Colectomie totala-riscuri

Secțiunea: Cancerul de colon
2 comentarii 1
1 ElenaX
1 ElenaX [0c]
07-11-2017, 16:02

Membru din 07-11-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua. Sunt noua pe site si proaspat operata de colectomie totala. Trebuie sa mentionez ca foarte multi dr m-au intrebat de ce s-a optat pt aceasta operatie mult prea radicala.Singurul raspuns pe care l-am avut este acela ca erau zone inflamate si difuze, iar invazia a fost in cec, cancerul fiind de colon sigmoid. Dupa operatie m-am confruntat cu f multe scaune diareice sau apoase, cu o evacuare rapida, accelerata. In prezent, la doua luni de la operatie am cel putin 5 scaune pe zi, de cele mai multe ori diareice, tranzit accelerat (in timp ce mananc trebuie sa ajung urgent si la toaleta), iau 3-4 Imodium pe zi. Imi poate da cineva vreun sfat, fie pacient care se confrunta cu asa ceva fie un doctor specializat in astfel de probleme. Multumesc anticipat!
2 Boita Călin Vasile
15-09-2020, 21:35

Membru din 15-09-2020

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp