nodul hepatic - aspect sugestiv pt. hepatocarcinom

Secțiunea: Cancerul de ficat (hepatic, hepatocarcinom)
31 comentarii 12 INAINTE ›
1 Gianina 32
1 Gianina 32 [17c]
28-06-2013, 18:09

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

La un ecograf de rutina (tata fiind operat si avand plasa la abdomen dupa o operatie in care a fost scoasa fierea), tata a aflat ca are o pata pe ficat.dupa mai multe investigatii printre care si un raport de exploatare ct, a fost diagnosticat cu nodul hepatic si la concluzii aspect sugestiv pt.hepatocarcinom.
ficat cu dimensiuni crescute pe baza lhs si a lobului caudat, cu contur lobulat, contine la nivelul segmentului 2 o leziune nodulara, bine delimitata hipodensa nativa, cu priza de contrast in timpul arterial si portal, dar cu aspect hipodens in timpul tardiv, avand dimensiuni 42*30 mm.colecist fara calculi radioopaci.vp=16 mm, permeabila.cbp/cbih nedilatate.
pancreas atrofic.canal wirsung nedilatat.

Multumesc anticipat.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
14-05-2012, 21:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi, care este intrebarea ?
3 Gianina 32
3 Gianina 32 [17c]
15-05-2012, 07:26

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Scuze...
As vrea sa inteleg mai bine riscurile acestui diagnostic..si daca inseamna cancer hepatic asa cum am inteles eu citind pe aici.Daca poate fi operat si apoi daca mai exista riscul sa apara din nou.

Multumesc mult.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
17-05-2012, 00:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate riscul sa apara din nou, dupa o eventuala operatie, nu va disparea niciodata. daca se poate opera sau nu, asta nu va poate spune decat un consult chirurgical la un chirurg care are experienta pe asa ceva. oricum o vizita la un chirurg de acest tip este esentiala, pentru ca CEL PUTIN o punctie este absolut indicata, pentru mentionarea unui diagnostic de certitudine. are si alte analize de sange, de exemplu ALFA FETO PROTEINA ?
primul pas deci ar fi un consult chirurgical la o clinica mare, cu experienta in patologie de ficat. medicul care v-a recomandat CT-ul ce v-a spus ?
5 Gianina 32
5 Gianina 32 [17c]
17-05-2012, 07:48

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Buna ziua si multumesc in primul rand.
A fost ieri la Tg.Mures la dl.dr.Bud Vasile si a fost programat pt.interventie pt.luna viitoare.Dl.doctor nu este prea vorbaret, asa ca dupa operatie vom sti exact care e situatia.
Sanatate.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
17-05-2012, 13:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mai intreb odata: ALFA FETO PROTEINA are lucrata ? daca nu, ar trebui sa aiba, impreuna cu restul analizelor functiei hepatice: bilirubina, transaminaze, GGT, ALP; pe langa asta va sugerez cu mare grad de importanta sa va programati si la un consult oncologic undeva. trebuie sa intelegi ca nu poti sa stai in increderea intr-un singur medic, de orice specialitate alta decat oncologie, cand ati primit diagnosticul de suspiciune inalta de cancer ! cine anume recomandase respectivul CT si ce v-a zis dupa ce l-a vazut ?
7 Gianina 32
7 Gianina 32 [17c]
17-05-2012, 19:54

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Avand o operatie prin care fierea a fost scoasa.pt ca se perforase.dupa o perioada a trebuit sa isi puna plasa.Asta s-a intamplat anul trecut(operatia cu plasa)Cam de 2 ori pe an el merge la ecograf unde i se spunea ca are ficatul gras, marit.Medicul de familie ii dadea diverse medicamente pt.asta.Acum cand a mers la ecograf, i s-a spus ca pe ficat apare o pata care trebuie investigata facand in primul rand un tomograf.S-a internat la Spitalul din Gura Humorului, unde a facut analize la urina si sange si singura care a iesit rau a fost 1.30 BILIRUBINA TOTALA.Iar la tomograf i s-a dat rezultatul ce l-am scris mai sus si doamna doctor la care a fost internat i-a dat niste pastile, i-a facut externare si i-a recomandat sa mearga la Tg.Mures(noi fiind din jud.Suceava)pt.interventie chirurgicala.Fiind nevoie de o alta plasa, daca cea existenta este perforata, a fost programat abia pt.11 iunie pt.internare.Atunci probabil va fi trimis o proba la oncologie si vom vedea mai departe.
Va multumesc.
8 Gianina 32
8 Gianina 32 [17c]
07-08-2012, 00:14

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Buna seara,
Trebuia sa revin pt.ca in toata aceasta perioada am trecut prin fffff.multe incercari si cred ca doar D-zeu a facut ca ieri tatal meu sa ajunga in sfarsit din nou acasa.
In primul rand a ajuns la acel spital din Tg.Mures intr-o zi de luni(URMATOAREA DUPA ALEGERILE PT.PRIMARI)si a fost programat pt.operatie pt.ziua de miercuri.Bineinteles ca in dimineata acelei zile am plecat de la o distanta de 250 km sa fim alaturi de el.Cand aproape sa ajungem am incercat sa il sunam si era deja coborat la sala de operatie.Dupa aprox.o ora am primit tel de la el ca nu a mai fost operat si este in salon, dar ca nu are voie sa se miste.Era asezat pe acea targa cu care sunt dusi la sala de operatie invelit cu un cearsaf, usor ametit, i se facuse o preanestezie ceva si fusese dat jos de pe masa de operatie, i se administra o perfuzie si i s-a spus ca nu mai poate fi operat ca a intervenit ceva.Intreband pe acolo, nimeni nu ne-a dat un raspuns clar.O d-soara asistenta ne-a zis ca nu mai era sange in caz ca ar fi avut nevoi in timpul operatiei si sa mergem sa donam noi...Apoi alta a venit ca trebuie sa mai faca un ecograf, apoi niste raze la plamani(acolo nu i-au mai facut pt.ca aparea ca i se facuse cu o zi inainte).In cele din urma, dupa ce am stat fara sa primim un raspuns de pe la ora 12 pana pe la ora 20, a venit dl.doctor care ne-a facut praf la psihic spunand ca noi stim ca e suspect de cancerca e posibil sa fie metastaza??????Cu ochii in lacrimi am acceptat scuzele lui ca nu mai aveau sange si ca au aflat abia cand tata era deja pe masa de operatie urcat.A fost reprogamat pt.vinerea ce urma.Am plecat acasa si vineri am fost la prima ora din nou acolo, de data asta cu fratele meu.La ora 8 a venit dl.doctor si dupa ce a dat un tel.a zis ca nu il pot opera din nou ca fusese niste urgente si iar nu mai era sange(tata avand 01)Am mers si am donat eu cu fratele meu si ni s-a spus ca e pe lista de prioritati fiind 2 donatori pt. el mai ales ca suntem si din alt judet.Din nou a fost reprogamat pt.lunea ce urma..psihic era deja cam terminat.Luni a revenit doar fratele meu si a fost operat in sfarsit.Totul a decurs normal, a fost scos acel nodul, curatat si trimis pt.biopsie.Dupa o sapt tata a plecat acasa cu o stare bunisoara.Dupa vreo 3 zile a inceput sa aiba dureri, am zis ca asa o fi normal si apoi a facut febra 37.8.Dupa inca vreo 2 zile avea deja dureri prea mari si dupa ce nu am reusit sa dam de dl.doctor, am hot sa mergem printr-o cunostinta la un spital din zona noastra sa vedem ce se intampla.Acolo i s-au pus multe perfuzii, calmante si a inceput sa se simta mai bine, sa nu mai fie asa obosit.Intr-o zi cand a mers la toaleta printr-un colt al operatiei ce nu se cicatrizase a inceput sa ii curga materie fecala.Dl doctor de la acest spital banuia ca ar fi ceva legat de intestine si suspiciunea i s-a confirmat.Fiind un spital mic, nu avea posibilitatea sa intervina mai mult si nici nu a vrut sa riste.Am reusit in cele din urma sa dam de dl.doctor ce il operase si luni dimineata sa plecam dintr-un spital spre un altul la 320 km cu un taxi.A doua zi dimineata a fost primul pacient operat din nou, iar dl.doctor a zis ca cel la care mersesem noi la acel spital mic a fost un prost si ca tatei i se perforase apendicita(cam la 2 sapt dupa ce fusese operat la ficat)si ca facuse o infectie fffff urata, ca ii taiase acum 50 cm din colon, 150cm din intestinul subtire si ca era in stare septica, I se administra antibiotic ff mult si puternic si totul decurgea normal din punctul nostru de vedere.Dar dupa 7 zile, a aparut iar acea problema cu materiile fecale care curgeau prin operatie.Asta se intampla la ora 16 si la 18.30 era in sala de operatie.La ora 22.30 a fost scos din sala, era treaz si m-a recunoscut.Dupa 4 zile de stat la terapie intensiva a fost dus in salon si a inceput o recuperare de 4 sapt cu mine alaturi.La aceasta ultima interventie i s-a mai tait vreo 30 cm din colon.Astazi am vazut ce a mai ramas din el.Dintr-un om de vreo 110 kg.Acum a inceput sa manance pt.ca la inceput vomita mancarea dupa ce i s-a scos sonda gastrica, i s-a pus din nou la loc.Acum asteptam sa se refaca si urmeaza sa mergem la oncologie SV, pt ca s-a dovedit a fi vorba de CARCINOM HEPATOCELULAR SLAB DIFERENTIAT GRAD 3, MARGINE DE REZECTIE PARENCHIMATOASA INFILTRATA TUMORAL.
Exista posibilitatea sa se perforeze o apendicita la un bolnav ce a fost operat in urma cu o sapt si care nu a avut niciodata aceasta problema?Daca acest hepatocarcinom a fost operabil, acum care sunt sansele sa fie bine?

Va multumesc anticipat si scuze pt povestea asa lunga dar faptul ca am scris-o aici a fost si ca o terapie pt mine dupa o luna alaturi de tata prin atat chin si atata suferinta in jur.
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
07-08-2012, 03:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

povestea cu "apendicita" ramane exact asta: O POVESTE care desi este posibila teoretic, practic este extrem de improbabila. mi-e absolut greu sa cred ca un om cu atatea interventii chirurgicale abdominale in antecedente mai avea un apendice PE LOC. cel mai probabil a fost vorba de o complicatie postoperatorie, mai ales in contextul unei interventii pe un abdomen la care se operase de mai multe ori la o persoana obeza... operatie extrem de dificila din start. lucrul acesta este practic nedemonstrabil insa in momenntul de fata si nici nu prea cred ca mai are rost sa fie discutat.

ce are rost sa fie discutat este faptul ca a fost diagnosticat cu un cancer de ficat care desi parea operabil initial, operatia facuta nu a reusit sa scoata tumora in intregime, lucru care ar fi reprezentat singura speranta la vindecare. din pacate nu mai poate fi vorba de asa ceva. notiunea de "margine de rezectie infiltrata tumoral" releva faptul ca o parte din tumora canceroasa a ramas pe loc (probabil din imposibilitate tehnica de a scoate tot), lucrul acesta reprezentand certitudinea ca acest cancer va recidiva. o reinterventie, la problemele lungi si ample pe care le-ai povestit, consider ca iese TOTAL din discutie, riscul sa moara "pe masa" fiind enorm.

din momentul de fata nu se mai poate pune problema decat de o eventuala prelungire a vietii si de amanare a progresiei sau aparitiei simptomelor.

luati legatura cu un oncolog pentru un tratament oncologic. va fi pus in discutie un dosar la casa nationala pentru un tratament cu, cel mai probabil, Nexavar sau posibil inrolarea intr-un studiu clinic, care daca s-ar putea face, ar putea fi lucrul cel mai bun. desigur ca toate acestea sunt demne de luat in discutie numai dupa ce se pune pe picioare.

mult noroc si curaj pentru ceea ce urmeaza!
10 Gianina 32
10 Gianina 32 [17c]
07-08-2012, 09:45

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Va multumesc din suflet pt.informatiile furnizate.Noi ne-am interesat din momentul in care ni s-a spus de apendice si toata lumea ne-a spus acelasi lucru pe care ni l-ati spus.Toata lumea din spital a fost atunci fff.atenta si grijulie ca sa zic asa, cu el.I s-au administrat multe perfuzii care sa il ajute.INTR-UN CUVANT A FOST INTERES MAXIM mai ales ca am stat langa el cu voie sau fara.
Acum singurul lucru care conteaza este sa fie bine cat va mai fi si sa il ajutam atat cat este posibil.
O sa ne interesam de o posibila inrolare intr-un studiu si vom vedea.
Tinand cont ca atrecut dintr-o stare septica grava(am inteles ca leucocitele erau in jur de 18.000)cu vreo 3 interventii chirurgicale intr-o perioada de 1 luna, inseamna ca are o inima fffff.sanatoasa si un organism care totusi l-a ajutat.
Acum dupa cat timp, sau ar fi indicat sa faca un CT ca sa vedem situatia exacta din interiorul lui?
Va multumesc si voi reveni cu noutati, o zi buna.
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
07-08-2012, 12:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dupa ce se recupereaza, inainte de consultatia oncologica, va trebui sa aiba un CT cu substanta de contrast de torace si abdomen + un set de analize de sange care sa includa tot ce se face de rutina, hemograma, biochimie, testele de functie hepatica (GOT, GPT, ALKP, GGT, BILIRUBUINA, ALBUMINA) + LDH si neaparat ALFA FETOPROTEINA. asta s-ar putea sa insemne chiar si 2 luni dupa operatia initiala.
12 Gianina 32
12 Gianina 32 [17c]
07-08-2012, 14:52

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

va multumesc din suflet
sanatate
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
07-08-2012, 22:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
14 Gianina 32
14 Gianina 32 [17c]
10-08-2012, 00:18

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Buna seara din nou,
Am revenit cu o intrebare despre o alta boala de care sufera sotul meu de vreo 12 an.este vorba de colita ulcerativa.El ia permanent salofalk si este intr-un program unde face o data la 2 luni Remicade de 2 ani.recent a facut o colonoscopie virtuala si as dori sa va trimit mai multe informatii in cazul in care ma puteti ajuta cu un raspuns.
Tatal meu se sinte mai binisor zice el, dar oboseste f tare si e nervos.Asteptam sa se puna pe picioare pt a face investigatiile recomandate de dumneavoastra.
Va multumesc.
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
11-08-2012, 12:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sectiunea aceasta a forumului este destinata cancerului... trebuie sa cauti alte sectiuni unde poate vei avea norocul sa intalnesti un gastroenterolog sau alt internist care se pricepe la aceasta boala.
16 Gianina 32
16 Gianina 32 [17c]
11-08-2012, 22:39

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

multumesc, am cautat dar nu am primit nici un raspuns asa promt ca la dumneavoastra.
17 Gianina 32
17 Gianina 32 [17c]
22-08-2012, 11:50

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

buna ziua din nou.tata inca nu s-a pus pe picioare, f.greu isi revine, dar are pofta de mancare, iese afara, are scaune normale.in schimb acum are o durere in partea dreapta sus a piptului deasupra la operatie cam pe o distanta de 2 degete pe coastea ca sa zic asa.pana acum nu a mai vrut sa auda de tomograf, analize si nimic altceva.medicul de familie a zis ca e inflamat muschiul probabil si i-a dat un unguent.ieri fiind destul de mare durerea am plecat la urgente cu el dupa ce am luat leg.cu un medic sa il vada.i s-au facut analize, tomograf si niste calmante.am fost si la d-na oncolog Sava de la spitalul Suceava care l-a luat in evidenta fara sa il vada inca si ne asteapta pe data de 10 dupa ce isi revine si el si nu are alte complicatii sa inceapa un tratament.
BIOCHIMIE
glucoza serica-111.961
BILIRUBINA(totala, directa)
bilirubina totala-0.625
bilirubina directa-0.19
bilirubina indirecta-0.435
URINA BIOCHIMIE
proteine-75
urobilinogen-1
bilirubina-1
URINA SEDIMENT
leucocite-15-50
URINA SEDIMENT
celule tubulare renale-prezent
mucus-prezent

CT

TORACE
mici imagini nodulare interstitiale, localizate subpleural, diametrul max 4 mm, de natura fibroasa
absenta ADP mediastinale cu caracter patologic

ABDOMEN
rezectie segmentara hepatica, cu clipsuri metalice pe aria LSD ce circumscriu o mica colectie lichidiana, fara semne de recidiva tumorala locala.hiperplazie de lob caudat si mici imagini chistice biliare cu dimensiuni de pana la 5 mm(seg 2 si 6)VP=12mm, permeabila.CBP/CBIH nedilatate.
hemicolectomie dreapta cu anstomoza ileo-traversa.subhepatica se evidentiaza o arie nodulara imprecis delimitata, moderat iodofila, localizata in grosimea peretelui abdominal antero-lateral drept, cu diametrul max 42mm, interesand tesutul celular subcutanat si stratul muscular si care vine in raport direct cu zona de anastomoza ileo-colica;subjacent, intraperitoneal, modificarile descrise asociaza infiltratie reticulomicronodulara a grasimii parianastomotice, pericolice si mezenterice si usoara ingrosare iodofila parietala anastomotica.infiltratie edematoaza parietala abdominala antero-laterala(inferior si lateral fata de zona nodulara anterior descrisa), in raport, prin intermediul peritoneului, cu ultimele anse ileale, cu discreta priza nodulara a substantei de contrast la nivelul aponevrozei muschiului travers abdominal
pancreas lipomatos.canal wirsung nedilatat
GSR fara modificari
splina cu dimensiuni normale, structura omogena
rinichi cu secretie si excretie in limite normale, bilateral, simeric
vezica urinara in semirepletie, cu pereti supli
prostata cu diametrul transversal maxim 48 mm, cu microcalcificari in lobul median, contur usor neregulat in jumatatea drapta
imegine nodulara cu contur neregulat, moderat iodofila, omogena, localizata postero-vezical, antero-lateral stanga fata de rect, pe topografia veziculei seminale stangi, diametrul maxim 25 mm
ingrosare circumferentiala, relativ uniforma a peretelui rectal, maxim 7 mm
fara lichid liber paritoneal
absenta ADP abdomino-pelviene cu caracter patologic (AX SCURT MAI MARE DE 10 mm)
fara leziuni secundare sau osteoblastice pe imaginile obtinute

CONCLUZII
segmenctectomie hepatica, fara semne de recidiva tumorala locala.hemicolectomie dreapta cu anastomoza ileo-transversa
arie nodulara, moderat iodofila, transparietala abdominala antero-laterala dreapta, ce asociaza modificari inflamatorii intraperitoneale(ileo-colice)si parietale abdominale.
imagine nodulara pe aria veziculei seminale stangi.

Medicul de la urgente ne-a prescris Ibalgin si Tramadol injectabil 1 pe zi.
D-l de la CT a zis ca ar trebui facuta o interventie locala sa curete acolo acea infectie sau ce o fi.
Acum suntem nebunu de cap ca nu stim de fapt ce sa facem.Ba mai mult, pana pe 10 d-na oncolog fiind plecata nu ne putem consulta cu ea referitor la aceste rezultate pe care inca nu le-a vazut.Vom face inainte sa mergem la ea si analizele care mi le-ati recomandat.
CE SA FACEM NOI ACUM?????CARE ESTE SITUATIA LUI????

VA MULTUMESC ANTICIPAT.
18 Gianina 32
18 Gianina 32 [17c]
22-08-2012, 22:55

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

buna seara
astazi ne-a chemat dl doctor de la CT si ne-a completat la concluzii cu
TROMBOZA VMS
maine vom discuta cu o alta d-na doctor cardiolog sau ceva de genul, va merge fratele meu
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
22-08-2012, 22:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

situatia lui e una favorabila dpdv oncologic. este evident ca nu oncologul poate sa va ajute in ce trebuie facut acum, ci chirurgul. cereti un bilet de trimitere catre CHIRURGIE si vorbiti cu chirurgul vostru, pentru ca el trebuie sa vada si bolnavul si rezultatul CT-ului si trebuie sa si faca ceva pentru toaleta + control local, drenaj etc. a ce pare a fi un abces sau un alt tip de colectie intraabdominala.
20 Gianina 32
20 Gianina 32 [17c]
22-08-2012, 23:02

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

va multumesc din suflet, am adaugat ceva acum un minut pt ca ne-a chemat medicul de la CT.
acelasi lucru ni l-a recomandat si el ieri.problema este ca tata e cu moralul la pamant si nu vrea sa auda de internare.maine va merge fratele meu la o clinica privata din sv.sa incercam sa rezolvam problema mai aproape sa nu mai mergem cu el pana la tg.mures pt.ca el este inca ffff slabit.
va multumesc din suflet pt vestea buna in leg cu situatia lui dpdv oncologic
Răspunde la topic
31 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp