Pseudomelanom?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
3 comentarii 1
1 mihaiab
1 mihaiab [1c]
06-05-2017, 17:22

Membru din 06-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua,

Ma numesc Mihai, si de 2 sptamani stau intr-un stres continuu.
In noiembrie 2006, bebelusul meu mi-a zgariat o alunita. Am fost la dermatolog si a cauterizat.
In 03 martie sotia constata ca in locul und ea fost alunita a mai iesit o pata rotunda mica.
Am fost iarasi la dermatolog cu mi-a excizat toata portiunea.
LA biopsie a reiesit ca:
Ex. histopatologic

Macroscopic : Pseudomelanom?
Torace posterior
tegument 1.2/0.7 cm central pata intens pigmentat 0.2/0.1 cm
Orientare piesa
pus tot
Ex microscopic: Frangment de tegument ce prezinta central proliferare melocitara jonctionala constituita din celule epitelioide de talie medie/mare dispuse lentiginos ce prezinta atipii cito-nucleare si important pigment melanic; in dermul subiacent numeroase celule mari cu abundent pigment melanic dispus granular intracitoplasmatic si infiltrat limfocitar abundent dispus perivascular; pigment ul melanic se regaseste si la nivelul celulelor epidermale pana in stratul cornos.
Concluzie: Aspect histopatologic de melanom "in situ"
Se recomanda teste imunohistochimice
N.L: leziune dezvoltat pe o cicatrice post-cauterizare nev nevocelular in luna noiembrie 2016
Examen histopatologic
Prelucrare pise fixata
1 Piesa fixata in formol 10% 2. baterie de deshidratare 3 impregnare parafina 4 includere piesa 5 fasonare bloc
Sectionare microtom 0.5 microni
Colorare he
hematoxilina - eozina

Au trecut 2 saptamani de cand am depus probele la Imunohistochimie insa nu sunt gata, au spus sa mai revin.
Am facut ct cu subst de contrast torace/abdomen/pelvis, de unde nu au reiesit probleme in legatura cu alunita.

Va rog orice sfat sau parere sunt bine venite.

Am un bebe de 2 ani si numai uitandu-ma la el imi taie rasuflarea.

Sunt si foarte panicos.

Multumesc!
2 mihaiab
2 mihaiab [1c]
06-05-2017, 17:24

Membru din 06-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Medicul dermatolog m-a asigurat ca este un pseudomelanom si ca sa facem testul imunohistochimic doar "ca sa fim mai crestini decat Papa" si sa nu imi fac griji insa eu sunt la pamant cu moralul.
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
08-05-2017, 09:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mihaiab, 06-05-2017, 17:24:18):


nu e vorba de nimic de ingrijorare aici. nu exista practic niciun risc si nici macar tomografia nu era indicata.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp