Tumora san

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
140 comentarii 12 3 4 5 6 7 INAINTE ›
1 elenar
1 elenar [1c]
04-08-2017, 23:01

Membru din 26-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua ,va rog sa ma ajutati sa interpretez rezultatul primit astazi .
,, S-au examinat 3 fragmente biopsice tisulare cu lungime totala de 42 mm reprezentate de parenchim mamar infiltrat tumoral de o proliferare de tipul uni CARCINOM MAMAR INVAZIV NST ,grad Nottingham III (grad arhitectural 3, grad nuclear 2, grad micotic 3; 19 mitoze /10HPF ;9 mitoze/mm2) cu o componenta de carcinom intraductal asociata de tip solid, ce ocupa 5% din suprafata tumorala . Proliferarea tumorala ocupa 100% din suprafata examinata cu o celularitate de 30 % .Stroma este moderata, de tip fibro-desmoplazic, cu un infiltrat inflamator limfocitar moderat . Micro-calcificari absente,elastoza prezenta ,necroza absenta . Absenta invaziei angio-limfatice sau a infiltrarii perineurale . Infiltrarea tesutului adipos prezenta . Clasificare anatomo-patologica B5.
Studiu imunohistochimic complementar :
RE :pozitiveaza 100% din celulele tumorale; intensitate 3+ ;scor Allred 8(intens pozitiv)
Ki67: 25%
Ecaderhina: pozitiva
HER2(determinat imunohistochimic)=2+(echivoc); testare
HER2 prin hibridizare in situ IN LUCRU ; va face obiectul unui rezultat ulterior ,,.

Mentionez ca este vorba de sora mea care are 46 ani .Va multumesc anticipat
Elena
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
07-08-2017, 09:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elenar, 04-08-2017, 23:01:00):


din pacate este certificat diagnosticul de cancer de san; trebuie sa se prezinte si la un oncolog inainte de toate, spre a fi consultata, investigata si a se stabili planul de tratament.
3 elenar
3 elenar [1c]
07-08-2017, 09:17

Membru din 26-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

multumesc frumos ,suntem la oncolog , o va opera urmand ca apoi sa faca chimioterapie .
Elena
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
07-08-2017, 09:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elenar, Azi, ora 09:17:44):


foarte bine, mult succes si sanatate!
5 h033
5 h033 [39c]
03-12-2017, 19:24

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Răspuns pentru (RaulDuke, 07-08-2017, 09:11:58):

Buna ziua,
Ma agat si eu de acet topic si incerc a va cere ajutorul in interpretarea unei biopsii facute saptamana trecuta sotiei mele. Asadar, femeie de 50 ani in premenopauza:
Proliferari tumorale maligne de tip carcinom mamar invaziv NST grad Nottingham I (formare de tubuli 2, grad nuclear 1, grad mitotic1,2 mitoze/10 HPF diametrul campului de 0,55 mm). Nu sunt prezente imagini de invazie perineurala sau emboli limfatici. Nu sunt prezente imagini de necroza tumorala, calcificari sau carcinom in situ. Celularitate pat tumoral 25%. Stroma este de tip desmoplazic. Sunt prezente infiltrate limfocitare peritumorale minime. Concl: Carcinom mamar invaziv NST grad Nottingham I total=4 B5
ER:70% int.++; PR:100% int.+++; KI=10%; HER2=0 (negativ). I s-a facut sectorectomie si biopsie ganglionara limfatica intramamara prin tehnica ganglionului santinela. Niciun ganglion limfatic intramamar nu capteaza radiotrasorul - nedecelati. Diagnostic: Carcinom mamar invaziv NST cT1N0M0.
Va rog sa-mi spuneti la ce sa ne asteptam ca formule de tratament pe acest carcinom, prognostic, si cel mai important daca rezultatele piesei excizate si trimise la biopsia parafina dupa operatie pot diferi de rezultatele primei biopsii facute cu proba din tumora. Si ce exprima ....grad Nottingham I total=4 B5. Ma intereseaza ce este acel total si functia B5.
Va multumesc.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
04-12-2017, 10:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, 03-12-2017, 19:24:05):


nu te preocupa prea mult de B45 si alti termeni tehnici care nu au semnificatie clinica si in niciun caz pt tine. ce e important de stiut, pe baza a ce descrii, e ca e vorba de un cancer de san cu risc scazut de recidiva, foarte probabil vindecat cu simplul act operator. se indica RADIOTERAPIE, daca operatia a fost doar acel "sector" si tratament hormonal, pe baza aspectului receptorilor de la examenul imunohistochimic. chimioterapie, personal, NU recomand, pe baza acestor rezultate. pentru a afla daca merita facuta chimioterapia sau nu, as recomanda o investigatie scumpa (din pacate) si nedecontata, pe nume OncotypeDX sau Endopredict (dar numai daca rezultatul acestora poate sa-ti vina in maxim 2 luni de la operatie). cam asta e tot. ce ti-a propus medicul tau oncolog.
7 h033
7 h033 [39c]
04-12-2017, 11:39

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Multumesc mult, d-le doctor!
Oncologul spune ca este posibil ca sa nu faca chimioterapie, oricum este in stadiul 1A si nu prezinta metastaze sau afectare tumorala in ganglioni. Intr-adevar, doar o singura incizie a fost facuta pe o tumora in marime de 15 mm, iar despre radioterapie a spus ca va face incepand din ianuarie 4-6 saptamani. I s-a prelevat biopsie si dintr-o alta mica formatione tumorala de 7 mm de la acelasi san insa acolo nu a iesitnimic malign. Inca nu am vorbit de terapie hormonala, insa va dau dreptate cand spuneti ca este chiar indicata in cazul analizelor de la biopsie. Revin cu aceeasi intrebare; este posibil ca analizele histopatologice de pe tumora excizata ca urmare a sectorectomiei sa difere de cele relevate de primul examen imunohistochimic? De pilda sa iasa acum HER2 pozitiv daca initial era HER2 negativ? Sau KI mai mare de 10% decat era initial? Sau altele si altele de genul acesta, care sunt atat de diverse si de complicate ca interpretare pentru noi, profanii si care ar schimba diagnosticul initial? Unde se fac testele OncotypeDX sau Endopredict despre care vorbiti? Stiu ca este important ca rezultatele sa vina intr-un interval de 3-6 saptamani de la operatie, nu? Mai spuneti-mi ce trebuie sa stiu si ce pot pricepe. Va multumesc mult de tot!
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
04-12-2017, 11:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, Azi, ora 11:39:32):


teoretic este posibil ca rezultatele sa difere, dar este improbabil si de mic impact practic. Ma tem ca nu stiu exact unde se pot face aceste investigatii. Vin pe la cabinete diversi reprezentati, din cand in cand, dar nu am niciunul in minte momentan. E posibil ca acesti furnizori sa poata fi gasiti pe internet.
9 h033
9 h033 [39c]
04-12-2017, 11:53

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Ok, va multumesc mult. Sunt mai linistit acum ca nu vor mai aparea alti balauri, mai multi decat sunt deja. Va tin la curent cu evolutia lucrurilor. Oricum i-am vazut pe doctori destul de relaxati in ceea ce o priveste pe sotia mea; operatia este facuta bine si cred ca pentru cei 15 mm au curatat destul de mult pe acolo daca au facut o incizie de vreo 10 cm.
Cu respect!
10 h033
10 h033 [39c]
08-12-2017, 17:43

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Buna seara,
Inainte de sosirea rezultatelor biopsiei am intrebat oncologul daca se impune penru sotia mea efectuarea testului genetic pe care l-ati recomandat. Noi am fi dispusi sa platim suma de 3000-4000 de euro pentru efectuarea acestuia insa doctorul ne-a spus ca in cazul sotiei mele el nu se impune. Sa ne facem oare griji suplimentare? Rezultatele biopsiei de la operatie vor veni candva dupa data de 17 decembrie atunci cand vor stabili si formula de tratament. Pana atunci este liniste. Siguranta medicilor sa fie in masura a nu ne face griji suplimentare? Sotia mea se simte bine, incizia se vindeca frumos. Chirurgul nu a solicitat proba extemporanee; aceasta este de bine? Cate intrebari! Va multumim d-le doctor :-)
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
08-12-2017, 18:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, Azi, ora 17:43:08):


de rutina deciziile se iau, in romania, fara Oncotype, caci putina lume are bani sa faca asa ceva. asta inseama insa ca medicul oncolog deja a luat decizia vis-a-vis de chimioterapie.
12 h033
12 h033 [39c]
08-12-2017, 18:45

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Oare asa sa fie? Pai este un cancer destul de bland, oare chimioterapia sa fie solutia?! Si la cate serii sa ne asteptam oare? Si oare la cate de radioterapie? Orice spuneti ne-ar linisti
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
11-12-2017, 10:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, 08-12-2017, 18:45:30):


exista mai multe protocoale de chimioterapie, si nu stiu spre ce ar opta oncologul vostru. asta puteti sa-l intrebati doar pe el, dar aceasta discutie trebuia sa fie deja purtata. unele protocoale presupun 4 cicluri, altele 6, altele 8, cel mai des la interval de 3 saptamani. cred ca, daca e sa se faca, cel de 8 cicluri ar fi excesiv. cam la fel e situatia si cu radioterapia. decizia apartine medicilor vostri si nu exista tratament universal valabil.
14 h033
14 h033 [39c]
11-12-2017, 12:08

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Multumesc mult. Inca nu am avut aceasta discutie intrucat asteptam rezultatele biopsiei excizionale in urma careia se va stabili tratamentul. Ceea ce a spus chirurgul oncolog a doua zi dupa operatie este ca pare-se ca nu va fi nevoie de chimioterapie. Asta daca nu se modifica datele biopsiei initiale care a dat HER2 negativ, Estrogen 70%, Progesteron 100%, KI67-10%. De asta ma tem, sa nu apara de aceasta data un HER2 pozitiv care ar schimba total datele problemei. Este posibil sa apara HER2 + daca prima oara a aparut HER -? O margine de excizie pozitiva recomanda chimioterapie, sau inca o operatie, cum vedeti dvs.? O invazie vasculara de asemenea va necesita chimio? Va multumim mult pentru amabilitatea raspunsurilor dvs. Oricum medicii sunt optimisti si linistiti si nu se bat sa ne dea informatii suplimentare pana la celelalte rezultate desi noi murim dupa orice informatie in plus. :-)
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
11-12-2017, 13:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, Azi, ora 12:08:20):


Nu trebuie facuta biopsie excizionala! nu este o tehnica recomandata. in rest, indicatia de chimioterapie (daca trebuie sau nu) se poate stabili doar odata cu STADIUL, respectiv cu rezultatul unui examen anatomopatologic de la o operatie facuta complet, cu tumora si ganglioni axilari. o "margine invadata" nu presupune chimioterapie, ci reexcizie.
16 h033
16 h033 [39c]
11-12-2017, 13:26

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Poate ca nu am gasit eu formularea corecta. Cea de-a doua biopsie se va face dupa ce tumora si ganlionul au fost scoase cu ocazia operatiei. Despre aceasta vorbeam. :-) Imi puteti raspunde va rog la intrebarea cu HER2-ul? Va multumesc din suflet
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
12-12-2017, 18:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (h033, 11-12-2017, 13:26:39):


da, este posibil.
18 h033
18 h033 [39c]
12-12-2017, 18:51

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Multumim mult! Revin cu detalii atunci cand le voi avea.
19 Mili
19 Mili [1c]
15-12-2017, 18:46

Membru din 15-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua!

In urma unei ecografii bilaterale de san, s-a depistat un posibil fibroadenom cod Birads 4B. Acest fibroadenom a fost punctionat si am primit urmatorul rezultat:
" Specimene biopsice recoltate prin punctie biopsie cu ac gros ghidata ecografic, reprezentate de parenchim mamar si tesut adipos, 4 dintre ele continand arii dintr-o proliferare tumorala benigna fibroepiteliala, aparent bine delimitata de parenchimul mamar adiacent, constituita dintr-o componenta stromala paucicelulara, nonatipica, fara arii de hipercelularitate sau condensare periductala, cu arii fibroelastice, anturand o componenta epiteliala reprezentata de ducte cu dimensiuni variabile, distribuite neuniform, tapetate de epitelii monostratificate, cu nuclei normocromi, nonatipici, anturate de un strat continuu de celule mioepiteliale; adenoza simpla focala; arii cu modificare cu celule columnare; ducte cu proliferare epiteliala intraluminalacu formare de punti celulare, cu celule mioepiteliale decelabile, fara activitate mitotica evidenta - aspect de hiperplazie ductala tipica. Se asociaza minim infiltrat inflamator cronic limfo-monocitar dispus difuz, izolat microcalcificari intraductale si extravazari hematice, mai evidente pe unul din fragmente.

Concluzia: Biopsie mamara borderline (categ B3): Aspect histopatologic sugestiv pentru o leziune de tip fibroadenom cu modificare cu celule columnare si hiperplazie epiteliala ductala tipica.


1. Va rog frumos sa-mi spuneti ce implica aceasta biopsie mamara borderline (situatia pare nici alba nici neagra). Nu am reusit sa obtin o explicatie pe intelesul meu, adica a unui om fara studii medicale.
2. In urma acestui rezultat, mi s-a recomandat sa urmaresc acest fibradenom la 6 luni. La ultima ecografie, acest fibroadenom a fost caracterizat astfel: formatiune de forma neregulata, cu contururi macro si microlobulate, structura usor hipoecogena, omogena fara fenomene acustice posterioare, moderat vascularizata, dimensiuni 18/10/13 mm; la sonoelastografie prezinta scor Tsukuba 4-5.
Medicul ecografist a spus ca as putea sa-l monitorizez in continuare, dar din cauza aspectului ar trebui scos totusi.
Care este parerea dvs?
multumesc mult!
20 h033
20 h033 [39c]
18-12-2017, 11:22

Membru din 03-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Au venit rezultatele de la anatomie patologica. Va rog muult si cu prietenie sa-mi spuneti despre ce este vorba aici si la ce sa ne asteptam.
Macroscopie:
Piesa de sectorectomie 5/4, 5/2,5 cm, marcata si orientata, cu lambou cutanat de 4,5/1,7 cm. Pe sectiune se observa o formatiune tumorala cenusie galbuie cu zone violacei, imprecis delimitata, care masoara 1,2/1,1 cm si se afla la 2,5 cm de marginea posterioara, 2 cm de marginea mediana, 1,5 cm de cea laterala, 0,3 cm de cea superioara, respectiv 0,5 cm de cea inferioara. Formatiunea tumorala retracta tegumentul adiacent. Spre inferior se observa o zona albicioasa de consistenta crescuta cu diametrul de 0,5 cm.
Microscopie:
Sectiunile examinate din formatiunea tumorala descrisa macroscopic la nivelul piesei de sectorectomie stanga prezinta o proliferare tumorala maligna de tipul unui Carcinom mamar invaziv NST cu grad Nottingham I (formare de tubuli 2, grad nuclear 2, grad mitotic 1, total=5) care asociaza o component de Carcinom ductal in situ de grad intermediar cu arhitectura solida sau cribriforma, ce ocupa aprox. 15% din suprafata tumorala.
Proliferarea tumorala se extinde pana la nivelul dermului fara afectarea epidermului, infiltreaza tesutul adipos si tesutul muscular striat din vecinatate, prezinta reactie desmoplazica, arii extinse de hialinizare si infiltrat limfocitar redus. S-au identificat calcificari la nivelul componentei de Carcinom mamar invaziv cat si in focarele de Carcinom ductal in situ.
Cea mai apropiata margine de rezectie este cea superioara, care se afla la 2 mm de proliferarea tumorala. Focarele de Carcinom ductal in situ se afla la 7 mm de marginea inferioara.
Se observa emboli tumorali limfatici si aspect de invazie perineurala.
La nivelul parenchimului mamar din proximitatea leziunii se identifica hiperplazie epiteliala ductala tipica, necroza adipoasa, iar corespunzator ariei albicioase de consistent crescuta descrise macroscopic sunt prezente arii extinse de hialinizare.
Concluzii: Carcinom mamar invaziv NST cu grad Nottingham I
pT1c Nx Mx L1 V0 R0 Pn1

Va multumim mult!
Răspunde la topic
140 comentarii 12 3 4 5 6 7 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp