Oncolog/ Spital Bucuresti/Cancer Prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
5 comentarii 1
1 SandraN
1 SandraN [2c]
15-09-2016, 17:23

Membru din 15-09-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua! As dori un sfat in ceea ce priveste gasirea unui spital si al unui medic bun oncolog din Bucuresti. Mentionez ca sunt din Ploiesti iar tatal meu in varsta de 60 de ani a fost diagnosticat cu ADK de prostata. Rezultatul analizelor sunt urmatoarele :
- 19.07.16 : PSA 26.023 ng/ml si Free PSA 3.836 ng/ml
- 19.07.16 : IRM Pelvis :Prostata cu dimensiuni crescute 53 mm in ax cranio-caudal , 45 mm in sectiune axiala , cu hiposemnal T2 difuz al tututror zonelor anatomice componente, cu leziuni in ambii lobi , depasita la nivelul bazei, cu invazia ambelor vezicule seminale. Fara adenopatii pelviene, fara determinari secundare osoase. Vu cu aspect de vezica de "lupta".
- 22.07.16: Rezultat Histopatologic(9.08.16) : Scor 3+4=7 si Grad Gleason : G2
- 27.08.16: Rezultat Scintigrafie osoasa : -discreta neomogenitate de captare a radiotrasorului la nivelul coloanei vertebrale cervico-toraco-lombare, mai accentuata la nivelul toracal mediu - modificari cu substrat de tip inflamator - degenerativ .
- moderata hipercaptare a radiofarmaceuticului la nivelul segmentelor osoase componente ale articulatiilo : sapulo-humerale (dr>stg) , genunchi bilateral precum si la nivelul jonctiunilor sterno-claviculare bilaterale, jonctiunea castov-sternala CII de partea dreapta si la nivelul jonctiunii manubrio-corporeale sternale - Poliartropatie de tip inflamator - degenerativ
- azi 15.09.16: urmeaza sa efectueze CT si voi reveni cu rezultatul

Vreau sa stiu in primul rand daca am inteles in ce stadiu e cancerul tatalui meu : Tumora T3b : tumora care invadeaza ambele vezicule seminale. Din rezultatul scintigrafiei sa inteleg ca are metastaze osoase? Prin urmare are cancer de prostata stadiul 4 ?
In momentul de fata nu urmeaza nici un fel de tratament deoarece analizele se fac cu programare, la fel si vizita la oncolog. Urmatoarea programare la oncolog este pe 5.10 ceea ce mi se pare absurd in starea in care se afla tatal meu .

Doresc un medic oncolog la un spital de stat din Bucuresti care isi da interesul pentru pacienti si la care nu se fac programari din 3 in 3 saptamani
Au trecut aproape 3 luni de cand umblam dupa analize , inteleg ca sunt necesare si fara ele nu i se poate da un diagnostic corect dar nu mi se pare corect ca si dupa analize sa umblu la oncologi cu programare pana gasesc un medic bun si un spital dotat . Posibilitatile materiale sunt restranse si depunem un efort pentru al trata in Bucuresti si o sa facem naveta cat este necesar.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
15-09-2016, 19:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (SandraN, Azi, ora 17:52:10):


din pacate oncolog in spital de stat care face programari "imediat" nu exista, datorita numarului mare de bolnavi, care numar nu e vina nimanui.

din ce prezinti tu nu pare a fi vorba de niciun stadiu IV, pentru ca pe scintigrafie nu vad descrieri de metastaze (doar daca nu cumva mai scrie ceva in plus si nu ai redat in postare...); altfel e o boala localizata si nu inteleg de ce spui "in ce stare e" pentru ca nu e nimic amenintator de viata de o maniera imediata aici. e drept ca are cancer de prostata, ca nu trebuie pierdut vremea, dar urgent cu siguranta nu e! este o boala localizata, cu sanse de vindecare chiar, daca face radioterapie cu mijloace moderne, de tipul IMRT si concomitent hormonoterapie (as recomanda pana la 3 ani o castrare chimica printr-un produs de tipul Zoladex, etc).

deci... e important CT-ul, e important mersul la oncolog, dar ia, te rog, concomitent, o programare la RADIOTERAPIE cat mai din scurt, si bine ar fi la un centru privat (preferabil care e in contract cu casa de asigurari), pentru ca cel mai probabil va avea nevoie de iradiere pe prostata! fara panica insa si fara urgenta!
3 SandraN
3 SandraN [2c]
16-09-2016, 12:04

Membru din 15-09-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Va multumesc pentru raspunsul prompt si pentru postarile informative pe care le oferiti pe forum. Am mentionat ca nu am inteles descrierea de la scintigrafie al carui rezultat l-am postat in totalitate si vroiam sa stiu daca este vorba de metastaze osoase deoarece mama mea intelesese de la scintigraf ca ar fi vorba de metastaze osoase. Din ce a spus medicul de la CT nu este vorba de nici o metastaza la nici un organ si nici la oase dar vom primi rezultatul in cateva zile ( a-ti avut dreptate ca este vorba de un cancer localizat) . O sa incercam sa facem o programare la radioterapie la un centru privat care are contract cu casa de asigurari dar am inteles ca nu este decontat in totalitate: citez " Şedinţele de radioterapie sunt decontate de Casa de Asigurări. Ceea ce nu este decontat de Casa de Asigurări este decizia de validare a planului de tratament şi asigurarea calităţii tratamentului.Acestea vă costă 5.750 de lei, indiferent de numărul de şedinţe de care pacientul/pacienta va beneficia.". As vrea sa stiu daca este adevarat ca pe langa sedintele de radioterapie se mai percep alte sume de bani ? Vreau sa mentionez ca nu avem o situatie materiala prea instarita si orice informatie este binevenita si vrem o sansa la un tratament eficient.

Inca o data va multumesc Domnule RaulDuke pentru ca va implicati si ca raspundeti la orice intrebare pe acest forum si ca informati persoanele care nu au cunostinte prea mari in acest domeniu !
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
16-09-2016, 15:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (SandraN, Azi, ora 12:04:24):


intr-adevar centrele private sunt nevoite ca, pe langa banii foarte putini pe care ii iau de la casa pentru a face tratamentele pacientilor, sa perceapa si alti bani pentru a-si acoperi cheltuielile. mi se pare neplauzibil sa pretinzi de la personalul unei firme private sa vina cu bani de acasa pentru a face tratamente oamenilor, oricare ar fi acestia. acestea fiind conditiile insa, totusi sunt mai multe clinici private in bucuresti, iar situatia pe care o citati este probabil doar de la una. evident deci ca nu ati cautat destul. unele clinici care sunt mai noi, pentru a acapara mai multi pacienti, fie au preturi mai mici fie promotii fie nu iau bani deloc.
5 SandraN
5 SandraN [2c]
17-09-2016, 10:17

Membru din 15-09-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Va multumesc domnule doctor pentru timpul si sfaturile acordate vom incerca sa cautam o solutie la patru clinici private (Amethyst Radiotherapy, OncoFort-Gral, NeoLife si Centrul de Diagnostic şi Tratament Braşov ), documentarea mea a fost facuta doar online pana in momentul de fata.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp