Tumora maligna de tip adenocarcinom acinar... radioterapie?

Secțiunea: Radioterapie
19 comentarii 1
1 anka84
1 anka84 [0c]
11-05-2013, 10:53

Membru din 11-05-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua!
Va marturisesc ca am urmarit discutiile dvs cu ceilalti si am fost placut surprinsa de tot interesul acordat fiecarui subie.t in parte. Tocmai din acest motiv as dori sa va prezit si cazul tatalui meu in varsta de 55 de ani diagnosticat in data de 08.11.2012 cu tumora maligna de tip adenocarcinom acinar, cu pattern glandular fuzat, cribrifotm si glandular distinct de crestere, in focare confluente, scorhistologic Gleason 7(4+3) (cod 8140/3) PSA 100ng/ml.

I s-a prescris imediat un tratament hormonal cu Casodex-1/zi si Zoladex- 1 fiola/luna( a facut doar 2 injectii pana in prezent.

In data de 13/12/2012 a urmat examenul scintigrafic osos -Whole body- prin care a rezultat:
- la nivel de coloana se remarca hiperfixare focala la nivel de corpuri vertebrale L1 si L2 si hipercaptare moderata la nivel de hemivertebra stanga L4
-arii focale hiperfixante la nivel arc costal posterior drept CX si arc costal posterior stang CXI, sacroiliac stang, acetabul stand si pubis stang..
De asemenea se remarca hipertrofia rinichiului stang cu staza persistenta a radiotrasorului la nivel parenchimatos si pielocaliceal.

In urma acestui rezultat a inceput tratametul cu Zometa.

In paralel am decis sa mergem la o recomandare la un medic naturist din Belgia de la care am luat foarete multe medicamente in mare parte pentru intarirea imunitatii printre cele mai importante ar fi DH9 (contine Paridol E1, Ethilene Glycol, Magnesia Chlor, Phytolacca dec.)- 2 fiole de baut/zi si CH7/A (Kalium iod, Etylene Glycol, Nipagina, Podophyllum, Thuya off.)- 1 fiola rectal searat si multe altele precum si un tratament homeopat..Tot acet tratament il urmeaza de circa 3 saptamani.
In prezent starea tatalui meu este buna foarte rar mai prezinta dureri de spate. O alta problema se refera la faptul ca in partea stanga incepand de la sold in jos si pana spre genunchi a prezentat niste ganglioni iar in prezent piciorul lui este umflat fara a prezenta vreeo durere.

Rugamintea mea ar fi daca ati putea sa va pronuntati legat de tratamentul urmat si cat de mult l-ar ajuta pe tatal meu in acceptiunea dvs bine inteles, precum si la situatia lui in general ?

De asemenea m-ar interesa parerea dvs legata de radioterapia IMRT- o forma avansata de radioterapie conformationala tridimensionala (3D) cu posibilitatea modelarii dozei de radiatie, astfel incat sa se obtina doza maxima optima pentru distrugerea volumului tinta si reducerea la minim a cantitatii de radiatie care poate ajunge la tesuturile si organele aflate in vecinatatea volumului de tratat ?

Ar fi indicat sa facem si cateva sedinte de radioterapie sau acestea ii pot agrava situatia?
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
20-01-2013, 23:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

radioterapia are indicatiile ei precise. IMRT este o chestie foarte buna, dar nu stiu ce acces aveti la asta prin romania. in tot cazul, nu cred ca este un lucru de cautat ca sf. graal in conditiile in care inca nici nu v-a spus cineva ca se indica iradierea, cel putin momentan. in rest tratamentul care are logica este zoladex + casodex, standard in aceasta situatie. referitor la restul produselor "naturiste", ma tem ca e posibil sa dati bani fara rost (sau cu un rost indoielnic) intru cat nu am nicio informatie cum ca sunt utile un vreun fel, nu am eu si nu are nimeni, caci nu sunt medicamente studiate clinic. singurele tratamente care ar mai fi indicate sunt cele simptomatice, de exemplu pentru durere. pentru umflarea piciorului si ganglioni... ca simptome nou aparute, acestea impun un nou consult medical.
3 juana1404
3 juana1404 [10c]
13-03-2013, 15:21

Membru din 05-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna ziua!
Tatal meu in varsta de 70 de ani a fost operat in noiembrie 2012 la colon. In urma analizei histopatologice a rezultat cancer la colon cu multiple metastaze hepatice T3N2M1. De atunci face tratament cu citostatice 5 - fluouracil la 2 saptamani perfuzie care tine 52 de ore. As dori sa stiu daca se poate cat de grav este si cam care sunt sansele tatalui meu (o perioada aproximativa). Si cat trebuie sa faca acest tratament cu citostatice. Medicul i-a spus ca `a la long`, dar totusi...cat? Deja la o mana a facut flebita, si nu o mai poate folosi momentan deloc.
Va multumesc ff mult. Marcari tumorali inainte de citostatice erau de 6000 de ori mai mari decat valoarea normala. Acum dupa 6 serii s-au redus la jumatate.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
13-03-2013, 19:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sa inteleg ca metastazele din ficat nu au fost si nici nu sunt operabile, deci scopul tratamentului este paleativ, deci de a prelungi supravietuirea si de a amana progresia simptomelor.

din pacate ce descrii tu este din start complicat:

1 - fluorouracil simplu nu este extraordinar de eficient in boala metastatica; ar trebui combinat cu alt citostatic + un medicament "tintit" de tipul avastin sau erbitux (care se obtin cu aprobare de la casa nationala si in anumite conditii); care este deci motivul pentru care nu face nici oxaliplatin, sau irinotecan si daca s-a pus cumva in discutie vreun medicament de tipul avastin sau erbitux ??? ai aceste informatii ? are cumva multiple alte boli foarte complicate (de exemplu cardiace) sau o stare generala extrem de proasta, care sa contraindice asa ceva ?

2 - fluorouracil este drept ca e cel mai eficient in PERFUZIE CONTINUA, adica chiar asa, in 52 de ore. din pacate insa aceast lucru este cel putin foarte riscant, daca nu chiar idiotic, de efectuat intr-o vena periferica; venele periferice sunt subtiri si slabe si sub actiunea de mai multe ore a fluorouracilului se distrug inevitabil si nu mai pot fi folosite, ba mai apar si alte complicatii de genul flebitei. ca atare varianta este de efectuare a lui pe o vena centrala, fie cu un cateter venos central montat cand face chimioterapia (greu de realizat fara o sectie de chirurgie sau ATI) sau cu o camera subcutana cu durata lunga de viata, in care se inteapa de fiecare data cand e nevoie si face chimioterapie; alternativa este sa ia mai multe zile la rand un medicament numit Xeloda, care este sub forma de comprimate/pastile si se elibereaza pe reteta.

faptul ca markerii scad este bine, inseamna ca boala raspunde favorabil la tratament; poate ca totusi ar raspunde si mai bine la un tratament mai adaptat. sunt posibile si alte variante de tratament ? iata o intrebare pentru oncologul tau. altfel, "a la long" este bine zis. tratamentul nu se opreste decat cand boala evident nu mai raspunde sau cand apar niste toxicitati peste care nu se poate trece. "sansele lui" depind deci in cea mai mare masura de raspunsul la tratamente corect adaptate si poate fi vorba de o prelugire chiar cu luni de zile, foarte multe chiar, in cazurile cu raspuns bun.
5 juana1404
5 juana1404 [10c]
14-03-2013, 08:24

Membru din 05-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Multumesc foarte mult pentru raspuns. O sa revin dupa-amiaza cu date mai exacte de pe iesirile din spital, operatie si examenul histopatologic. Stiu ca face fluorouracil intrucat a trebuit sa le procuram noi din stainatate datorita lipsurilor din Romania.
Deja si cealalta mana incepe sa fie afectata si mai are inca 6 doze de medicamente cumparate. I s-a spus varinta pastilelor dar care ar mai agresive pentru organism.
Ingrijorator este faput ca, desi mananca 3 mese pe zi destul de consistente (in limita regimului prescris, adica FARA lapte, iaurt, fructe si legume crude, prajeli, tochituri etc.) a slabit de la ultima internare sin 4-6 martie pana pe 13 martie de la 78, 6 kg la 77 kg.
Va multumesc pentru atentia acordata.
6 juana1404
6 juana1404 [10c]
14-03-2013, 19:35

Membru din 05-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Revin cu amanunte.
Examenul histopatologic:
1. fragmnt de tesut adipos
2. adenomocarcinom colonic moderat diferentiat, ulcerat, infiltrativ in peretele colonului pana la nivelul tesutului adipos subseros. Metastaze de adenomocarcinom in 3/10 limfoganglioni pericolici. Margini de rezectie fara infiltratii neoplazice.Multiple adenoame tubulare colonice cu modificari displazice moderate de epiteliu si focare restranse de displazie severa.
Diagnosticul medicului oncolog: neoplasm al colonului ascendent st. IV operat paleativ. Status post hemicolectomie dreapta ITA. Metastaze hepatice multiple. Nefropatie hipertensiva. Cardiopatie ischemica DZ tip II echilibrat prin dieta. Chisturi renale bilaterale.
S-a aplicat CHT cu FolCa ==772 mg ivp Z1-120 +irinotecan=347 mg inp 90 + 5 fu ==772 mg iv bolus +5 Fu=4632 mg
Care este situatia tatului meu conform ceor scrise?Ce sanse si sperante putem avea?
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
14-03-2013, 20:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

deci face si fluorouracil si irinotecan, combinate, ceea ce e o schema standard de chimioterapie pentru cancerul de colon metastatic; asta e bine; ti-am spus, sansele lui depind numai si numai de cum va raspunde la chimioterapie si cum o va tolera. in cazul unui raspuns bun se poate obtine o remisie si deci o micsorare a tumorilor care sa dureze chiar si foarte multe luni de zile. din pacate varianta vindecarii iese din discutie. singurul lucru bun momentan este ca exista mai multe variante de tratament, despre care am vorbit si anterior. nimeni nu cunoaste viitorul.
8 juana1404
8 juana1404 [10c]
14-03-2013, 21:02

Membru din 05-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Multumesc mult.
Voi reveni cu noi informatii saptamana viitoare cand este programat pentru CT.
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
14-03-2013, 21:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asteptam. numai bine !
10 juana1404
10 juana1404 [10c]
07-04-2013, 20:14

Membru din 05-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna seara. Imi cer scuze pentru intarziere dar abia vineri a refacut CT. Din pacate acesta a fost facut la spital si rezultatul e pe 6 randuri. La Bucuresti primul CT facut era mult mai elaborat si detailat. Deci la plamani nu au aparut modificari. La ficat nu se mai vad multiple metastaze mici ci una mare. La rinichi are multiple chisturi care s-au marit. La colecist avea o piatra de 3 mm in noiembrie si acum a crescu la 15 mm.
Imi cer zcuze ca nu la CT in fata si nu am scris exact cu termenii medicali de acolo.
As dori sa stiu parerea dvs, in urma acestei CT.
Si as mai avea o intrebare. Am constatat in ultime perioada faptul ca slabeste cam 1 kg la 2 saptamani desi mananca foarte bine, dar maia ales faptul ca uita. Mentionez ca a fost prof de matematica cu o memorie extraordinara, uneori chiar prea amanuntita. E acum nu mai e nici pe departe asa. Nu isi aduce aminte ceea ce ii spunem la telefon. Nu isi mai aminteste faptul ca in decembrie i-a fost forte rau. Nu stie unde pune diverse hartii. Ce ar putea fi? Poate fi vorba de o posibila metastaza cerebrala?
Va multumesc mult pentr atentia acordata.
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
07-04-2013, 23:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

teoretic acest lucru este posibil, dar cancerul de colon, practic, foarte rar da metastaze cerebrale. nu se stie de ce. in orice caz, aceste probleme trebuiesc aduse in discutie la medic, incepand de la medicul de familie, dar si medicului oncolog care ii conduce tratamentul.
12 juana1404
12 juana1404 [10c]
17-04-2013, 10:34

Membru din 05-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Duminica l-am internat de urgenta pe tata in spital cu colica biliara. Numai ca nu a fost piatra asa cum s-a vazut la TC si cum au banuit toti, ci i s-a spus ca bila era putreda si risca in orice moment sa faca septicemie. Acum intrebarea mea este. de ce nu s-a vazut lucrul acesta la operatia din noiembrie? Sau e posibil ca boala sau tratamentul sa ii fi distrus bila?
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
17-04-2013, 22:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cel mai probabil la operatia din noiembrie nu exista aceasta situatie.
14 juana1404
14 juana1404 [10c]
25-04-2013, 20:47

Membru din 05-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Miercuri a facut o noua tomografie. As dori daca puteti sa o interpretati.
Fara adenopatii mediastinale sau hilare, patologice.
Pahipleurita posterioara dreapta cu aspect pseudomodular.
Benzi fibrotice subpleurale in lobul inferior drept. pahipleurita minima posterioara stanga si fasie cu benzi fibrotice in lobul inferior stang. Discreta lama cu densitate lichidiana la nivelul sinusului pericardic antero-superior.
Ficat..(nu inteleg cuvantul) la nivelul segmentelor Vi-VII plaja hipodensa hipocaptanta cu fine calcifieri central prezentand raport anterior cu vena porta si medial cu vena cava inferioara avand dimensiune 47/37 mm (aspect CT ce sugereaza determinare secundara).
Splenomegalie.
pancreas, glande suprarenale aspect normal. Chiste paraciclice renal bilateral (55 mm dreapta, 25 mm stanga).
Cantitate de fluid liber la nivelul florei iliace dreapta, perintestinal. Mici diverticuli sigmoidieni.Densificare in benzi fine a grasimii perirectale si peritoniale in flancul drept.
Multumesc mult
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
28-04-2013, 00:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este deci vizualizata si descrisa metastaza din ficat. ea trebuie urmarita in dinamica, spre a se aprecia raspunsul ei la tratamentul care poate sa-i induca o remisie, deci o micsorare a dimensiunilor.
16 juana1404
16 juana1404 [10c]
29-04-2013, 10:22

Membru din 05-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Benzi fibrotice subpleurale in lobul inferior drept. pahipleurita minima posterioara stanga si fasie cu benzi fibrotice in lobul inferior stang. Discreta lama cu densitate lichidiana la nivelul sinusului pericardic antero-superior.
Cantitate de fluid liber la nivelul florei iliace dreapta, perintestinal. Mici diverticuli sigmoidieni.Densificare in benzi fine a grasimii perirectale si peritoniale in flancul drept.

Eu citesc ceva lichid acumulat. Inteleg bine sau nu? Daca da ce inseamna acest lucru? S-a extins sau...?
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
02-05-2013, 12:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

imposibil de apreciat. ai cumva o tomografie sau alta investigatie facuta anterior, care arata ca NU exista lichid acolo inainte ?
18 juana1404
18 juana1404 [10c]
10-05-2013, 15:03

Membru din 05-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Primul examen CT evidentiaza:
Ambele parenchine normal expansionate la peretele toracic fara acumulari fluide intrapleurale
Aderenta pleuro-diafragmatica stanga, fara leziuni pleurale, fara leziuni parenchimatoase pulmonare.
Mediastin in pozitie normala cu mici imagini limfoganglionare pe grupele paratraheale superioare si inferioare drepte, prevasculare si hilare drepte cu dimensiuni de max 7 mm fara caracter patologic. Mica adenopatie diafragmatica anterioara dreapta.
Iar la al 2-lea CT:
Benzi fibrotice subpleurale in lobul inferior drept. pahipleurita minima posterioara stanga si fasie cu benzi fibrotice in lobul inferior stang. Discreta lama cu densitate lichidiana la nivelul sinusului pericardic antero-superior.
Cantitate de fluid liber la nivelul florei iliace dreapta, perintestinal. Mici diverticuli sigmoidieni.Densificare in benzi fine a grasimii perirectale si peritoniale in flancul drept.

Este o problema la plamani? Exista ceva lichid acolo???
Va multumesc
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
11-05-2013, 10:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

e un cuvant gresit acolo si anume "floriei" iliace. nu exista asa ceva. in rest, daca observi, primul CT este facut NUMAI pentru torace si plamani, iar cel de-al doilea are si de abdomen. ca atare nu exista o comparatie la nivel abdominal. nu iti pot spune daca exista lichid in abdomen (adica acolo, prin FOSA iliaca dreapta) inainte. la plamani nu sunt probleme deosebite.
Răspunde la topic
19 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp