Rezultat biopsie cancer de san

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
154 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8
141 maria2oo6
141 maria2oo6 [4c]
14-07-2014, 10:15

Membru din 11-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Va multumesc pentru raspuns.care este timpul util de incepere pt. chimioterapie? si de cate sedinte ar fi nevoie(desi tare nu-mi place ideea)
O zi buna.
142 RaulDuke
142 RaulDuke [7763c]
14-07-2014, 11:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

4-6 saptamani de la operatie pentru chimioterapie si maxim 6 luni pentru radioterapie.
143 maria2oo6
143 maria2oo6 [4c]
14-07-2014, 12:53

Membru din 11-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

multumesc
144 maria2oo6
144 maria2oo6 [4c]
17-07-2014, 14:05

Membru din 11-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua, revin cu o intrebare, care cura de chimioterapice este mai putin agresiva asupra corpului, 4xEC sau 6xCMFc?
O zi buna
145 RaulDuke
145 RaulDuke [7763c]
17-07-2014, 14:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

exista diferente absolut minimale intre cele 2. personal tind sa favorizez foarte usor prima varianta, mai ales ca e mai scurta.
146 kristi
146 kristi [2c]
03-08-2014, 00:58

Membru din 03-08-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna seara,
Mama mea (67 ani) a fost operata la san. I s-a facut "mastectomie radicala dreapta tip Madden". Rezultatul biopsiei si al analizei imunohistochimice a fost:
Tumora cu diametru 2 cm, incapsulata, consistenta, cenusie
invazie tesut gras peritumoral
Carcinom mamar invaziv ductal
E- Caderina pozitiv in cellule tumorale
ER negative in cellule tumorale, pozitiv in tesutul mamar normal
PGR negative in cellule tumorale, pozitiv in tesutul mamar normal
Ki67 pozitiv 25% in cellule tumorale
CerbB2 pozitiv membranar circumferential complet, reactive de intensitate crescuta (3+)
Carcinom papilar si metaplazic de tip epidermoid. G2 (Fc2; a2; m2)
Total ganglioni examinati 26, invadati 0
pT1c; pN0
M=8503/3; M= 8570/3
In urma dicutiei cu medicul chirurg a primit recomandarea de a face readioterapie preventiva. Medicul oncolog pomeneste despre Herceptin.
Va rog sa-mi spuneti si mie daca este necesara vreuna din aceste terapii. Medicii nu au timp sa-mi raspunda la intrebari. Inteleg ca radioterapia are efecte secundare pe termen lung, chimio pe termen lung si scurt.
Nu inteleg de ce ar trebui sa faca ceva acum, atata timp cat ganglionii nu au fost afectati. Ar putea celule "defecta" sa migreze spre un organ anume? ( statistic vorbind)
O investigati PET CT ar ajuta-o la ceva acum? Din ce am citit nu se pot identifica tumorile sub o anumita dimensiune. De ce ar trebui sa o chinuim acum cu medicamente toxice daca e posibil sa nu mai aiba nimic?
O cura de chimio "ar pune-o pe butuci" atata timp cat acum se simte bine, e activa, e un om normal care-si vede de treaba ei.
Exista analize care se pot face pentru alte informatii despre evolutia ei? Am mai auzit de o analiza care poate evalua probabilitatea ca celula sa se raspandeasca in organism. Stiti cum se numeste?
Mai am cateva milioane de intrebari...Va multumesc.
147 MARTON
147 MARTON [617c]
03-08-2014, 13:15

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

kristi EU SUNT PACIENT si iti pot oferi o parere despre cateva specte legate de cancer imi poti trimite pe privat dai clik pe numele meu , o adresa de mail pt ca am mai multe sa iti trimit inclusiv povestea mea pt a intelege mai bine cat de repede sau de incet poate aparea o tumora sau o adresa unde se arata inclusiv poze la microscop cum se creeaza metastaze la distanta.
Fiecare pacient este unicat asa ca si , cancerul este la fel si reactioneaza in functie de pacient , mediul in care traieste el, de alimentatie, de noroc etc......la unii pacienti nefacutul nimic ii ajuta la altii le scurteaza viata acest aspect nul poti prevedea poti numai sa faci alegeri si sa speri CA AI FACUT ALEGEREA CORECTA.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
148 RaulDuke
148 RaulDuke [7763c]
04-08-2014, 08:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (kristi, 03-08-2014, 00:58:55):Buna seara,
Mama mea (67 ani) a fost operata la san. I s-a facut "mastectomie radicala dreapta tip Madden". Rezultatul biopsiei si al analizei imunohistochimice a fost:
Tumora cu diametru 2 cm, incapsulata, consistenta, cenusie
invazie tesut gras peritumoral
Carcinom mamar invaziv ductal
E- Caderina pozitiv in cellule tumorale
ER negative in cellule tumorale, pozitiv in tesutul mamar normal
PGR negative in cellule tumorale, pozitiv in tesutul mamar normal
Ki67 pozitiv 25% in cellule tumorale
CerbB2 pozitiv membranar circumferential complet, reactive de intensitate crescuta (3+)
Carcinom papilar si metaplazic de tip epidermoid. G2 (Fc2; a2; m2)
Total ganglioni examinati 26, invadati 0
pT1c; pN0
M=8503/3; M= 8570/3
In urma dicutiei cu medicul chirurg a primit recomandarea de a face readioterapie preventiva. Medicul oncolog pomeneste despre Herceptin.
Va rog sa-mi spuneti si mie daca este necesara vreuna din aceste terapii. Medicii nu au timp sa-mi raspunda la intrebari. Inteleg ca radioterapia are efecte secundare pe termen lung, chimio pe termen lung si scurt.
Nu inteleg de ce ar trebui sa faca ceva acum, atata timp cat ganglionii nu au fost afectati. Ar putea celule "defecta" sa migreze spre un organ anume? ( statistic vorbind)
O investigati PET CT ar ajuta-o la ceva acum? Din ce am citit nu se pot identifica tumorile sub o anumita dimensiune. De ce ar trebui sa o chinuim acum cu medicamente toxice daca e posibil sa nu mai aiba nimic?
O cura de chimio "ar pune-o pe butuci" atata timp cat acum se simte bine, e activa, e un om normal care-si vede de treaba ei.
Exista analize care se pot face pentru alte informatii despre evolutia ei? Am mai auzit de o analiza care poate evalua probabilitatea ca celula sa se raspandeasca in organism. Stiti cum se numeste?
Mai am cateva milioane de intrebari...Va multumesc.





statistic vorbind, da, e posibil, deci se indica tratament. radioterapie NU, adica nu vad niciun motiv, nicio indicatie medicala ce poate fi regasita in ghiduri. in schimb pentru chimioterapie, mai ales cu herceptin (herceptin un an de zile), da, cu siguranta, este chiar standard! nu o va pune pe butuci, asta se intampla rar si daca se intampla sa tolereze ceva mai prost, asta e trecator, atata timp cat oncologul isi face treaba ca lumea.
149 kristi
149 kristi [2c]
04-08-2014, 09:09

Membru din 03-08-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Multumesc pentru raspuns! Am gasit o firma Genekor Biotehnology care spun ca fac niste analize mai detaliate a probei de parafina. Ai auzit de asa ceva? Ar putea sa ne ajute?
Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 08:59:48):
Răspuns pentru (kristi, 03-08-2014, 00:58:55):Buna seara,
Mama mea (67 ani) a fost operata la san. I s-a facut "mastectomie radicala dreapta tip Madden". Rezultatul biopsiei si al analizei imunohistochimice a fost:
Tumora cu diametru 2 cm, incapsulata, consistenta, cenusie
invazie tesut gras peritumoral
Carcinom mamar invaziv ductal
E- Caderina pozitiv in cellule tumorale
ER negative in cellule tumorale, pozitiv in tesutul mamar normal
PGR negative in cellule tumorale, pozitiv in tesutul mamar normal
Ki67 pozitiv 25% in cellule tumorale
CerbB2 pozitiv membranar circumferential complet, reactive de intensitate crescuta (3+)
Carcinom papilar si metaplazic de tip epidermoid. G2 (Fc2; a2; m2)
Total ganglioni examinati 26, invadati 0
pT1c; pN0
M=8503/3; M= 8570/3
In urma dicutiei cu medicul chirurg a primit recomandarea de a face readioterapie preventiva. Medicul oncolog pomeneste despre Herceptin.
Va rog sa-mi spuneti si mie daca este necesara vreuna din aceste terapii. Medicii nu au timp sa-mi raspunda la intrebari. Inteleg ca radioterapia are efecte secundare pe termen lung, chimio pe termen lung si scurt.
Nu inteleg de ce ar trebui sa faca ceva acum, atata timp cat ganglionii nu au fost afectati. Ar putea celule "defecta" sa migreze spre un organ anume? ( statistic vorbind)
O investigati PET CT ar ajuta-o la ceva acum? Din ce am citit nu se pot identifica tumorile sub o anumita dimensiune. De ce ar trebui sa o chinuim acum cu medicamente toxice daca e posibil sa nu mai aiba nimic?
O cura de chimio "ar pune-o pe butuci" atata timp cat acum se simte bine, e activa, e un om normal care-si vede de treaba ei.
Exista analize care se pot face pentru alte informatii despre evolutia ei? Am mai auzit de o analiza care poate evalua probabilitatea ca celula sa se raspandeasca in organism. Stiti cum se numeste?
Mai am cateva milioane de intrebari...Va multumesc.





statistic vorbind, da, e posibil, deci se indica tratament. radioterapie NU, adica nu vad niciun motiv, nicio indicatie medicala ce poate fi regasita in ghiduri. in schimb pentru chimioterapie, mai ales cu herceptin (herceptin un an de zile), da, cu siguranta, este chiar standard! nu o va pune pe butuci, asta se intampla rar si daca se intampla sa tolereze ceva mai prost, asta e trecator, atata timp cat oncologul isi face treaba ca lumea.
150 Dumitrescu Alina
150 Dumitrescu Alina [2c]
04-08-2014, 13:08

Membru din 04-08-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua,

Ma adresez dumneavoastra si as dori sa-mi raspundeti sincer oricat de dureros si greu ar fi.
Mama mea a suferit o interventie chirurgicala pe 3 iunie la sanul drept. Dupa operatie a aflat ca are si hepatita B cu TGP 2000. Imediat dupa operatie, a fost internata la boli infectioase, a urmat tratament si in prezent TGP are 140.

Rezultatul histopatologic este:

Examen macroscopie: Fragment de glanda mamara nemarcat, acoperit de lambou cutanat, de 7/6/4cm, cu o formatiune tumorala de 4/5/4 cm, albicioasa, ferma, care infiltreaza tegumentul si margini chirurgicale ale piesei.
Examen microscopic: Fragment cu aspect de glanda mamara cu carcinom mamar ductal infiltrativ NOS cu fibroza severa, cu invazia tegumentului, invazie in fasciculele

musculare striate din profunzimea fragmentului, cu invazia marginilor chirurgicale ale fragmentului.
Tumora prezinta grad histopatologic II (2+2+2)
Stadiu pT4aNxMx

Daca inca face tratament pt hepatita si mai au de scazut transaminazele, poate incepe tratamentul la oncologie?

As dori sa stiu in ce stadiu este cancerul?
Daca s-a raspandit in alte parti ale corpului?
Ce sanse de vindecare are?
Ce tratament trebuie sa urmeze si cat va dura avand in vedere diagnosticul boli?

Va rog din suflet sa-mi raspundeti.
Va multumesc antcipat
DUM
151 RaulDuke
151 RaulDuke [7763c]
04-08-2014, 13:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Dumitrescu Alina, Azi, ora 13:08:36):


ma tem ca ai prea putine date medicale ca sa se poata raspunde la intrebarile legate de stadiu sau prognostic sau chiar si despre tratament, mai in detaliu. in fata unui cancer de san relativ avansat (cum pare aici o tumora codificata ca T4), trebuie facuta inca dinainte de operatie atat biopsie cu ac gros, examen histopatologic si imunohistochimic, dar si investigatii imagistice: CT de torace si abdomen, scintigrafie osoasa (cel putin), si optional sau la nevoie, si altele.

de asemenea: daca a fost operata, nu inteleg care este situatia cu ganglionii axilari. au fost scosi ? urmeaza sa fie scosi ? ce v-a spus chirurgul? scoaterea ganglionilor axilari si studiul la anatomie patologica are o importanta enorma si in prognostic si in decizia de tratament ulterioara, eventual.

revino, deci, te rog, cu datele respective, pentru a-ti putea raspunde mai bine.
152 Dumitrescu Alina
152 Dumitrescu Alina [2c]
04-08-2014, 14:07

Membru din 04-08-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Ganglionii auxiliari au fost scosi iar domnul chirurg ne-a spus doar ca" a fost ceva urat acolo dar ca a reusit sa scoata tot". Mentionez faptul ca pe mama mea a bagat-o la sala fara a i se face analize inainte, pe motiv ca trebuia sa scoata cat mai repede ce avea acolo. Exact asa s-a exprimat.
Am vorbit azi cu doamna doctor de la oncologie si m-a trimis la laborator de analize pt a lua o proba si a o duce la anatomie patologica. Vrea sa verifice determinari IHC si receptori hormone si HER 2. Urmeaza sa duc o proba la laborator si o sa revin cu mai multe detalii.
Va multumesc pt ca ati acceptat sa-mi raspundeti...
DUM
153 donna-don
153 donna-don [4c]
06-01-2015, 16:09

Membru din 16-11-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua,

Acum o luna de zile am fost diagnosticata cu tumora mamara dreapta de 2 cm, cu retractie cutanata. Biopsia cu rezultat HP: CDI mamar cu RE=40%, RP=10%, Ki 67=10%, Her2 =1+.
As vrea sa stiu in ce stadiu al bolii sunt?
Momentan, am primit tratament hormonal neoadjuvant cu letrozol 1/zi, timp de 1 luna.

Va multumesc.
154 RaulDuke
154 RaulDuke [7763c]
06-01-2015, 16:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (donna-don, Azi, ora 16:09:08):


imposibil de spus doar pe baza datelor de mai sus in ce stadiu e boala ta. avand in vedere ca vorbesti despre retractia cutanata, este vorba de un stadiu posibil chiar III, care a presupus sa faci tratament neoadjuvant. insa mai conteaza si cum sunt ganglionii regionali si daca ai imagistica (CT, scintigrafie) care sa arate daca exista sau nu metastaze. altfel... sunt curios unde te tratezi si la cine (sau daca esti foarte in varsta sau ai multe alte boli grave), de ai inceput cu hormonoterapie si nu cu chimioterapie, cum e procedura obisnuita.
Răspunde la topic
154 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp