cancer mamar- rog suport interpretare rezultat

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
15 comentarii 1
1 ica
1 ica [2c]
19-05-2017, 19:09

Membru din 19-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Am primit analizele mamei mele, insa programarea la medic o avem doar la sfarsitul saptamanii viitoare. Va rog mult sa ma ajutati cu o clarifiare a rezultatului primit:
Se evidentiaza un carcinom invaziv NST, GR II Nottingham, cu componenta de carcinom ductal insitu solida sau cribriforma, G1 de 5%.
Grad histologic 3, grad nuclear 2 si grad mitotic 1.
Stroma prezinta redusa desmoplazie, infiltrat limfocitar absent.
Se constata redusa elastoza, microcalcificari sau necroza absente. Infiltrare perineurala absenta. Se constata prezenta de embol tumoral limfatic. Clasificare anatomopatologica B5.
RE +++ 100% scor Allred 8 intens
RP +++ 70% scor Allred 8 intensKi-67 de 15%
E cad pozitiva
CONCLUZIE: Carcinom invaziv NST, G2 Nottingham
HER2-1+, se va completa cu tehnica de hibridizare in situ


In principiu am inteles ca e grad II, insa am cateva nelamuriri:
- ce tip de grad II este si cat de grav?
- trebuie facut CT inainte de programare la dr? pot exista metastaze in acest stadiu?
- ce inseamna RE+++, RP+++, HER2-1+, clasificare anatomopatologica B5, scor Allred, grad histologic3, nuclear 2, mitotic 1?

Multumesc mult pentru raspuns si multa sanatate tuturor!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
22-05-2017, 09:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ica, 19-05-2017, 19:09:57):


1 - teoretic mai agresiv decat gradul I, mai putin agresiv decat gradul III. nu are relevanta pt tine, doar pentru medic.
2 - CT sau orice se mai indica nu poate constata si recomanda decat MEDICUL dupa un consult.
3 - RE = receptor extrogenic, RP = receptor progesteronic; acestia prezic faptul ca va trebui sa primeasca si tratament hormonal; HER2 se refera la necesitatea de a primi herceptin, iar asta se va lamuri dupa o analiza suplimentara ceruta de medicul anatomopatolog, dupa cum scrie si acolo, ISH (CISH/FISH/DISH/etc); restul sunt termeni tehnici de anatomie patologica ce nu au relevanta pentru tine/pacient, ci doar pentru medici.
3 ica
3 ica [2c]
22-05-2017, 23:17

Membru din 19-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 2

multumesc pentru raspunsul primit!

a trecut cu greu week-end-ul si am decis sa incercam o intalnire mai devreme cu medicul ceea ce am si facut.
poate e normal sau poate nu, dar am ajuns acasa si mai confuze decat eram.

in cazul nostru s-a propus tratament si ulterior operatie, mai exact 8 sedinte chimio (tratament standard, nu prea stim nici ce inseamna si nici daca sunt alternative). tratamentul il va incepe dupa ce vom avea rezultat CT si analize de sange. se pare ca nodulii au o anumita vechime si una din cele 2 tumori e foarte invaziva, motiv pentru care ordinea e tratament si operatie, nu invers, cu toate ca pentru mama nu reprezinta neaparat o prioritate salvarea sanului, ci daca nu e posibila vindecarea, atunci macar tinerea sub control a bolii si o viata cat de cat normala.

nu ne este clar:
- de ce a spus medicul grad 3 (nu am vrut sa insist cu intrebari suplimentare, mama este oricum destul de speriata si inca nu si-a acceptat diagnosticul de cancer);
- daca sunt alternative la tratamentul standard si daca acestea sunt oferite doar sub o anumita varsta a pacientului.

in speranta ca veti raspunde si acestor intrebari, va multumesc inca o data!

multa sanatate tuturor
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
23-05-2017, 15:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ica, 22-05-2017, 23:17:32):


din pacate mai sus nu ai redat decat rezultatul biopsiei, nu si dimensiunea tumorii si daca exista sau nu ganglioni afectati (conform palparii sau vreunei ecografii/mamografii etc), deci nu pot concluziona daca intr-adevar exista justificare pentru a incepe chimioterapie inainte de operatie sau nu. in mod normal daca boala este operabila si rezecabila de la inceput, ea se opereaza de la inceput si chimioterapie se face ulterior. sunt din pacate prea putine date medicale ca sa am o idee clara. de asemenea as fi curios cu ce medic ati vorbit si de la ce spital.
5 ica
5 ica [2c]
23-05-2017, 17:01

Membru din 19-05-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Da, exista! Imi cer scuze, am considerat ca se subintelege cand am specificat ca e rezultat biopsie. In acest caz poate fi grad 3 sau chiar 4 daca in urma CT rezulta ca sunt afectate si alte organe, chiar daca rezultatul biopsiei e cel din primul mesaj, corect?
Ce ne sfatuiti sa facem cel mai bine in acest caz? Un tratament naturist in paralel cu cel chimio, i-ar dauna?
Miltumesc mult!
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
23-05-2017, 17:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ica, Azi, ora 17:01:10):


tratamentele naturiste nu sunt recomandate.
7 MARTON
7 MARTON [617c]
24-05-2017, 17:50

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ICA eu sunt tot pacient dar barbat si vreau sa te anunt ceva foarte important: se poate TRAI NORMAL POTI INVINGE CANCERUL SI INTOTDEAUNA SE MAI POATE FACE CEVA cel mai important este sa faci ceva cat mai repede deoarece timpul ESTE IN FAVOAREA BOLII SI NU AL NOSTRU AL PACIENTULUI ,eu in 2013 veneam dupa o operatie in care nu sa putut face nimic si medicul curant mia sus citez: CE A TINUT DE MINE AM FACUT ,EU NU TE MAI POT AJUTA CU NIMIC , AM VAZUT TUMORA DAR NU AM PUTUT UMBLA LA EA ( ERA SITUATA LANGA COLOANA VERTEBRALA O ZONA CU MULTI NERVI UNESTE MUSCHIUL SPATELUI DE COLON) ,daca sunt afectati nervi poti avea mari probleme ,si ma indrumat catre alt medic pt a initia un tratament pe care mi la prezentat astfel: EXISTA ACEST TRATAMENT CARE IN PRINCIPIU AR TREBUI SA DIZOLVE SI SA ELIMINE TUMORA ,IN PRINCIPIU ,DACA TU CREZI IN EL AI MARI SANSE ,SI cat a crescut tumora in 4 luni tratamentului ia luat un an sa o dizolve si elimine in totalitate dar pe timpul tratamentului am folosit si alimente considerate de cercetatori anticancerigene care pot activa celulele canceroase sa se sinucida ,sau le pot omora.IN 2017 aveam multiple formatiuni inclusig ganglioni afectati si la fel in 2 luni am scapat si de acestea DECI SE POATE .
Imi trimiti pe privat o adresa de facebook,yahoo sau nr de telefon prefer telecom si iti pot oferi aceste informatii pt ca fiecare aliment are o proprietate,si trebuie consumat intr-o perioada anume, intr-un moment in care este copt bine natural nu grabit,un mod de preparare etc......
REVENIND la intrebarea ta in multe cazuri ESTE MAI INDICAT intai tratamentul pt a micsora tumora sau a restrange intr-un loc aceste celule mutante sau tumori ca un urma operatiei sa fie eliminate fizic toate si pt a usura operatia ,si in beneficiul pacientului.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
8 alexandra neacsu
23-08-2017, 19:21

Membru din 23-08-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua
Am primit astazi ultimul rezultat pentru mama mea, testarea SISH. Va redau intregul diagnostic, in urma externarii dupa operatie si al Inst. V. Babes: Inst.Oncologic.B.-"PLACARD DE SAN CU DIAMETRUL =5/3/2 CU TUMORA SITUATA IN CONTACT CU MARGINEA DE EXCIZIE CU DIAMETRUL=2/1,5 CM, INCAPSULARE RELATIVA, CONSISTENTA DURA, CULOARE CENUSIE., CRIOSTAT TUMORA:CARCINOM INVAZIV DUCTAL;PERISECTOR, ZONA INDURATA CU DIAMETRUL =1/0,7 CM, BLOC ADENOPATIC 1=CU DIAM. 4/3 ASPECT METASTATIC, BLOC ADENOPATIC 2=3/1,5 CM, ASPECT METASTATIC;CHIST:ECTAZIE CANALICULARA, HIPERPLAZIE EPITELIALA DUCTALA MODERATA, PROCES INFLAMATOR CRONIC, NUMEROSI EMBOLI TUMORALI IN VASELE LIMFATICE.concluzie>tumora maligna san stang>carcinom invaziv ductal (g3) asociat cu carcinom intraductal. emboli tumorali in vasele limfatice.TOTAL GGL EXAMINATI=6, INVADATI 3, pT2, pN1a, M8500/3 M8500/2
Inst. V Babes: FRAGMENT DE TESUT MAMAR PREZENTAND PROLIFERARE TUMORALA CU ASPECT MAMAR INVAZIV NST, SLAB DIFERENTIAT (G3) ER POZITIV~90-95%, PGR negativ in celule tumorale, control intern pozitiv, Ki67 pozitiv~45-50% in celule tumorale, CerbB2 cu reactie membranara moderata intensa, incompleta in >10% celule tumorale(+2), Reactia SISH efectuata a identificat o populatie tumorala cu patern omogen de expresie Her2. Evaluarea a 20 de celule identifica semnale cromogene Her 2 neu cu o medie de 1,8 pe celula si o medie a raportului Her2/CEP17 pe celula de 1,2 ce indica LIPSA AMPLIFICARII GENEI (conform CAP-ASCO 2013). Fara prezenta de heterogenitate tumorala status Her2 neu negativ-fara indicatie pentru tratamentul anti Her2.
Intrebari>daca in aceasta ultima analiza exista totusi o speranta de neproliferare a celulei (Lipsa amplificarii genei -cum se specifica in analiza), iar faptul ca este sensibila la tratament hormonal si nu la anti Her2 este un lucru bun si poate prelungi speranta de viata. mama are 76 de ani, este acum la a treia sedinta de chimioterapie, cu operatie in 12 iunie a.c.Cu speranta in suflet, va multumesc!
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
24-08-2017, 15:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alexandra neacsu, 23-08-2017, 19:21:03):


la prima intrebare ma tem ca nu pot sa raspund, nu prea inteleg in ce consta, nu inteleg ce vrei sa spui.

la a doua: da, este bine ca are receptori pozitivi si her2 negativ (mai bine decat orice alta combinatie, dupa parerea mea).
10 alexandra neacsu
24-08-2017, 20:17

Membru din 23-08-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Ma refeream la mentiunea de "lipsa amplificarii genei" ce inseamna pe intelesul pacientului?sunt mai putini receptori si celulele se inmultesc maigreu?in viitor se poate schimba aceasta mentiune, adica sa se amplifice sau asa va ramane?
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
25-08-2017, 15:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alexandra neacsu, 24-08-2017, 20:17:46):


"lipsa amplificarii" acestei gene inseamna strict ca NU are indicatie pentru un medicament numit Herceptin (nu ar fi de folos aici). atat.
12 alexandra neacsu
25-08-2017, 16:40

Membru din 23-08-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Multumesc frumos!mi-ati fost de real ajutor.:)
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
28-08-2017, 09:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alexandra neacsu, 25-08-2017, 16:40:31):


cu placere!
14 alexandra neacsu
29-08-2017, 07:23

Membru din 23-08-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 4

As vrea sa va intreb, din analize, asa cum e descrisa afectiunea, cu tratamentul adecvat, exista sansa de supravietuire de cativa ani?multumesc
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
29-08-2017, 15:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alexandra neacsu, Azi, ora 07:23:30):


da, desigur!
Răspunde la topic
15 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp