cancer san

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
44 comentarii 12 3 INAINTE ›
1 alecsenia
1 alecsenia [20c]
12-05-2015, 13:13

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 20

in urma unei operatii de mastectomie radical modificata( tip Madden) cu limfadenectomie axilara stanga am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST) slab diferentiat(pT1N1aMxG3).In buletinul histopatologic este mentionat ca trei din cei 19 limfoganglioni izolati prezentau voluminoase metastaze de carcinom mamar. Acum astept rezultatul examenului imunohistochimic. In acest moment puteti sa-mi spuneti care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de tratament si vindecare? Va multumesc anticipat.
in urma unei mastectomii san stang am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST)slab diferentiat (pT1N1aMxG3) . in buletinul histopatologic este specificat ca au fost izolati 19 limfoganglioni din care 3 limfoganglioni axilari cu voluminoase metastaze de carcinom mamar. In prezent astept rezultatul analizei imunohistochimice dupa care ma voi prezenta la medicul omcolog. Imi puteti spune, pe baza celor scrise care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de vindecare. Va multumesc anticipat .
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
12-05-2015, 17:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alecsenia, Azi, ora 13:13:08):


Este vorba de stadiul II cel putin, pentru care ar fi utila macar o radiografie pulmonara si o ecografie hepatica, daca nu chiar un CT (nu e musai CT). trebuie sa faci examen imunohistochimic al piesei si sa te prezinti la oncolog pentru tratament in continuare. cel mai probabil se va indica chimioterapia si radioterapia. alte tratamente vor fi indicate pe baza examenului imunohistochimic.
3 alecsenia
3 alecsenia [20c]
13-05-2015, 08:03

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 20

Va multumesc pentru raspuns. O sa revin dupa ce primesc rezultatul examenului imunohistochimic.Oricum saptamana viitoare sunt programata la un consult oncologic. Multumesc inca odata.
in urma unei mastectomii san stang am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST)slab diferentiat (pT1N1aMxG3) . in buletinul histopatologic este specificat ca au fost izolati 19 limfoganglioni din care 3 limfoganglioni axilari cu voluminoase metastaze de carcinom mamar. In prezent astept rezultatul analizei imunohistochimice dupa care ma voi prezenta la medicul omcolog. Imi puteti spune, pe baza celor scrise care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de vindecare. Va multumesc anticipat .
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
13-05-2015, 10:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alecsenia, Azi, ora 08:03:40):


cu placere, numai bine !
5 alecsenia
5 alecsenia [20c]
14-05-2015, 16:14

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 20

Răspuns pentru (RaulDuke, 13-05-2015, 10:42:35):

Revin cu rezultatul buletinului imunohistochimic:
Bloc -10050
Histopatologic:
Carcinom mamar invaziv tip ductal slab diferentiat.
I munohistochimic:
E-Caderina pozitiv difuz in celule tumorale CerbB2 negativ in celule tumorale ER pozitiv 85% in celule tumorale PGR pozitiv 95% in celule tumorale Ki67 pozitiv 55% in celule tumorale
Concluzii:
Testele imunohistochimice sustin diagnosticul de carcinom ductal invaziv G3 cu receptori hormonali pozitivi , HER2 neu negativ.
Puteti sa imi spuneti ce parere aveti acum despre cazul meu? Va multumesc.
in urma unei mastectomii san stang am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST)slab diferentiat (pT1N1aMxG3) . in buletinul histopatologic este specificat ca au fost izolati 19 limfoganglioni din care 3 limfoganglioni axilari cu voluminoase metastaze de carcinom mamar. In prezent astept rezultatul analizei imunohistochimice dupa care ma voi prezenta la medicul omcolog. Imi puteti spune, pe baza celor scrise care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de vindecare. Va multumesc anticipat .
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
14-05-2015, 18:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alecsenia, Azi, ora 16:14:17):


Stadiul pare a fi II. Ce va fi indicat ulterior este radioterapie, foarte probabil chimioterapie si tratament hormonal, dupa cum vor stabili medicii tai. Cancerul de san in stadiul II este vindecabil, cu tratament corect si urmarire.
7 alecsenia
7 alecsenia [20c]
14-05-2015, 19:53

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 20

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 18:45:56):

Va multumesc mult pentru promptitudinea si profesionalismul dvs.
in urma unei mastectomii san stang am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST)slab diferentiat (pT1N1aMxG3) . in buletinul histopatologic este specificat ca au fost izolati 19 limfoganglioni din care 3 limfoganglioni axilari cu voluminoase metastaze de carcinom mamar. In prezent astept rezultatul analizei imunohistochimice dupa care ma voi prezenta la medicul omcolog. Imi puteti spune, pe baza celor scrise care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de vindecare. Va multumesc anticipat .
8 alecsenia
8 alecsenia [20c]
18-05-2015, 17:40

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 20

Răspuns pentru (alecsenia, 14-05-2015, 19:53:00):[/qu
Asa cu ati spus s-a stabilit ca gradul este II. In urma consultului oncologic mi s-au recomndat 4 serii de chimioterapie cu EC100,urmate de 4 serii cu Docetaxel. Dupa aceea vor fii cateva sedinte de radioterapie si hormonoterapie (aceasta timp de 5 ani cu Letrozole 2,5 mg/zi). Va rog sa imi spuneti cum vi se pare acest tratament? Si va mai rog, daca este posibil , sa imi recomandati, intre clinicile Neolife, Gral Medical si Amethyst, pe care o considerati dvs. cea mai potrivita. Va multumesc inca odata pentru tot ajutorul acordat.
in urma unei mastectomii san stang am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST)slab diferentiat (pT1N1aMxG3) . in buletinul histopatologic este specificat ca au fost izolati 19 limfoganglioni din care 3 limfoganglioni axilari cu voluminoase metastaze de carcinom mamar. In prezent astept rezultatul analizei imunohistochimice dupa care ma voi prezenta la medicul omcolog. Imi puteti spune, pe baza celor scrise care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de vindecare. Va multumesc anticipat .
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
19-05-2015, 09:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alecsenia, 18-05-2015, 17:40:04):


cati ani ai ? sunt de asemenea curios cine este medicul tau oncolog ? da-mi, te rog, un mesaj privat!
10 alecsenia
10 alecsenia [20c]
31-08-2015, 15:02

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 20

Revin la discutia pe care am purtat-o cu dvs . Am facut 4 sedinte de chimioterapie cu EC100 si 1 cu docetaxel urmand sa mai fac inca 3 cu acesta substanta. Am suportat bine tratamentul poate si din cauza ca l-am facut intr-o clinica privata unde am avut parte de o ingrijire deosebita. Toata admiratia si recunostinta pentru felul in care se poarta cu pacientii. Sigur ca si costurile au fost pe masura dar a existat si o forma de decontare iar analizele nu le-am platit. In fine, la recomandarea doctorului oncolog am facut din nou un examen ginecologic si unul la inima precum si un CT general. Din fericire pentru mine toate au iesit f. bine/ rezultatul CTului este''normal din punct de vedere oncologic''. Dupa incheierea celor 8 sedinte de chimioterapie trebuie sa mai fac si 25 sedinte de radioterapie urmate de hormonoterapie timp de 5 ani. As dori sa va intreb daca, tinand cont de rezultatele de pana acum, mai este necesara radioterapia.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
in urma unei mastectomii san stang am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST)slab diferentiat (pT1N1aMxG3) . in buletinul histopatologic este specificat ca au fost izolati 19 limfoganglioni din care 3 limfoganglioni axilari cu voluminoase metastaze de carcinom mamar. In prezent astept rezultatul analizei imunohistochimice dupa care ma voi prezenta la medicul omcolog. Imi puteti spune, pe baza celor scrise care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de vindecare. Va multumesc anticipat .
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
31-08-2015, 20:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alecsenia, Azi, ora 15:02:40):


relativ la faptul ca a existat si afectare ganglionara in axila, DA. totusi asta va fi decizia unui medic radioterapeut.
12 alecsenia
12 alecsenia [20c]
01-09-2015, 13:14

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 20

Va multumesc pentru raspuns.
in urma unei mastectomii san stang am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST)slab diferentiat (pT1N1aMxG3) . in buletinul histopatologic este specificat ca au fost izolati 19 limfoganglioni din care 3 limfoganglioni axilari cu voluminoase metastaze de carcinom mamar. In prezent astept rezultatul analizei imunohistochimice dupa care ma voi prezenta la medicul omcolog. Imi puteti spune, pe baza celor scrise care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de vindecare. Va multumesc anticipat .
13 alecsenia
13 alecsenia [20c]
17-09-2015, 15:11

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 20

Revin cu un nou mesaj pentru dvs. Am primit si rezultatul scintigrafiei osoase.
" Captare usor crescuta a radiotrasorului la nivelul articulatiilor coloanei vertebrale-toate regiuniile-si articulatiilor sacro-iliace-bilateral-substrat degenerativ-inflamator.Captare in limite normale a radiotrasorului in restul sistemului osteo-articular. Concluzii: procese generativ-inflamatorii osteo-articulare"
Mantionez ca, de-alungul timpului am facut fizioterapie pentru zona cervicala si pentru cea lombara. Va rog sa-mi spuneti daca rezultatul este bun, tinand cont de problema mea majora de sanatate si daca dupa incheierea tratamentului de chimioterapie si a celui de radioterapie as putea sa mai fac fizioterapie. Va multumesc anticipat.
in urma unei mastectomii san stang am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST)slab diferentiat (pT1N1aMxG3) . in buletinul histopatologic este specificat ca au fost izolati 19 limfoganglioni din care 3 limfoganglioni axilari cu voluminoase metastaze de carcinom mamar. In prezent astept rezultatul analizei imunohistochimice dupa care ma voi prezenta la medicul omcolog. Imi puteti spune, pe baza celor scrise care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de vindecare. Va multumesc anticipat .
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
17-09-2015, 16:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alecsenia, Azi, ora 15:11:43):


rezultatul este unul favorabil.
15 alecsenia
15 alecsenia [20c]
08-12-2015, 17:51

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 20

Răspuns pentru (RaulDuke, 17-09-2015, 16:47:14):

Imi inchei , in curand cele 25 de sedinte de radioterapie recomandate de medicul meu oncolog. In acelasi timp am inceput sa iau si letrozole cate o pastila pe zi. Doctorul meu m-a chemat la control, cu analize de sange si ecografie torace si abdomen, dupa 3 luni. Sunteti de parere ca ar mai trebui sa fac ceva in plus? Indraznesc sa va intreb daca pot reveni la o viata cat de cat normala fara spectrul unei recidive?Va multumesc mult pentru tot.
in urma unei mastectomii san stang am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST)slab diferentiat (pT1N1aMxG3) . in buletinul histopatologic este specificat ca au fost izolati 19 limfoganglioni din care 3 limfoganglioni axilari cu voluminoase metastaze de carcinom mamar. In prezent astept rezultatul analizei imunohistochimice dupa care ma voi prezenta la medicul omcolog. Imi puteti spune, pe baza celor scrise care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de vindecare. Va multumesc anticipat .
16 RaulDuke
16 RaulDuke [7763c]
09-12-2015, 10:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (, 01-01-1970, ):


evident intreg scopul tratamentului este de a duce o viata cat mai normala. tratamentul cu letrozol poate creste, pe termen lung, colesterolul, deci trebuie verificat. la fel si riscul de osteoporoza, prin acea examinare DEXA si consultatie la un medic endocrinolog.
17 alecsenia
17 alecsenia [20c]
09-12-2015, 17:02

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 20

Va multumesc pentru raspuns si va doresc numai bine.
in urma unei mastectomii san stang am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST)slab diferentiat (pT1N1aMxG3) . in buletinul histopatologic este specificat ca au fost izolati 19 limfoganglioni din care 3 limfoganglioni axilari cu voluminoase metastaze de carcinom mamar. In prezent astept rezultatul analizei imunohistochimice dupa care ma voi prezenta la medicul omcolog. Imi puteti spune, pe baza celor scrise care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de vindecare. Va multumesc anticipat .
18 alecsenia
18 alecsenia [20c]
09-12-2015, 17:50

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 20

Subiect: raspuns
Am primit un mesaj de la o persoana interesata de sedintele de radioterapie si pentru ca d-na respectiva nu mi-a dat o adresa de mail o sa raspund direct pe numele meu. Fac deja radioterapie la o clinica privata din Bucuresti. Tot aici am facut si cele 8 sedinte de chimioterapie recomandate de medicul meu oncolog. Stadiul cancerului meu de san este IIb asa cum a intuit dl Raul Duke. Radioterapia nu este deloc dificil de suportat. Esti asezata pe un pat special care are niste valori personale . Pe piele, aidoma unui tatuaj, o sa aveti niste semne facute printr-un CT cu cateva saptamani inainte de a incepe tratamentul propriu=zis. Apoi un laser se misca circula in jurul sanului afectat iar raza este indreptata permanent spre semnele de pe piele. Acestea trebuie pastrate pe toata durata sedintelor asa ca o sa vi se spuna ca trebuie sa va spalati cu mare atentie ca sa nu le stergeti. Procedura in sine dureaza doar 1,2 minute si nu este dureroasa. Eu personal am stat cu ochii
inchisi tot timpul ptr. ca sunt mai fricoasa. Inaintea tratamentului pielea trebuie sa fie curata si mie mi s-a indicat sa ma spal numai cu un sapun de bebelusi care este cel mai bun in astfel de situatii. Seara dupa dus ma ung cu o crema, recomandata bineinteles de medic, ca sa nu apara inrosirea pilelii. Crema se numeste Aquastop. Acum depinde de fiecare doctoe in parte ce va sugereaza. Eu personal ,ptr. ca am respectat cu sfintenie tot ce mi s-a recomandat nu am avut neplaceri. Radioteraia nu mi-a dat nici o reactie adversa. Desi mai am doar 9 sedinte nu m-am simtit deloc obosita, asa cum am citit ca se poate intampla. Daca v-am fost de folos ma bucur mult iar daca doriti si alte informatii cu mare placere. Sa fiti sanatoasa si sa treceti cu bine peste aceasta incercare. Penrtu ca este DOAR o incercare si va trece
in urma unei mastectomii san stang am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST)slab diferentiat (pT1N1aMxG3) . in buletinul histopatologic este specificat ca au fost izolati 19 limfoganglioni din care 3 limfoganglioni axilari cu voluminoase metastaze de carcinom mamar. In prezent astept rezultatul analizei imunohistochimice dupa care ma voi prezenta la medicul omcolog. Imi puteti spune, pe baza celor scrise care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de vindecare. Va multumesc anticipat .
19 Liana
19 Liana [5c]
09-12-2015, 23:01

Membru din 21-11-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Răspuns pentru (alecsenia, Azi, ora 17:50:39):

Buna seara, Alecsenia! Eu sunt persoana interesata de radioterapie, si iti multumesc pt ca ai raspuns.Am deschis un topic pe tema acum cateva zile pt ca si eu sunt fricoasa, si parerile medicilor contactati erau impartite. Eu am neoplasm corp uterin stadiul 1b. Investigatiile si tratamentul tot la o clinica privata din Bucuresti le urmez, cu exceptia operatiei facuta la Polizu (acolo am gasit mana doctorului, ca sa zic asa) Am acceptat radioterapia. Maine fac CT de plan pt a incepe tratamentul. Toate investigatiile de pana acum au iesit bine, si sper ca in continuare sa fie tot asa.
Mi-ai dat o oarecare liniste cu toate ca razele in neoplasmul meu sunt in zone diferite. Te-as mai intreba daca ti s-a recomandat o dieta pe timpul tratamentului. Eu de cand mi-am aflat diagnosticul am trecut pe dieta alcalina; am renuntat la carne si dulciuri. Multa sanatate si un gand bun!dff
liana
20 alecsenia
20 alecsenia [20c]
10-12-2015, 16:19

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 20

Ma bucur ca mi-ai scris Liana si ca ti-am fost de folos. Eu cred ca acum in afara de familie , care face tot posibilul ca sa depasim aceste momente delicate si dificile, de mare folos sunt si persoanele care au trecut sau trec printr-o situatie similara. Se creaza o solidaritate si o legatura care in conditii normale nu ar fi posibile pentru ca socul, supararea, disperarea si toate celelalte trairi pot fii intelese in toata complexitatea lor doar de cei care stiu ce inseamna asa ceva.De aceea fara sa fiu inteleasa gresit si fara a-mi povesti amanuntit evolutia bolii mele ma bucur totusi sa pot da informatii despre ce am trait si ce am facut eu pentru a putea merge mai departe cu o viata cat de cat normala. Daca mai pot sa iti fiu de ajutor ......... iTi doresc sa ai parte de tratamentul cel mai bun care sa te vindece si sa iti dea incredere pentru mai departe.
in urma unei mastectomii san stang am fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv(NST)slab diferentiat (pT1N1aMxG3) . in buletinul histopatologic este specificat ca au fost izolati 19 limfoganglioni din care 3 limfoganglioni axilari cu voluminoase metastaze de carcinom mamar. In prezent astept rezultatul analizei imunohistochimice dupa care ma voi prezenta la medicul omcolog. Imi puteti spune, pe baza celor scrise care este stadiul bolii mele si daca sunt sanse reale de vindecare. Va multumesc anticipat .
Răspunde la topic
44 comentarii 12 3 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp