cancer esofagian

Secțiunea: Cancerul de esofag (esofagian)
6 comentarii 1
1 ancuțili
1 ancuțili [2c]
11-01-2016, 00:51

Membru din 11-01-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna seara! In urma cu aproape 2 luni,tatal meu cu varsta de 55 de ani a fost diagnosticat in urma unei biopsii cu cancer esofagian. Au urmat apoi alte investigatii care au avut rezultatele si mai tragice...este in stadiul IV cu metastaze la plamani si deja s-a intins si spre inima. Medicii nu i-au dat mai mult de 6 luni.In tot timpul asta el a slabit 15 kg, i-au facut operatie pentru gastrostoma..insa dupa aceasta operatie se simte foarte rau..oboseste foarte repede.Cand am vorbit cu dna dr oncolog sa inceapa teatamentul cu chimioterapie,ne-a spus ca nu se poate face nici un tratament deoarece tatal meu este prea slabit si nu ar rezista...asa ca ne-a trimis la un alt dr oncolog care face doar radioterapii...dat fiind faptul ca au fost sarbatorile,nu ne-a putut rezolva luna trecuta si ne-a spus sa-l sunam luna asta,dupa data de 10... Intrebarea mea este: cat de bine trebuie sa se simta pacientul pentru a rezista acestui tratament?
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
11-01-2016, 09:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ancuțili, Azi, ora 00:51:11):


sa poata sa mearga si sa se ingrijeasca singur, sa se poata alimenta si hidrata satisfacator si sa aiba si niste analize acceptabile.
3 ancuțili
3 ancuțili [2c]
11-01-2016, 10:14

Membru din 11-01-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Multumesc pentru raspuns. De alimentat il alimentam noi,de hidratat...tot noi,deoarece nu mai poate inghiti nici apa. Merge singur,dar dupa cum am mai spus oboseste foarte repede.acum ramane sa-i refaca analizele...as mai avea o intrebare...este bine ca elimina foarte multa secretie?el tuseste foarte rau,se mai calmase intr-o perioada,dar de o saptamana de cand a iesit afara l-a apucat din nou. Sa fie oare de la frig? Sa nu.l mai lasam sa iasa afara?
4 ancuțili
4 ancuțili [2c]
11-01-2016, 12:39

Membru din 11-01-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Scuzati-mi insistenta,dar mai am ceva pe suflet...in cazul in care,asa cum am mai spus,tata nu mai poate bea nici apa,inseamna ca tumora creste rapid. Ar putea sa creasca intr-atat incat sa-l lase fara aer? Ajuta la ceva perfuziile? Ma gandesc cu groaza cand va veni sfarsitul si ma doare cand vad cat suntem de neputinciosi si mai ales cand vad ca usile ni se inchid rand pe rand...
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
11-01-2016, 13:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ancuțili, Azi, ora 10:14:28):


imposibil de spus. va rog sa consultati medicul vostru!
6 Nicuu
6 Nicuu [2c]
26-07-2018, 16:12

Membru din 12-07-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna as dori sa stiu ce a-ti rezolvat cu tatal dumneavoasyra in aceiasi situatie saunt si eu cu tata adtept un raspuns.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp