Interpretare examen histopatologic (tumora san)

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
9 comentarii 1
1 Andree
1 Andree [4c]
20-06-2018, 19:52

Membru din 20-06-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna ziua,

In urma cu o luna, mamei mele (53 ani) i s-a extras o tumora din sanul stang, interventia chirurgicala survenind pe fondul identificarii unei secretii mamelonare de culoare maronie.

Ieri am obtinut rezultatele examentului histopatologic.

Macroscopie: placard de san cu diametrul = 6.5 / 6 cm cu za de scleroza si formatiune chistica cu diametrul =0.5 cm, cu formatiuni papilare intrachistice.

Microscopie examen histopatologic: tumora san stang cadran central: - ectazie caniculara, papilom intraductal cu zone hiperactive, suspiciune carcinom papilar intraductal.

Verificare IHC

Desi suntem in asteptarea rezultatului examentului imunohistochimic, postez aceste informatii aici in sperata obtinerii unei a doua opinii.

Va multumesc anticipat!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
21-06-2018, 17:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Andree, 20-06-2018, 19:52:16):


care este intrebarea, va rog? sau... opinie despre ce anume?
3 Andree
3 Andree [4c]
21-06-2018, 18:49

Membru din 20-06-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 17:37:09):


Buna ziua,

In baza rezultatelor de mai sus, dupa o interactiune cu oncologul ni s-a zis ca ar trebui sa incepem chimio cat mai repede, in timp ce chirurgul a spus ca daca se confirma carcinomul prin IHC se va merge pe mastectomie.

Care din cele variante de tratament sunt mai probabile, pentru aceasta forma de cancer?

Va multumesc
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
25-06-2018, 10:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Andree, 21-06-2018, 18:49:44):


din pacate am mult prea putine date ca sa-mi fac o idee completa despre caz si sa pot raspunde. pentru chimioterapie inca nu vad argumente, in cele scrise mai sus.
5 Andree
5 Andree [4c]
25-06-2018, 11:09

Membru din 20-06-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 10:53:34):

Buna ziua,

Va multumesc pentru timpul acordat si bunavoiata de a-mi raspunde, desi datele nu au fost suficiente. Cu permisiunea dvs. revin cu o completare dupa IHC.

Sanatate multa!
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
25-06-2018, 12:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Andree, Azi, ora 11:09:50):


IHC va fi util, dar IHC nu spune "stadiul". stadiul este cel care fixeaza indicatia de chimioterapie, adica dimensiunea tumorii, aspectul ganglionilor axilari, etc., iar aceste lucruri nu pot fi vazute pe IHC.
7 Andree
7 Andree [4c]
04-07-2018, 19:59

Membru din 20-06-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (RaulDuke, 25-06-2018, 12:01:35):

Buna ziua dl. doctor,

Am obtinut azi cel de-al doilea buletin de diagnostic (de la V Babes) unde s-a realizat si histopatologic si IHC, primul histopatologic fiind facut la IOB (prima postare)

Rugamintea mea este, intrucat chirurgul este in concediu si abia in 2 saptamani il putem gasi, sa ma ajutati cu raspunsul la intrebarile:
1. este cancer pe baza IHC si histopatologic?
2. inteleg ca papilomul este o tumora benigna, dar hiperplazia ductala tipica moderata este o stare precanceroasa care creste riscul de cancer in timp?
3. se mai discuta in stadiul acesta de radio, chimio sau altfel de tratament? daca tumora a fost extirpata vom continua doar prin monitorizare?

Rezultatele sunt:

Histopatologic : fragment tesut mamar cu adenoza apocrina si proliferare papilara intraductala cu celule rotund-ovalare fara atipie, cu strat bazal evident si arii de hialinizare; mici focare de hiperplaze ductala tipica moderata

IHC: CK5/6 pozitiv zonal in proliferarea intraductala papilara, pozitiv zonal in ariile de hiperplazie ductala tipica moderata; P63 pozitiv in strat continuu periducto-acinar, pozitiv patern bazal in proliferarea papilara intraductala; ER pozitiv in proliferarea epiteliala papilara intraductala in patern luminal, pozitiv in patern heterogen in ariile de hiperplazie ductala tipica moderata

Concluzii buletin diagnostic 2: papilom intraductal cu arii de hiperplazie ducatala tipica moderata

Alte date pe care le am sunt urmatoarele>

Ecografie (facuta cu 7 luni inainte de operatie, alta mai aproape de operatie nu ni s-a cerut): San stang: ectazii ductale centrale cu continut transonic omogen, dim max 4,4 mm. Retroareolar inferior ectazie ductala de 4,3 mm cu nodul sesil de 2,9 /2,8 mm in peretele posterior si imagini hiperecogene punctiforme procidente din conturul peretului anterior. Fara adenopatii axilare; San drept - retroareolar, cadrane externe, formatiune transonica cu dim max 8,3 mm cu nucleu solid inclus, ce prezinta contururi regulate, fara semnal Dopller, cu diam de 2,1/2/2

BIRDAS 0 - suspiciune papiloame intraductale

Control clinic: fara ganglioni inflamati, fara alti noduli, doar cel extras prin operatie.

Imi cer iertare pentru dimensiunea postarii, este destul de greu sa elimin informatii din context cand nu sunt familiarizata cu domeniul iar totul pare important.

De asemenea, inteleg ca sunt cazuri mult mai grave care asteapta rapunsul dvs., motiv pentru care va multumesc foarte mult pentru timpul pe care mi l-ati alocat pana acum.

Cu consideratie!
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
06-07-2018, 15:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Andree, 04-07-2018, 19:59:04):


1. nu. felicitari!
2. nu creste in timp. el este putin crescut actualmente, dar nu va deveni mai mare. va ramane acelasi risc, sa zicem de circa 2 ori mai mare ca la o femeie care nu a facut niciodata biopsie, deci nu inseamna ca va face cancer. cu monitorizare la medic, totul ar trebui sa fie in regula, din acest punct de vedere.
3. nu, doar monitorizare. nefiind vorba de cancer, nu poate fi vorba nici de tratament "ca la cancer".
9 Andree
9 Andree [4c]
06-07-2018, 15:49

Membru din 20-06-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 15:39:19):

Buna ziua,
Va multumesc foarte mult domnule doctor, este o piatra luata de pe inima.
Cu respect!
Răspunde la topic
9 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp