Melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
4 comentarii 1
1 mogdy
1 mogdy [3c]
28-01-2018, 14:12

Membru din 28-01-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Bună ziua! Mama, în vârstă de 74 ani, a primit acest rezultat in urma biopsiei.Va implor, mi as da viața pt dansa, ajutati-ma, explicati- mi, va rog, în ce stadiu este si ce șanse are de a trăi mai mult de 5 ani?! Rezultatul este: Melanom malign dezvoltat pe nev melanocitar, nivel Clark IV, indice Breslow 2, 3 milimetri, ulcerat : margini de rezectie chirurgicala libere. 
Explicati-mi! Momentan, i a spus doar că trebuie să meargă la control din 3 în 3 luni...In rest, așteptăm să îi apără nodului sau să recidiveze , să așteptăm doar la Dumnezeu o minune ?!Vă rog, ajutați mă !
MOGDY
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
29-01-2018, 09:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mogdy, 28-01-2018, 14:12:58):


daca a fost un melanom localizat, pai nu cred ca e motiv de panica, sansele sunt ca s-a vindecat si numai cu operatia. de multe ori operatia insa trebuie completata, cu o noua interventie de scoatere a mai mult tesut in jurul marginilor initiale si se face si o investigatie a ganglionilor din regiune, cel mai des cu ceva ce se numeste TEHNICA GANGLIONULUI SANTINELA. pentru asta trebuie sa vorbiti cu un chirurg intr-un centru de experienta si/sau cu un oncolog.
3 mogdy
3 mogdy [3c]
31-01-2018, 00:49

Membru din 28-01-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, 29-01-2018, 09:09:58):

Mulțumesc, din suflet de răspuns.Cred ca am citit raspunsul de sute de ori...Nu stiu dacă doar mă încurajați sau este un bob de speranță. A fost operată la spitalul.militar, la dermatologie, același medic a vazut rezultatul biopsiei pe care vi l-am scris mai sus, fără a spune nimic de ganglionul santinela , de vreun CT,sau RMN.I s a făcut doar un eco abdominal înainte de operatie .Rezultatul biopsiei a ieșit la aproape două luni. Pai până la controlul de 3 luni , se fac inițial 5 luni de la intervenție.Am uitat sa specific ca i s a prelevate grefa.Va rog, să mă sfătuiți cum sa procedez? Si încă o intrebare, pt că citind atâtea pe net, am citit ca noi, copiii suntem predispuși la aceeași "sentință "?
MOGDY
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
31-01-2018, 08:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mogdy, Azi, ora 00:49:07):


este improbabil sa existe corelatie familiala in aceasta boala. mergeti, cu rezultatul examenului histopatologic, la un consult oncologic.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp