tumora parotidiana stanga

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
3 comentarii 1
1 Antipatic
1 Antipatic [0c]
20-02-2010, 15:35

Membru din 20-02-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 0

tatal meu are 45 de ani si tocmai a fost operat de o tumoare la glanda parotida

exmen microscopic:
-structura microscopica carcinom mucopidermoid ;invazie perineurala si perivasculara
-structura microscopica carcinom mucopidermoid
-structura microscopica structura microscopica carcinom mucopidermoid adiacent glanda saliavara de tip mucos ; invazie perineurala si perivasculara
-tesut adipos ce include gangliani limfatici fara metastaza
in urma operatiei ia ramas paralizata partea stanga a gurii si ochiul stang cat e de grav
2 lyanageorgescu
2 lyanageorgescu [101c]
15-07-2009, 19:32

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 101

Carcinomul mucoepidermoid de glanda parotida are in general un prognostic bun DAR-
-nu specificati marimea tumorii-pana, peste 2cm
- nu specificati gradul de malignitate a celulei-invazia perineurala ma face sa interpretez ca fiind un grad crescut de malignitate,
-paralizia gurii si ochiului stang demonstreaza sacrificarea nervului facial deoarece tumora a prezentat rapoarete cu acesta--nu recupereaza si probabil are si dureri;
-absenta metastazelor in ganglionii loco-regionali este un lucru favorabil;
Tratamentul eficient este interventia chirurgicala ,urmata in cazurile considerate cu prognostic mai grav, de radioterapie. Asocierea a demonstrat cresterea supravietuirii.Dupa parera mea tatal Dvs. s-ar incadra in cei care beneficiaza de aceasta terapie postoperator,dar ma pot insela pentruca nu am toate datele. Recidivele si metastazele au prognosti prost,Tumora are raspuns slab la chimioterapie.In orice caz trebuie facute controalele periodice cu seriozitate. Prezenta unor factori de prognostic mai putin favorabili nu implica obligatoriu si aparitia complicatiilor in timp. Pana la urma totul este la voia lui Dumnezeu . In general evolutia acestei tumori este de durata, lenta.Sanatate
3 danaila
3 danaila [1c]
20-02-2010, 15:35

Membru din 20-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

soacra mea a fost diagnosticata cu tumora glanda parotida stanga.se poate opera?
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp