raspuns terapeutic incomplet la tratamentul cu citostatice

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
14 comentarii 1
1 marilu
1 marilu [6c]
07-02-2015, 10:20

Membru din 05-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna ziua d-le doctor,
Am 45 ani si dupa efectuarea unei mamografii in septembrie 2014,am fost trimisa la chirurg care mi-a recomandat :biopsie,CT torace ,abdomen,pelvis si scintigrafie.Redau mai jos rezultatele:

Biopsie :efectuata pe 07/10/2014 rezultatul pe 31/10/2014; san stang-punctie-biopsie:fragmente tisulare tumorale cu aspect histopatologic compatibil cu diagnosticul de carcinom ductal invaziv.Grad HP de diferentiere G2, M=8500/3.

CT 09/10/2014- torace:tiroida-normodimensionata:cu morfologie pastrata:san stang -formatiune tumorala ,ovalara,de 3.9/2,6 cm, tisulara iodofila,contur difuz,in cadranul supero-intern.Nu se evidentiaza adenopatii mediastinale.Ganglioni infracentimetrici axillar stanga.
CT abdomen si pelvis:Ficat diametru antero-posterior lob stang 5cm,lob drept 14.4 cm,,structura omogena.Vena porta -7,8 mm diametru in hil.
Colecist fara imagini de calculi radioopaci.Splina 8/4.2cm structura omogena fara dilatatii venoase in hil.Pancreas normodimensionat ,fara imagini de procese inlocuitoare de spatiu.Glande suprarenale normodimensionate cu morfologie pastrata.Rinichi normodimensionati ,IP -2cm,secretie si excretie normale,fara dilatatii pielo-caliceale.Uter -6.4/3.3 cm,structura omogena.Vezica urinarafara modificari vizibile CT.Ovar stang 2.6cm diametru,cu prezenta de chisturi foliculare cu diametru cuprins intre 9mm si 10 mm.Ovar drept -2.2cm diametru ,cu aspect chistic.
Nu se evidentiaza adenopatii retroperitoneale si nici lichid in peritoneu.
Modificari degenerative la nivelul coloanei dorso lombare.(sunt operata de hernie de disc in 14/01/2014)

Scintigrafie 27/10/2014:captare moderat crescuta a radiotrasorului la nivelul interfetelor articulare L5-S1,cu aspect sugestiv pentru process inflamator dupa interventie chirurgicala pentru hernie de disc in urma cu 9 luni:captare usor crescuta la nivelul articulatiei scapula-humerale stangi si coxo -femurale stangi cu substrat degenerative.Concluzie:fara modificari de captare a radiotrasorului sugestive pentru determinari secundare la nivelul scheletului.

IHC 11/11/2014
Macro:preparat histopatologic cu aspect de tesut conjuctivo-adipos,prezentand proliferare tumorala maligna cu dispozitie in insule, fara formare de structure glandulare,alcatuita din cellule de talie mare ,cu nuclei tahicromi ,cu rari nucleoli vizibili,citoplasma relative abundenta,eozinofila;moderat pleomorfism cito-nuclear;index mitotic =5mitoze/10campuri ob.40x;moderata stroma tumorala desmoplazica cu moderat infiltrate limfocitar.
Estrogen receptor pozitiv in 25% din nuclei celulelor tumorale,intensitate moderata.
Progesteron receptor intens pozitiv in 90% din nuclei celulelor tumorale.
CerbB2 slab pozitiv continuu membranar in foarte rare cellule tumorale(+)
index Ki 67focal~7%
Dupa toate aceste examinari ,am fost trimisa la oncolog pentru tratament citostatice.Oncologul a recomandat tratament de inductie:AC 60/600 -4serii si am fost tratata cu epirubicina 100mg si ciclofosfamida 1000 mg .
Am terminat cele 4 serii,ultima fiind pe 20/01/2015 ,oncologul mi-a recomandat sa mai fac 4 serii cu Docetaxel 75/100 ,ultima ar trebui sa fie in jur de 14/04/2015,
Am fost si la chirurg ,mi-a spus acelasi lucru ,si m-a programat la operatie pe 11/05/2015 la 4 saptamani dupa ultima serie.
Vreau sa va rog d-le doctor sa-mi spuneti parerea d-voastra despre toate aspectele mentionate mai sus.
Mentionez ca nu intrasem la menopauza inainte de tratament,dupa prima serie a venit ciclu ,apoi neregulat si nu un ciclu complet.
De asemenea va rog sa-mi spuneti daca as putea face eu ceva pentru ca urmatoarele serii cu Docetaxel sa aiba un effect mai bun si ma refer aici la un eventual regim alimentar,evitarea stresului (mentionez ca mi-am pastrat activitatea-este mai util sa-mi iau concediu medical?)Este posibil sa nu aiba effect nici urmatoarele 4 serii(pe care le incep pe 09/02/2015 )
Spuneti-mi va rog daca citostaticele pot afecta ficatul ( mama a decedat de ciroza hepatica ),si daca ma pot ajuta protectoarele hepatice .si care anume.Daca puteti sa-mi spuneti si despre tratamentul ulterior operatiei : ce ar fi mai indicat .
Referitor la stadiul bolii T3N1M0,chirurgul spune IIB iar oncologul IIIA.

Multumesc anticipat si va doresc multa sanatate.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
07-02-2015, 12:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (marilu, Azi, ora 10:20:51):


ai redactat frumos povestea, apreciez! dar din pacate nu pot sa zic ca imi este 100% clar cum s-a stabilit planul de tratament, doa pe baza a ce mi-ai scris mai sus. adica T3N1 intr-adevar inseamna stadiul III, dar CT-ul descrie o tumora mai degraba T2 si fara ganglioni, adica N0, deci o tumora la care ar fi trebuit sa se ia in considerare sa se opereze din prima. apoi: cate cicluri (exact) si in ce doze de chimioterapie ai facut ? in mod normal, intr-adevar, se recomanda ca toate ciclurile pre-programate sa fie facute INAINTE de chimioterapie.

nu exista nicio dieta care se recomanda aici. nu stiu cum ai tolerat chimioterapia, dar in mod normal ar trebui sa faci si factori de stimulare granulocitara, dupa chimi (acele injectii in brat). de asemenea, dupa antracicline (doxo/epi) ar trebui sa faci, relativ regulat, cel putn primii ani, niste reevaluari cardiace cu ecografie cardiaica inseriat. citostaticele nu sunt toxice hepatice. dupa operatie, in functie de rezultatul histopatologic, se va decide daca vei face radioterapie. hormonoterapie vei face aproape sigur.
3 marilu
3 marilu [6c]
20-02-2015, 12:41

Membru din 05-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (RaulDuke, 07-02-2015, 12:54:59):

Buna ziua dl. doctor .
Multumesc pentru raspuns.
Intre timp am facut si seria 5 de citostatice docetaxel numai 75 mg,deoarece oncologul a considerat ca am raspuns rau la primele 4 serii -epirubicina/ciclofosfamida.si a dorit sa incepem cu o doza mai mica.Leucocitele au scazut la 2900 iar neutrofilele la 900 si din aceasta cauza am facut si factor de stimulare granulocitara nivastim 30 mil -3 doze.Primele 2 imediat dupa citostatic iar urmatoarea abia ieri adica la o saptamana, doarece mi-a fost foarte rau dupa ele ;insomnii,palpitatii,bufeuri urate noaptea.dureri musculare si osoase (eu fiind operata acum 1 an de hernie de disc lombara mi-au inflamat nervul sciatic-durerile pulsatile in zona lombara imi opreau respiratia)Acum sunt mai bine.Mi-am luat si cateva zile de concediu deoarece simteam ca cedez psihic.Spuneti-mi va rog daca pot face ceva dietetic sau de alta natura ,pentru a grabii cresterea leucocitelor avand in vedere ca mai am de facut inaca 3 serii de citostatice pana la operatie.
De asemenea va cer o parare legata de radioterapie ,Mi s-a spus ca voi face si radioterapie dupa operatie;
1 La ce interval maxim dupa operatie este recomandata radioterapia.
2.Deoarece mi s-a promis o donatie as vrea sa fac radioterapia intr-un centru privat din Bucuresti.Merita din punct de vedere terapeutic?
3.Fiind operata de hernie de disc ,medicul neurolog care m-a operat ,mi-a recomandat 3 ani dupa operatie -tratament balnear.Dupa radioterapie in perioada imediat urmatoare pot face tratament cu ape termale?
Multumesc!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
20-02-2015, 13:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (marilu, Azi, ora 12:41:15):


1. 6 luni.
2. Da.
3. nu a doua zi sau la un interval foarte scurt, dar da, poti. Mai multe lamuriri vei primi de la medicul radioterapeut.

dietetic sau de alta natura nu e nimic de facut pentru leucocite. ar trebui doar sa faci mai multe zile injectiile cu nivestim, cel putin 5 sau chiar 10. Sau oncologul ar putea face un dosar la casa judeteana pentru Neulasta, care e mult mai eficient.
5 marilu
5 marilu [6c]
21-06-2015, 14:25

Membru din 05-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna ziua,
Revin dupa o perioada mai lunga in care am terminat citostaticele pe 15 aprilie(8 in total -4 epirubicina/ciclofosfamida si 4 docetaxel) si am fost operata pe 14 mai :mastectomie stanga radicala modificata de tip Madden.Rezultatul histopatologic dupa operatie este:
Macroscopic: In zona indicata de chirurg-banda de fibroza(tumora?) cu diametru =2.2/1 cm
Microscopic: 24 lame
1-4 fibroza-grupuri de cellule epiteliale glandulare maligne
5-perifibroza-ectazie canaliculara
7- piele;8-areola+mamelon -indemne

9-19ggl.Statie ggl.I
-4ggl.histiocitoza sinusala+scleroza difuza+degenerescenta grasa
-6ggl.degenerescenta grasa
-1ggl.histiocitoza sinusala +degenerescenta grasa

20-22ggl-statie ggl II
-4ggl.degenerescenta grasa
-1ggl.histiocitoza sinusala+degenerescenta grasa

23-24ggl-Statie ggl.III
-2ggl histiocitoza sinusala+degenerescenta grasa
-1ggl.histiocitoza sinusala +scleroza difuza +degenerescenta grasa

Concluzie:Tumora reziduala.Grupuri de cellule epiteliale glandulare maligne.
Total ggl examinati=19;invadati =0
ypT2 ypN0 M=codifica conform biopsiei

La control dupa o luna de la operatie chirurgul mi-a spus ca tumora a fost bine tratata si bine operata ,astfel ca nu recomanda radioterapie.
Va rog sa ma lamuriti privind urmatoarele aspecte:

1.fibroza este altceva decat carcinomul initial?
2.Stadiul initial T3N1M0 a devenit T2N0M0 (mentionez ca inante de operatie am refacut CT si este bine fara aspecte secundare) ?
3.Inteleg ca nu au fost afectati ganglionii ,ce inseamna totusi histiocitoza sinusala si scleroza difuza.?
4.Daca a fost bine tratata de ce am ajuns la T2N0 stadiu pe care d-voastra l-ati pus initial dupa CT-inainte de citostatice.fata de medicii curanti care au pus T3N1M0
si aici ma refer la faptul ca ori stadiul initial nu a fost bine pus si atunci citostaticele nu au avut efect si trebuia operat din prima ,ori a fost bine pus adica T3N1M0 si citostaticele au avut efect au distrus atat tumora cat si ganglionii.Ganglionii nu au fost de la inceput afectati sau au fost afectati si tratati au devenit reziduali?
5.Ce parere aveti referitor la radioterapie.Este indicata sau nu?Chirurgul spune ca ma va ajuta numai 2% fata de procentul mult mai mare al efectelor secundare.Eu ma asteptam sa fac sigur radioterapie avand in vedere varsta(46ani) mi-e frica de recidiva.

Multumesc si va felicit pentru rabdarea si implicarea de care dati dovada.

1.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
21-06-2015, 18:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (marilu, Azi, ora 14:25:31):


1. da. fibroza nu este cancer.
2. stadiul PATOLOGIC (adica cel de dupa operatie) este cel care conteaza acum.
3. tot asa, nu este cancer.
4. imposibil de spus ce s-a intamplat in realitate cu ganglionii daca nu s-a facut o evaluare a ganglionilor INAINTE de citostatice, de exemplu "tehnica ganglionului santinela". cred ca doar o discutie cu medicul anatomopatolog care a examinat piesa poate sa dea niste indicii suplimentare, dar nu ceva sigur 100%.
5. daca stadiul este T2 si N0, atunci, dupa mastectomie radicala, nu se recomanda radioterapie. cred totusi ca ar trebui consultat un radioterapeut... daca initial s-ar fi facut o biopsie sau o aspiratie si citologie din vreun ganglion suspect si ar fi fost pozitiva pentru cancer, s-ar indica radioterapie si acum. asa... nu putem sa stim. s-ar putea ca totusi oncologul tau sa considere si el ca nu e cazul de radioterapie. eu personal nu pot sa imi fac o idee mai buna decat atat.
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
21-06-2015, 18:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

inca o chestie: ce zice examenul IMUNOHISTOCHIMIC ? hormonoterapia si urmarirea ar putea fi suficient de "acoperitoare" in situatia data.
8 marilu
8 marilu [6c]
21-06-2015, 20:05

Membru din 05-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Examenul imunohistochimic efectuat inainte de citostatice din punctie-biopsie ,este urmatorul:
-estrogen receptor pozitiv in 25%
-progesteron receptor intens pozitiv in 90%
-cerb B2 slab pozitiv (+)
-index Ki67 focal ~7%
Am dus si proba din operatie pentru imunohistochimie dar nu am primit inca rezultatul.

Multumesc.
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
21-06-2015, 23:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (marilu, Azi, ora 20:05:26):


ok, deci ramane hormonoterapia.
10 marilu
10 marilu [6c]
02-07-2015, 10:51

Membru din 05-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna ziua,
Revin pentru a va cere o parere.
Medicul oncolog curant nu a recomandat radioterapie dar a recomandat dupa vederea buletinului histopatologic,inca 4 serii de citostatice(pentru definitivare spune medicul) pe care nu as vrea sa le mai fac.Am facut deja 8 (4 epirubicina/ciclofosfamida si 4 docetaxel.)Nu mi-am revenit bine nici acum ,inca persista neuropatia periferica ,balonari,insomnii etc.Ultima serie a fost pe 15 aprilie si sunt operata pe 14 mai.
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti ,si daca sunteti de aceeasi parere ,ce medicamente ar mai fi recomandate ?

Multumesc!
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
02-07-2015, 13:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (marilu, Azi, ora 10:51:10):


ti-am spus: hormonoterapie. nu vad rostul chimioterapiei in acest moment.
12 marilu
12 marilu [6c]
08-07-2015, 14:47

Membru din 05-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna ziua,
Am luat rezultatul de la imunohistochimie -proba din operatie,si este total diferit de cel din punctie biopsie :

-punctie-biopsie:
-estrogen pozitiv 25%
-progesteron intens pozitiv 90%
-cerb 2 slab pozitiv +
-Ki67 ~7%

operatie:
-ER pozitiv 70%
-PGR pozitiv 10%
-Ki-67 ~10
-cerb2 pozitiv 3+
Mentionez ca au fost facute in clinici diferite.
Oncologul recomanda sa le refac pe ambele lao alta a 3-a clinica.
1.Ce parere aveti ;ce as avea de facut ?
2.In cazul in care este valabila ultima IHC ,se schimba gravitatea bolii ?Se impune si radioterapie ?
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
09-07-2015, 16:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (marilu, 08-07-2015, 14:47:10):


totusi eu mi-am spus parerea. ce altceva as mai putea sa iti spun ? oricum se pare ca a fost putin diferita de a medicului tau oncolog, deci nu vad ce mai pot sa adaug, de aici incolo. cu el cred ca trebuie sa lamuresti. hormonoterapia pare a fi indicata.
14 marilu
14 marilu [6c]
27-05-2018, 16:16

Membru din 05-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna ziua
Revin dupa 3 ani de la terminarea tratamentului cu o intrebare pt.dl.doctor .
Cancerul meu hormonal de san a fost tratat cu 8 serii citostatice ,apoi mastectomie si apoi 3ani cu tamoxifen si zoladex.
Deoarece densitatea osoasa a fost afectata in sensul ca am facut osteoporoza si nu tolerez med.pentru osteoporoza, se pune intrbarea daca sa opresc sau nu tratamentul cu zoladex.initial a fost recomandat 5 ani.
D-vostra cat timp recomandati tratam.cu zoladex la cancer depistat la 45ani ,acum avand 49.
Daca voi intreupe acum revine menstra ?exista risc de recidiva?
Multumesc
Răspunde la topic
14 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp