Cancer stomac - operatie

Secțiunea: Cancerul de stomac (gastric)
8 comentarii 1
1 Cornel
1 Cornel [3c]
05-10-2016, 23:25

Membru din 05-10-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna,
Tata a fost diagnosticat cu cancirom difuz celule in inel cu pecete, a facut 3 sedinte de chimioterapie dupa care a fost operat acum 4 saptamani (i s-a scos mare parte din stomac), se simte bine, mananca, a luat si in greutate ( nici inainte de operatie nu arata bola, efectiv se simtea foarte bine... pana acum nu i-am spus ce diagnostic are ); de cand am primit diagnosticul la prima biopsie ( acum 6 luni ) tata nu a dat semne de om bolnav, toti medicii il intrebau daca a slabit, toti il intrebau daca a avut greturi, toti il intrebau de scaunul negru, etc... la toate aceste intrebari raspunsurile nu erau cele pe care le asteptau medicii;
As vrea sa va intreb cat de grav este rezultatul de mai jos ? incerc sa fiu pozitiv la cum se sime dar nu vreau sa ma culc pe o ureche... va trimit exact rezultatul histopatologic:

Diagnostic trimitere:
Neoplasm gastric antral chimiotratat;

Piesa:
Piesa gastrectomie subtotala

Macroscopie:
Piesa de gastrectomie subtotala, cu dimensiuni de 13/6/2 cm; cu mica curbura de 8 cm lungime, oment
mic de 7/6/1 cm. Marea curbura masoara 14 cm, cu epiplon de 25/40/1 cm.
La nivel corporeo-antral este prezenta o arie retractata, de consistenta crescuta, de 2/2 cm. Seroasa
corespunzatoare este violacee. Pe sectiune peretele este albicios, ingrosat, iar tesutul adipos al micii
curburi are aspect albicios pe o distanta de 1 cm.
Marginea de rezectie radiala se afla la 2 cm de tumora.

Microscopie:
Formatiunea tumorala descrisa la macroscopie este reprezentata de un relicvat tumoral alcatuit din celule
in inel cu pecete, G3. Stroma evidentiaza fibro-desmoplazie importanta, cu retractii colagenoase. In
coloratia uzuala se pot observa celule tumorale in grupuri sau izolate ce intereseaza mucoasa si
submucoasa. Pentru o apreciere mai exacta a infiltrarii tumorale se efectueaza coloratia
imunohistochimica pentru citocheratina. Aceasta evidentiaza prezenta de celule tumorale in subseroasa
(yT3). Reactia inflamatorie este redusa, reprezentata de limfocite si plasmocite.
Sunt prezente imagini de invazie perineurala, fara emboli tumorali angiolimfatici evidentiabili.
Marginile de rezectie ( proximala, distala si radiala) sunt libere de elemente tumorale maligne.
S-au prelucrat si examinat 4 limfoganglioni, fara metastaze (confirmat si imunohistochimic).

Concluzii:
Relicvat tumoral cu celule in inel cu pecete;
yT3NoMxLoVoRo;
Grad de regresie tumorala: 3
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
06-10-2016, 22:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Cornel, 05-10-2016, 23:25:07):


am raspuns pe privat. trebuie sa completeze chimioterapia cu inca 3 serii postoperator.
3 Cornel
3 Cornel [3c]
06-10-2016, 22:58

Membru din 05-10-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Va multumesc frumos pentru raspuns, exact astazi am primit acelasi raspuns de la medicul oncolog. Miercuri incepem sa facem prima sedinta!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
07-10-2016, 14:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Cornel, 06-10-2016, 22:58:21):


mult succes!
5 Cosmina Irimie
5 Cosmina Irimie [21c]
07-10-2016, 18:42

Membru din 30-09-2016

Subiecte: 2

Comentarii: 21

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 14:54:00):

Deci daca simptomatologia caraceristica nu era prezenta,adica greata,varsatura,melena,scadere rapida in greutate,cum ati ajuns la medic?Totusi exista ceva ,dar ce anume?Ce v-a condus la medic,si mama mea are probleme gastrice si as vrea sa stiu ce simptome are in plus neogastric.multumesc.
6 Cornel
6 Cornel [3c]
08-10-2016, 11:54

Membru din 05-10-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 3

I s-a facut rau odata, am fost la un cabinet medical sa facem un ecograf ( am crezut ca e de la bila). Medicul nu a observat nimic la ecograf si a insistat sa facem o internare de o saptamana in spital pt investigatii amanuntite. A facut o endoscopie si rezultatul biopsiei a confirmat ca e vorba de un carcinom in interiorul unui ulcer (sper sa ma exprim corect)... Apoi am facut un CT , am repetat biopsia si nu am mai descoperit nimic... Medicul a insistat ca la prima biopsie a vazut ceva si doreste sa ne trimita la institutul de gastro de la Cluj pt alte investigatii mai bune dpdv al apataturii. Am stat in spital cateva zile pt investigatii, s-a facut ecoendoscopie si rezultatul biopsiei a fost acel carcirom. Imediat am fost trimisi la un medic oncolog, am facut 3 sedinte de chimioterapie ( sper ca spun corect... Nu stiu daca e radioterapie sau cum ii zice). Dupa a fost operat la Cluj de echipa d-nului profesor Iancu Cornel. Totul a decurs f bine, in toata perioada s-a simtit f bine si nu a avut nicio problema ( exceptie perfuziile, maj ales la prima s-a simtit foarte rau ). Miercuri incepem perfuziile postoperator, sper sa o tina tot asa.
7 Cosmina Irimie
7 Cosmina Irimie [21c]
08-10-2016, 14:14

Membru din 30-09-2016

Subiecte: 2

Comentarii: 21

Răspuns pentru (Cornel, Azi, ora 11:54:39):

Inteleg,multumesc pentru raspuns,da va doresc din suflet sa fie mai bine de cat este acum,chiar daca este foarte bine sa fie foarte,foarte,foarte bine!.
8 Cornel
8 Cornel [3c]
08-10-2016, 22:30

Membru din 05-10-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Asemenea va doresc si eu, multa multa sanatate... Va recomand sa mergeti la medicala 3 la Cluj, nu stiu cum e in alta parte dar acolo dpdv profesional, curatentie, etc te simti mai bine ca la o clinica privata... Va spun din proprie experienta, am fost si in clinica privata si rezultatul a fost cum e mai rau... Mai multe detalii va pot da in privat pentru ca nu vreau sa dau nume. Multa sanatate si incredere, e foarte importanta!
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp