cancer ovarian operar

Secțiunea: Operatii chirurgicale in cancer
3 comentarii 1
1 andra
1 andra [1c]
22-07-2017, 23:48

Membru din 22-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna seara
Anul trecut sora mea a fost operata de neoplasn ovarian, a facut sedintele de chimio si in octombrie se parea ca totul este ok.In ianuarie cand a mers sa faca RMN s-a constata ca boala avansase si a trebuit sa se intervina de urgenta.
Poate cineva sa-mi interpreteze si sa-mi explice stadiu actual al bolii si ce sanse are, deoarece cu moralul nu sta foarte bine.
Pacienta operata de neoplas ovarian stadiu IIIC cand s-a practicat histerectomie subtotala,omentectomie partiala,chimiotratata cu carboplatic si palitaxel, decelata in cursul urmarii oncologice cu progresie numerica si dimensionala a leziunilor peritoniale.
se intervine chirurghical VCO13 cand pentru carcinomatoza peritoneala dupa carcinom slab ovarian operat chimio tratat PCI=10,adenopatii tumorale interaortico- cave, noduli de carcinomatoza peritoneala invazivi in colonul sigmoid
-histerectomie de totalizare in bloc cu rezectie rectosigmoidiana si peritonectomie pelvina
-omentectomie de totalizare , peritonetocmie prerenala dreapta,evidare ganglionara interaortico-cava si pelvina , electrofulguratia nodulilor de carcinomatoza de la nivelul mezenterului, mezocolonului transvers , capsula GLISSON,diafragm drept.
multumesc anticipat pentru un raspuns
Buna seara
Anul trecut sora mea a fost operata de neoplasn ovarian, a facut sedintele de chimio si in octombrie se parea ca totul este ok.In ianuarie cand a mers sa faca RMN s-a constata ca boala avansase si a trebuit sa se intervina de urgenta.
Poate cineva sa-mi interpreteze si sa-mi explice stadiu actual al bolii si ce sanse are, deoarece cu moralul nu sta foarte bine.
Pacienta operata de neoplas ovarian stadiu IIIC cand s-a practicat histerectomie subtotala,omentectomie partiala,chimiotratata cu carboplatic si palitaxel, decelata in cursul urmarii oncologice cu progresie numerica si dimensionala a leziunilor peritoniale.
se intervine chirurghical VCO13 cand pentru carcinomatoza peritoneala dupa carcinom slab ovarian operat chimio tratat PCI=10,adenopatii tumorale interaortico- cave, noduli de carcinomatoza peritoneala invazivi in colonul sigmoid
-histerectomie de totalizare in bloc cu rezectie rectosigmoidiana si peritonectomie pelvina
-omentectomie de totalizare , peritonetocmie prerenala dreapta,evidare ganglionara interaortico-cava si pelvina , electrofulguratia nodulilor de carcinomatoza de la nivelul mezenterului, mezocolonului transvers , capsula GLISSON,diafragm drept.
multumesc anticipat pentru un raspuns
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
24-07-2017, 09:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (andra, 22-07-2017, 23:48:54):


ce ai scris mai sus banuiesc ca este descrierea celei de a doua operatii (situatie in care nu mi-e clar ce s-a facut la prima...). sansele sunt sa faca tratament din nou, tot chimioterapie, si sa intre in remisie daca raspunde bine si suporta bine tratamentul. din pacate ai prea putine date ca sa-mi fac o idee completa despre caz. unde si la cine a urmat tratamentul chimioterapic si operatiile?
3 andra
3 andra [1c]
24-07-2017, 19:42

Membru din 22-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Intradevar o parte din ce am scris eu este de la a doua interventie.
La prima operatie de neolpasn ovarian stadiu IIIC , s-a practicat histerectomia subtotala,omentectomie partiala , la spitalul Cantacuzino de catre dl dr.Catrina Eduard.
Cea de a doua interventie a fost facuta la Fundeni de catre dl.dr. Dumitrascu Traian, iar chimio tot la Fundeni a urmat cu dna dr. Croitoru.
Buna seara
Anul trecut sora mea a fost operata de neoplasn ovarian, a facut sedintele de chimio si in octombrie se parea ca totul este ok.In ianuarie cand a mers sa faca RMN s-a constata ca boala avansase si a trebuit sa se intervina de urgenta.
Poate cineva sa-mi interpreteze si sa-mi explice stadiu actual al bolii si ce sanse are, deoarece cu moralul nu sta foarte bine.
Pacienta operata de neoplas ovarian stadiu IIIC cand s-a practicat histerectomie subtotala,omentectomie partiala,chimiotratata cu carboplatic si palitaxel, decelata in cursul urmarii oncologice cu progresie numerica si dimensionala a leziunilor peritoniale.
se intervine chirurghical VCO13 cand pentru carcinomatoza peritoneala dupa carcinom slab ovarian operat chimio tratat PCI=10,adenopatii tumorale interaortico- cave, noduli de carcinomatoza peritoneala invazivi in colonul sigmoid
-histerectomie de totalizare in bloc cu rezectie rectosigmoidiana si peritonectomie pelvina
-omentectomie de totalizare , peritonetocmie prerenala dreapta,evidare ganglionara interaortico-cava si pelvina , electrofulguratia nodulilor de carcinomatoza de la nivelul mezenterului, mezocolonului transvers , capsula GLISSON,diafragm drept.
multumesc anticipat pentru un raspuns
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp