Cancer san

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
8 comentarii 1
1 ana78
1 ana78 [6c]
08-09-2016, 14:00

Membru din 08-09-2016

Subiecte: 3

Comentarii: 6

Buna ziua,

Mama mea, in varsta de 80 de ani, a facut de curand investigatii la san, la un medic radiolog si i s-a descoperit formatiune tumorala cu invazie tegumentara, limfonoduli cu aspect de malignitate. I s-a recomandat punctie biopsie. Pana aici am inteles, insa problema este ca mama nu prea e de acord cu punctia deoarece ii este foarte frica si problema cea mai mare este ca din ce ne-a spus medicul radiolog punctia o sa fie foarte dureroasa deoarece situatia este destul de agravata si aproape sigur ca anestezia nu o sa prinda. Medicul radiolog, care face si punctii mamare, ne-a spus ca ar putea incerca el sa ii faca punctia dar ca o sa fie greu, ca va trebui sa caute tesut bun pentru biopsie si o sa fie dureroasa. Ne-a mai zis ca am putea incerca undeva la un chirurg si ca astfel procedura ar putea dura mai putin si astfel mai putin dureroasa. Tot medicul radiolig ne-a spus ca fara un diagnostic clar obtinut in urma biopsiei nu va putea primi nici un tratament oncologic dar s-ar putea totusi sa gasim vreun medic oncolog care sa accepte sa ii faca ceva tratament chiar si fara biopsie avand in vedere situatia, varsta, starea de sanatate, etc; Am vorbit si cu un medic oncolog si acesta ne-a spus acelasi lucru ca fara biopsie nu poate face nimic. Daca cineva are experienta cu astfel de situatii si ar putea sa imi spuna daca intr-adevar asa este, ca nu se poate face nimic fara biopsie. Ideea e ca nu am vrea sa o mai chinuim si cu biopsia, e foarte speriata, fricoasa, etc., si in plus mai are si alte probleme de sanatate cu inima, etc. Noi suntem din judetul Cluj, daca cineva are experienta sau idei unde am mai putea incerca in Cluj. Si daca totusi nu se poate face nimic fara biopsie oare unde ar fi mai bine sa fie facuta, la medicul radiolog sau la vreun chirurg? Am mai inteles de la medicul oncolog ca dupa biopsie ar putea primi eventual tratament cu tablete Tamoxifen si in cazul in care starea de sanatate permite probabil si ceva perfuzii. Din ce am vazut pe internet aceste tablete nu sunt foarte scumpe si ma gandeam ca oare medicul oncolog nu ne-ar putea prescrie o reteta si un plan de tratament si sa cumparam noi aceste medicamente? Poate e o mare aberatie ideea de a cumpara noi medicamentele dar momentan chiar nu stim ce sa facem, si daca mama nu o sa accepte biopsia nu am cum sa o fortez. Ei ii este foarte frica si de biopsie dar si de faptul ca nu o sa reziste, ca o sa faca infarct, etc., are si tensiune, probleme cu inima, etc. Nu stiu ce riscuri ar mai putea implica punctia biopsie.
Recunosc ca m-a cam luat prin surprindere situatia si posibil sa nu fi inteles tot si clar ce mi-au zis medicii.
Orice sfaturi si idei sunt binevenite.
Va multumesc
Edited by ana
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
08-09-2016, 15:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ana78, Azi, ora 14:00:12):


pana acum singura aberatie o constituie motivatia construita de a nu face biopsie. biopsia de san care se indica este cea cu AC GROS, cu anestezie locala, cu o incizie de sub un cm lungime, cu un ac pus pe un dispozitiv care se numeste "pistol" si pe care chirurgii care stiu ce e aia cancer de san o fac de rutina. este de foarte scurta durata, fara cine stie ce riscuri si nu cred ca mai dureroasa decat o intepatura in vena. ea in schimb furnizeaza destul tesut pentru examen histopatologic si imunohistochimic, astfel incat se poate ulterior incepe orice tratament e indicat.

faceti deci biopsia cu ac gros si nu mai alergati atata in jurul cozii, caci daca mai lasati mult boala sa evolueze o sa aveti mult mai multa bataie de cap cu lucruri cu adevarat dureroase si chinuitoare!
3 ana78
3 ana78 [6c]
08-09-2016, 16:12

Membru din 08-09-2016

Subiecte: 3

Comentarii: 6

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 15:51:19):


Multumesc pentru raspuns. Credeti ca ar fi mai bine ca biopsia sa fie facuta de catre un chirurg?
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
08-09-2016, 16:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ana78, Azi, ora 16:12:33):


nu are importanta. in bucuresti de exemplu chirurgii fac aceasta manevra. desigur, cei specializati pe san, nu toti. nu trebuie scoasa tumora, nu trebuie operata o bucata din ea, cum se face "batraneste" de multe ori prin tara, trebuie doar aceasta biopsie CU AC GROS de care am spus si atat.
5 ana78
5 ana78 [6c]
05-11-2016, 12:31

Membru din 08-09-2016

Subiecte: 3

Comentarii: 6

Buna ziua,

Intre timp s-a efectuat si biopsia si urmeaza sa mergem la un medic oncolog.
Rezultatul biopsiei este:
-carcinom lobular invaziv, G1

printre altele mai scrie si:
-RE+++ 100%
-RP negativi
Ki-67 de 5%
E cad negativa
HER2-0
grad histologic 3
clasificare anatomopatologica B5

Inteleg si eu ca situatia nu e buna dar ati putea sa imi ,,traduceti,, putin rezultatul? Reiese in ce stadiu este? Oare exista si metastaze? Stiu ca medicul oncolog ne-ar putea lamuri dar pana ajungem la dansul ar fi binevenite ceva explicatii;
Multumesc
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
05-11-2016, 22:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ana78, Azi, ora 12:31:21):


examenul imunohistochimic arata o tumora care este sensibila la tratamentul hormonal, deci mai mult ca sigur va primi acest tratament, mai devreme sau mai tarziu in cursul evolutiei conduitei.
7 ana78
7 ana78 [6c]
14-12-2016, 12:55

Membru din 08-09-2016

Subiecte: 3

Comentarii: 6

Intre timp am ajuns si la oncolog si a primit tratament tablete letrozol. Din pacate are si metastaze osoase si pentru asta a primit perfuzie cu Zometa care am inteles ca se va face una lunar. Domnule RaulDuke ce opinie aveti despre tratamentul pe care l-a primit?
Multumesc
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
15-12-2016, 17:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ana78, 14-12-2016, 12:55:25):


este cat se poate de standard (daca esti la menopauza) si cu sanse bune de succes.
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp