carcinom mucinos

Secțiunea: Operatii chirurgicale in cancer
25 comentarii 12 INAINTE ›
1 liliana.cocos@malita.ro
08-01-2018, 11:45

Membru din 05-01-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Buna ziua,
In luna noiembrie 2017, am fost diagnosticata cu carcinom mucinos de san, am fost operata in aceeasi luna iar rezultatul histopatologic nu este imbucurator.
Va rog sa-mi furnizati mai multe informatii despre carcinomul mucinos , despre rezultatele analizelor ( anatomo-patologic si imunohistochimic).

Anatomie patologica:
EXAMEN HISTOPATOLOGIC REZECTII CHIRURGICALE PT TUMORA, CU DISECTIA GANGLIONILOR
Extemporanee (3) si parafina postcongelatie :
- din tumora mamara stanga cadran superior
(BH 426448): carcinom mucinos varianta hipercelulara
- din tumora mamara stanga cadran central profund
(BH 426449): carcinom mucinos varianta hipercelulara
- din ganglioni santinela(BH 426450/451): 3 limfoganglioni cu aspect reactiv (piesa lucrata in SCUB)
Examen la parafina:
1-2
Tesut mamar care prezinta proliferarare tumorala maligna de tip carcinom mucinos varianta hipercelulara cu formare de lacuri de mucus in care
plutesc celule tumorale pleomorfe ce se dispun in papile, tubuli ,cu stroma desmoplazica redusa cantitativ si inflamatie cronica focala
limfocitara.Activitate mitotica redusa.
Emboli tumorali in vase .
ICD-O 8480/3
Scor Nottingham =6(FT=3,M=1,N=2)
Dimensiunea maxima a tumorii este <2 cm - pT1.
Tesut mamar adiacent tumorilor cu leziuni histologice de mastoza fibro -chistica.
3.3 limfoganglioni cu aspect reactiv, fara interesare tumorala - piesa lucrata in SCUB.
4.Recupa mamara superioara: tesut mamar fara interesare tumorala.
5.Recupa mamara interna:tesut mamar fara interesare tumorala.
6.Recupa mamara externa: tesut mamar cu ectazii ductale, fara interesare tumorala.
7.Recupa mamara inferioara cadran central: tesut mamar cu infiltrate tumorale din carcinom mucinos si leziuni asociate de mastoza
fibro-chistica(17943/15-16).
8.Recupa mamara posterioara: tesut mamar cu infiltrate tumorale din carcinom mucinos si focare de carcinom in situ(17943/17).
9.Recupa mamara profunda: tesut mamar cu infiltrate tumorale de carcinom mucinos(17943/18).
Se recomanda teste IHC - bloc de parafina 17943/5 si 17943/8(corespunzator tumorilor mamare 1-2).
DIAGNOSTIC HISTOPATOLOGIC
Carcinom mucinos varianta hipercelulara cu formare de lacuri de mucus in care plutesc celule tumorale pleomorfe,cu stroma desmoplazica
redusa cantitativ si inflamatie cronica focala limfocitara.Activitate mitotica redusa.
Emboli tumorali in vase .
ICD-O 8480/3
Scor Nottingham =6(FT=3,M=1,N=2)
Dimensiunea maxima a tumorii este <2 cm - pT1.
Ganglioni santinela fara interesare tumorala .
Recupe mamare superioara , interna , externa fara interesare tumorala.
Recupe mamare inferioara cadran central, posterioara si profunda cu infiltrate tumorale din carcinom mucinos.



Examen IMUNOHISTOCHIMIC :
IMUNOHISTOCHIMIE - PER SET (1 SET = MAXIM 5 TESTE)
SPECIMEN ANALIZAT
nr. 502 : bloc nr. 17943/5 si 8
REZULTAT
bloc nr. 17943/5 :
- ER : pozitiv nuclear , de intensitate variabila , in 90% din celulele tumorale ;
- PGR : pozitiv nuclear in 90% din nucleii celulelr tumorale ;
- E-caderina : pozitiv , difuz membranar in celulele tumorale ;
- MUC1 : pozitiv in celulele tumorale;
- MUC5 : pozitiv focal
- CEA : pozitiv in celulele tumorale;
- Ki67 : pozitiv 20% din celulele tumorale ;
- Her2 : fara semnal( 0 ) ( conform criteriilor ASCO/CAP2013 )
bloc nr. 17943/8 :
- ER : pozitiv nuclear , de intensitate variabila , in 95% din celulele tumorale ;
- PGR : pozitiv nuclear in 80% din nucleii celulelr tumorale ;
- E-caderina : pozitiv , difuz membranar in celulele tumorale ;
- MUC1 : pozitiv in celulele tumorale;
- MUC5 : pozitiv focal
- CEA : pozitiv in celulele tumorale;
- Ki67 : pozitiv 25% din celulele tumorale ;
- Her2 : fara semnal( 0 ) ( conform criteriilor ASCO/CAP2013 )
Concluzie : Testele imunohistochimice sustin diagnosticul de carcinom mamar varianta mucinoasa : ER pozitiv , PGR pozitiv si Her2 negativ .


Cat de curand voi fi supusa unui tratament chirurgical de completare la nivelul glandei mamare . Ce tratament se impune dupa cea de a doua interventie?
Credeti ca necesita operatie sau se poate rezolva doar cu tratament?
Exista posibilitatea de recidiva ? %? - din experienta dumneavoastra.

Va multumesc.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
08-01-2018, 11:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (liliana.cocos@malita.ro, Azi, ora 11:45:36):


este obligatorie o noua interventie pentru ca unele din marginile piesei operatorii (de la prima operatie) sunt invadate, si riscul sa mai fi ramas cancer pe loc este foarte mare. ulterior va trebui sa faca tratament hormonal; posibil si radioterapie, daca ramane sanul pe loc dupa aceasta a doua interventie.
3 liliana.cocos@malita.ro
08-01-2018, 11:59

Membru din 05-01-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Voi face sectorectomie
4 liliana.cocos@malita.ro
08-01-2018, 12:02

Membru din 05-01-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Va rog sa-mi mai spuneti daca acest carcinom mucios este vindecabil.

Va multumesc .
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
08-01-2018, 13:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (liliana.cocos@malita.ro, Azi, ora 12:02:37):


da, desigur. acesta e si obiectivul tratamentului.
6 liliana.cocos@malita.ro
08-01-2018, 14:10

Membru din 05-01-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Va multumesc din suflet.
7 liliana.cocos@malita.ro
10-01-2018, 15:43

Membru din 05-01-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Buna ziua,

Maine voi fi supusa tratamentului chirurgica de completare de care am amintit in mesajele anterioare.
Va rog frumos sa mi spuneti daca trebuie sa se efectueze din nou anatomia patologica si examenul imunohistochimic a piesei inlaturate .
Nu este suficient examneul extemporaneu?
Medicul mi-a comunicat ca tratamentul se va stabili dupa ce ies rezultatele de la biopsie.

Multumesc.
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
11-01-2018, 13:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (liliana.cocos@malita.ro, 10-01-2018, 15:43:02):


examenul extemporaneu este, cel mai des, de evitat, pentru ca el nu are acuratetea celui de la parafina, chiar daca acesta dureaza mai mult. foarte posibil sa se ceara imunohistochimie si dupa completarea chirurgiei. intr-adevar, tratamentul nu se poate stabili (complet) decat dupa ce sunt toate informatiile disponibilie, inclusiv de la aceasta noua inteventie.

mult succes!
9 Atavistic Chemotherapy
15-01-2018, 19:07

Membru din 11-01-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 13

Răspuns pentru (liliana.cocos@malita.ro, 08-01-2018, 11:45:36):



Carcinomul mucinos sau carcinomul care produce mucina este un tip de cancer mamar ductal invaziv. Trăsătura distinctivă a carcinomului mucinos (denumit uneori cancer coloidal) este producția de mucus. La nivel celular, carcinomul mucinos apare ca "insule" de celule maligne din "lacurile" mucusului. Tumorile pentru acest tip de cancer pot crește foarte mari și sunt adesea mai moi la atingere.

În mod statistic, carcinomul mucinos reprezintă aproximativ 3% din toate cazurile de cancer mamar. Este rară la femeile mai tinere și tinde să afecteze femeile de peste 60 ani. Pentru femeile cu vârsta de 75 ani sau mai mult, cancerul mamar mucinos reprezintă aproximativ 7% din toate tumorile.
Perspectiva cancerului mamar mucinos este extrem de favorabilă. În ceea ce privește prognosticul, carcinomul mucinos are o perspectivă favorabilă. Femeile cu acest diagnostic au demonstrat o rată de supraviețuire de 10 ani de 90% sau mai mult. În majoritatea cazurilor, carcinomul mucinos nu metastazează la ganglionii limfatici sau la alte părți ale corpului.

Într-un studiu recent (2017) din Japonia, între 1989 și 2016, 55 de pacienți au fost supuși unei intervenții chirurgicale pentru carcinom mamar mucinos la Centrul Medical Shiga pentru adulți (Moriyama, Japonia).

Recomandarea mea este sa nu acceptati intervenția chirurgicală secundară, nici chimioterapie tradițională, si sa așteptați. Poate fi deja vindecat. Vă recomand să verificați sângele, în fiecare lună sau două, pentru antigenul CA-15.3 și CEA. Dacă oricare dintre ele va fi ridicată acum sau va deveni ridicată în viitor, contactați-mă prin www.AtavisticChemotherapy.com. Sentimentul meu personal este că sunteți vindecata.
 
Cu stima,

Dr. Arguello

PS: Va invităm să vedeti câteva cazuri ilustrative de cancer de sân tratate cu chimioterapie atavistică:
http://atavisticchemotherapy.com/wp-content/uploads/2017/11/ENGLISHBREASTCANCER_CASES.pdf
Modalitati alternative, non-toxice de tratare a cancerului: http://atavisticchemotherapy.com/

Pentru mai multe detalii: studiu-clinic-usa@atavisticchemotherapy.com
sau arguellof@aol.com
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
16-01-2018, 15:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Atavistic Chemotherapy, 15-01-2018, 19:07:51):


Atavistic bla bla, cu tot respectul (posibil), cum adica sa nu accepte interventia secundara, avand o margine invadata? de asemenea, tratamentul chimioterapic NU este indicat, nu l-a recomandat nimeni; va face, evident, hormonoterapie. De asemenea, nici markeri tumorali nu vad la ce ajuta, sa fie dozati sistematic aici, caci nu e vorba de o boala metastatica.

PS: ce mai e si chestia asta cu "chimioterapie atavistica" ? suna a sarlatanie... iarasi, cu tot respectul (posibil).
11 liliana.cocos@malita.ro
17-01-2018, 12:55

Membru din 05-01-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Buna ziua,

Am suferit cea de a doua interventie chirurgicala, operatia a decurs foarte bine( din spusele d-lui doctor) , iar acum astept rezultatul de la examenul histopatologic( medicul chirurg oncolog mi a spus ca nu trebuie repetat exemenul imunohistochimic).Exista sansa sa iasa alti receptori la exemenul imunohistochimic?

Multumes pentru raspunsuri.
12 RaulDuke
12 RaulDuke [7763c]
18-01-2018, 15:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (liliana.cocos@malita.ro, 17-01-2018, 12:55:11):


putin probabil. insa eu sper ca, la aceasta a doua interventie, nu se va mai gasi cancer deloc! asta ar fi lucrul cel mai bun.
13 liliana.cocos@malita.ro
19-01-2018, 14:54

Membru din 05-01-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
14 liliana.cocos@malita.ro
22-01-2018, 15:34

Membru din 05-01-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Buna ziua,

Am primit rezultatele de la anatomie patologica , in urma celei de a doua interventii chirurgicale.:

EXAMEN HISTOPATOLOGIC SECTORECTOMIE
Numar inregistrare proba laborator 18320/11
SPECIMEN ANALIZAT
recupa pat tumoral mamar stang cu fir lung de reper intern si fir scurt de reper inferior
DIAGNOSTIC CLINIC
Neoplasm mamar stang operat cu prezenta de celule tumorale la nivelul recupelor
DESCRIERE MACROSCOPICA
Recupa de tesut mamar cu dimensiuni de 10/9 cm acoperita de tegument cu lungime de 5 cm si latime de 1,5 cm si fire de reperintern si inferior;
la sectionare prezinta zona tumorala albicioasa, consistenta crescuta intricata arii elastice, albicioase.
DESCRIERE MICROSCOPICA
Extemporaneu si parafina postcongelatie -BH 430445/446( din recupa pat tumoral) : tesut mamar care prezinta infiltrate tumorale maligne din
carcinom mucinos varianta hipocelulara , stroma colagenizata si leziuni asociate de mastoza fibro-chistica.
Examen la parfina:
Tesut mamar care prezinta histologic infiltrate tumorale din carcinom mucinos varianta hipocelulara , cu lacuri de mucus in care plutesc celule
tumorale si stroma fibroasa redusa cantitativ.Lipogranulom cu necroza adipocitara, abcedare centrala, ectazii ductale si stroma fibroasa cu arii
de colagenizare.Inflamatie cronica periductala si periacinara. Leziuni asociate de mastoza fibro-chistica.
Margine de siguranta oncologica.
Tegument mamar fara interesare tumorala.
DIAGNOSTIC HISTOPATOLOGIC
Tesut mamar care prezinta histologic infiltrate tumorale din carcinom mucinos varianta hipocelulara .
Lipogranulom.
Inflamatie cronica periductala si periacinara.
Leziuni asociate de mastoza fibro-chistica.
Margine de siguranta oncologica.
Tegument mamar fara interesare tumorala.

Am consultat un oncolog si mi-a recomandat cateva sedinte de chimioterapie sau analiza ONCOTYPE, pentru a vedea daca acest tip de carcinom va da recurente.
Costul acestei analize estede 3600 dolari si se face numai in SUA. In timpul discutiei cu medicul oncolog am vazut o oarecare retinere din partea dumneaei pentru acest tratament, insa mi a spus ca il recomanda pentru linistea mea.
Va rog din suflet sa-mi spuneti daca se impune tratament chimioterapic.Sunt intr-o mare nedumerire.

Va multumesc
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
25-01-2018, 15:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (liliana.cocos@malita.ro, 22-01-2018, 15:34:13):


pe baza a ce spui tu nu este indicata nici chimioterapia si nici Oncotype, pentru ca, scrie in concluziile buletinului HP, e vorba de un CARCINOM MUCINOS, care este o forma cu prognostic foarte bun. in tot cazul, lipsesc niste informatii aici, care erau in responsabilitatea medicilor chirurg si anatomopatolog: de la chirurg - lipseste examinarea ganglionilor axilari; de la anatomopatolog - lipseste dimensiunea tumorala si stadiul patologic.

ce recomand sa faci, relativ repede:
- examen IMUNOHISTOCHIMIC pe piesa operata
- discutie cu chirurgul pentru o interventie pe ganglioni (electiva sau santinela), dar e absolut obligatoriu de stiut ce se intampla cu ganglionii din zona
- discutie cu anatomopatologul pentru precizarea STADIULUI.

cel putin pana la elucidarea acestor probleme, nu se indica sa faci nici oncotype si cu atat mai putin chimioterapie. dupa parerea mea, cel putin.
16 liliana.cocos@malita.ro
25-01-2018, 17:21

Membru din 05-01-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Buna ziua,

La prima operatie , cea din 27.11.2017, s-a scos ganglionul santinela si din fericire acesta nu a fost invadat.( rezultatul HP este primul postat pe aceasta pagina)
Ganglioni santinela fara interesare tumorala .


Dimensiunea maxima a tumorii este <2 cm - pT1.

Examenul imunohistochimic l-am facut dupa prima operatie, rezultatul fiind urmatorul :

Examen IMUNOHISTOCHIMIC :
IMUNOHISTOCHIMIE - PER SET (1 SET = MAXIM 5 TESTE)
SPECIMEN ANALIZAT
nr. 502 : bloc nr. 17943/5 si 8
REZULTAT
bloc nr. 17943/5 :
- ER : pozitiv nuclear , de intensitate variabila , in 90% din celulele tumorale ;
- PGR : pozitiv nuclear in 90% din nucleii celulelr tumorale ;
- E-caderina : pozitiv , difuz membranar in celulele tumorale ;
- MUC1 : pozitiv in celulele tumorale;
- MUC5 : pozitiv focal
- CEA : pozitiv in celulele tumorale;
- Ki67 : pozitiv 20% din celulele tumorale ;
- Her2 : fara semnal( 0 ) ( conform criteriilor ASCO/CAP2013 )
bloc nr. 17943/8 :
- ER : pozitiv nuclear , de intensitate variabila , in 95% din celulele tumorale ;
- PGR : pozitiv nuclear in 80% din nucleii celulelr tumorale ;
- E-caderina : pozitiv , difuz membranar in celulele tumorale ;
- MUC1 : pozitiv in celulele tumorale;
- MUC5 : pozitiv focal
- CEA : pozitiv in celulele tumorale;
- Ki67 : pozitiv 25% din celulele tumorale ;
- Her2 : fara semnal( 0 ) ( conform criteriilor ASCO/CAP2013 )
Concluzie : Testele imunohistochimice sustin diagnosticul de carcinom mamar varianta mucinoasa : ER pozitiv , PGR pozitiv si Her2 negativ.



Fata de cele prezentate, credeti ca este nevoie de ONCOTYPE?

Multumesc din suflet ca va faceti timp si pentru noi.
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
25-01-2018, 18:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (liliana.cocos@malita.ro, Azi, ora 17:21:41):


nu! nu este recomandata nici chimioterapia si nici Oncotype nu are nicio indicatie aici, varianta MUCINOASA este un tip histologic cu prognostic favorabil. ce as recomanda aici este doar tratament hormonal si iradiere pe restul sanului ramas; ulterior doar monitorizare clinica. vorbiti cu oncologul, va rog! cine este acesta?
18 liliana.cocos@malita.ro
30-01-2018, 12:43

Membru din 05-01-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Buna ziua,

Am mai consultat un medic oncolog si mi-a spus exact ce mi-ati scris si dumneavoastra in ceea ce priveste tratamentul ( radioterapie si hormonoterapie).
Din pacate am uitat sa-l intreb pe medicul oncolog daca tratamentul hormonal se face dupa radioterapie sau se poate incepe inainte de radiopterapie.
Mentionez ca sunt programata la radioterapie pe data de 5 februarie 2018.


Multumesc din suflet pentru raspunsuri.
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
30-01-2018, 15:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (liliana.cocos@malita.ro, Azi, ora 12:43:09):


poate fi facut oricum, nu exista niciun risc pentru asociere. totusi nu e nicio graba, atata timp cat vei face tratamentul hormonal minim 5 ani de zile.
20 RaulDuke
20 RaulDuke [7763c]
30-01-2018, 15:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 15:16:37):


de curiozitate, daca nu te deranjeaza: despe ce medici oncologi este vorba?
Răspunde la topic
25 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp