Neoplasm col uterin

Secțiunea: Grup de suport general pentru pacientul cu cancer
2 comentarii 1
1 const_roby
1 const_roby [0c]
21-02-2017, 16:28

Membru din 21-02-2017

Subiecte: 2

Comentarii: 0

Buna ziua,

Imi cer scuze pentru deranj dar sunt putin disperat,in Aprilie 2016 mama mea in varsta de 56 de ani a fost diagnosticata cu Carcinom scuamos mediu diferentiat . In urma CT ului concluzia a fost urmatoarea :

Aspect CT sugestiv pentru neoplasm de col uterin de corelat cu restul investigatiilor
Formatiune tumorala cu aspect chistic anexa dreapta
Fara determinari secundare hepatice

A urmat 24 de sedinte de radio terapie + 3 sedinte brahiterapie urmate de o histerectomie totala + 1 sedinta brahiterapie ulterioara .

Diagnosticul histopatologic este urmatorul :

1. Ovar drept cu chistadenom mucos. Trompa uterina cu atrofie de franjuri
2. Ovar stang cu chisturi de incluzie. Tropma stanga cu atrofie de franjuri
3. 5 limfoganglioni cu aspect reactiv grasime bifurcatie iliaca comuna dreapta
4. Metastaza de carcinom scuamos in 1 din 2 limfoganglioni grasime iliaca externa dreapta
5. 2 limfoganglioni cu aspect reactiv fosa obturatorie dreapta
6. Parametru drept fara infiltrare tumorala
7. 1 limfoganglion cu aspect reactiv grasime iliaca externa stanga
8. 2 limfoganglioni cu aspect reactiv grasime iliaca comuna stanga
9. 3 limfoganglioni cu aspect reactiv fosa obturatorie stanga
10. Metastaza de carcinom scuamos in 1 din 3 limfoganglioni iliaca comuna stanga
11. Parametru stang fara infiltrare tumorala. Exocol cu necroza epiteliala radica completa cu persistenta de insule de carcinom exocervical scuamos bine diferentiat necheratozic, inclusiv in endocol intinse pe o lungime de mm cu profunzimea invaziei 6 mm situate la 4 mm de marginea de rezectie, invazie limfo-vasculara absenta . Istm fara infiltrare tumorala. Endometru cu cu atrofie glandulara, miometru cu mic leiomiom intramural
12. Transa vaginala posterioara fara infiltrare tumorala
13. Paracolpos drept fara infiltrare tumorala.

Stadiu pT1b1N1Mx cod OMS 8070/3 .

Daca se poate sa imi explicati cam cat de grava este situatia si daca exista o posibilitate de vindecare completa in acest stadiu ? In urma CT ului medicul oncolog a stadializat ca fiind IIA boala insa citind pe internet metastazele in ganglionii iliaci reprezinta stadiul III spre IV .

In urma cu 2 saptamani mama a stat in frig in jur de 5 ore iar de atunci are o durere puternica in zona coapsei drepte .

Multumesc mult !
2 roxivc
2 roxivc [1c]
21-01-2021, 00:33

Membru din 30-12-2020

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Răspuns pentru (const_roby, 21-02-2017, 16:28:11):

Buna seara,

Cum se mai simte mama dumneavoastră? Va întreb pentru ca și eu trec printr-o situație similara.

Numai bine!
Hope
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp