Tumora de vezica urinara

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
3 comentarii 1
1 DIMANCEA FANE
1 DIMANCEA FANE [1c]
29-08-2017, 19:11

Membru din 28-08-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

M-am internat la spitalul Burghele pentru un adenom de prostata si mi-au depistat si o tumora de vezica urinara in urma analizei histo patologice diagnosticul este \"Carcinom urotelial papilar grad IIde diferentiere (G2-grad scazut)infiltrativ la nivelul axulul conjunctivo-vascular(pT1). Nu se consatata fibre
Recomandarea a fost sa merg la oncolog pentru instilatii in vezica cu BCG.Oncologul nu este de acord cu aceste instilatii la 87 ani,ca reactiile adverse pot fi mai rele decat recidiva.As vrea sa stiu daca au mai fost cazuri .
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
30-08-2017, 09:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (DIMANCEA FANE, 29-08-2017, 19:11:12):


cazuri sunt si au mai fost, dar dupa parerea mea toti urologii care recomand instilatiile sunt in totala necunostinta de cauza. oricum NU se face la oncologie asa ceva. La oncologie se face chimioterapia intravenoasa si tratamentul sistemic, nu cel localizat. daca urologul considera indicat acest tratament (dar recoamndarile sunt foarte modeste pentru asa ceva, beneficiu e aproape nul), ar trebui sa il administreze el, desi baza conduitei de acum incolo este CISTOSCOPIA repetata la 3-6 luni, cu reexcizie in caz de necesitate. nu are cu ce sa va ajute oncologul, pana una alta, si din fericire. mult succes!
3 DIMANCEA FANE
3 DIMANCEA FANE [1c]
30-08-2017, 15:27

Membru din 28-08-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Multumesc pentru promtitudinea raspunsului.Sa inteleg,ca in cazul meu tot ce pot face este sa astept si sa ma rog sa nu recidiveze.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp