Rog detalii despre diagnostic Ciroza hepatica decompensata

Secțiunea: Cancerul de ficat (hepatic, hepatocarcinom)
13 comentarii 1
1 Nina.
1 Nina. [7c]
17-06-2013, 22:02

Membru din 24-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Buna ziua,
Sunt Nina, am postat cu subiectul- Ref. neoplasm pancreatic cu invazie de trunchi celiac- in atentia Dlui Dr. Raul Duke- daca va amintiti anul trecut- anul acesta l-am pierdut pe tata in urma luptei cu aceasta forma de cancer.
Va scriu pentru ca inca urmaresc modul Dvs de a raspunde tuturor intrebarilor ce va sunt adresate si mai bucura mult sa vad cat de dedicat puteti fi oamenilor si ajutorarii acestora cu opinii, pareri avizate.

Astazi am si eu inca o mare si noua problema- mama mea a primit un diagnostic de ciroza hepatica decompensata.
Istoric- in urma cu 15 ani a suferit o interventie de colecistectomie, pietre care au dat icter si asa am aflat, s-a taiat si o portiune mica din pancreas, a continuat sa revina la analize anual, stiind de prezenta unui virus C(hepatita).

Odata cu boala tatei, mama a trecut pe planul nr. 2, astfel ca s-a neglijat, nu a mai mers la medic- chiar si asa mergea inainte la acelasi medic internist care i-a dat tatei diagnostic de raceala pulmonara cand dupa 2 luni am descoperit ca avea neo pancreas metastatic...
Acum, urmare a prezentei unei umflaturi in zona ficatului dureroasa la palpare, lipsa apetit, scadere in greutate, oboseala, dar mai ales durerea, a efectuat un set de analize(hemoleucograma, electroforeza proteine si cateva analize specifice ficatului- ce au rezultat majoritatea in afara limitelor indicate) si am decis sa ne prezentam la un medic gastroenterolog.
Astazi, acest medic ne-a spus ca mama are diagnosticul mentionat anterior, fara sanse de a mai putea fi tratata cu INTERFERON, a primit o reteta cu normix, diuretice si inca un medicament pentru regenerarea ficatului.
Rugamintea mea este sa ma sfatuiti referitor la ce ar trebui sa fac, unde sa apuc, cui sa ma adresez pentru analize cat mai amanuntite, un diagnostic cat mai sigur si o eventuala schema de tratament cu sanse de vindecare.
Ce ne asteapta plecand de la acest diagnostic- daca e sa fie verificat?
Ce putem face de aici incolo?
Mentionez ca mama nu este/ nu a fost consumatoare de alcool.
In masura timpului Dvs disponibil, sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns.
Va multumesc anticipat
2 amadi dorica
2 amadi dorica [10c]
13-06-2013, 21:27

Membru din 13-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 10

Buna seara, sunt Dorica, am 53 ani si as vrea sa va rog sa ma ajutati in interpretarea unor investigatii pe care le-am facut in urma depistarii unui cancer la san. Mamografia a evidentiat o opacitate spiculata de 2 cm, retractie mamelonara dreapta, cateva opacitati nodulare, omogene, mici, la baza axilei. Biopsia -carcinom lobular invaziv. M=8520/3. Scintigrafie- Aspectul scintigrafic nu este sugestiv pentru determinari secundare osoase constituite in prezent. Concluzii CT-nodul spiculat mamar dr, aprox 2 cm.Nu sunt determinari secundare. Rezultat examen IMUNOHISTOPATOLOGIC: 1. E-cadherin intens pozitiv in celule tumorale; 2.CK34betaE12 pozitiv in celule tumorale 3. Ki-67 pozitiv 20%in tumora 4. c-erbB2 pozitiv 2+ ; 5. ER pozitiv 90%; 6.PGR negativ Concluzie: Carcinom ductal invaziv, G3, subtip molecular luminal B, pozitiv pentru receptori estrogenici si c-erbB2. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, care ar fi pasii pe care ar trebui sa-i urmez privind tratarea acestei afectiuni, ce tratament urmeaza sa fac. Mi s-a recomandat o analiza suplimentara privind c-erbB2 pozitiv 2+. Va multumesc mult!
3 amadi dorica
3 amadi dorica [10c]
14-06-2013, 05:07

Membru din 13-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 10

Va rog, ajutati-ma sa inteleg situatia mea! Sunt la menopauza de aprox 3 ani.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
14-06-2013, 23:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dorica: am impresia ca ai mai postat acest comentariu.

nina.: ma tem ca nu pot sa te ajut foarte mult cu aceasta situatie care nu este, din fericire, una oncologica. vis-a-vis de boala de ficat cu siguranta ca va trebui sa ramana in evidenta unui gastroenterolog/hepatolog si a unui medic infectionist cu acces la medicamentele din programul de hepatita virala. ma tem ca o hepatita cronica virala si o ciroza hepatica, totusi, nu sunt niste situatii vindecabile, cel mai des. ca atare va trebui sa primeze tratamentul simptomatic de lunga durata, daca nu i se poate propune sau nu este indicata trecerea pe lista de transplant hepatic. infectionistul ar trebui sa te lamureasca mai bine, mult mai bine decat mine, in orice caz.
5 Nina.
5 Nina. [7c]
17-06-2013, 16:29

Membru din 24-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Buna ziua d-le doctor,
Va multumesc pentru raspunsul Dvs, stiu ca nu este o afectiune oncologica insa v-am solicitat opinia tocmai pentru ca va urmaresc dedicatia si profesionalismul ca care abordati orice solicitare.
Din pacate aici(in Botosani) nu dispunem de foarte multa specialitate in vreun domeniu(am expus pe scurt povestea tatei).
Vom merge in Iasi, sa cautam pe cineva sa ne ajute.
Medicul de policlinica de aici a concluzionat diagnosticul in baza unor analize de sange, fara a prescrie/ recomanda alte investigatii(avem reteta cu normix, spironolactona si furosemid).
A mentionat ca nu se impune tratament simptomatic de lunga durata, nu mai este cazul- ar fi tardiv- fapt ce m-a demoralizat si impacientat in egala masura.
Cat despre ideea transplantului, mama are 62 de ani, imi este tare frica de cum va fi vazuta aceasta varsta pe lista prioritatilor sistemului romanesc.
Va multumesc foarte mult pentru recomandarile Dvs.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
17-06-2013, 22:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere! imi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult.
7 Bernadette27
7 Bernadette27 [5c]
10-08-2014, 00:56

Membru din 28-04-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Buna ziua domnu doctor RaulDuke,ma numesc Bernadette si in urma cu doi ani a- ti fost aproape de mine si mi- ati dar sfaturi bune si foarte sincere referitor la tata,el din pacate nu mai e linga noi,dar acum din nou apelez la dumneavoastra si va rog mult sa ma ajutati cu o opinie referitor la persoana mea.İn cursul abilik trecut in octombrie am fost diagnosticata cu sarcom sinovial ,am urmat chemoterapie 3 sedinte de doze inalte si doua usoare cu İfosfamid si Doxorubicin,dupa çare 28 sedinte de radioterapie si alternativ 10 sedinte de hipotermie, dupa çare a urmat operatia,çare medicii spun ca a fost un succes,dar Eu sint foarte sceptica si nu prea pot sa cred ca de acest fel de cancer se scapa asa cu una cu doua.Va rog mult sa fiti cit se poate de sincer cu mine .Tot tratamentul l- am facut in Germania,deoare ce Eu locuiesc aici si poate e bine si asta sa stiti.Scrisoarea din partea patologiei spune asa,, Constatari si opinie critica,, Sarcom sinovial fosa poplitee dreapta,stare dupa CT si RX neoadjuvant.Rezectie marginala.Marginile fara tumoare? ,,MACROSCOPİE 1,,Resectia fara alte information.O rezectie de cutanata/ subcutanata fuziforma cu sutura pe una dintre capetele fusului in directia spatiului intra- articular al genunchiului proximal si sutura pe directia dorsala ( coapsa) Dimensiunea longitudionala a fusului ( proximal- distal) este de 10,7 cm si o latime de max 2,6 cm.Central se gaseste o cicatrice de 4,5 cm fara iritatii.Tesut adipos cu o adincime de pina la 3 cm investigat.Fara urme focale.Markeri colorati: Dorsal negru,ventral albastru,marginea inferioara a rezectiei( fuziform olusa) verde.Pina la cicatricea din centru,care se intinde pina la tesutul adipos subcutanat,fara urme focale.O sectiune transversala reprezentativa (1. u.2.) ,,MACROSCOPİE 2,,Resectia principala fosa poplitee dreapta: Resectie cu sutura,greutate de 96 g çare abia dupa consultarea protocolului de Op poate fi orientat anatomic satisfacator.Rezectie de tesut moale prin intermediul suturii directia proximala precum si spre suprafata coapsei dorsale si prin bucla orientata spre canalul de biopsie,cu distal proximal de 10,1 cm,medial- lateral 6,2 cm si superficial spre adincime 4,6 cm.Markeri colorati: Margine de rezectie adinca( directie ventrala) galben,spre suprafata coapsei dorsale negru,median albastru si lateral verde.Aproape intreaga rezectie inconjurata de o tumoare intramusculara transformata cistic 60% ( partea mediana si proxima) dim.9,6 x3,5 x2,9 cm,de suprafata neteda sticloasa pina la necroze focale gri,intarite.Distanta de la marginile rezectiei: 0,2 cm la proximal,0,1 cm la distal,0,1 cm lateral si median, 0,2 cm spre adincime si 0,1 cm spre suprafata.MACROSCOPİC: rezectie in sano cu invelis capsular complet. MICROSCOPİE 1 Canalul de biopsie: Tesut de piele si tesut subcutanat cu o zona trans/ subcutanata cicatrizata.Fara infiltratii tumorale vitale. MİCROSCOPİE 2 Rezectie principala fosa poplitee dreapta: O tumoare puternic circumscrisa in musculatura scheletica,partial cu densitate celulara mare,partial sclerozat si transformat cistic.Celule tumorale dense sint ordonate in zone cu celule majoritar fuziforme,partial poligonale si partial fasciculare scurte,cu pleomorfism redus.Regiuni partial hialinizate si putin calcifiate cu o usoara crestere a polimorfiei celulare.Distantele minime corespund cu cele de la macroscopie.İn centrul zonei regresive edematoase hialinizante si fibrionice. OPİNİE CRİTİCA 1 Canalul de biopsie: zona( sub) cutanata cicatrizata fara urme de tumori vitale. OPİNİE CRİTİCA 2 Rezectie principala fosa poplitee dreapta: sarcom sinovial( preterapeutic G2 bifazat conform FNCLCC) si identificat prin patologia moleculara prebiopsie.Tumoarea creste in musculatura scheletica.İn stare de dupa terapie,60% tesuturi tumorale regresive cistice cu parti tumorale vitale inca existente.Se poate vorbi despre cel mult o regresie tumorala moderata.Pozitionat la o distanta minima de 1 mm marginal sanatos. Clasificare tumorala : pTNM: yp2Tb( localizare adinca ,diametru de 9,6 cm), ypNX,RO,LO,VO. Grad tumoral:( preterapeutic,biopsie punctuala) G2 Deci cam asta ar fi tot si sper din inima ca pentru dumneavoastra sa fie concludent.Astept cu nerabdare opinia dumneavoastra si sper ca va fi una favorabila. Cu sincere respecte si recunostinta
8 MARTON
8 MARTON [617c]
10-08-2014, 15:25

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

BERNADETTE eu sunt pacient de cancer din decembrie 2008 ,si am vazut in cele descrise de tine 2 probleme: - crezi ca daca tatal tau nu a putut invinge cancerul crezi ca nu se poate si 2--- daca este suficienta operatia
1--- fiecare persoana este unica si reactioneaza diferit asa si cancerul, fiecare om are organismul si puterea lui de a lupta cu bolile, unele metode le invatam altele nu, dar toti pacientii trebuie sa avem speranta si sa nu cedam niciodata
2---la mine in decembrie 2008 a fost suficinta operatia fara sa fac nici chimio nici altceva pana in mai 2013 cand am avut prima recidiva numai ca dupa operatie am avut iar recidiva si in noiembrie iar mereu mutanduse in alt organ,si din noiembrie de cand am inceput chimio cu pastile o tumora scade si alte doua stagneaza( cele de pe plamani stagneaza), nu zic ca este usor dar se poate trai cat de cat normal, am avut si eu zilele trecute 24 de ore mai grele cu dureri in piept de plamani de gat si mia fost frica de infarct, dar a trecut, daca vrei o sati trimit intreaga poveste pe privat.
MULTA SANATATE TUTUROR
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
9 Bernadette27
9 Bernadette27 [5c]
10-08-2014, 21:22

Membru din 28-04-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Marton,spune- mi te rog daca ai avut ceva simptome inainte de a fi confirmata existenta tumorala in plamin.Multumesc Lui Dumnezeu am facut la inceputul lunii İunie CT si RMN si nu sa- u gasit metastaze dau recidive,asta ma bucura mult,dar tutuşi traiesc uneori cu teama.Si medicii au confirmat ca in multe cazuri recidivele apar in plamin.
Nu stiu Daca am postat in koçum potrivit pentru ca vad ca Domnul RaulDuke nu raspunde,stii cumva cum pot sa intru in contact cu dinsul??????? Sanatate multa!!!!!!!
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
11-08-2014, 08:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Bernadette27, 10-08-2014, 21:22:31):


nu am raspuns pentru ca a apucat sa scrie marton si atunci am considerat ca ai primit un raspuns, plus ca apare in lista pe forum ca ultimul care a postat, deci nu mai verific subiectul respectiv, chiar daca postarea ta imi este adresata mie.

in rest: da, aprecierea mea este una cat se poate de favorabila, tratamentul aplicat in cazul acesta de sarcom sinovial pare cat se poate de corect: deci s-a inceput cu chimioterapie, dupa care radioterapie, dupa care operatie, care operatie pare sa fi fost facuta cat de bine se poate: cu margini de siguranta, fara fragmentarea tumorii, etc. sansele de vindecare sunt maxime deci, le apreciez pe la 70 sau poate chiar 80%, privit din avion si fara sa am dedesubturile cazului tau. pentru restul de 20-30% insa, trebuie sa nu te culci pe o ureche si sa continui urmarirea pe termen lung, dupa cum vor stabili medicii tai. asta e tot ce ai de facut. in rest, numai bine si succes si in continuare!
11 Bernadette27
11 Bernadette27 [5c]
11-08-2014, 20:06

Membru din 28-04-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Va multumesc foarte mult domnule doctor si am primit din nou un motiv ca sa pot spera!!!!!! A- ti spus ca Nu cunoasteti dedesupturile cazului meu
Nu stiu la ce faceti referire,Dar Daca pot va furnizez toate datele.Nu as vrea sa par prea insistenta Dar Mao am inca o intrebare care pentru mine este foarte importanta,La descoperirea cancerului am fost insarcinata si a trebuit sa se declanseze nasterea la 23 de saptamini.In urma cu o Luna ( Julie) mi- a revenit menstruatia,Dar in August Nu a mai revenit( asta Nu ma alarmeaza inca) Intrebarea mea este cam dupa cit timp as putea sa mai incerc sa am UN copilas,si Daca o eventuala noua sarcina at putea declansa o recidiva sau alte probleme legate de boala.Va multumesc mult si astept cu nerabdare UN raspuns din partea dumneavoastra .P.S. Ceea ce mi se pare interesant este ca Nu mi s- a prescris nici un fel de tratament.Asta poate fii normal sau in regula??????
12 MARTON
12 MARTON [617c]
12-08-2014, 00:30

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

De obicei cancerul nu da simptome care sa te faca atent dar sunt simptome colaterale, adica pozitionarea tumorii sa impiedice functionarea corecta a altui organ.
Singurele simptome pe care leam bagat de seama pt tumorile de pe plamani au fost :O TUSE SEACA SI JUNGHIURI ALE PLAMANILOR, dar eu nu sunt rau de durere suport cu stoicism durerea inclusiv cea de dinti,si la tumora de pe rinichi aveam dureri de inima deoarece strangula vena cava care duce sangele din inima in tot organismul(2 vene la cap si doua in partea de jos a corpului), la cea de pe colon cand exista invazie in jurul ei si era de 3,7/3,7cm ma durea mijlocul si dupa ce ma ridicam din pat stateam pe margine sa las durerea sa coboare pe picioare, muschi si tibii oase , si dupa aproximativ 20-30secunde ma ridicam in picioare, dupa trei luni de tratament acest simptom a disparut odata si cu scaderea tumorii si cu rezolvarea extensiei din jurul ei( ca sati faci o idee este pozitionata langa coloana vertebrala unind muschiul spatelui de colon).
Daca doresti da clik pe numele meu imi trimiti o adresa de mail si iti trimit toata povestea mea si alte date utile.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
12-08-2014, 14:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Bernadette27, 11-08-2014, 20:06:22):


nu stiu la ce alt tratament te referi. in rest, daca ai menstruatie, poti sa ramai insarcinata.
Răspunde la topic
13 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp