Cancer prostata , Gleason 7 (4+3) -variante tratament

Secțiunea: Cancerul de prostata
18 comentarii 1
1 John777
1 John777 [8c]
29-05-2017, 12:31

Membru din 29-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Buna ziua,
Stimate domnule dr,
In iulie 2016 in urma unor dureri abdominale si a unor dificultati la urinare tatal meu a primit diagnosticul de cancer la prostata- C61 Tumora maligna a prostatei.
Diagnostic secundar: Tumora maligna secundara a osului si maduvei osoase, alte dificultati de mictiune, Hipertensiune esentiala (primara)
La acel moment rezultatul PSA -809 ng/ml si Free PSA 46.65 ng/ml
Concluzia buletinului histopatologic din Iulie 2016 este : Adenocarcinom prostatic acinar, scor Gleason 7(4+3)-grad grup 3, ce interseaza aproximativ 70% din tesutul analizat.
Tot in Iulie 2016 s-a efectuat si scintigrafie la IOB cu rezultatuL de determinari secundare osoase multiple plurisegmentare (la nivelul coloanei L4 si L5-S1; versantilor iliaci,articulatia sacro iliaca,aripa iliaca dreapta):
S-a efectuat in August 2016 si IRM Pelvis cu substanta de contrast si rezultatul este:
Aspect IRM evocator de Hipertrofie prostatica central moderata, posterior si lateral dreapta in 2/3 superioare observindu-se o plaja cu scor PI-RADS –5 A1(T2WI), 5B (DWI) 5C (DCE)=15/3=5 aspectul imagistic fiind inalt sugestiv pentru focar de ADK semnificativ clinic cu extensie la pediculul neurovascular superior drept si determinari secundare osoase.
In August 2016 s-a efectuat si CT Torace si abdomen superior si concluzia este (extras partial):
Determinari secundare osoase multiple
Modificari de fibroza pulmonara
Chiste corticale renale
Mica hernie hiatala
Microadenom suprarenalian sting
DLP=1040 mGycm

In Ianuarie 2017 s-a efectuat o noua scintigrafie ce concluzioneaza:
Determinari secundare osoase plurisegmentare cu aspect ameliorat comparativ cu examinarea din Iulie 2016 (raspuns partial la tratamentul oncologic)

Din Iulie 2016 si pina in prezent este sub tratament oncologic efectuat la IOB astfel :
Zometa 4mg – lunar
Zoladex 3.6 mg –lunar
Bicalutamida 50mg –zilnic din Iulie 2016 si pina in prezent.
Evolutia PSA a fost urmatoarea:
Iulie 2016 - 809 ng/ml
August 2016 - 140 ng/ml
Septembrie 2016 - 49 ng/ml
Ianuarie 2017 – 12.9 ng/ml
Mai 2017 – 78 ng/ml -in crestere
In plus fata de tratamentul oncologic efectuat lunar mai ia Prestarium si Metoprolol (Hipertensiune), Statine (cholesterol),Hepatoprotectoare, si Clopidogrel (urmare a unui accident vascular din 2013).
Starea tatalui meu a fost relativ buna pina acum, cu durerile de oase si articulatii aferente acestei boli dar tratate cu antialgice. Insa luna aceasta a inceput sa apara o oboseala accentuata , nu mai are forta, vlaga, I se racesc picioarele si spune ca ii este frig.
Ca urmare a cresterii PSA din aceasta luna , dupa 9 luni de scadere a acestuia sub tratament cu zometa-lunar, zoladex-lunar si bicalutamida zilnic, medical oncolog doreste sa schimbe tratamentul pe citostatice.
Si acum dupa aceasta prezentare a cazului urmeaza o intrebare care ma framinta foarte mult:
Merita incercat un alt tratament hormonal alternativ avind in vedere ca as dori sa amin cit se poate de mult administrarea citostaticelor? Altceva in locul Zoladex care ar putea fi eficient sau nu mai exista alte astfel de solutii. Ar fi indicat acum un tratament cu Zytiga daca am reusi sa il obtinem compensat sau ce alt tratament ati incerca dvs in acest moment?
Multumesc anticipat,
John

John
2 John777
2 John777 [8c]
30-05-2017, 10:30

Membru din 29-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Revin cu un detaliu legat de Testosteron. Aceasta analiza nu i-a fost recoltata niciodata tatalui meu pe perioada tratamentului hormonal (in ultimele 11luni). Asadar cind ultimul test PSA a avut valori crescute semnificativ am decis sa facem noi aceasta analiza la Synevo.

Valorile din 29 Mai 2017 sint :
Testosteron <0.09 nmo/L
Testosteron liber 0.11 pg/m
l

Va rog sa imi spuneti cum se pot corobora aceste rezultate ale testosteronului cu valoarea crescuta a PSA – 78 ng/ml din aceasta luna dupa cele 11 luni de tratament hormonal.

Multumesc
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
30-05-2017, 15:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (John777, Azi, ora 10:30:45):


optiunile terapeutice sunt multiple. printre ele exista si sunt rambursate in romania la ora actuala si Zytiga, si Xtandi, amandoua cu rezultate bune, si chimioetrapia cu docetaxel. optiunea intre cele 3 o are de facut medicul care va trateaza si numai el. personal si eu optez pentru chimioterapie in aceasta etapa, daca starea pacientului permite, datorita experientei suplimentare cu aceasta strategie si datorita modului in care interpretez eu (si multi alti medici oncologi) studiile facute pe acest subiect pana la acest moment.
4 John777
4 John777 [8c]
31-05-2017, 10:06

Membru din 29-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Va multumesc pentru raspuns, dar as mai avea citeva intrebari la care va rog sa imi raspundeti.

1. Care ar putea fi explicatia cresterii PSA -78ng/ml corelata cu valorile testosteronului Testosteron <0.09 nmo/L ;Testosteron liber 0.11 pg/m l dupa 11 luni de tratament
2. Daca din punct de vedere clinic se recomanda acum chimioterapia cu docetaxel ,atunci Zytiga ar trebui mentinut ca ultima solutie de tratament dupa chimioterapie?
3. Daca am inteles eu corect, unul din efectele adverse ale docetaxel este neutropenie febrila care poate apare in primele 10 zile de la injectare ,cu un potential crescut de deces, plus riscurile asociate unei infectii datorita modificarilor ce apar in sange ,scaderea globulelor albe sau rosii. In aceste cazuri se impune o monitorizare atenta si probabil trebuie mers la UPU in spitatul unde s-e efectueaza chimioterapia , pentru ca acestia ar trebui sa stie ce trebuie facut in astfel de cazuri ?
4.Din comentariile dvs din alte subiecte am inteles ca bicalutamida se administreaza doar citeva saptamini in preajma primei injectii, asa este mentionat si in prospectul acestuia,ca se foloste perioada indelungata doar ca monoterapie. Credeti ca este oportun sa intrerupem administrarea acestui medicament avind in vederea detaliile cazului si faptul ca tatal meu ia acest medicament zilnic de anul trecut din Iulie pe perioada tratamentului cu Zoladex?
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
31-05-2017, 11:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (John777, Azi, ora 10:06:02):


va trebui sa-ti tii in frau reflexul de a avea/pune intrebari care presupun, pentru a ti se raspunde la ele, sa ai cel putin facultate de medicina, daca nu si rezidentiat. stiu ca suna arogant si condescendent, dar de fapt ma refer la binele tau, pentru ca aceste intrebari izvorasc mereu din niste angoase interioare pe care nu le rezolvi punandu-ti astfel de intrebari. mai bine apelezi, daca simti la un moment dat ca problema tatalui tau te copleseste, la cateva sedinte de psihoterapie, de altfel standard nu doar pentru pacient ci si pentru familia acestuia in astfel de situatii.

Altfel, pe cat posibil:

1 - boala nu mai raspunde la tratamentul hormonal (pe de-a intregul), si atunci progreseaza, desi "castrarea chimica" este eficienta.
2 - nu neaparat.
3 - da, neutropenia febrila este o urgenta medicala si trebuie adresata la UPU. oriunde, nu doar la spitalul unde face chimioterapie. totusi, la acest tip de regim de chimioterapie, neutropenia febrila se intalneste mai rar (chiar mult mai rar) de 10% din situatii. in mod normal nu mi-as face griji de asa ceva.
4 - din moment ce dupa parere mea, bicalutamida nu a avut nicio logica data inca de la inceput (luata asa a la long) ... ma tem ca nu pot sa-mi dau cu parerea despre utilitatea ei acum; sa fie "scoasa" acum bicalutamida ar putea reprezenta chiar o masura terapeutica (sunt sanse de vreo 30% ca PSA sa scada doar de la asta...); altfel, daca incepe chimioterapia, oricum ea va trebui oprita.
6 John777
6 John777 [8c]
31-05-2017, 11:29

Membru din 29-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 11:02:33):


Va multumesc din nou pentru raspunsul prompt la intrebarile adresate.

Intrebarile nu vin din angoasele mele ci doar doream o confirmare la ceea ce stiam deja din partea unui om care chiar are pregatirea necesara in acest domeniu, astfel incit atunci cind mi se va propune o anumita varianta de tratament sau mai multe sa pot decide in cunostinta de cauza avind deja clarificate toate aspectele implicate .
Dupa cum probabil cunoasteti in Romania poti primi nenumarate diagnostice si tratamente diferite pentru acceasi afectiune, urmare a unui sistem medical ce functioneaza total defectuos si care a generat in timp o lipsa acuta a unor medici pregatiti corespunzator care sa ramana sa profeseze in acest sistem bolnav.Pentru mine medicina este un hobby si studiez destul de mult in acest domeniu de cind eram in scoala primara. Ca si pregatire sint psiholog si cred eu sint suficient de pregatit pentru a intelege foarte multe lucruri .
Acestea fiind zise nu voi face niciodata un anume tratament indicat de un medic decit daca eu consider ca este corect si eventual a fost verificat/ indicat si de alti medici. Bineinteles se exclud aici cazurile de exceptie in care de exemplu ai ajunge la UPU intr-o situatie critica, inconstient(accident;trauma majora), la care nu mai esti capabil sau nu mai este timp sa decizi tu pentru tine.

Va multumesc din nou si sper ca nu am deranjat cu acele intrebari, iar daca o sa mai am altele sper ca imi veti putea raspunde.
Mult succes in tot ceea ce faceti.

John
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
31-05-2017, 11:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (John777, Azi, ora 11:29:47):


din pacate abordarea nu este una sigura: a accepta/etc tratamente doar in functie de cat de mult ti se pare ca intelegi. din pacate de la un punct in colo nu ai alta varianta decat sa gasesti un medic in care ai incredre si sa accepti recomandarile lui. alternativ... poti cel mult sa gasesti un ALT medic. dar e greu sa-ti iei soarta in maini, chiar si avand "medicina ca hobby".

mult succes si sanatate!
8 Mihaib
8 Mihaib [2c]
07-07-2017, 06:20

Membru din 06-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Am 74 ani si am cancer la prostata.
Urologul mi- a recomandat operatia in maxim 2 saptamani.(am 4 de la biopsie acum.)
Nu ar trebui sa consult mai intai si un oncolog?
Cum imi recomandati sa procedez.
Prostata 3,8/4,4cm
PSA 10.01
Baza stg ADK scor Gleason 6(3+3)grad gr1 ce intereseaza 7%
Baza dreapta ADK scor 7(4+3, pattern 4 20%) grad grupa 2-93% leziuni asociate de neoplazie intraepiteliata prostatica de grad inalt(HGPIN)
Mij dr.ADK scor7(4+3 pattern 4 -80%) grad gr.3 -38%. Invazie tumorala perineurala
Apex drept ADK scor 8(4+4) grad gr.4-71% invazie tumorala perinerala
Adenocarcinom prostatic acinar scor Gleasen 7(3+4) grad grup 2-32% din lungimea totala. Invazie tumorala perinurala. Nu se observa invaxie limfo- vasculara.
Multimesc
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
07-07-2017, 16:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Mihaib, Azi, ora 06:20:20):


oncolog nu ai de ce sa vezi in acest moment. ce mai trebuie facut este un examen IRM de pelvis si o scintigrafie osoasa. de asemenea e important ce valoare initiala a avut dozarea PSA. dincolo de asta, daca boala este localizata pe investigatii (adica daca nu exista metastaze), atunci tratamentul consta in fie RADIOTERAPIE pe prostata (la care se adauga un tratament hormonal de durata limitata) fie OPERATIA RADICALA (cu scoaterea prostatei si a ganglionilor pelvini).
10 Mihaib
10 Mihaib [2c]
08-07-2017, 09:57

Membru din 06-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Multumesc pentru raspuns.
11 John777
11 John777 [8c]
20-03-2018, 11:38

Membru din 29-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Răspuns pentru (John777, 29-05-2017, 12:31:16):


Buna ziua,

Revin cu noi date legate de cazul tatalui meu si cu noi intrebari la care va rog sa imi raspundeti daca aveti amabilitatea.

Dupa hormono terapia descrisa mai sus efectuata pina in mai 2017 (timp de 9 luni), datorita cresterii PSA a fos modificat tratamentul incepind cu luna Iunie 2017 pe ABIRATERONA . Am reusit la acea data sa obtinem Zytiga administritat prin reteta compensata la IOB. In paralel s-a administrat lunar Zometa. Acest tratament a fost efectuat timp de 6 luni din Iunie 2017 pina in Decembrie 2017. Timp in care PSA a fost in scadere de la 78 in Iunie pina la 9 in luna Octombrie 2017.

Pentru ca PSA a inceput sa creasca din nou respectiv in Noiembrie 2017 valoarea era 19 si in Decembrie 2017 valoarea era 55 medicul oncolog de la Fundeni a decis sa intrerupa tratamentul cu Zytiga in Decembrie 2017 pentru ca apoi sa inceapa cura de citostatice - Docetaxel din Ianuarie. Cu o luna de pauza intre aceste 2 medicamente. Decizia de intrerupere a Zytiga mi s-a parut putin fortata pentru ca tatal meu nu indeplinea 2 criterii de excludere din tratament conform normelor impuse de casa de sanatate ci doar una adica cresterea PSA. Probabil sint alte lucruri impuse neoficial de catre casa de sanatate pentru a limita costurile.

Cert este ca in luna de pauza (Ianuarie 2018) intre Zytiga si Docetaxel starea tatalui meu s-a agravat foarte tare. Adica anemie cu Hemoglobina 10, dureri insuportabile generate de multiplele metastaze osoase, lipsa poftei de mancare , scadere masiva in greutate de aprox 15 Kg. La inceputul lunii Ianuarie 2018 a fost internat la oncologie la IOB pentru stabilizare timp de 2 saptamani si pentru terapia durerii , timp in care a inceput si administrarea de morfina si antialgice intravenos. Apoi la externare s-a recomandat tratament cu plasturi de morfina pentru durere .
Pe 23 Ianuarie 2018 a inceput tratamentul cu Docetaxel administrat la fiecare 3 saptamini plus lunar Zometa . Acesta ar trebui urmat 6 luni. PSA in Ianuarie era deja 64.
La inceputul lunii Martie inaintea dozei nr 3 de Docetaxel s-au recoltat analize de singe , inclusiv PSA. Pe linga faptul ce hemograma s-a degradat si anemia avanseza , adica Hemoglobina a ajuns la 9.1 a inceput sa creasca vertiginos si PSA-ul care a ajuns la 211 la inceputul acestei luni. In plus starea generala este degradata; abia mai poate merge, lipsa poftei de mancare care accentueaza scaderea in greutate, dureri mari de oase ,etc

Si acum ce vreau sa va intreb este:
1. Ca urmare a cresterii PSA si agravarea starii de sanatate generala ce sa inteleg ca Docetaxelul nu are efectul dorit. Se poate schimba cu alt medicament ? Se poate reveni pe Zytiga ? Desi medicul oncolog a zis ca nu (probabil tot constrins/ impus de casa de sanatate datorita costurilor) . Desi in criteriile de includere in tratament cu Zytiga este scris ca se administreaza la pacientii la care tratamentul cu Docetaxel a esuat.

2. Mai exista variante de tratament care ar trebui incercate dupa aceasta a treia linie de medicamente ,adica 1 Hormono terapie, 2 Zytiga si acum 3 Docetaxel sau totul se va termina aici? Merita sa continuam Docetaxelul timp de 6 luni daca PSA -ul este in crestere dupa 2 doze sau ar trebui sa se modifice tratamentul deja. Cu ce altceva merita incercat?



Multumesc anticipat pentru raspuns
12 John777
12 John777 [8c]
20-03-2018, 11:40

Membru din 29-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Răspuns pentru (RaulDuke, 31-05-2017, 11:02:33):


Buna ziua Dl. RaulDuke,

Revin cu noi date legate de cazul tatalui meu si cu noi intrebari la care va rog sa imi raspundeti daca aveti amabilitatea.

Dupa hormono terapia descrisa mai sus efectuata pina in mai 2017 (timp de 9 luni), datorita cresterii PSA a fos modificat tratamentul incepind cu luna Iunie 2017 pe ABIRATERONA . Am reusit la acea data sa obtinem Zytiga administritat prin reteta compensata la IOB. In paralel s-a administrat lunar Zometa. Acest tratament a fost efectuat timp de 6 luni din Iunie 2017 pina in Decembrie 2017. Timp in care PSA a fost in scadere de la 78 in Iunie pina la 9 in luna Octombrie 2017.

Pentru ca PSA a inceput sa creasca din nou respectiv in Noiembrie 2017 valoarea era 19 si in Decembrie 2017 valoarea era 55 medicul oncolog de la Fundeni a decis sa intrerupa tratamentul cu Zytiga in Decembrie 2017 pentru ca apoi sa inceapa cura de citostatice - Docetaxel din Ianuarie. Cu o luna de pauza intre aceste 2 medicamente. Decizia de intrerupere a Zytiga mi s-a parut putin fortata pentru ca tatal meu nu indeplinea 2 criterii de excludere din tratament conform normelor impuse de casa de sanatate ci doar una adica cresterea PSA. Probabil sint alte lucruri impuse neoficial de catre casa de sanatate pentru a limita costurile.

Cert este ca in luna de pauza (Ianuarie 2018) intre Zytiga si Docetaxel starea tatalui meu s-a agravat foarte tare. Adica anemie cu Hemoglobina 10, dureri insuportabile generate de multiplele metastaze osoase, lipsa poftei de mancare , scadere masiva in greutate de aprox 15 Kg. La inceputul lunii Ianuarie 2018 a fost internat la oncologie la IOB pentru stabilizare timp de 2 saptamani si pentru terapia durerii , timp in care a inceput si administrarea de morfina si antialgice intravenos. Apoi la externare s-a recomandat tratament cu plasturi de morfina pentru durere .
Pe 23 Ianuarie 2018 a inceput tratamentul cu Docetaxel administrat la fiecare 3 saptamini plus lunar Zometa . Acesta ar trebui urmat 6 luni. PSA in Ianuarie era deja 64.
La inceputul lunii Martie inaintea dozei nr 3 de Docetaxel s-au recoltat analize de singe , inclusiv PSA. Pe linga faptul ce hemograma s-a degradat si anemia avanseza , adica Hemoglobina a ajuns la 9.1 a inceput sa creasca vertiginos si PSA-ul care a ajuns la 211 la inceputul acestei luni. In plus starea generala este degradata; abia mai poate merge, lipsa poftei de mancare care accentueaza scaderea in greutate, dureri mari de oase ,etc

Si acum ce vreau sa va intreb este:
1. Ca urmare a cresterii PSA si agravarea starii de sanatate generala ce sa inteleg ca Docetaxelul nu are efectul dorit. Se poate schimba cu alt medicament ? Se poate reveni pe Zytiga ? Desi medicul oncolog a zis ca nu (probabil tot constrins/ impus de casa de sanatate datorita costurilor) . Desi in criteriile de includere in tratament cu Zytiga este scris ca se administreaza la pacientii la care tratamentul cu Docetaxel a esuat.

2. Mai exista variante de tratament care ar trebui incercate dupa aceasta a treia linie de medicamente ,adica 1 Hormono terapie, 2 Zytiga si acum 3 Docetaxel sau totul se va termina aici? Merita sa continuam Docetaxelul timp de 6 luni daca PSA -ul este in crestere dupa 2 doze sau ar trebui sa se modifice tratamentul deja. Cu ce altceva merita incercat?



Multumesc anticipat pentru raspuns
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
20-03-2018, 15:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (John777, Azi, ora 11:40:23):


1. nu se poate reveni la Zytiga, odata diagnosticata progresia sub acest medicament.

2. da, exista si alte solutii, dar intai insa trebuie acordata sansa docetaxelului, care cred ca trebuie efectuat in cel putin 4 serii, pana la a se decide daca raspunde sau nu la el, pe criterii inclusiv clinice, nu doar PSA.
14 John777
14 John777 [8c]
20-03-2018, 15:57

Membru din 29-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 15:09:33):



Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsuri.

Pentru intrebarea 2 care sint celelalte solutii de tratament daca va esua terapia cu Docetaxel?

Va multumesc
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
21-03-2018, 09:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (John777, 20-03-2018, 15:57:51):


sunt mai multe, cu diverse grade de accesibilitate. totusi aceste lucruri trebuiesc discutate cu medicul dvs. oncolog.
16 John777
16 John777 [8c]
21-03-2018, 10:19

Membru din 29-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 09:49:29):


Buna ziua,

Totusi va rog sa imi spuneti care sint aceste solutii , medicamente ce mai pot fi incercate. Oncologul deocamdata ramine pe Docetaxel. Doresc sa stiu pentru a nu astepta pina in ultima clipa cind nu se va mai putea face nimic.
Indiferent de gradul de accesibilitate as dori sa le cunosc. Bineinteles prioritare ar fi cele disponibile in Romania dar care sa aiba si potential de succes in tratarea bolii.

Multumesc din nou pentru raspuns
17 John777
17 John777 [8c]
26-03-2018, 11:00

Membru din 29-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Răspuns pentru (John777, 21-03-2018, 10:19:31):


Buna ziua,

Va rog se poate un raspuns referitor la ce alte solutii de tratament mai exista.

Multumesc anticipat
18 RaulDuke
18 RaulDuke [7763c]
26-03-2018, 11:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (John777, Azi, ora 11:00:46):


mai exista alte optiuni de tratament. una din ele ar fi, de exemplu, un medicament numit enzalutamida (Xtandi). totusi cred ca aceste lucruri trebuiesc discutate cu medicul oncolog curant, altfel nu au nicio valoare.
Răspunde la topic
18 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp