Rezultat IHC

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
4 comentarii 1
1 Ezekiel
1 Ezekiel [1c]
05-12-2017, 22:29

Membru din 05-12-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna seara! In urma cu 3 saptamani, mama mea, in varsta de 51 ani, a suferit o operatie de extirpare a ovarelor deoarece a gasit accidental un chist. Rezultatele biopsiei au recomandat imunohistochimie cu banuiala unui adenocarcinom tubar. Astazi au venit rezultatele acestui IHC. As dori in primul rand, daca se poate, sa ma lamureasca cineva ce anume este acolo, iar in al doilea rand, as dori sa stiu mai multe despre aceasta boala. Voi atasa rezultatele IHC-ului:

Diagnostic histopatologic : fragment de tesut ovarian cu corpi albicans si formatiune chistica cu epiteliul proliferat papilar cu axe conjunctivo-vasculare si metaplazie de tip tubar; nuclei pseudostratificati cu atipii focale; aspect sugestiv pentru modificari de tip "borderline", focale.

Teste imunohistochimice :
- CK7 : pozitiv difuz in structurile epiteliale
- P16 : negativ
- P53 : negativ
- WT1 : pozitiv in epiteliul seros de suprafata ovarian si pozitiv in epiteliul tubar al salpingei prezente marginal
- Ki67 : pozitiv 3-5 %


Concluzie : testele IHC si aspectul histopatologic sustin diagnosticul de chistadenom seros papilar ovarian cu arii de tip "borderline" (

N.L. Nu se evidentiaza arii de microinvazie stromala.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
06-12-2017, 10:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Ezekiel, 05-12-2017, 22:29:58):


examenul IHC atesta ca e vorba de cancer, dar stadiul si indicatia de chimioterapie sunt stabilite pe examenul HISTOPATOLOGIC. in orice caz, trebuie sa aveti, in scurt timp, o programare la un consult oncologic. aveti asa ceva?
3 Ezekiel
3 Ezekiel [1c]
06-12-2017, 11:14

Membru din 05-12-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Examenul histopatologic indica trompa cu hiperplazie epiteiala atipica sugerând examen IHC al cărui rezultat a venit in cursul zilei de ieri și este cel pe care l-am pus in subiect. Din ceea ce înțeleg, am impresia ca orice ar fi fost, nu a depășit învelișul chiorului, fără a exista semne de microinvazie, de asta am și intrebat fiindcă nu-mi pare a fi cancer acolo, ci doar un posibil cancer scos deja odata cu eliminarea chiorului și ovarelor.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
06-12-2017, 13:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Ezekiel, Azi, ora 11:14:03):


mergeti la consult de oncologie medicala!
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp