Este sau nu cancer????

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
7 comentarii 1
1 Alinas
1 Alinas [3c]
16-02-2018, 00:13

Membru din 15-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna seara, ma numesc Alina si va cer ajutor in numele mamei mele in varsta de 63 de ani care, pana acum o saptamana a fost perfecta. Pe 01.02.18 am chemat salvarea pt ca era deja de trei zile putin confuza, ametita, slabita si UITUCA. A fost dusa la Municipal la neuro cu suspiciunea de probleme la coloana cu raspuns cerebral. Dar acolo surpriza: metastaze cerebrale ca urmare a cancerului pulmonar!!!!!! Am mers a doua zi la Fundeni, unde nu s-au uitat la noi si chiar ne-au cerut 650 lei pt TC cap+ torace si cred si abdomen. Am hotarat imediat sa-l facem dar, pt ca am fost trimisa sa o vada si un radiolog si din discutiile cu acesta am inteles ca nu se putea face acel TC cu bani....ca cica nu ar fi functionat aparatul, doctorita care stabilise sa facem TC-ul a fost deranjata ca am"discutat" cu altcineva si astfel a inceput sa INJURE, la propriu, inchizandu-mi usa in nas si spunandu-mi, dupa injuraturile de rigoare, ca "n-are chef sa ma vada". Am continuat discutiile cu radiologul precizat mai sus iar a doua zi a facutt un TC cap si prima sedinta de radiotetapie dar fara a avea un diagnostic clar. Am facut trei sedinte consecutive cu revenire dupa 2 luni pt evaluare. Pt plamani am mers la Nasta unde acelasi dezinteres....vorbim cu o doamna doctor in prima zi care ne programeaza dupa aprox 5 zile pt TC toracic, revenim in ziua programata dar nu il face!!!!!! dar ne da trimitere (3) printre care si CAP!!! ea citind referatul radiologului de la Fundeni, trimitere pt " oriunde gasiti". Programarile pt TC decontat se fac dupa 2 luni de la solicitare asa ca mergem la o clinica privata unde, dupa 2 zile il facem . Mergem din nou, cu rezultatul TC-ului toracic la Nasta, dar nu ne primeste....!!! de fapt ia referatul in cabinet iar apoi il trimite pe asistent pt a ne spjne sa plecam si sa lasam nr. de tel ca ne va suna ea. Toate acestea s-au intamplat ieri. Cred ca deja trebuia programata pt o bronhoscopie cu biopsie... dar vad ca pt ei timpul nu conteaza. Am mai jos referatul tomografiei computerizata cu substanta de contrast facuta la Sanador. Va rog mult, o parere, o opinie, ceva pt a putea merge mai departe. Va multumesc anticipat.


Masa tumorala dreapta centrata la limita segmentului Fowler, prezentand imagini de spiculi si mici noduli tumotali sateliti in proximitate cu iodofilie neomogena, mai exprimata periferic cu stergerea interfetei de demarcatie fata de pleura pe un traiect ce cca 40 mm di obliterarea lumemelor bronsice adiacente.
De notat prezenta unui nodul tumoral satelit de cca 11/8 mm in segmentul piramidei bazale drepte. Fara alte procese focalizate sau modificari difuze intraparenchimatoase pulmonare. Adenopatie pulmonara hilara pulmonara dreapta de cca 17/14 mm. Adenopatie pulmonara peribronsica infrahilar dreapta 15/11 mm. Adenopatii pulmonare mediastinale posterioare etaje mediu si inferior. Fara alte adenomegalii mediastino-hilare sau axiale. Fara acumulari fluide pleurale sau pericardice. Noduli tumorali similari semiologic la nivelul ambelor glande suprarenale. Adenopatii tumorale periceliace cu tendinta la formare de bloc max 23/11 mm.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
16-02-2018, 15:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Alinas, Azi, ora 00:13:46):


care e starea ei actuala, va rog, si ce spune rezultatul examenului CT de la cap? de asemenea: cand e programata bronhoscopia?

de completat: consultatie de RADIOTERAPIE, cred ca se impune in cel mai scurt timp!
3 Alinas
3 Alinas [3c]
16-02-2018, 18:57

Membru din 15-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna seara, revin cu amanunte referitoare la cap. Va reproduc epicriza din biletul de ieșire din spitalul Fundeni.
"Pacienta cu diagnosticul de determinari secundare cerebrale cu punct de plecare probabil pulmonar se interneaza pt radioterapie paleativa pe M1 bra. Se efectueaza iradiere externa cu fotoni de camp cranian conformational 3D, cu doza totala de 1800 cGy (600 cGy x 3 sedinte). Sub tratament depletive , pacienta a suportat bine tratamentul."
Mentionez ca nu a fost internata si nu ne-a fost inmanat rezultatul TC facut la Fundeni, in baza caruia, sper, ca s-a prescris tratamentul. Singurul rezultat pe care-l am este cel de la Municipal, unde am aflat despre cancer, in data de 04.02.18.
Rezultat investigatie: CT cerebral nativ: - fara modificari vasculare recent constituite; -formatiuni inlocuitoare de spatiu intranevraxiale izodense nativ cu parenchimul cerebral cu topografie juxtacorticala de 19/18 mm cerebeloasa dreapta , de 16/16 mm patieto-occipital stang, ambele asociind important edem perilezional cu aspect digiform ; frontal stang o alta plaja intinsa de edem cu aspect digiform; complexele lezionale exercita efect de masa cu stergerea reliefului cortical fdonto-parieto-occipital stang si deplasarea septului pellucid spre dreapta cu 3mm; fara modificari de structura osoasa."

Medicatia prescrisa este: Emanera 20 mg, LivetirCetam 500mg si Medrol A 16mg. Mai ia si Zeolit. Mentionez ca starea de sanatate este buna, mult mai buna fata de inceputul lunii. Avem sanse sa fie Sarcoidoza si nu cancer?
Bronhiscopia, speram sa o facem marti....depinde de doctora de la Nasta despre care am mai scris...
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
19-02-2018, 11:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Alinas, 16-02-2018, 18:57:16):


absolut improbabil sa fie vorba de sarcoidoza.
5 Alinas
5 Alinas [3c]
19-02-2018, 11:55

Membru din 15-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua
Descurajator raspunsul dvs... dar totusi, va rog, as dori sa stiu pana o sa facem biopsia ( mentionez ca mergem din nou la Nasta maine si poate avem noroc pt bronhiscopie cu biopsie), ce grad de cancer este si cat de grav este. Mentionez ca starea generala este f buna, chiar este ca inaintea depistarii bolii. Multumesc anticipat
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
19-02-2018, 12:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Alinas, Azi, ora 11:55:24):


cred ca te referi la stadiu, nu la grad, care inseamna altceva si care nu se poate stabili decat pe baza biopsiei. ca stadiu, din pacate, adica extensie a bolii, existenta metastazelor (adica celor de la creier, care au fost iradiate) certifica stadiul IV al cancerului de plamani, deci o boala nevindecabila.
7 Alinas
7 Alinas [3c]
19-02-2018, 13:25

Membru din 15-02-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Multumesc pt timpul acordat. Revin dupa biopsie.
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp