceea ce garantati este o prelungire a vietii pt ca alte garantii in tumori nu se dau...stiind toata lumea ca este o boala "cu surprize"...exact la fel si eu si altii care intra pe acest forum putem da informatii despre alimentatita recomandata in cazul in care o persoana sufera de aceasta boala...nu va mai tot alarmati atat si agitati...ca dvs sunteti doar un medic...iar noi suntem rude, sau chiar bolnavii care trec prin aceste situatii...dvs mergeti acasa cu banii in buzunar...noi mergem cu frica zilei de maine, cu ganduri, plansete, suspine, etc.ia mai lasati-ma in pace cu teoriile dvs de medic oncolog.chiar nu as vrea sa va fiu pacient!--iar asta este ultimul meu comentariu in legatura cu dvs.bineinteles stiu ca voi gasi replica.dar din partea mea aici s-a oprit conversatia mea privindu-va pe dvs si ca medic...si ca persoana!
melanom malign 05-02-2013, 15:41:11 de către stevens
Subiect: melanom malign
Lorena daca tot aveti niste bani de dat macar cheltuiti-i in directia buna, spre vindecare, cu atat mai mult cu cat traiti in Italia aproape de dr Simoncini (Roma) !

Mai postez un link cu concetatean de-al dv vindecat de MM :

http://www.youtube.com/watch?v=yrgJJZzxdiM

Multa sanatate !
melanom malign 05-02-2013, 11:04:59 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
cuvantul "dieta" nu inseamna regim alimentar in vocabularul limbii romane zici ? lasa-ma sa verific putin dexonline.ro. iata deci prima definitie:

DIÉTĂ1, diete, s. f. Regim alimentar special, recomandat în caz de boală, pentru păstrarea sănătăţii, scăderea greutăţii corporale etc. [Pr.: di-e-] - Din fr. diète. - sursa DEX` 1998

daca vrei, poti sa le si pe urmatoarele, caci are definitiile din toate editiile. expresia cheie inca de la inceputul definitiei: "REGIM ALIMENTAR SPECIAL". ce mai vrei ? evident ca daca arunci in fata unui bolnav sau orice om in general cuvantul "DIETA" el va intelege ca are ceva special de facut, cand defapt NU are. daca tu insisti ca "alimentatia sanatoasa" este sau trebuie sa fie un "regim special" deci o "dieta", atunci ne contrazicem pe semantica.

si asta e raspunsul pe care il dau si eu fiecarui pacient care ma intreaba "trebuie sa tin dieta/regim" ? si anume NU !!! trebuie sa mananci normal, expresia este "dieta echilibrata" adica alimentatia normala pentru orice om d e pe planeta. dincolo de asta, cand un generalist sau un dietetician va prescrie chimioterapie sau va conduce tratamentul specific al unui bolnav de cancer, atunci voi da si eu consulturi de nutritie. desigur ca am sa iau bani pentru asta, ca orice nutritionist care se respecta. si asta in aceeasi masura in care nici acum nu fac NIMIC pe gratis, pentru ca parintii mei au facut destula munca voluntara, iar mie nu imi place sa fac asta, deci nu ma incadrez in profilul acela de medic pentru care tu zici "jos palaria"... nu ca mi-ar pasa de lucrul asta, dar de ce tii sa deviezi discutia de la "importanta nutritiei" aici ?
melanom malign 05-02-2013, 00:11:49 de către lorena83
Subiect: melanom malign
domnule doctor...cu tot respectul cuvantul dieta nu inseamna regim alimentar in vocabularul limbii romane.cuvantul dieta inseamna sa ai o alimentatia sanatoasa si pe mine nu trebuie sa ma rugati absolut nimik...eu imi dau cu parerea la ceea ce am citit, am vazut si am trait...ca altfel oamenii nu ar intreba pe acest forum trebuie sa mananc aia, trebuie sa fac aia?si ca o ultima subliniere...medicul oncolog al sotului meu, si ceilalti 5.tocmai ei au fost cei ce mi-au dat aceea foaie pe care am tradus-o si aici pe forum.deci nu ii doare mana si nici gura ca sa informeze pacientul pana in cel mai mic detaliu...ca mai sunt si oameni ignoranti.nu e vorba de "regim alimentar" e vorba de o dieta sanatoasa...pe care romanul in general nu prea stie sa o tina.multa carne, putine verdeturi si fructe.nu ma mai tot luati cu date oncologice si pareri oncologice.ca de cand sunt mica tot cazuri de oncologie am avut printre apropiatii mei, iar de medicii oncologi de la noi, sincer dintr-o anumita parte a tarii sunt satula.chiar nici nu imi doresc sa imi amintesc...pt ca nu isi merita numele de medici oncologi!!!!!.as vrea sa stiu daca dvs aveti un contact permanent cu bolnavii dvs...telefon, mail-uri...in mod gratuit.rabdare si serenitate cu fiecare din pacientii dvs.daca este asa.jos palaria si tot respectul.
p.s:fac si eu parte din voluntarii de la Institul de Tumori din Milano...stiu ce vorbesc si doar vreau sa incurajez toti romanii speriati de aceasta boala...sa nu se mai uite pe net la statistici de supravieturie, pentru ca ori sunt din anul 2005...in plus depinde de fiecare organism, de cat de avansata e boala, de un tratament corect facut din timp, de mult suport moral si multa dragoste din partea celor din jur, o alimentatie sanatoasa, bineinteles, o activitate fizica normala...si traita viata zi de zi.aceasta boala, melanomul, tumoarea.este o cutie cu surprize...la fel orice boala, ca mori si dintr-o raceala cateodata.deci luati boala pas cu pas si infruntati lucrurile cu cat mai mult optimism posibil!...eu pe 26 ianuarie am pierdut prima mea sarcina, eram in 5 luni de gravidanta si de aceea tot nu imi pierd optimismul si imi incurajez sotul si sunt si voi fi langa el si voi face tot ceea ce voi putea si depinde de mine atata timp cat va fi nevoie!
melanom malign 04-02-2013, 23:52:43 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
repet: alimentatia pacientului cu cancer nu e cu nimic diferita de alimentatia oricarui om obisnuit. daca trebuie, ca medic, si mai ales oncolog, sa-i explic omului sa nu se indoape cu friptura la gratar zilnic, sa nu toarne o galeata de vin de 2 ori pe zi, sa nu manance vopsele, sa nu fumeze 2 pachete pe zi, eventual sa se mai si dea jos din canapea... cred ca urmeaza sa-i spuna medicii si ca trebuie sa inchida aragazul atunci cand pleaca de acasa. evident ca polemica nu are rost, dar nu are rost pentru ca, in privinta alimentatiei, nu exista nicio recomandare oncologica suplimentara fata de una de medicina generala si chiar de igiena a alimentatie; restul problemelor, pe baza studiilor finalizate pana in momentul de fata, NU fac obiectul oncologiei medicale. poate in viitor... asa ca nu mai continua, te rog, sa spui ca oncologul ar trebui sa-i zica pacientului sa tina nu stiu ce dieta sau regim special. sa manance "sanatos" nu inseamna dieta speciala !
melanom malign 04-02-2013, 23:16:59 de către lorena83
Subiect: melanom malign
as vrea sa fac o completare.nu stiu daca ati observat insa acum incetul cu incetul incepe si la noi in romania informarea populatiei despre o alimentatie sanatoasa, ce e bine si ce nu sa consumam si consecintele unei alimentatii nesanatoase.nu vreau sa deviem de la subiectul melanom...dar oricum ma bucur cand vad ca si alte persoane considera ca descoperit la timp, cu o alimentatie sanatoasa tumoarea isi poate incetini "procesul" sau se chiar poate trai cu ea...nu vreau sa se inteleaga ca exculd parerile doctorilor si pasii care trebuie facuti dpdv al medicilor specialisti...problema e ca medicii sunt uneori prea "grabiti" atunci cand mergi la un control, nu au rabdare sa detalieze absolut tot ceea ce tine de boala...uneori pacientul merge bou si vine vaca...cum se zice la noi.si cel mai mult ce ma intriga in romania si e urlator la cer este faptul ca daca nu ai bani esti vai de tine daca ajungi pe la ei...chiar si in asemenea cazuri, pacienti bolnavi de cancer si saracii inca isi mai golesc buzunarele pt a le umple pe cele a doctorilor.pai cum sa ai incredere intr-un medic care vede in tine, un om bolnav de cancer, o sursa de venit ilegala?.
melanom malign 04-02-2013, 22:59:24 de către stevens
Subiect: melanom malign
Este foarte logic ce ati sustinut Lorena si Onyx iar principiul din spatele dietei care ajuta sau limiteaza mai bine spus dezvoltarea tumorilor este urmatoarea :
- Carnea rosie si tot ce este acid - cafea, alcool, prajeli, fiert excesiv si chiar si emotiile negative dezvolta un mediu acid in organism care este propice dezvoltarii ciupercii Candida (cauza cancerului) ;
- Glucidele mai ales cele rafinate pur si simplu hranesc, ajuta la cresterea si multiplicarea candidei (tumorilor) - de aceea trebuie evitate in cat mai mare masura ;

Dieta ajuta intr-adevar la prevenirea cancerului iar daca este urmata o dieta STRICTA sub indrumarrea unui dietoterapeut este posibila chiar vindecarea anumitor tipuri de cancere, insa daca tumorile sunt avansate dieta nu mai este suficienta ci este nevoie de alcalinizare chimica a sangelui care se poate face fie cu perfuziile de bicarbonat existente in spital fie cu alte metode eficiente cum este cea descrisa mai demult Cenusareasa cu cesium chloride si care se vinde acum de site-ul care-si face reclama deasupra noastra sub numele de `sare alcalina` :)..`toate-s vechi si noua toate` :)

Se recomanda de asemenea un consum crescut de cruditati si verzituri pt ca acestea prin continutul de potasiu (pe care ar trebui sa-l contina ) au ph-ul intre 7, 5 si 8 ! Acesta e `misterul` dietei anti-cancer !

;)
melanom malign 04-02-2013, 22:13:34 de către lorena83
Subiect: melanom malign
domnule onyx sunt foarte bucuroasa ca aveti un asa spirit pozitiv...pt ca asa si trebuie...aveti ideile proprii si asta va intareste personalitatea si caracterul...sa va dea Dumnezeu si de acum inainte multa sanatate si sa speram ca o sa auzim de bine in continuare...multa, multa sanatate si o viata cat mai lunga!
melanom malign 04-02-2013, 22:10:48 de către lorena83
Subiect: melanom malign
domnule raulduke..nici nu ma intereseaza sa intru in polemica dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu ceea ce spuneti.alimentatia conteaza din prima secunda a vietii pana in ultima.puteti sa imi spuneti orice doriti.am facut si precizarea cand se citeste ceea ce am scris in a se face diferenta dintre a se limita si a se evita...un pacient bolnav de cancer atunci cand merge la medic si intreaba pot manca orice...medicul ii spune:bineinteles..fara a intreba pacientul ce este ceea ce consuma in mod obisnuit.oricum sincer, nu inteleg de ce toti medicii din ro, sau care au inceput studiile in ro si au lucrat acolo, iar apoi s-au transferat prin alte tari, continua cu inversunare sa incurajeze un om bolnav de cancer ca alimentatia nu are nici un rol, cand este total gresit...si daca vb, vb din experienta.eu doar vreau sa informez oamenii, nu sa le impun nimik..normal ca unui bolnav ce face citostatice ii spune medicul mananca tot ceea ce vrei(citostaticele oricum "ard"si ce e bun si ce rau)...dar daca un om e la inceputul "bolii"trebuie sa fie informat.repet:pt mine subiectul in privinta asta este incheiat...nu are rost sa ne tot contrazicem si sa nu mai sfarsim.este ca si cum se intalneste un martor al lui iehova si vrea sa te faca de-al lui.fiecare aduce argumente pro si contra...sincer nu ma intereseaza...am scris ce am avut de scris...institutul unde se trateaza sotul meu este institul de tumori din milano...unde la departamentul melanom-sarcom sunt interanti 26 de pacienti si sunt tratati de 6 medici specialisti...eu cred ca stiu ce fac si ce zic...si un institut este mereu in cautare si cercetare de aceea este un institut.se opereaza in echipa, deci toti cei 6 medici specialisti...numai in asa ceva(melanom.sarcom).asa ca parerea mea datele furnizate de ei depsre melanom si toate celelalte nu cred ca sunt doar bazaconii visate peste noapte.am destule pe cap.si numai de polemici nu am nevoie...dar ideile mele intotdeauna o sa le sustin...la fel cum fiecare le sustine pe ale lui...
melanom malign 04-02-2013, 21:08:37 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
lorena83: este foarte dragut ce ai scris tu, perfect corect si sustinut la nivel mondial, insa nu vina sa ma contrazica nici macar cu o iota; si asta in faptul ca PE NICAIERI nu este sustinuta sau recomandata vreo restrictie alimentara TOTALA; limitarea inseamna total altceva, iar cantitatile recomandate ca limite sunt oricum foarte generoase. deci este o totala contradictie cu acei (in numar mare inclusiv pe acest forum) care, posibil dintr-un exces de zel, fie recomanda altora fie declara ca asa au facut ei, respectiv RENUNTAREA COMPLETA a carnii de anume provenienta (sa zicem de porc) sau reducerea excesiva a aportului de glucide. oricare dintre acestea poate fi un lucru chiar daunator si difera total de notiunea de "evitarea exceselor". repet: NIMENI NU ISI PERMITE sa faca recomandari radicale in acest domeniu, in conditiile in care si conform a ceea ce ai scris tu, la punctul zece, dovezile sunt PUTINE, inclusiv la oamenii care au fost deja afectati de cancer.

deci, cine isi imagineaza vreo chestie de genul "cu cat mananc mai putina carne (chiar rosie) sau dulciuri, cu atat am sanse mai mici sa fac cancer" se inseala! nu este atat de simplu, nu putem, ca medici, pana in momentul de fata sa facem mai mult decat sa recomandam EVITAREA EXCESELOR. atat! mai multe informatii si poate chiar rezultatele unor studii clinice prospective, speram sa apara in anii urmatori. pana atunci, tineti minte, si "prea putinul" poate fi un exces!
melanom malign 04-02-2013, 19:52:54 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Lorena, nu am facut niciun tratament dupa operatie. Ce am facut, timp de 2 ani nu am consumat zahar si carne dar nu pentru ca am citit eu nustiuce studii ci ca asa am dorit eu. Nici acum nu consum zahar decat foarte rar iar carnea rosie extrem de rar. Nu pot spune daca m-a ajutat sau nu in cazul melanomului dar pentru starea mea generala sigur m-a ajutat.
Multa sanatate.
melanom malign 04-02-2013, 17:59:30 de către lorena83
Subiect: melanom malign
draga mea alina...ma bucur ca mama ta incetul cu incetul se reprinde.nu inteleg de ce nu i s-a facut linfonodul sentinela de la inceput.nu stiu exact cazul si ce are...unde a avut melanomul?multa sanatate va doresc!!!
melanom malign 04-02-2013, 17:58:08 de către lorena83
Subiect: melanom malign
5.a se limita consumul de carne rosie si a se evita consumul carnurilor conservate.carnea rosie(oaie, vita, porc, vitel).nu sunt recomandate, dar cine e obisnuit sa le manance se recomanda a nu se depasi 500 de grame pe saptamana.
6.a se limita consumul bauturilor alcoolice.nu sunt recomandate, dar pentru cine e obisnuit sa se limiteze la 120 ml pe zi de vin(un pahar) pt femei si 2 pahare pt barbati...numai in timp ce mananci.
7.a se limita consumul de sare(max 5 g pe zi) si a mancarurilor conservate in sare.
8.asigurati-va ca aveti un aport suficient de nutrientii neceseri atribuiti prin mancare.de aici importanta de a varia meniul.luarea de vitamine si suplimenti alimentari (vitamine sau minerale) pentru prevenirea cancerului nu e indicata
9.alaptarea bebelusului cel putin 6 luni.
10.in limitele a putine studii facute disponibile pentru a preveni o recidiva de cancer, recomandarile pentru prevenirea cancerului sunt valabile si pentru cei care deja sufera de aceasta boala:
am prescurtat ca sa nu scriu romane...dar domnule raulduke asa cum scrie si la nr 10 aceste reguli nu sunt doar pt cei care vor sa previna o posibila tumoare, o recidiva...dar si pt cei care deja sunt bolnavi.
mai multe informatii :www.istitutotumori.mi.it
melanom malign 04-02-2013, 17:47:53 de către lorena83
Subiect: melanom malign
am sa public mai jos pt raulduke care continua sa se contrazic cu alimentatia.fac o traducere din italiana in limba romana...deci ma scuzati in caz ca nu va fi o traducere mo-ta-mo:
recomandari wcrf(fondul mondial pentru investigatiile in cancer)
stil de viata pentru prevenirea tumorilor
mancarea, nutritia, activitatea fizica si prevenirea cancerului:o prospectiva globala.
fondul mondial in investigarea cancerului(wcfr), a cui misiune este de a pomova prevenirea tumorii primare, in baza cautarilor si cunostintelor, a ajuns la concluzia unei revizii a studiilor stiintifice facute in raportul alimentatie-tumori.
au contribuit 150 de "cautatori", epidemologi si biologi, in jur de 50 de centre de investigatii printre care si cel mai prestigios din lume institutul national de tumori.volumul scos despre aceasta investigatie este disponibil pe www.dietandcancerreport.org.este foarte prudent in concluzii si reasuma in 10 recomandari doar rezultatele cele mai solide in cautare stiintifica.cele 10 recomandari:
1.indicele corporal
2.activitatea fizica
3.limitarea consumului de alimente cu mare densitate calorica si evitarea consumului bauturilor cu zahar.a se face diferenta intre a se limita si a evita!
4.a avea o alimentatie bazata pe mancare de provenienta vegetala, cu cereale neindustriale rafinate si legume la fiecare fel de masa, o varietate de verdeturi fara amidon si fructe.adunand fructe si verdeturi sunt recomandate cel putin 5 portii pe zi(circa 600g)
melanom malign 04-02-2013, 10:41:14 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Lorena iti multumesc mult pentru sfaturi. Da inainte de interferon nu avea nici o problema. Acum incet incet incepe sa isi revina dar ii pare foarte rau ca a inceput acest tratament si o sa mearga numai pe naturiste. Mama mea inca nu si a scos ganglionul santinela dar urmeaza sa faca si acesta operatie. Iti multumesc mult inca o data si da sunt de parere ca o alimentatie sanatoasa este foarte importanta
melanom malign 04-02-2013, 10:04:57 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
eu inteleg ca tu (si multi altii) crezi chestia cu imunitatea si alimentatia si vad ca vrei sa ma contrazici, dar pana nu furnizezi titlul si autorul sau un link al articolului respectiv, nu faci nimic constructiv. eu iti spun ca e posibil sa confunzi o analiza bazata pe cazul particular al sotului tau cu recomandarile generale BAZATE PE DOVEZI in domeniul nutritiei in cancer. nu exista dovezi puternice in nicio directie, tot ce se recomanda momentan (bazat pe dovezi, adica studii clinice intre loturi de oameni) este alimentatia echilibrata, activitate fizica si mentinerea unui indice de masa corporana intre 20 si 25. despre calitatea mancarii, atata timp cat, evident, nu e alterata, nu are nimeni de facut nimic fata de ce are de facut un om obisnuit. singurele discutii care sunt in faza incipienta momentan sunt despre reducerea carbohidratilor si glucidelor, in tratamentul si posibil preventia cancerului. nu eliminarea completa si nimic despre carne. astea sunt dovezile si e meseria mea sa fiu la curent cu ele.
melanom malign 03-02-2013, 23:28:15 de către lorena83
Subiect: melanom malign
raulduke imi pare rau sa te contrazic am mai spus o data ca studiul despre alimentatie s-a facut deja...nu e vorba despre o dieta.este vorba de a nu face abuz de anuminte alimente si de a evita complet anumite alimente...mai ales in ziua de azi cand toate produsele sunt crescute fortat..si logic vorbind acum daca un om e invatat sa manance toata ziua carne de porc, un exemplu des intalnit la noi.fara legume, fructe, fara a consuma apa, doar bauturi carbogazoaze...dulciuri, mancare fast-food.in opinia dvs de medic imi puteti spune cam ce imunitate are aceea persoana?..celulele tumorale stie toata lumea ca `ataca`celule sanatoase.modificandu-le forma si rolul in organism.cu cat celulele sanatoase din organism au o imunitate mai buna, cu atat procedeul este mai `lent`..nu zice nimeni ca te vindeci de cancer daca mananci sanatos.dar este o terapie adjuvanta care incetineste boala.nu vb sa ma aflu in treaba.sunt sotia unui om de 34 de ani cu melanom.de Clark 4 cum spuneti voi ca nivelul de supravietuire e de 30...40 la suta.cand nivelul Clark e mai putin important.astea erau statistici de acum cativa ani.si in primul rand depinde unde e initial tumoarea...pe fata straturile de piele sunt mult mai apropiate intre ele...deci un nivel 4 Clark e foarte probabil sa il ai atunci cand tumoarea este verticala si este pozitionata pe fata.sunt atatea lucruri de vorbit.eu doar vreau ca toti cei care au aceasta problema sa nu isi piarda speranta si atunci cand citesc statisticele pe net sa se uite si din ce an sunt publicate...domnule onyx 20 de 4 ani va confruntati cu melanomul am dori sa stim ce tratament ati facut...poate ar ajuta anumite persoane.multa, multa sanatate in continuare si pofta de viata!felicitari!
melanom malign 03-02-2013, 23:28:08 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nici in romania nu se face "interferon inainte si operatie dupa", decat daca boala aparent absenta apare in timpul tratamentului, evident.

altfel: ultima metaanaliza asupra beneficiilor interferonului in tratamentul unui melanom malign operat zice cam asa:
beneficiu de SCADERE A RATEI DE RECIDIVA la 5 ani de 18% cu tratament si beneficiu de IMBUNATATIRE A RATEI DE SUPRAVIETUIRE la 5 ani de 11%; unii zic ca e prea putin fata de toxicitate si costuri si nu il fac (ex. britanici, francezi), altii zic ca merita si il fac (ex. americani si romani), deh, parerile sunt impartite...

in romania insa, ca medic, de ce sa nu il recomanzi ? nu ai niciun motiv! adica imaginati-va asta: vine o pacienta operata de un melanom malign breslow 3 mm pe coapsa, cu ganglioni inghinali operati, dintre care vreo 2 invadati si ei; in rest femeia nu are nimic, nu tu metastaze, etc; sanatoasa altfel si are, sa zicem 42 de ani; tu, conform uneia dintre opinii, desi ai interferon la dispozitie in romania, alegi sa NU ii recomanzi. in schimb apare dupa 2 ani cu ganglioni umflati pe partea cealalta si cu metastaze prin ficat si plamani. si ea atunci revine si zice "pai uite, matale trebuia sa-mi dai interferon caci daca imi dadeai, nu mai recidivam si nu mai apareau metastazele. asa... te dau in judecata". si ? ce faci aici ? cine are dreptate ? daca ea era intr-advar printre acei 18% care daca primeau interferon, chiar nu mai recidivau ? este ca, la fel, ca medic, esti in situatia in care puteai sa faci ceva in plus pentru cineva si NU ai facut-o ?

si, de asemenea, va spun ca situatia de mai sus nu e nici prea ipotetica, sa nu cumva sa va treaca prin cap ca nu s-a intamplat!
melanom malign 03-02-2013, 23:15:19 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Draga Alina Cristina eu ti-am spus ca aici interferonul nu se administreaza.daca mama ta se simte bine cu tratamentele ce le-a facut inainte, sa mearga inainte asa...si te rog crede-ma ca alimentatia sanatoasa are o foarte mare importanta in absolut orice boala.pana ce a facut interferon statea bine si psihic si fizic.interferonul a dat-o peste cap sa zicem...dar incetul cu incetul o sa isi revina...eu iti spun cum e cu melanomul in italia:o data descoperit, adica dupa examentul istologic ce se face...in functie de Breslow, CT, ulceratie...se hotarasc sa se scoata limfonodul sentinela.adica primul la care ar fi putut merge celula tumorala.daca iese pozitiv atunci se procedeaza a scoaterea tuturor limfonozilor de pe partea respectiva(atata timp cat un CT DA negativ dpdv oncologic).ei spun ca daca celulele tumorale au ajuns la limfonozi "tratamentul" e chirurgia...fara terapie adjuvanta..doar o data la 4 luni timp de 5 ani se merge la control, se face CT...aici pana ce tumoarea e "operabila" adica se poate proceda chirurgical.se scoate afara.sa stii ca aici in spital am intalnit multi oameni cu melanom...care traiesc cu boala de mult timo si merg inainte doar cu controalele de protocol..normal sunt si oameni care au situatii mai grave, depinde cand e depistat, etc...nu trebuie sa va pierdeti speranta...multa sanatate ii doresc mamei tale si sper sa fie bine pentru toata lumea!
melanom malign 03-02-2013, 23:11:44 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
fiecare poate crede ce vrea, dar treaba cu alimentatia in cancer este intens dezbatuta, foarte controversata si orice ipoteza... inca nedemonstrata. ca atare nu cred ca isi poate permite vreun doctor responsabil sa faca recomandari, nici de diete, nici de a se evita anumite alimente sau consuma altele, fara niste dovezi clinice in spate, care dovezi in momentul de fata nu exista. studiile sunt fie abia la inceput fie in faza de design.
melanom malign 03-02-2013, 14:25:30 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Inca n-am inteles de ce inca se mai foloseste interferonul in cazul melanomului. Se stia inca de acum 4 ani ca n-a ridicat rata de supravietuire timp de 11 ani de cand a fost introdus in Romania si totusi se foloseste si astazi. Eu l-am refuzat din start.
melanom malign 03-02-2013, 13:44:43 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Vreau sa spun ca mama dupa a 2 doza de interferon a ajuns la urgenta in perfuzii pentru i s au umflat ochii si fata era ca un balon. A renuntat la interferon are multe efecte adverse a inceput sa aiba halucinatii sa planga sa zica ca ea moare... O sa ramana la tratamentul naturist. Sunt terminata nu am cuvine, ce poate face un medicament dintr un om sanatos. Sanatate
melanom malign 02-02-2013, 23:24:55 de către onyx20
Subiect: melanom malign
Intreba cineva mai sus daca sunt persoane care traiesc dupa ce au fost diagnosticate cu melanom in stadiu avansat de la Clark III in sus. Normal ca sunt, pentru ca si in cazul Clark IV sansa de supravietuire este de 30-40 %. Daca ar muri toti n-ar mai exista acel procentaj. Aici de obicei vin si citesc oamenii cu probleme sau care au cunostinte cu probleme. Cei care nu mai au probleme nu prea mai au ce cauta pe aici. Poate ca au uitat de acest forum sau nu vor sa-si mai aduca aminte de ce li s-a intamplat. Pentru ei viata si-a revenit la normal si merg inainte. Intr-adevar unii reapar dupa o perioada cand observa ca li s-au marit ganglionii dupa un an doi de la operatie si-o iau de la capat cu informarea si suferinta.
Eu de exemplu luna viitoare implinesc 4 ani de la operatia de melanom malign Clark III stadiul 2b cu ulceratie. Ce-i drept n-am mai fost pe la controale in ultimul timp dar totusi sper ca voi scapa si nu-mi va aparea nimic suspect in viitor.
Multumesc Lui Dumnezeu ca am ajuns sa scriu aceste randuri.
melanom malign 02-02-2013, 14:01:37 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Nu e cazul sa ma contrazic, dar am sa o fac.este deja dovedit faptul ca alimentatia conteaza...un stiudiu facut de americani si alte Institutii in cercetarea si ameliorarea cancerului, printre care si InStitutul National de Tumori din Milano a dovedit deja acest lucru, am foile lasate de la spital unde te informeaza si iti pune la dispozitie o serie de materiale pentru a te documenta chiar si tu personal si pentru a te ajuta sa mergi inainte...sunt lucruri care trebuiesc evitate de a fi mancate si lucruri cu care nu trebuiesc sa se faca abuz.daca cineva insista pe tema asta, am sa scriu intreaga pagina aici pe forum..iar despre tehnica imi pare rau, dar din cate am vazut eu nu e la fel ca si aici...prima oara se da tratament..interferon sau citostatice si apoi se face ganglionul sentinela, etc..pai ce rost mai are sa mai faci extragerea ganglionilor dupa ce ai bagat in om citostaticele?..daca melanomul, dupa cum am vazut in unele cazuri de pe aici e depistat in caz incipient, tu ii dai citostatice.ca sa eviti aparitia metastazelor.chiar nu inteleg asa ceva..pai daca e incipient se rezolva chirurgical si cu cat mai tarziu ajungi la citostatice cu atat mai bine.in fine..oricum majoritatea doctorilor din romania nu dau prea multe explicatii.vad doar banii pacientilor.sa imi zica mie cineva ca a mers pe la doctori prin romania fara bani.prietena mea a murit de cancer la 30 de ani lasand o fetita de 2 anisori si chiar si in ultima saptamana de viata imprastia bani pe la doctorii din spitale...iar ei..nesimtitii ii luau..numai la doctori pe la noi prin romania sa nu ajungi.nici pe aici.dar cel putin nu iti mai faci si probleme ca nu ai bani sa umbli sa te "vindeci"...
melanom malign 02-02-2013, 11:33:17 de către RaulDuke
Subiect: melanom malign
nu, nici in romania nu se face asa. defapt se face la fel peste tot, cu mici variatii in zona tratamentului adjuvant, adica de interferon, da sau nu, ce doza si cat timp; iradiere pe zona ganglionilor limfatici afectati, da sau nu, etc. in rest treaba cu alimentatia si imunitatea, asta chiar nu are niciun beneficiu dovedit; mancarea "sanatoasa" ca si miscarea si mentinerea unui indice de masa corporala normal se recomanda oricand, dar in nici un caz nu are nimeni motive sa recomande excluderea unor alimente, cum ar fi carnea de porc, iar la ora actuala, despre dulciuri... studiile abia daca sunt incepute. un poate nimeni inca spune daca asta face rau sau bine.
melanom malign 02-02-2013, 11:10:40 de către lorena83
Subiect: melanom malign
Buna Alina. sotul meu inca trebuie operat de ganglionii de pe partea stanga.aici e diferit sistemul in care se trateaza melanomul.interferonul oricum nu se da, deoarece considera ca nu are efecte asupra tumorii..este doar un procedeu de a mari imunitatatea organismului.oricum eu nu sunt in masura sa dau indicatii.iti spun doar experienta noastra...eu pt a mari imunitatea sotului meu ii fac in fiecare dimineata 100 de ml de suc de morcovi, iar apoi am grija si la alimentatie...carnea de porc am exclus-o.cat mai multe. fructe si legume(conopida, brocoli, spanac, fasole, mazare.iar carne...mai mult carne alba si peste)iar dulciuri deloc aproape.si multa apa, bineinteles.trebuia sa fi intrebat medicul ce o trateaza pe mama ta la ce exact foloseste interferonul?adica daca are o ameliorare in tratarea melanomului?pt ca as fi curioasa sa vedem ce iti raspunde.atata timp cat mama ta se simte bine, psihic si fizic e bine...e cel mai important lucru.nu cunosc nici bine cazul...dar oricum in romania procedeul este un pic cam invers decat aici.intai se fac tratamente apoi se scot ganglionii.nu inteleg rostul...multa sanatate si credinta in Dumnezeu!
melanom malign 02-02-2013, 10:57:49 de către Alinacristina314
Subiect: melanom malign
Mama a fost ieri la o a doua perfuzie cu interferon, deja sintomele au inceput sa apara ( temperatura, dureri de cap nu foarte puternica, frisoase, nas infundat ), vreau sa precizez ca prima perfuzie a fost de 5 mil unitati iar cea de ieri a fost cu 10 mill de unitati si trebuie sa ajunga la 30 mill de unitati, ne gandim sa intrerupa tratamentul ;(:( multa sanatate

26241 com 1 2 3 4 ..... 232233234235236237238 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp