Cancer la san - Carcinom mamar infiltrativ de tip NST

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
5 comentarii 1
1 victor
1 victor [2c]
18-03-2015, 22:15

Membru din 18-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua,
Mama a fost la biopsie (cu ac tru-cut) la Targu Mures in data de 04.04.2015.
Este in varsta de 48 de ani.

Am primit pana acum de la Spitalul Clinic Targu Mures urmatoarele rezultate :

Diagnostic clinic Neo mamar si adenopatie axilara.
Sanul drept.
Cadranul afectat S-E.
Descriere macroscopica :
1. tu mamara - 2 fragmente
2. adenopatie axilara - 1 fragment bioptic

Diagnostic histopatologic

1. Carcinoma mamar infiltrativ de tip NST (No Special Type), grad 2 de malignitate histologica (sistem de gradare Elston si Ellis modificat) :
- formare lumene - 3 puncte;
- pleomorfism nuclear - 2 puncte;
- numar mitoze - 2 puncte;
-scor 7
fara leziune in situ.
Cod 8500/3 B5

2. metastaza limfonodulara de carcinoma mamar infiltrativ B5

Comentariu:
1. 2 fragmente bioptice examinate avand acelasi aspect microscopic, cu o proliferare tumorala infiltrative de tip NST, cu infiltrate inflamator peritumoral, fara necroza sau emboli tumorali vasculari, Nu se observa componenta de carcinoma in situ.
2. un fragment de tesut limfoid , cu prezenta de celule tumorale avand aspect similar celor descrise la biopsia de tumora.

Urmeaza sa primim de la Bucuresti rezultatele biopsiei. (am inteles ca trebuie sa asteptam cam 10 zile lucratoare)
Voi aduce completari odata cu primirea lor.

V-as ruga sa imi spuneti mai multe despre diagnosticul pana in acest moment. As dori sa stiu un prognostic conform datelor de mai sus. Poate cineva sa imi spuna ce sanse reale mai are ?


Multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
19-03-2015, 12:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (victor, 18-03-2015, 22:15:47):


prognosticul tine de o stadializare completa. la fel si tratamentul. din pacate nu se pot face consulturi medicale pe internet. nu putem decat sa iti interpretam sau explicam informatii oficiale primite deja de la meidici. este vorba deci de un cancer de san in stadiul cel putin II, pe baza a ce ai scris, dar, evident, poate fi si mai mult, odata ce medicii vor finaliza investigatiile indicate.
3 victor
3 victor [2c]
19-03-2015, 13:07

Membru din 18-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Multumesc mult pentru raspunsul prompt !
De indata ce vom primi restul rezultatelor, voi posta aici. Doresc sa imi fac o imagine cat mai realista asupra intregii situatii si asupra planului de tratament si lupta ce-l vom urma mai departe.
In cazul in care exista anumite recomandari de dieta sau de orice alt fel, conform informatiilor primite pana in acest moment, va rog sa mi le spuneti.
4 victor
4 victor [2c]
20-03-2015, 10:08

Membru din 18-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Am reusit sa adun toate investigatiile facute de mama mea pana acum. Am sa le pun aici in ordine cronologica. Ultima parte se repeta cu primul meu mesaj din acest topic, dar o pun din nou, ca sa fie imaginea completa in acelasi mesaj. Inca mai asteptam rezultatele de la Bucuresti.

25-02-2015

Buletin de examinare ecografica
Ecografie mamara


San drept - testut mamar omogen, fara formatiuni focale de tip chistic. La nivelul cadranului supero-extern arie hipoecogena, cu contur spiculiform, fara semnal vascular, necompresibila la palparea cu transductorul, de 20/22 mm.
San stang - tesut mamar omogen, fara formatiuni focale de tip parenchimatos si chistic.

Axila dreapta - pe linia axilara medi, inferior - 3 formatiuni nodulare, hipoecogene, cu diametre cuprinse intre 12 si 33mm limfonoduli
Axila stanga - fara formatiuni focale

Concluzii :
Formatiune tumorala mamar dreapta - BIRADS IV
Limfonoduli sateliti - axila dreapta


26-02-2015
Rezultat control mamografie Transilvania Imagistica

APP - Absente
AHC -matusa (pe linie materna) cu neo mamar
1 nastere, alaptare

Examen ecografic efectuat in alt serviciu - descrie in CSE san drept "arie hipoecogena, cu contur spiculiform, avasculara, de 20/22 mm" (BI-RADS 4) si 3 limfonoduli hipoecogeni axilar drept ;
se recomanda examen mamografic !

Sani predominant adiposi, ACR 2
San drept -CSE - opacitate de intensitate mare, spiculiforma, de cca 20/25 mm (masurata cu spiculi), omogena - aspectul mamografic pledeaza cu mare probabilitate pentru o formatiune neoplazica (cc. ductal invaziv? )- BI-RADS 5
San stang - fara focare de microcalcificari, fara opacitati spiculate.
Microcalcificari punctiforme dispersate in sanul stg.

Concluzii

Aspect mamografic sugestiv pentru neo. mamar drept - BI-RADS 5 (posibil cc. ductal invaziv)
Recomand punctie biopsie histologica si conduita terapeutica in consecinta !


12-03-2015
Buletin histopatologic pentru raportarea leziunilor mamare -Spitalul de Urgenta Mures

Am primit pana acum de la Spitalul Clinic Targu Mures urmatoarele rezultate :

Data trimiterii : 03.03.2015
Data prelevarii : 04.03.2015
Data finalizarii tehnice : 06.03.2015

Diagnostic clinic Neo mamar si adenopatie axilara.
Sanul drept.
Cadranul afectat S-E.
Descriere macroscopica :
1. tu mamara - 2 fragmente
2. adenopatie axilara - 1 fragment bioptic

Diagnostic histopatologic

1. Carcinoma mamar infiltrativ de tip NST (No Special Type), grad 2 de malignitate histologica (sistem de gradare Elston si Ellis modificat) :
- formare lumene - 3 puncte;
- pleomorfism nuclear - 2 puncte;
- numar mitoze - 2 puncte;
-scor 7
fara leziune in situ.
Cod 8500/3 B5

2. metastaza limfonodulara de carcinoma mamar infiltrativ B5

Comentariu:
1. 2 fragmente bioptice examinate avand acelasi aspect microscopic, cu o proliferare tumorala infiltrative de tip NST, cu infiltrate inflamator peritumoral, fara necroza sau emboli tumorali vasculari, Nu se observa componenta de carcinoma in situ.
2. un fragment de tesut limfoid , cu prezenta de celule tumorale avand aspect similar celor descrise la biopsia de tumora.
5 elene
5 elene [4c]
27-03-2015, 09:25

Membru din 27-03-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Răspuns pentru (victor, 20-03-2015, 10:08:29):
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp