Condrom? sau Condrosarcom?

Secțiunea: Condrosarcom
11 comentarii 1
1 AnorienRO
1 AnorienRO [34c]
28-04-2013, 00:10

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 4

Comentarii: 34

Buna ziua,
Problema a inceput acum 6 luni cand in urma unei ore de sport cu fandari laterale puternice am acuzat dureri de articulatie coxo-femurala. Am facut repaus 1 luna si am revenit la sport, dar durerea a revenit si de data asta si cu o usoara inflamatie localizata la nivelul capului muschiului croitor. Am mers la ortoped, unde dupa consult si palpare a diagnosticat o intindere musculara de muschi aductor. Arcoxia de 90 7 zile si repaos o luna. Deoarece au trecut 2 luni de repaus si durerea nu m-a lasat la soldul stang si pentru ca simteam in continuare ca ma tine ceva la coapsa de nu ma lasa sa flexez piciorul in lateral am mers cu trimitere de la med. de familie la un alt ortoped. Dupa consult si simptomele mele a suspectat o coxartroza si mi-a dat sa fac o radiografie de bazin.
Am facut-o si am revenit cu ea la domnul doctor. Pe ea se vedea cu ochiul liber, pe capul femural drept o formatiune bine delimitata, litica cu margine sclerotica. Nu s-a evidentiat coxartroza. Dr. a suspecat un chist osos si mi-a dat trimitere RMN pe care l-am facut si am luat acum rezultatul, faza e ca dr. revine abia pe 10 apr si as vrea sa ma ajute cineva sa stiu daca e cazul sa urgentez sau sa astept.
pe RMN scrie:

`Examinare IRM bazin osos fara substanta de contrast iv
Secvente efectuate: coronal T1, STIR, axial T2, T1.
Formatiune inlocuitoare de spatiu 11, 3 / 9 mm la nivelul capului femural stang, in hiposemnat T1, hipersemnal T2.
Fara modificari de semnal T1, STIR la nivelul osului coxal bilateral, sacrului, capului femural drept.
Conservarea sfericitatii capului femural bilateral.
Conservarea spatiului articular coxo-femural bilateral.
Lama de lichid in cavitatea articulara coxofemurala, bilateral`
Concluzii:
Condrom cap femural stang de 11, 3 / 9 mm
Bursita minima coxofemurala bilateral`

Daca se poate as dori o parere de la cineva care stie mai multe...daca sa urgentez sa merg la alt ortoped, sau sa astept o saptamana pana la revenirea dr. care mi-a dat trimiterea.
Din ce am citit si eu condroamele in teorie sunt benigne, dar in practica un IRM nu face deosebirea dintre condroamele benigne si condrosarcoamele, care sunt maligne.
In plus, la mine se prezinta cu durere (dull and warm, tingling sensation, sau poate e de la bursita, caz in care de ce nu ma doare si soldul drept, ca vad ca bursita e bilaterala?) si ce e cel mai important e ca intamplator am o radiografie de bazin de acum 2 ani cand am cazut si am avut o fractura de os sacral (S4 stanga) si unde nu se evidentiaza nimic pe capul femural stang. Deci formatiunea a ajuns la 1 cm in maxim 2 ani (durerea o am de cca 6 luni, dar am crezut ca e o intindere musculara) si iarasi din ce am citit, condroamele care cresc in dimensiuni la adulti au risc de malignitate.

Va rog, orice poate, un raspuns m-ar ajuta sa stiu cat de mult sa ma grabesc si de ce nu, sa mai ma linistesc putin pe moment
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
03-04-2013, 20:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu cred ca ai niciun motiv sa te grabesti pentru nici 7 zile, cat spui ca mai ai de asteptat.
3 AnorienRO
3 AnorienRO [34c]
03-04-2013, 20:25

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 4

Comentarii: 34

Multumesc de raspuns. Dar de IRM ce spuneti, e grav? :( E posibil sa fie condrosarcom?
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
03-04-2013, 20:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu e grav iar posibilitatea de a fi "condrosarcom", desi exista, este foarte mica, se poate spune ca doar teoretica, deoarece diagnosticul de cancer definitiv nu se poate pune decat cu biopsie, lucru care nici macar nu cred ca e inca indicat aici. trebuie sa vorbesti din nou cu ortopedul, pe 10.
5 AnorienRO
5 AnorienRO [34c]
03-04-2013, 20:32

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 4

Comentarii: 34

Va multumesc de raspuns. Sunt foarte speriata pentru ca momentan mai trecem printr-o drama, soacrei mele i s-a descoperit cancer pulmonar avansat si in momentul asta se pregateste de operatie la Sp. Marius Nasta, dar se pare ca se amana din cauza adenopatiilor mediastinale, deci o situatie dramatica. Si tocmai acum si chestia asta cu condromul, cu suspiciunea asta chiar si teoretica de cancer osos...va multumesc ca m-ati mai linistit.
Ce se recomanda in cazul condroamelor la un adult de 30 de ani cu durere in zona respectiva? Operatie? si automat si biopsie?
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
03-04-2013, 20:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu. avand in vedere simptomele, totusi, e foarte discutabil iar ce discutam aici nu are nicio valoare fata de decizia si propunerile ortopedului. in orice caz, pana in momentul de fata situatia este una ortopedica, specialitate cu care eu nu ma ocup.
7 AnorienRO
7 AnorienRO [34c]
03-04-2013, 21:06

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 4

Comentarii: 34

In regula, multa sanatate va doresc si multumesc pentru disponibilitatea si amabilitatea de care dati dovada.
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
03-04-2013, 23:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

multumesc! mult noroc !
9 AnorienRO
9 AnorienRO [34c]
25-04-2013, 00:24

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 4

Comentarii: 34

Domnul doctor,
am revenit cu cateva update-uri:
Am fost vazuta in total de 3 ortopezi si un medic de la fizioterapie:
- un ortoped e de parere ca este doar un chist
-celalalt ca e condrom si sa il las in pace 1 an si mi-a dat antiinflamatoare Vimovo 15 zile, 2/zi (le-am terminat deja)
-al treilea la fel ca e condrom si sa fac fizioterapie (am facut 8 sedinte, mai am 2)

Problema e ca nu mi-a disparut durerea. Se mentine la fel. Doare la mers, la stat pe scaun, simt mereu acolo intepatura, arsura, diverse senzatii, doar in somn nu doare, sau cel putin nu incat sa ma trezeasca. Dr de la fizioterapie a fost de parere ca nu scap de cutit si ca doare de la condrom.
Culmea e ca azi mi-a reaparut si inflamatia: pe picior, in fata, fix la jumate de palma de coapsa, paralel cu marele trohanter. Nu e o inflamatie pronuntata, dar se simte la mana. Doare cand apas pe trohanter, simt ca o arsura, doare in aductie, in abductie. nu in flexie, deloc. Credeti ca doare de la condrom? Toti cei 3 ortopezi sunt de parere ca doare din alta parte ca "condroamele nu dor", si ca "condrosarcoamele nu apar la 30 de ani sau in leziunile solitare". Dar mi se par niste afirmatii generale, mai ales ca statisticile spun ca sunt sanse, chiar daca mici.
Doar dr de fizio e de parere ca doare de la condrom. De la ce altceva sa doara cand RX si RMN nu evidentiaza nimic altceva, iar durerea tine de 6 luni si antiinflamatoarele nu au efect?

Intrebarile mele sunt, daca ma puteti ajuta:
-sa vad si un oncolog?
-sa fac un CT? poate evidentia ceva mai mult decat RMN-ul? Nu as vrea sa creada medicii ca sunt aberanta, sau ipohondra si cer atatea investigatii...
-are rost sa repet o radiografie in mai (prima e facuta in martie)?

Va multumesc.
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
28-04-2013, 00:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca trebuie sa ai un MEDIC cu care sa poti decide lucrurile astea, pentru ca orice zic eu, investigatiile si analizele nu au prea mare valoare cand sunt facute "din propria initiativa a pacientului", poate nici chiar atunci cand acesta este medic. totusi motive sa vezi un oncolog momentan... nu prea vad.
11 caro
11 caro [38c]
20-08-2022, 12:04

Membru din 14-08-2022

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Răspuns pentru (RaulDuke, 28-04-2013, 00:10:13):

completez - medic competent (sau cel putin interesat)
yuckgh
Răspunde la topic
11 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp