carcinom scuamos bronho-pulmonar T4N2M0, stadiul 3B

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
2 comentarii 1
1 antoneta
1 antoneta [0c]
15-11-2016, 07:05

Membru din 14-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 0

In octombrie 2015 sotul meu a fost diagnosticat cu carcinom scuamos bronho-pulmonar T4N2M0,stadiul IIIB,prin bronhoscopie cu biopsiecu rez Hp:carcinom scuamos necheratinizat.CT Torace la nivelul hilului st.superiur in contact cu bronsia principala st la 1 cm de acrina in contact intim cuart.pulmonara stingase vizualizeaza o formatiune de 6,3/4,4 cm ce inglobeaza si ingusteaza bronsia lobara superioara stinga.De la nivelul formatiunii spre anterior pina la nivel subpleural se constata travee ingrosate si o leziune in contact cu pleura 1,84/1,8cm.Adenopatii paratrahetale stangi si supracarinare stangi cu dimensiuni de pina la 1,1 cm.In urma unei RX.torace : opacitate 60 mm paramediastinoholar stang.
Se initiaza chimioterapie protocol Navelbina si Carboplatin In 14/12/2015 se face PET/CT: formatiune mediastino-pulmonara stg.cu fixare intensa inFDGSUV 14,28,in LSS inglovand bronsia principala stg.cu dimensiuni de 55/50/44m.fara leziuni active la distanta
dupa 4 cicluri de chimioterapie in februarie 2016 face radioterapie 30 de raze
rugamintea mea este sa mi explicati diagnosticul pt a intelege mai bine ,si cit de grav era la momentul acela ,voi reveni cu amanunte .
va multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
15-11-2016, 17:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (antoneta, Azi, ora 07:05:07):


din ce relatezi reiese ca e vorba de un cancer pulmonar inoperabil. tratamentul pe care l-ai descris a fost destul de standard, cu chimioterapie urmata de radioterapie. pentru a putea raspunde la ceva, trebuie sa formulezi o intrebare punctuala.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp