melanom extensiv in suprafata

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
4 comentarii 1
1 carmenS
1 carmenS [1c]
20-05-2016, 15:54

Membru din 20-05-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua,
Acum aproximativ 2 luni tatalui meu i s-a facut o operatie de excizie alunita plus excizie ganglioni axila la IOCN Cluj...acum a venit rezultatul analizelor care suna cam asa...melanom extensiv in suprafata in faza de crestere verticala tumorigena, tumora este ulcerata, nivel Clark 3, indice breslow 2.8 mm. Exista un infiltrat limfocitar moderat in baza leziunii. Celulele tumorale sun melan a pozitive, CK negative.
De la nivelul axilei s-au examinat 23 limfoganglioni fara depozite tumorale. recomandarea este tratament cu interferon. Mentionez ca tatal meu are 59 de ani si are si boala parkinson si ne e frica de acest tratament la care nu stim cum va reactiona...Daca nu va face acest tratament ce se poate intampla?...sau il poate scapa acest tratament? Nu stim ce emai bine pentru el si parca stau pe o bomba care mi-e frica ca va exploda iar eu nu stiu cum sa actionez...va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc din tot sufletul
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
22-05-2016, 20:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (carmenS, 20-05-2016, 15:54:30):


la o tumora de peste 2 mm Breslow, cu ulceratie prezenta, Interferon poate fi util pentru prevenirea recidivei bolii, chiar daca ganglionii au fost in regula. Evident ca tratamentul, care presupune o doza mare de Intron (cel standard) nu este usor de tolerat, dar el poate fi oprit oricand, daca se constata ca nu il suporta. cu oncologul v-ati sfatuit ?
3 carmenS
3 carmenS [1c]
28-05-2016, 12:27

Membru din 20-05-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Răspuns pentru (RaulDuke, 22-05-2016, 20:10:19):

Medicul a zis doar ca e alegerea pacientului...ca riscurile de recidiva oricum exista. Eu personal am citit in niste studii ca totusi in acest stadiu nu este demonstrata eficienta interferonului, iar doza maxima (cum indica acele studii) la noi in judet (Hunedoara) nu se face datorita reactiilor adverse. Acum eu nu stiu ce sa il sfatuiesc pe tatal meu, el in principiu refuza tratamentul...dar mie mi-e foarte frica de acea recidiva...eram curioasa ce hotarari au luat alti pacienti aflati in situatii asemanatoare si daca s-au dovedit a fi hotarari bune.
Multumesc din suflet pentru raspuns
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
29-05-2016, 11:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (carmenS, 28-05-2016, 12:27:48):


cu placere, numai bine!
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp