Interpretare rezultat anatomo-patologic

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
4 comentarii 1
1 Marilena
1 Marilena [2c]
08-08-2018, 12:01

Membru din 17-03-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua domnule doctor,
In luna februarie 2018 am fost operata - histerectomie totala cu anexectomie bilaterala
Rezultat EHP:
Macro: Uter de 8,5/6/4cm din care colul masoara 2,5cmlungime.Parametrele si transele vaginale sunt absente bilateral.Colul uterina fost prelucrat in totalitatefiind inclus in 16 blocuri de parafina, dupa marcaj cu tus in prealabil.Subseros, la nivelul peretelui uterinanterior este prezenta o formatiune nodulalara de 0,7 cm diametru.
Micro: Uter- examenul microscopicevidentiaza in 12 din cele 16 sectiuni prelevate de la nivelul colului uterin prezenta unor leziuni de displazie cervicala de grad inalt ( H-SIL- CIN III/CIS)localizate jonctional, cu extindere in lungul canalului endocervical pe o distanta maxima de 1,3cm si colonizare masiva a glandelor endocervicale.
Nu se identifica imagini certe de invazie tumorala a stromei cervicale in sectiunile analizate.
Marginea de rezectie chirurgicala inferioara trece in tesut sanatosla o distanta minima de 0,7 cm fata de leziunile de displazie cervicala de grad inalt.
Endouterin se observa un endometrucu aspect de faza secretorieincipienta, iar intramural si subseros se identificadoua mici adenomiome uterine.
Intrebare: Intrucat apare CIS era necesar si un examen IHC.Prin operatia de histerectomie totala problema mea este rezolvata. Precizez ca nu am facut radio si nici chimioterapie . va multumesc
Marilena
2 Marilena
2 Marilena [2c]
08-08-2018, 12:12

Membru din 17-03-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Imi cer scuze. Am uitat sa scriu concluzia :
Dispazie cervicala de grad inalt (H-SIL- CIN III/CIS) dezvoltata in contextul unei infectii virale HPV.
Adenomioame uterine cu localizare intramurala si subseroasa.
Marilena
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
09-08-2018, 15:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Marilena, 08-08-2018, 12:12:06):


posibil ca am raspuns pe privat? din fericire nu pare a fi vorba de cancer!
4 Marilena
4 Marilena [2c]
09-08-2018, 23:09

Membru din 17-03-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Mulțumesc ca ați acordat timp mesajului meu.Nu am vorbit in privat.Am citit mult pe acest forum si am observat ca toate examenele HP au si interpretare IHC. Din cate am citit eu CIS este un cancer de gradul 0.De aici si întrebarea mea referitoare la acea analiza. V as mai întreba daca acum la 6 luni de la operație ar avea rost sa plătesc si sa mi se facă si aceasta analiza (IHC)?
Marilena
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp