Trebuie facuta chimioterapie sau nu?

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
6 comentarii 1
1 constantin001
1 constantin001 [2c]
09-03-2017, 10:38

Membru din 08-03-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua,

Mama mea a fost diagnostica cu cancer la san. A suferit o mastectomie radicala.
Iata rezultatele analizelor:
Biopsie inainte de operatie:
-receptori estrogen 95%
-receptori progesteron 95%
-Ki67-20%
-Her 2neu negativ

Biopsie dupa operatie:
pT2N0 - G2 (scor Ellis-Elston=6) L0V0Pn1

Ati putea sa imi spuneti daca este nevoie de chimioterapie sau nu?
Incerc sa adun cat mai multe pareri, intrucat unii doctori spun ca ar trebui (pt siguranta), altii ca nu trebuie.
Avand in vedere efectele negative pe care le are acest tratament, as tinde spre a nu il face.
De asemenea mentionez ca mama este o fire destul de slaba din punct de vedere psihic, faptul ca i-ar cadea parul ar afecta-o foarte mult.

Va multumesc!
2 constantin001
2 constantin001 [2c]
09-03-2017, 12:56

Membru din 08-03-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Adaug denumirea data de medici: Carcinom invaziv NST de glanda mamara
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
13-03-2017, 09:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (constantin001, 09-03-2017, 12:56:40):


avand in vedere strict ce ai scris, chimioterapia nu va insemna o diferenta de la cer la pamant pentru riscul de recidiva. trebuie astfel lamurit cu ea (chiar nu conteaza spre ce "ai tinde tu" caci nu tu faci tratamentul), pentru ca daca refuza categoric ideea de a face chimioterapie, atunci se simplifica treaba, nu ii face nimeni in ciuda vointei ei. daca vrei sa afli mai precis potentialul beneficiu pe care il aduce chimioterapia fata de tratamentul hormonal (pe care oricum il va face), atunci trebuie sa vezi daca poti face, destul de repede, un test numit ONCOTYPE DX sau ENDOPREDICT; acesta are sanse bunicele sa spuna daca e utila chimioterapia la ea sau nu. desigur, toate au rost in maxim 2 luni de la operatie. daca acestea au trecut, cred ca nu mai e indicata decat hormonoterapia si urmarirea.
4 constantin001
4 constantin001 [2c]
13-03-2017, 10:41

Membru din 08-03-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Va multumesc pentru raspuns.
Categoric nu ma refeream la mine ci la ea. Am gresit exprimarea "as tinde spre a nu il face".
Ea ar tinde spre a nu il face, intrucat, cel putin psihic vorbind, nu stie cum ar face fata.

Ni s-a spus de acele analize, dar sunt foarte scumpe (~3000 euro) si se fac doar in Olanda sau in America. Imi puteti confirma acest lucru?
De asemenea si rezultatul lor poate fi incert.
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
13-03-2017, 11:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (constantin001, Azi, ora 10:41:41):


pot sa confirm ca sunt atat de scumpe, dar de facut se fac si in romania, nicio problema.
6 MARTON
6 MARTON [617c]
17-03-2017, 20:55

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

PT CONSTANTIN si eu in mai 2013 eram in situatia mamei dvs cand stiam despre chimioterapie ca nu ajuta ,ca nu se merita sa o fac,etc... dar dupa 2 luni in care am studiat subiectul, am discutat cu mai multi medici , cu multi pacienti , am invatat ca se poate lupta cu aceasta boala ,ca ,chimioterapia inceputa din timp te poate salva si iti poate prelungi viata cu multi ani.Eu in 2013 eram pe punctul in care sa semnez si sa imi asum riscul de a nu face acest tratament ,dar cand medicul iti spune ca nu te mai poate ajuta cu nimic si singura sansa este un singur tratament te pune pe ganduri, ceea ce ma facut sa caut pe net pacienti care erau sub acest tratament si acestia dar si familiile lor(unii nu mai erau in viata)miau explicat ce urmeaza efectele tratamentului dar cel mai important CA UNII PACIENTI AU PRIMIT CA SANSA DE VIATA 6 LUNI SAU 1 AN SI ACEST TRATAMENT IA TINUT IN VIATA 3-5 ANI SAU MAI MULT ,nu este usor tratamentul dar VIATA ARE PRIORITATE .
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp