Cancer prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
3 comentarii 1
1 Anaconda2016
1 Anaconda2016 [0c]
21-12-2016, 19:13

Membru din 21-12-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii, este vorba despre socrul meu (74 ani) care in urma unei biopsii a primit astazi rezultatul analizei .

O sa va scriu continutul :
Sunt infiltrati in total 50mm, din cel 102 mm al fragmentelor prevalate.
NU se gasesc aspecte de extensie extraprostatica , invazie angiolimfatica, ( in acest material).
Diagnostic:
Adenocarcinom prostatic acinar scor Gleason 7 (3+4) , grupa de gradare 2(OMS 2016) CU
componente de carcinom ductal (grad Gleason 4) .


Am inteles ca este vorba de cancer de prostata gradul II?
Cat de grav este ?
Care are fi pasii de urmat ?
Este caz de operatie sau nu ?
Va rog sa ma ajutati cu toate informatiile necesare ca sa stim la ce ne putem astepta in continuare.Va multumesc din suflet ca existati aici.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
21-12-2016, 22:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Anaconda2016, Azi, ora 19:13:25):


trebuie sa se prezinte la un medic oncolog pentru bilant. mai trebuiesc facute niste analize, cu tot cu PSA si IRM de pelvis si posibil si alte lucruri, in functie de examenul clinic.
3 simona_alba
3 simona_alba [1c]
15-02-2017, 12:49

Membru din 15-02-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.Tatal meu in varsta de 67 ani a efectuat in anul 2016 analize de rutina si psa-ul a fost de 7.8.Precizez ca nu avea alte simptome decat mersul de 1-2 ori la baie pe noapte.Anul acesta ,in 2017, si-a facut iarasi analizele de rurina, psa-ul iesind 7.03.In urma unei consultatii la medic urolog i s-a descoperit o zona mai dura in partea stanga de consintenta crescuta, fapt ce a determinat-o pe d-na doctor sa recurga la punctie prostatica.Inainte sa mergem la punctie a facut tratament homeopat inclusiv ptr prostata,cu sabalit extract si nu mai urineaza deloc noaptea acum,decat ziua , in cantitate normala, jet normal.
In urma biposiei concluzille sunt;
piesa1 lob drept-materialul examinat este alcatuit din fragmente de parenchim prostatic cu dimensiunile de 40mm.Pe 25% din suprafata examinata sunt prezente imaginile unei proliferari tumorale mailgne de tipul adenocarcinomului prostatic de tip acinar cu model de crestere Gleason 3 si 4.Sunt prezente imagini de adenocarcinom cu celule spumoase.
piesa 2 lob stang-materialul examinat este alcatuit din parenchim prostatic cu dimeniunile cumulate de 24mm.Acestea contin pe 1% din suprafata adenocarcinom acinar cu model de crestere Gleason 3.
Concluzie:Adenocarcinom prostatic de tip acinar scor gleason 4+5=7.Grup 3.Sunt prezente imagini de invazie perineurala.
Va rog sa ma lamuriti ce ar trebui sa facem in continuare.Mentionez ca tata se simte foarte bine, nu acuza nici un simptom.Medicul ne-a recomandat sa maergem in prima faza la oncolog ptr tratament cu ceva pastile si o data la 3m luni ii va face o injectie , peste o luna sa mearaga la un rmn de prostata si daca totul ii bine ii recomanta operatia laparoscopica.Vreau sa va intreb daca este indicat sa inceapa terapia sau sa mai consultam o parere,se poate opera si fara tratament prealabil si mai ales in ce stadiu este cancerul.Mai am o nelamurire la scorul gleason 4+5 ce inseamna , si nu stiu daca nu cumva este o greseala in sensul ca exact asa scrie pe buletin 4+5=7, normal nu ar trebui sa fie 9?
Multumesc mult!
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp