Formatiune chistica -chistadenom?adenocarcinom?V-as ruga sfaturi.

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
9 comentarii 1
1 Aytana
1 Aytana [3c]
01-09-2015, 17:04

Membru din 01-09-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua!
Povestea este urmatoarea:mamei in varsta de 66 de ani la un control i s-a depistat o formatiune chistica.
A facut analiza Scor Roma si CT in zona pelvis si abdomen iar concluziile analizelor sunt urmatoarele.

Scor Roma
CA-125 8.9 uL/ML
HE 4 78 pmol/l
ROMA premenopauza 18.33%
ROMA postmenopauza 12.36%

Mentionez ca mama este la menopauza.

Rezultat CT


Pelvis:
Formatiune chistica ovariana stg.7.3/4.6mm cu fine septe in interior localizate iliac intern si extern stg.parauterin si rectal ,posterior pana in apropierea sacrului si anterior limitata de parametru.
Vezica urinara destinsa fara leziuni parietale si intracavitare.Uter de ascpect normal.Fara adenopatii inghino-pelviene.

Concluzie:
Formatiune chistica bine delimitata ovarian stg.(chistadenom?adenocarcinom?)fara determinari secundare abdomino-pelviene,fara extensii in jur.

Acestea sunt rezultatele.Inteleg ca oricum trebuie operata si doar atunci dupa ce se face biopsia putem afla natura chistului?!Desigur marea intrebare este daca e sau nu cancer?
Nu stim inca pe ce drum sa o luam.Am dori sa faca operatia la Cluj sau la Szeged.

Daca a mai trecut cineva printr-o experienta asemanatoare mi-ar prinde bine niste sfaturi.
Multumesc frumos!
Sa dea Dumnezeu sanatate multa tuturor!
A
2 Ylla
2 Ylla [62c]
02-09-2015, 04:14

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Dupa operatie se va face analiza histopatologica a formatiunii si veti afla ce este acolo.In legatura cu faptul unde sa faceti operatia depinde de alegerea d- voastra.Sa treceti cu bine de acest pas si totul sa fie in ordine,fara probleme .Multa sanatate si putere.
ylla
3 Aytana
3 Aytana [3c]
03-09-2015, 06:10

Membru din 01-09-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Multumesc pentru ganduri!
Am hotarat sa se mai uite cineva pe CT sa il reinterpreteze.Din pacate persoana aleasa e in concediu momentan.

Cumva sunt responsabila de ce medic vom alege.Mama s-a speriat foarte tare si ma lasa pe mine sa aleg ceea ce face sa ma simt absolut responsabila de tot.Am speranta ca totusi nu o sa fie rau.Poate ca speranta mea vine din necunoastere in ale medicinei.Dar ma gandesc eu ca dat fiind faptul ca la Scorul Roma CA-125 e relativ ok poate ca da Dumnezeu si nu e malign.
Caut pe net de cateva zile ca o nebuna ceva recomandari de medici sau cazuri similare.Intreb pe toata lumea.Nu mai dorm noptile de cand a venit rezultatul de la CT.
Primul indiciu despre acest tip de cancer (eu sper sa nu fie cazul) e "ucigas tacut".Ma inebuneste expresia asta.
Sunt foarte apropiata de mama mea.E prietena mea cea mai buna,omul care mereu mi-a fost si imi e alaturi,sufletul meu e mama mea.Pe tata l-am pierdut acum cinci ani din cauza unui cancer la stomac cu metastaza la ficat.Simt ca o iau razna.
Simt ca trebuie sa iau o decizie si parca tot tergiversez lucrurile.Greu...
A
4 Ylla
4 Ylla [62c]
03-09-2015, 20:07

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Nu trebuie sa intrati in panica.Trebuie sa ganditi pozitiv ca sa va puteti sustine mama.Sfatul meu este sa nu mai amanati operatia.Atunci veti afla sigur ce este acolo.Poate fi un chist ovarian,nu neaparat altceva rau..
ylla
5 Aytana
5 Aytana [3c]
08-09-2015, 07:57

Membru din 01-09-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Luni mergem la Cluj sa o vada domnul doctor Eniu Dan.Sper ca mama sa fie compatibila cu domnul doctor si sa stabilim si data interventiei.
Intre timp am mai fost sa vada CT-ul si domnul doctor Marchis.Mi-a facut o impresie foarte buna.Evident si recomandarea dansului este operatia.Ramane ca mama sa aleaga intre Cluj si Timisoara.
Sa dea Dumnezeu sanatate tuturor!
A
6 MARTON
6 MARTON [617c]
08-09-2015, 13:02

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

AYTANA in astfel de cazuri timpul este in favoarea bolii intreaba medicul cat de urgent trebuie sa se ia o decizie.
Tumorile, chisturi sau cum li se mai zice pot fi canceroase sau necanceroase si iti dau un sfat de la pacient la pacient canalizeaza-ti energia numai pozitiva si asteapta ca sa stii ceva sigur si pe urma cauta solutii nu te chinui zile intregi cu DACA, CE AR FI DACA, ETC. fati o lista cu ce nedumeriri aveti ca sa stiti cand mergeti la medic ce intrebati.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
08-09-2015, 15:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

conform examenului CT si al scorul ROMA (care nu e un scor perfect, e drept), sansele ca acel chist sa fie defapt cancer sunt mici. desigur ca nu se poate stii sigur fara operatie, motiv pentru care aceasta trebuie luata in calcul. in orice caz, asta nu poate sa decida altcineva pt dvs. inclusiv dr. eniu, care nu este chirurg, deci nu el va face o eventuala operatie. el este tot medic oncolog. rostul de a vedea un oncolog este DUPA stabilirea diagnosticului de cancere, daca acest lucru se intampla.
8 Aytana
8 Aytana [3c]
08-09-2015, 22:12

Membru din 01-09-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Din ce am inteles domnul doctor Eniu Dan este specializat in chirurgie oncologica ginecologica iar domnul doctor Eniu Alexandru este medic oncolog.
Nu un chirurg oncolog este indicat sa faca operatia mamei?

Va multumesc mult pentru raspunsuri si incurajari.Tare bine prind gandurile pozitive in situatia data.Eu sunt o persoana pozitiva si sper sa reusesc sa transmit asta si mamei caci de la ea am invatat.Incerc din toate puterile sa nu o las sa vada zbuciumul.

Nedumeriri nu sunt.Adica stiu ca trebuie taiat si vazut ce e acolo.Am emotii vis-a-vis de alegerea medicului.Nu-mi dau seama cat de grea e operatia asta.Numai cand ma uit la liniar si realizez cat de mare e chistul ma apuca pandaliile.Gandindu-ma acum realizez ca da,sunt nedumeriri si imi voi face o lista de intrebari.Buna sfat!
A
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
09-09-2015, 12:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Aytana, 08-09-2015, 22:12:52):


ba da. am confundat numele.
Răspunde la topic
9 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp