Cancer de san nevindecat dupa operatie

Secțiunea: Operatii chirurgicale in cancer
3 comentarii 1
1 ElenaEu
1 ElenaEu [0c]
07-10-2017, 20:06

Membru din 07-10-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Este normal ca dupa extirparea incompleta a unei tumori mamare sa se continue tratamentul doar cu chimioterapie? Se pot distruge aceste resturi prin chimioterapie si atat?
Nu este normal sa se intervina chirurgical mai repede daca au ramas resturi care deja incep sa se dezvolte? O parte buna din muschiul pectoral a fost scoasa, dar tot sunt niste tumorele acolo, pe plaga ramasa in urma operatiei (plaga destul de mare ce necesita a fi grefata)
Care este procedura in aceste cazuri, cand dupa operatie raman resturi din tumora? (tumora depistata in stadiu local avansat, initial inoperabil)
biu
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
10-10-2017, 16:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ElenaEu, 07-10-2017, 20:06:20):


daca se poate, se reopereaza complet. daca nu, se face radioterapie si restul tratamentului sistemic (citostatice, hormonal, etc).
3 MARTON
3 MARTON [617c]
13-10-2017, 22:29

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ELENA eu sunt tot pacient si i-ti pot spune din proprie traire ca aceasta boala este foarte complexa si de multe ori nici medicina nici medicii nu pot face prea multe , eu am avut ghinionul ca pt o tumora situata langa coloana vetebrala medicul care a efectuat operatia sa nu poata face nimic ,practic a ajuns la ea a vazut-o dar neavand margini regulate nu a putut stabili exact unde incepe si unde se termina si fiind intr-o zona cu multi nervi nu sa putut atinge de ea si ca sa fie totul greu tumora a creeat hemoragie interna ceea ce a pus capat interventiei ( tumorile au si aceasta capacitate pe langa altele ), dupa care chimioterapia a eliminat acea tumora in totalitate.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp