Cancer pulmonar

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
113 comentarii 1 2 34 5 6 INAINTE ›
41 RaulDuke
41 RaulDuke [7763c]
24-08-2017, 16:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, 23-08-2017, 15:46:42):


nu.
42 AndreeaP
42 AndreeaP [44c]
06-09-2017, 15:57

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Examen Histopatologic: 17/21308-21309: Tesut conjunctiv adipos si lax incluzand filete nervoase, fara aspecte de invazie tumorala; pe alocuri se identifica tesut limfoid dispus micronodular si perivascular. 17/21310-21313: Macrometastaza de adenocarcinom mucosecretant cu efractia capsulei limfonodale. 17/21314: Un fragment de limfonodul cu macrometastaza de adenocarcinom mucosecretant fara efractie capsulara . 17/21315-21316: Fragmente hil pulmonar incluzand structuri vasculare, bronhii si limfonodul fara aspecte tumorale maligne. 17/21317: Doi limfonoduli mici cu depozite de pigment antracotic si perete de bronhie lobara fara aspecte tumorale. 17/21318: Un limfonodul cu macrometastaza carcinomatoasa cu efractia capsulei. 17/21319-21323: Proliferare tumorala carcinomatoasa cu pattern acinar glandular cribriform si solid cu abundenta productie de mucina, pleomorfism celular si nuclear, moderat, mitoze 3-5/cp x 40; proliferarea tumorala este constituita din celule columnare, cubice si poligonale cu citoplasma clara, cromofoba, vacuolara cu mucina citoplasmatica; nucleu dispus central sau excentric, cu cromatina alterata, in blocuri dense, neregulate sau in retea cu unul sau mai multi nucleoli (nucleu veziculos). Emboli tumorali, arii de necroza tumorala, stroma desmoplazica si extinsa invazie a pleurei viscerale: colaps pulmonar peritumoral si staza interstitiala; limite de excizie prezente. 17/21324: Plaman de staza cronica, fara aspecte tumorale.

Concluzie:
Adenocarcinom pulmonar subtipul carcinom bronhioLOalveolar mucinos cu invazia pleurei viscerale, grad de diferentiere moderat, G2, prin existenta unor arii solide, infiltrative.
pT2bN2V1L1Pno ICD-O 8140/3 8253/3 C34.9
Imi puteti spune, va rog,cum se traduc cele de mai sus in ce priveste diagnosticul si prognoza?Multumesc.
43 AndreeaP
43 AndreeaP [44c]
11-09-2017, 17:30

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

La ultimul CT facut dupa operatie, au iesit din nou"adenopatii mediastinale". Comparand buletinul histopatologic si biletul de iesire din spital, din care rezulta ca s-au scos statiile ganglionare 5 si 6 - 6 ganglioni dintre care 3 normali si 3 afectati. cu rezultatul de la PET-CT care vorbeste despre 4-5 ganglioni captanti cu diferite localizari, se pare ca doctorii nu au scos toti ganglionii afectati. Avand in vedere ca dintre cei scosi, doi aveau efractia capsulei, care putea sa fie motivul pt care nu s-au scos toti ganglionii afectati?
44 AndreeaP
44 AndreeaP [44c]
11-09-2017, 17:43

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Rezultat PET-CT dinainte de operatie:
Adenopatie mediastinala cu 4-5 ganglioni captanti FDG, dimensiuni intre 12-20 mm, situati hilar stanga, in fereastra aorto-pulmonara si paratraheal inferior stanga (4L, 5, 6 si 10L).
Daca s-au scos statiile 5 si 6, sa inteleg ca nu s-au scos cei din 3L si 10L?
O alta problema e ca i-a iesit la CT pleurezie in cantitate mica si ca a ramas cu o umflatura in partea cu operatia, deasupra de sanul stang catre subrat care se simte ca o perna de aer/lichid. Cand transpira mult pare ca se micsoreaza, apoi se umple la loc. Ce ar putea sa fie? Are legatura cu pleurezia sau sa fie lichid limfatic in urma scoaterii ganglionilor? Sau pur si simplu i-au mutat muschiul/ grasimea la operatie, dar atunci de ce se micsoreaza uneori si se simte ca o pernuta de lichid?
45 RaulDuke
45 RaulDuke [7763c]
13-09-2017, 10:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

motivul pentru asta il stie, cel mult, medicul chirurg care a efectuat operatia. momentan se indica tratament citostatic post-operator. recomand 4 serii cu o combinatie care contine cisplatin si imediat uletior un nou CT de torace si abdomen sau poate chiar direct un PET, spre a se putea judeca daca e benefica radioterapia imediat sau nu.
46 AndreeaP
46 AndreeaP [44c]
15-09-2017, 16:43

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Cum vi se pare combinatia Cisplatin (75 mg) cu pemetrxed (500mg)? Asta i s-a facut azi si deocamdata o suporta foarte bine.
47 AndreeaP
47 AndreeaP [44c]
15-09-2017, 17:34

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Cisplatin 75 mg/m2, total 150 mg.
48 RaulDuke
48 RaulDuke [7763c]
18-09-2017, 08:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, 15-09-2017, 17:34:36):


este o schema de tratament paliativ, adica folosita in boala metastatica pentru a prelungi supravietuirea si a intarzia cat mai mult progresia bolii si aparitia simptomelor. este un tratament foarte eficient si foarte bine tolerat, comparativ la alte regimuri de chimioterapie. desigur insa ca nu e lipsit de efecte adverse, nici pe departe! pentru acest motiv se iau niste masuri speciale: hidratare abundenta, inclusiv pe vena in ziua cu chimioterapia, si o zi dupa (eventual); cisplatinul se opreste dupa cateva serii, dupa care, in caz ca boala e controlata, continua doar pemetrexed pe o durata nedeterminata; inainte de fiecare serie cu pemetrexed care e divizibila cu 3 va face o injectie de vitamina B12 de 1000mcg (cam la o saptamana; din pacate asta cred ca trebuie sa o gasesti tu, caci nu se gaseste in farmaciile din romania; este ieftina); va monitoriza periodic analizele; etc etc etc. mult succes!
49 AndreeaP
49 AndreeaP [44c]
18-09-2017, 14:03

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Multumesc pentru raspuns si pentru urare.
Mai voiam sa va intreb daca nu e prea mare cantitatea de cisplatin administrata (pe 2 prospecte gasite de mine pentru acest medicament era recomandata cantitatea de 20mg/m2 in cazul in care se asociaza cu alt chimioterapeutic, in cazul de fata 40 mg, or lui i s-au dat 150 mg, de 4 ori mai mult, doza indicata daca s-ar adiministra singur).
A doua intrebare ar fi daca exista un alt medicament/combinatie de medicamente, care tinde spre vindecare, nu doar in scop paliativ sau aceleasi medicamente sunt utilizate in ambele cazuri.
Multumesc.
50 RaulDuke
50 RaulDuke [7763c]
19-09-2017, 15:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, 18-09-2017, 14:03:10):


prima intrebare: doza care i s-a administrat este standard. in asociere cu pemetrexed, cisplatinul se pune in doza de 75mg pe metru patrat de suprafata corporala, odata la 3 saptamani.

a doua intrebare: ma tem ca nu e buna intrebarea. "tendinta" spre vindecare nu este o notiune medicala si nu inteleg ce vrei sa zici cu ea. din pacate reiese in mod evident aici, din protocolul si strategia folosita, ca strategia medicului care il trateaza este una de prelungire a supravietuirii si intarziere a aparitiei simptomelor; in boala metastatica, vindecarea inca nu este posibila, cu tratamentele actuale.
51 AndreeaP
51 AndreeaP [44c]
19-09-2017, 16:28

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

In ce priveste a doua intrebare, voiam sa spun: presupunand ca nu exista acea metastaza la glanda suprarenala si am fi avut un pacient cu un cancer pulmonar operat, adica fara tumoare actuala, s-ar fi prescris acelasi tratament sau ar fi fost alt tratament fata de cel aplicat tatalui meu in prezent?
Multumesc.
52 RaulDuke
52 RaulDuke [7763c]
21-09-2017, 15:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, 19-09-2017, 16:28:47):


daca nu exista acea metastaza in glanda suprarenala precum si NICIO alta metastaza, dupa operatie, ar fi facut alt tratament, respectiv alta combinatie de citostatice. Pemetrexed nu se face in romania (nu e decontat) si cam nicaieri in lume decat in situatia metastatica.
53 AndreeaP
53 AndreeaP [44c]
25-09-2017, 09:29

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

In ce priveste Cisplatinul, am citit ca are efecte secundare grave, mai mult de 30% din pacienti isi pierd auzul partial sau total, preznta tinitus si e foarte toxic pentru rinichi. Pe un forum al pacientilor din tarile mai civilizate, lumea se plange de aceste efecte secundare care au aparut chiar si dupa 2 sedinte si nu il recomanda,chiar ii sfatuiesc pe ceilalti pacienti sa ceara inlocuirea cu Carboplatin, care are aproximativ aceleasi efecte dar este mult mai usor de suportat si nu are aceleasi efecte secundare.
Tatal meu are deja sensibilitate la rinichi ( a avut in trecut nisip, pietre, si acum are nisisp), desi creatinina a iesit buna si suferea si inainte de tinitus ocazional. Acum dupa ce facut prima perfuzie, cam o saptamana nu s-a simtit prea grozav dar acum pare ca e mai bine insa a auzit deja tiuit in urechi si intr-o zi spunea ca l-a durut spatele in dreptul rinichilor de s-a incovoiat dar noroc ac l-am intrebat ca el nu are impresia ca e din cauza citostaticelor ci din cauza suplimentelor alimentare pe care i le mai dam.
Oricum, nu as vrea sa se trezeasca dupa a doua sedinta ca nu mai aude cu o ureche cum au patit atati, fara rost, daca se poate inlocui.
I-am spus sa bea multa apa dar nu mi se pare normal sa nu ne spuna nimic nimeni, nici macar de efecte secundare, nici macar sa bea multe lichide nu i-a spus doctorul. In minim de buna practica ar fi sa le dea scris o foaie cu efecte secundare si instructiuni. In alte tari medici de genul asta ar fi dati in judecata sa nu zic mai mult.
Ce parere aveti de inlocuire?
54 MadaP
54 MadaP [23c]
26-09-2017, 15:36

Membru din 10-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 23

Buna Andreea,
In primul rand imi pare rau pentru situatia prin care trece tatal tau si ii doresc multa, multa sanatate.
Din pacate am trecut si eu cu tata prin toate aceste etape si lucrurile nu s-au terminat bine deloc, tatal meu decedand la nici 9 luni de la diagnosticare. Daca as putea as da timpul inapoi si am face unele lucruri, in mod sigur alfel.
Povestea pe scurt: tata a fost diagnosticat cu LSS non-small cells pe 3 octombrie 2016, in urma unei bronhoscopii. A urmat operatia data de 18 octombrie 2016 cu lobotocmia lobului superior al plamanului stang si cu rezectia unor ganglioni mediastinali. Stadiu T3N2Mx. A inceput chimioterapia cu cisplatin inainte de craciun, efectelele secundare facandu-si simtita prezenta de la prima cura (dureri rinchi, ritm cardiac modificat, cresterea ureei si creatininei). A facut 8 cure de chimioterapie, in tot acest timp analizele iesind tot mai prost: nivelul neutrofilelor in scadere, ureea si creatinina mare, ceea ce a dus pentru o buna perioada de timp la imposibilitatea de a face investigatiile necesare. Mari au ramas pana la final ...
Din pacate situatia a mers din rau in mai rau, iar dupa sedintele de radioterapie a fost groaznic.
Tata a decedat pe 1 iulie dupa aproape 1 luna de stat in spital (diagnosticat in cele din urma cu pneumonie radica).
Daca te pot ajuta cu orice, astept mesajul tau.
55 AndreeaP
55 AndreeaP [44c]
27-09-2017, 14:36

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Buna, Mada!
Am citit topicul tau si am remarcat asemanarile dintre cazurile tatalui tau si al meu, cu deosebirea ca tatal tau era intr-o situatie mai buna pentru ca nu avea metastaze si prin operatie s-a scos tot, inclusiv toti ganglionii implicati. Dintr-o greseala medicala, probabil, tatalui meu i-au lasat 2-3 ganglioni nescosi, desi am platit inainte un PET-CT care arata clar unde erau situati, Sper sa nu faca mari probleme, insa in plus de asta el are si o mica metastaza la glanda suprarenala stanga.
Chiar m-am gandit la cazul tau si imi pare rau de ce ti s-a intamplat tie si tatalui tau pentru ca in cazul lui mi se pare clar ca a fost o greseala medicala si daca ai posibilitatea poate ar trebui sa vorbesti cu un avocat. In primul rand Raul Duke ti-a spus care este protocolul in cazul tatalui tau atat in ce priveste medicatia cat si radioterapia (2 sedinte de chimioterapie apoi radioterapie cu alte medicamente decat a primit el) si ca nu se face radioterapie concomitent pe un plaman operat. Apoi, din cate stiu si am citit cisplatinul se face 4 maxim 6 sedinte, in niciun caz 8 odata, mai ales ca era un caz operat, nu unul in faza terminala. O alta problema pe care am remarcat-o e ca l-au iradiat si pe faringe si esofag iar apoi se plangea ca nu putea sa manance, vorbind de un om de 69 de ani cu emfizem pulmonar. Sincer, imi pare foarte rau de ce i s-a intamplat, sigur mai traia cel putin un an daca nu intra pe mana unor incompetenti.
Cu tatal meu problema este ca are aceeasi mentalitate de a nu contrazice ce spune doctorul nu cumva sa il supere, sa faca nota discordanta, cum se simte mai bine cum revine la aceasta mentalitate insa cand se simte rau e mai deschis la alte propuneri. Pentru ca a inceput sa se simta destul de rau, mai ales seara ii e foarte greata, nu stiu daca l-au mai durut rinichii dar zilnic aude de 2-3 tiuit in urechi. Din acest punct de vedere chiar as vrea sa te intreb daca ai vorbit cu tatal tau si daca a avut aceeasi problema cu urechile. Nu as vrea ca dintr-un om sanatos care se simte foarte bine mai ales in urma curei naturale din ultimile 2 luni sa ii termine sanatatea si chiar viata fara niciun folos, Si in cazul lui mi se pare exagerat tratamentul si mai mult de 2 sedinte de cisplatin oricum nu va face, nu vreau sa se trezeasca surd chiar daca ma cert eu cu doctorul in locul lui. Vreau sau sa inlocuiasca cisplatinul sau sa-i scada doza la a doua sedinta apoi inlocuit, insa astept ca Raul Duke sa-si spuna parerea.
Inca o data condoleanta, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
56 MadaP
56 MadaP [23c]
28-09-2017, 14:49

Membru din 10-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 23

Multumesc Andreea.
Din pacate am fost mai multe „neglijente” medicale in cazul tatalui meu. Incepand cu chimioterapia si lipsa aproape totala a hidratarii (nu i-au facut hidratare decat 500 ml inainte de fiecare cura si doar o singura data si dupa cura), continuand cu plan CT-ul pentru radioterapie facut in luna ianuarie, el incepand radioterapia in luna mai, cu zona de iradiere, s.a.m.d. Intre momentul efectuarii plan Ct-ului si inceperea radioterapiei, tata slabise aproximativ 35 kg, iar radiologul i-a spus sa incerce sa se ingrase macar cu 15 kg, de miercuri pana lunea viitoare. Am insistat sa se repete paln CT-ul si mi s-a spus ca dureaza minim 3 saptamani, iar tata trebuie sa inceapa radioterapia „repede” .... Stiam ca nu dureaza atat pentru ca din nefericire am mai avut de a face cu asa ceva, dar probabil ca se grabeau sa mai incaseze niste banuti. Tratamentul lui tata a constat in 8 cure de Cisplatin si 46 sedinte radioterapie, carora chiar nu le gasesc utilitatea.
Imi aduc aminte ca a spus tata de cateva ori ca daca se intampla ceva cu el si ii dam in judecata, vom fi milionare .... Aveam nevoie de el, nu de altceva. Daca vrei sa stii de care „astia” este vorba, iti trimit mesaj privat.
Tata nu a avut probleme cu tiuitul urechilor, dar a avut probleme cu rinichii si cu ritmul cardiac. De la durerile de rinichi il durea foarte tare spatele si abia putea sa se mai miste. Au suspectat la un momendat meta osoase, care au fost infirmate in urma unui RMN coloana vertebrala.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu placere. Intre timp, va doresc multa sanatate si putere sa treceti prin toate cu bine.
57 AndreeaP
57 AndreeaP [44c]
28-09-2017, 18:25

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Buna,Mada!
Iti multumesc mult pentru urari, sper sa fie bine pana la urma.
Daca nici nu l-au hidratat cum trebuie si cum scrie in prospectul medicamentului, fapt ce mi se pare incredibil, eu zic ca e un caz penal de ucidere din culpa. Daca ai dovezile necesare, inscrisurile care dovedesc ce tratament i-au facut,faptul ca exista legatura de cauzalitate intre deces si tratamentul incorect aplicat, chiar ar trebui sa-ti iei un avocat si sa faci plangere penala iar in ce priveste despagubirile morale, nu cred ca sunt cele mai importante, cat persoanele care au facut asa ceva sa nu mai poata face acelasi lucru si altor bolnavi si familii, indiferent unde ar fi, fiind incompetenti sau chiar de rea-credinta.
58 AndreeaP
58 AndreeaP [44c]
28-09-2017, 18:49

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Apropo de ce ai spus, poate chiar este o chestie de facut bani de pe urma pacientilor, pentru ca toate tratamentele se deconteaza scump. Nu stiu daca la noi este la fel ca in SUA unde oncologilor li se permite sa faca profit de pe urma administrarii de citostatice, li se deconteaza la un pret mai mare decat cel de achizitie dar la radioterapie cred ca ar fi si un interes financiar.
Sper ca nu este un caz ca cel de mai jos, la o alta scara :
http://edition.cnn.com/2015/07/10/us/michigan-cancer-doctor-sentenced/index.html
Cu atat mai mult merita investigat ce se intampla acolo.
59 MadaP
59 MadaP [23c]
29-09-2017, 10:28

Membru din 10-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 23

Buna Andreea,
Ca sa facem "ceva" trebuia sa ii facem necropsie lui tata, lucru cu care mama nu a fost de acord. Singura motivatie era sa nu mai treaca nimeni prin asa ceva, nu cea financiara. Toti banii din lume nu il pot aduce pe tata inapoi sau compensa pierderea lui ...

Tot tratamentul a fost facut incorect, din punctul meu de vedere si sunt inclinata sa cred ceea ce spuneai mai sus.

Toate cele bune.
60 RaulDuke
60 RaulDuke [7763c]
30-09-2017, 20:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (MadaP, 29-09-2017, 10:28:20):


condoleante! va asteptam cu o concluzie dupa ce aveti si acest ultim rezultat, mi se pare foarte important!
Răspunde la topic
113 comentarii 1 2 34 5 6 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp