Tumoră sân stâng- - rog interpretarea rezultatelor

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
6 comentarii 1
1 Florica Munteanu
26-06-2018, 11:47

Membru din 26-06-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 3

In urma cu trei săptămâni, în urma unei mamografii, mi s-au descoperit trei noduli la sânul stâng-trei opacități spiculate în cadranul supero-extern, cu dimensiuni de 3, 5/ 2cm, 1, 4/ 1, 4 cm , 1, 7/ 1, 5 cm. Încadrare BI-RADS: 5. Mi s-a făcut biopsia, în urma căreia s-au evidențiat aceste trei formațiuni cu caractere de malignitate , ca și un limfonodul foarte discret nespecific la baza axilei stângi, cu cortex ușor îngroșat de 3, 9 mm și ax scurt de 6 mm.Au fost facute, așadar, atât ecografie centrată , cât și puncție histologică ecoghidată , fragmentele tisulare prelevate fiind supuse interpretării histopatologice cu receptori hormonali, HER 2, Ki 67, și E caderina.
Concluzia Buletinului senologic este;Formațiuni cu caractere de malignitate similare ca morfologie mamografic și ecografic supero-extern stâng. BI-RADS 5.
Recent, în urmă cu 5 zile, am primit primele rezultate ale examenului histopatologic, descrierea microscopică fiind următoarea:
Materialul examinat histologic este reprezentat de 4 cilindri de parenchim mamar ocupat în proporție de 90 la sută de o proliferare tumorală malignă de tipul unui carcinom mamar invaziv, NST, grad Nottingham 2, (scor 7), cu scor arhitectural 3, scor nuclear 2, scor mitotic 2. Nu se observă componenta evidentă de carcinom ductal in situ, pe secțiunile examinate.Tumora prezintă desmoplazie importantă și arii de elastoză. nu se observă arii de necroză. Infiltrat inflamator limfocitar peritumoral redus. Emboli tumorali limfatici absenți. Emboli tumorali vasculari absenți. Invazie perineurală absentă. Microcalcificări intratumorale prezente focal. Celularitatea în patul tumoral este de aprox. 40 la sută.

Studiu imunohistochimic complementar:
E-cadherina pozitivă.
ER pozitiv 95 la sută intensitate +++ ( martor intern pozitiv): Scor Allred 5+3=8 Înalt
PR pozitiv 15 la sută intensitate +++ (martor intern pozitiv) Scor Allred 3+3=6 Intermediar
Ki 67 -aprox. 30 la sută

Diagnosticul histopatologic:

Aspectul histologic descris corelat cu colorațiile imunohistochimice pledează în favoarea unui carcinom mamar invaziv, NST, grad Nottingham 2 (scor 7), pe secțiunile examinate . Clasificarea anatomo-patologică a biopsiei B5.
C: 50
M:8500/3

Ultimul rezultat , primit azi:
HER 2-Scor 0.
Fără reacție membranară semnificativă la nivelul celulelor tumorale.
BIU
2 Florica Munteanu
26-06-2018, 12:02

Membru din 26-06-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 3

Aș dori foarte mult să știu ce mă va aștepta, care e prognosticul la diagnosticul meu etc.
BIU
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
26-06-2018, 15:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Florica Munteanu, Azi, ora 12:02:14):


este stabilit deci diagnosticul de cancer de san. nu pare a fi vorba de un stadiu foarte avansat, deci boala este, dupa parerea mea, complet vindecabila, cu tratamentul facut corect. consider ca primul pas este operatia, dar asta ramane sa stabileasca echipa care te trateaza. dupa parerea mea, acesta este primul pas de facut in tratamentul tau, pe baza a ce ai descris mai sus.
4 Florica Munteanu
26-06-2018, 16:17

Membru din 26-06-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 15:57:16):

Vă mulțumesc din toată inima, din tot sufletul, pentru răspuns! Să dea Dumnezeu să fie precum spuneți! Am deja programare , curând, la un foarte bun chirurg oncolog, abia aștept să mă vadă și să fiu operată , dacă așa va stabili! Vă doresc tuturor multă sănătate, tot Binele de la Dumnezeu! Vă mulțumesc!
BIU
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
26-06-2018, 16:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Florica Munteanu, Azi, ora 16:17:41):


numai bine!
6 Florica Munteanu
26-06-2018, 20:31

Membru din 26-06-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 16:55:05):

Doamne, Ajută tuturor! Vă mulțumesc încă o dată!
BIU
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp