mezoteliom pleural

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
3 comentarii 1
1 liana69
1 liana69 [0c]
13-09-2010, 15:29

Membru din 13-09-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua! Tatal meu a fost diagnosticat cu pleurezie dreapta. I s-afacut tomograf si s-au pus urm. concluzii:pleurezie dr.Adenopatii mediastianale si hilare.Suspiciune mezoteliom pleural. I s-a facut punctie iar in urma analizei lichidului(semihemoragic): frotiu cu celularitate redusa alcatuita din hematii,rare limfocite si extrem de rare celule mezoteliale fara atipii.Ni s-a spus ca pentru diagnosticare exacta trebuie facuta toracoscopie dar tatal meu nu este de acord( are 74 de ani, are cardiopatie ischemica si fibrilatie si anestezia ar suporta un risc).Este posibil sa nu aiba tumoare iar daca este totusi vorba de tumoare cat de repede evolueaza la aceasta varsta si ce medicatie ar fi mai indicata? Alta metoda de diagnosticare mai exista?
2 drweather
2 drweather [6c]
10-02-2009, 18:40

Membru din 09-01-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Adenopatiile sugereaza un proces tumoral,Un limfom sau o tumora in zona toracelui.in cancer ar trebui sa apara celule mezoteliale aitpice(celule mezoteliale exista in mod normal la nivelu lrespectiv).Daca tumora ar fi fost avansata,atunci s-ar fi vazut metastaze si dg era mult mai usor de pus.Asa exista posibilitatea ca tumroa,daca exista,sa fie intr-o faza de inceput ,deci tratabila.In masura in care organismul rezista tratamentului(adevarul e ca se face acum anestezie pt. punerea dg.Bun.Daca dg e de cancer trebuie sa se faca inca o anestezie,pentru operatie,care e mult mai complexa.Ce intrebare ar trebui sa pui tu medicului:DACA IN URMA TORACOSCOPIEI SE CONFIRMA CANCERUL,CE SANSE SINT DE A SE PUTEA OPERA ACEL CANCER.Sa nu ne jucam de-a diagnosticarea numai asa de amorul artei...
3 Iulia_Av
3 Iulia_Av [1c]
13-09-2010, 15:29

Membru din 13-09-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua

Liana69, as vrea sa vorbim mai mult despre cazul tatalui tau. In Romania inca nu se stiu foarte multe despre ce consecinte legale ar putea avea mezoteliomul pleural, in sensul ca s-ar putea cere indemnizatii destul de consistente, dat fiind ca acest tip de cancer este o boala profesionala. Eu nu sunt medic, insa, ajutor ca avocat pot sa ofer, in speranta ca vei acoperi cel putin cheltuielile de medicamente ale tatalui tau. Pentru toate cazurile de mezoteliom pleural se poate cere indemnizatii, si pentru acest tip de proces nu ar trebui sa vi se ceara nici un leu.

Atat pentru tine cat si pentru ceilalti utilizatori ai forumului, ----, unde va pot da mai multe detalii despre care ar fi drepturile tatalui tau si ale intregii familii.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp