Carcinom papilar solid cu zone de invazie

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
7 comentarii 1
1 Antoaneta
1 Antoaneta [3c]
12-12-2017, 14:41

Membru din 11-12-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns referitor la rezultatul analizei histopatologice al mamei, 49 ani:

Macroscopie: Placard de san cu diametrul=3/3/1,5 cm; la sectionare, tumora cu diametrul=0,5/0,3 cm, incapsulare relativa, consistenta dura, culoare cenusie, situata la 1 cm de marginea interioara, 3 mm de marginea anterioara, 7mm de marginea superioara, 2 cm de marginea interna, 1 cm posterior, 1,5 cm de marginea externa.
Margini de excizie fara infiltratie tumorala.

Concluzii: Tumora maligna san stang (sector): carcinom papilar solid cu zone de invazie. Grad HP de diferentiere=G2.
Margini de excizie in limite de siguranta oncologica.
pT1b (sector) pNx M=8503/3

Mentionez ca vestea a venit ca un soc, in conditiile in care isi facuse ecografie de rutina in aprilie, nu avea nimic, si-a facut CT inainte de operatie (torace, pelvis, abdomen) = curat 100%.
Dupa operatie, pe fisa de externare, concluzia medicului a fost: tumora imagistic benigna, un alt semn ca trebuia sa fim optimisti.

Va rog mult sa-mi spuneti care credeti ca sunt pasii urmatori (ce tratament/analize etc), pentru ca eu sper din suflet sa nu fie vorba de chimioterapie. :((

Multumesc mult anticipat!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
12-12-2017, 17:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Antoaneta, Azi, ora 14:41:55):


putin probabil sa fie indicata chimioterapia. pentru asta insa, pentru inceput, trebuie sa faca un examen IMUNOHISTOCHIMIC pe proba de la operatie, si, cu rezultatul, o consultatie la un medic oncolog.
3 Antoaneta
3 Antoaneta [3c]
10-01-2018, 15:17

Membru din 11-12-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, 12-12-2017, 17:10:00):


Buna ziua, dl. doctor,

Am revenit cu rezultatul de la testele de imunohistochimie + histopatologic (Victor Babes):

HISTOPATOLOGIC: Parenchim mamar, ce este sediul unei proliferari celulare invazive de aspect carcinomatos polinodular dispusa intr-o stroma densa fibroasa, fara insa a forma o pseudocapsula. Proliferare de aspect solid cu minima formare de tubuli, iar la anumite nivele fine tracturi conjunctivo-vasculare, ce confera un aspect papilomatos solid. Asociat dispunere in plaje slab conturate si celule izolate. Minima formare de structuri tubulare, atipii citonucleare moderate si activitate mitotica redusa.

IMUNOHISTOCHIMIC: ER pozitiv 80% intens; PGR pozitiv 60% intens; HER2neu 0 (negativ); Ki67 pozitiv <3%.

Concluzii: Aspect morfologic si imunohistochimic de carcinom mamar invaziv grad 2 (scor SBR modificat de EE).

Momentan este programata la o noua interventie chirurgicala, pentru scoaterea ganglionului santinela si trimiterea lui la patologic.

Va rog mult sa ma ajutati cu o interpretare a acestor rezultate si, de asemenea, va rog sa imi spuneti ce tratament coonsiderati ca va fi cel mai indicat in cazul acesta.

Multumesc frumos!
O zi buna.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
11-01-2018, 13:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Antoaneta, 10-01-2018, 15:17:11):


cel mai probabil va face tratament hormonal del lunga durata. alte lucruri nu se pot spune pana cand nu se face si interventia pentru ganglioni.
5 Atavistic Chemotherapy
12-01-2018, 12:43

Membru din 11-01-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 13

Se pare că mama dvs. a avut o lumpectomie (îndepărtarea unui segment sau a unei porțiuni a sânului) unde s-a găsit o tumoare foarte mică (aproximativ 5 mm [jumătate de centimetru]). Aceasta ar trebui să fie tot ceea ce este necesar.

M-aș opune chimioterapiei tradiționale, pentru că dacă celulele canceroase sunt acolo, ele vor răspunde începând să crească.
De asemenea, ele tind să devină rezistente la alte terapii.

Vezi acest link: http: //www.nydailynews.com/life-style/health/shock-study-chemotherapy-backfire-cancer-worse-triggering-tumor-growth-article- 1.1129897
Va recomand sa examinati regulat ambii sani si ganglionii limfatici axilari folosind ultrasunete .

Ne puteti contacta pe site-ul prin www.Atavisticchemotherapy.com
Există un mod nou, netoxic și eficient de tratare a cancerului numit Chimioterapie Atavistică. Dacă doriți să vedeți cum poate fi eradicat cancerul de sân avansat, consultați 8 cazuri pe care le-am tratat urmând acest link URL:
http://atavisticchemotherapy.com/wp-content/uploads/2017/11/ENGLISHBREASTCANCER_CASES.pdf
Vă mulțumim pentru întrebarea dvs.,
Dr. Arguello
Modalitati alternative, non-toxice de tratare a cancerului: http://atavisticchemotherapy.com/

Pentru mai multe detalii: studiu-clinic-usa@atavisticchemotherapy.com
sau arguellof@aol.com
6 Antoaneta
6 Antoaneta [3c]
15-01-2018, 12:11

Membru din 11-12-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua,

Am revenit cu o scurta intrebare legata de ce presupune aceasta biopsie a ganglionului santinela.

Va rog sa ma lamuriti daca este vorba de o operatie/incizie, dimensiune ganglion santinela, perioada spitalizare, complexitate interventie, dimensiune incizie.

Multumesc frumos!
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
15-01-2018, 12:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Antoaneta, Azi, ora 12:11:54):


particularitatile tehnice de bucatarie interna variaza de la clinica la clinica si nu am cum sa le stiu eu ci... numai cel care va efectua respectiva procedura. este o mica interventie chirurgicala, cu minim risc, dar cu anestezie generala. tehnic se injecteaza zona cu probleme cu un colorant care, ulterior, e regasit intr-un ganglion (sau 2-3), care se scoate si se da la anatomie patologica. mai multe detalii gasesti pe internet sau chiar pe youtube.
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp